// 2025. március 23., vasárnap // Emoke
Fall Sándor Fall Sándor

Ólomszarkofág a mélyben – tizenhatodik erdélyi történet a jövőből

// HIRDETÉS

„Aztán az egyik paleoetnográfus előállt, hogy az elemzőben fekvő férfialak valószínűleg nem más, mint Csaba királyfi, a székelyek legendás vezére.”

•  Fotó: DeepAI.org
(Külön)Vélemény

Szerző: Fall Sándor
2025. március 07., 17:21

Fotó: DeepAI.org

  • 2315. május 21. – Keleti Kutatóközpont – erdélyi 48B. körzet (rég.: Kézdivásárhely)
  • 16. hangjegyzet (dest: Kiegészítő 4-es Háttérarchívum, 36D7-es adattár, Mnémoszüné)
  • adatközlő: T. K., 1.osztályú paleoarcheológus
  • azonosító: 45-DF-99412-Y


Amikor megtalálták Csaba királyfi sírját, a Délnyugati Kutatóközpontban dolgoztam, a régebben Bánságnak nevezett térségben végeztünk mélyrétegi kutatásokat. A paleoarcheológia tudománya akkor jelent meg, mi teremtettük meg lényegében a semmiből, miután a hajdani Temesvár mellett, egy domboldalban, negyvenhét méteres mélységben megtaláltuk azokat a maradványokat.

Addig teljesen elképzelhetetlen volt, hogy ekkora mélységben mesterséges eredetű struktúrákra bukkanjanak,

mivel minden régészeti leletet – már ami nem földcsuszamlás, vulkánkitörés vagy egyéb kataklizma nyomán került a földbe – a talajszinttől pár méter mélyen találtak meg. A 2250-es évek nagy globális klímakatasztrófája után egyébként végképp megszűnt minden érdeklődés az archeológia iránt, volt épp elég fontosabb dolga az emberiség maradékának.

// HIRDETÉS

Szerencsére addigra volt annyi esze a világnak, hogy minden addig felhalmozott emberi tudást függetlenített a földi állapotoktól és több ezer év információját a Mnémoszünére gyűjtötte össze és folyamatosan frissítette. Ez a mesterséges kisbolygó a Hold körül keringett orbitális pályán és a három nagy földi nemzet ugyanolyan osztályú hadihajóinak blokádja garantálta a biztonságát. Persze a mikrometeorok ellen védő erőtéren kívül.

Pontosan emlékszem, a nagy étkező konyharészében voltam, amikor hívást jelzett a komm, én pedig az ablakon kibámulva hallgattam P. professzor izgatott összefoglalóját.

Attól, amit a professzor mondott, enyhén szólva kirázott a hideg.

Csapata a Kárpátok kanyarulatában, az egykori Kovászna várostól keletre dolgozott egy domboldalban, amikor a szkenner – amit a mi kutatásaink alapján fejlesztettek ki –, iszonyú mélyen, nyolcvanegy méternél jelzett valamit. Ezeknek a szkennereknek száz méter a hatósugaruk, de a maximális mélység környékén a bizonytalanságuk is elég nagy.

Az adatokban minimális anomáliákat találtak, mentek is volna tovább a következő adatsorhoz, de egy fiatal és buzgó kutató még egyszer alaposan megvizsgálta és azt mondta, hogy szerinte van ott valami, amit meg kéne nézni közelebbről is. Vagyis fúrni kellene. Aztán hosszasan vitatkoztak, P. professzor emelt hangon osztotta ki a zöldfülű gyereket a fúrási költségekről meg a szakmai alázatról. Végül kötélnek állt és elrendelte a fúrást. Amikor a fúró negyven méterre ért, az aknába beleengedték a szkennerfejet. Akkor kezdődött előbb a lefagyás, majd utána a kiabálás.

Akkor fagytak le, amikor a képernyőn megnézték az adatokat.

Azokból ugyanis arra lehetett következtetni, hogy egy tökéletesen szabályos, éles körvonalú, hosszúkás tárgy fekszik nyolcvanegy méter mélyen a föld alatt, az anyakőzetbe vájt sima falú ovális kamrában.

– De ez lehetetlen – mondogatták egymásra nézve. Aztán a fiatal kutató felvetette, hogy ha már unnák a sóhajtozást, esetleg megpróbálhatják közelebbről is megnézni, emeljék ki a tárgyat. Értesítették hát a Keleti Kutatóközpontot, majd miután megkapták az engedélyt és az utasításokat, lefúrtak 81 méterre. Addig megérkezett egy műszaki csoport a Központból – csupa arrogáns pöcs, ahogy a professzor mesélte –, nehéz gépekkel és egy nagy szállítóval.

Két napig tartott, amíg az aknát kitágították, a tárgyat körbefúrták, majd nagy nehezen kiemelték a mélyből. Végül ott feküdt előttük egy ponyván, a domboldalba sebtében kialakított földteraszon. Közben az aknán keresztül leengedett robotkamera körbepásztázta a kamrát.

– Nem emlékszem, hogy valaha is láttam volna ilyet

– mondta a professzornak a műszakisok vezetője. – Ovális, sarkok és élek nélküli kamra… Harcászati lézerrel lehet ugyan lyukat vágni a kőzetbe, de nem ilyen szabályosat, és annak üvegesre olvad a felülete. De itt nincs semmiféle olvadás. Teljesen sima a felület, de nincs üveges réteg. Elképzelni nem tudom, hogy ezt hogyan… – nézett a professzorra zavartan a főműszakis.

A nagyjából három méter hosszú és legvastagabb részén egy méter átmérőjű, hatalmas hangyatojásra hasonlító tárgyat üggyel-bajjal felpakolták a szállítóra és bevitték a Keleti Kutatóközpontba. Ott a legmagasabb, nyolcas biztonsági fokozatú elemzőteremben helyezték el, majd elkezdték a vizsgálatot.

A tárgy ólomból volt. Ez önmagában nem volt világrengető információ, hiszen az ólmot már az emberiség hajnalán ismerték és használták.

– De az anyaga, az alakja és megtalálásának helye, így együtt, bekapcsolt egy egyelőre bizonytalan vészcsengőt a fejünkben – mesélte P. professzor.

Miután a felszíni vizsgálattal és az átvilágítási próbálkozásokkal semmire nem jutottak, úgy döntöttek, hogy radikálisabb módszerekhez nyúlnak.

– Egyszerűen felvágtuk.

Nem tudtuk, hogy tömör vagy üreges-e, de a vágóberendezés amúgy is úgy van programozva, hogy megáll, ha átüt valamit, vagy üreghez ér. Nem tököltünk, ráeresztettük a gépet – folytatta a prof.

Elkezdték szeletelni az ovális ólomtárgy egyik végét. A kilencedik szelet után megjelent egy lyuk a vágási felület közepén, tehát üreges volt. Ez volt az első meglepő felfedezés. A másik pedig az, hogy ezzel egyidejűleg az elemzőteremben az egekbe szökött a radioaktivitás.

– Akkor nyilván annak is leesett, hogy itt valami csúnya dolog van, akinek az elején nem szólalt meg a vészcsengő az agyában. Persze az elemzőterem nem hiába nyolcas biztonsági fokozatú, nem jött át a falán semmi. De tudtuk, hogy a berendezések nem sokáig bírják ezt a sugárterhelést, ezért nem sokat gondolkodtunk, nekiestünk a vágóval. Vízszintesen körbement rajta és szépen levágta a tetejét róla – folytatta P. professzor.

Az ólomgubóban egy keményfából készült ládaféle volt. Egy szarkofág. Abban meg egy mumifikálódott emberi holttest. A vágó meg néhány manipulátorkar lényegében lebontotta a fa koporsót a test körül, amely most már minden irányból láthatóan feküdt a vizsgálótalapzaton. Ezért kellett sietni: nem sokkal ezután a vágó és a manipulátorok leálltak, tönkretette a sugárzás az irányító egységeiket.

Utólag összerakva a dolgokat teljesen megértem, hogy a professzor és a többiek kicsit összezavarodtak.

Kiszednek egy nagy ólomgubót, benne egy emberi holttesttel és annyi gamma-sugárzással, hogy egy gyapjas mamut is ropogósra sült volna benne. Ilyenkor jobb, ha az ember belevág a közepébe, nem finomkodik.

Szóval ott feküdt egy mumifikálódott holttest az elemzőben, a profék meg nézték a vastag ablakok túloldaláról. A férfialakon bőrből és valami kezdetleges textíliából készült ruha volt, tele valamilyen ékszerekkel. Rögtön feltűnt nekik, hogy a bronznak és vasnak tűnő fémékszerek között élénkzöld, fényes, láthatóan precízen megmunkált, mindenféle alakú fémtárgyak vannak. Megnézték a standard távspektroszkóppal, de az értelmezhetetlen adatokat dobott. Odavitték a Központ legfejlettebb spektrolézerét, de az sem tudott értelmezhető adatokkal szolgálni. Azt viszont megállapították, hogy a zöld fémtárgyakból jön a gyilkos gamma-sugárzás.

Tekintettel a lelet jellegére, addigra már paleoetnográfusok, történészek és hasonló szakemberek is ott tolongtak a professzorék mellett, hol az alakot nézegették veszettül, hol a táblagépeiken bújták az adatbázisokat és a tudományos munkákat.

Aztán az egyik paleoetnográfus előállt, hogy az elemzőben fekvő férfialak valószínűleg nem más, mint Csaba királyfi, a székelyek legendás vezére.

Úgy néztek rá, mint egy tömeggyilkosra. Ez persze akkor még csak egy merész állítás volt, de később összeállt a kép. Az első hosszabb tanácskozáson ugyanis ez a paleoetnográfus összerakta és be is mutatta, hogy mi alapján jutott erre a következtetésre.

Azzal kezdte, hogy a 2190-es években az Egyeskő alatt felfedezett mély barlangban találtak egy feliratot, egy kőtáblát, amelyre sűrű és meglepően jól olvasható írással egy elég hosszú szöveget véstek. A szöveg korát mindent kétséget kizáróan meg tudták állapítani: legalább másfél évezred. Az ismeretlen szerző aprólékosan, de érezhetően összezavarodva írt le egy történetet.

Valami olyasmi áradt a szövegből, mint Ezékiel bibliai könyvéből,

amikor a próféta kínos pontosságra törekedve megpróbálja leírni az égből leereszkedő fura jelenséget. A 20. században és utána sokan úgy magyarázták ezt a leírást, hogy Ezékiel valamilyen repülő szerkezetet látott, csak nem volt meg a megfelelő fogalmi készlete ahhoz hogy tudja és megfelelően leírja, mit is lát.

Ez az ismeretlen krónikás azt írta, hogy Csaba, Attila hun vezér fia az egykori Ojtozként azonosított térségben próbált csapatával átjutni a Kárpátok kanyarulatán, amikor mennydörgést hallottak, a közelben megrendült a föld, majd amikor odamerészkedtek, egy domboldalon egy furcsa szerkezetet találtak. Soha nem láttak még ilyesmit, csillogó fémelemeket, nagy és kis tárgyakat.

A roncsok közül forróság áradt, de lándzsákkal sikerült kipiszkálniuk néhány élénkzölden csillogó fémdarabot. Miután kihűltek, tanácstalanul forgatták a kezükben, aztán az egyik harcos némi bőrszíj segítségével nyakbavalót és ruházatra aggatható „ékszert” gyártott belőlük, majd felajánlotta Csabának. Aki magára aggatta és indultak tovább a fura helyszínről.

Másnap Csaba megbetegedett, de nem csak ő, hanem minden harcosa, aki kézbe fogta a zöld tárgyakat.

Harmadnapon Csaba meghalt, nem sokkal utána az ékszerkészítő is. A többi harcos is igen beteg lett, egy héten belül még hatan meghaltak, ketten pedig egy hét múlva követték. Csaba halálának éjjelén az alvó csapat erős fényekre és süvítő zajra ébredt, de nem mertek kimenni a sátorból. Reggelre Csaba holtteste eltűnt, a sátortól nem messze pedig megjelent egy „hosszú, szürke tojás” – így írta az ismeretlen krónikás. A rémült harcosok elmenekültek, amilyen gyorsan, csak tudtak. Ezzel zárult a kőtábla beszámolója. Felfedezése után persze a tudományos szakma rekordgyorsasággal a legendák körébe utalta az egész zavaros históriát, nem nagyon foglalkozott vele senki. Bekerült egy adatbázisba és ennyi.

– Nos, ezek alapján szinte biztosan megállapítható, hogy ez a holttest itt Csaba királyfié.

A zöld fémtárgyak stimmelnek, a „hosszú, szürke tojás is” – zárta le kiselőadását a paleoetnográfus. – Azt a legsürgősebb kideríteni, hogy miként került az ólomgubó 81 méter mélyen a földbe, de ugye, mondanom sem kell, mennyi kérdőjel van itt az egész történetben.

Ezzel zárta P. professzor a beszélgetést, amelynek a végén idehívott a Keleti Kutatóközpontba. Rajtam kívül sok más terület képviselői is itt vannak, fizikusok, mérnökök, asztrofizikusok, magas rangú katonai szakértők, történészek, pszichológusok, de még filozófusok is. Holnap kezdődik a plenáris tanácskozássorozat, hogy valami értelmes magyarázatot találjunk arra, hogy mi történhetett.

Rengeteg a kérdés. Mit találtak Csabáék? Mik ezek a fura zöld fémtárgyak?

Miért nem tudtuk azonosítani? Honnan származnak? Mi történt itt közel kétezer évvel ezelőtt? Mi ez az ólomgubó? Hogy került bele a holttest? Hogy került 81 méteres mélységbe? Földön kívüli civilizáció? Időutazók? Transzdimenzionális utazás? Minden lehetőség nyitott, és mindegyiket igen figyelmesen elemeznünk kell.

Beszámoló vége

T. K., 1.osztályú paleoarcheológus
azonosító: 45-DF-99412-Y

***

Sorozatunk korábbi részei:

// HIRDETÉS
Különvélemény

A „Trump hülye”-érv tarthatatlanságáról

Sólyom István

Ha leírjuk, hogy az amerikai elnök hagyja abba, és az oroszok menjenek haza, akkor kitör a béke?

Ólomszarkofág a mélyben – tizenhatodik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Aztán az egyik paleoetnográfus előállt, hogy az elemzőben fekvő férfialak valószínűleg nem más, mint Csaba királyfi, a székelyek legendás vezére.”

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hegyizene – gyönyörű és elgondolkodtató filmet készített Szendőfi Balázs a Szigethegységről

Sánta Miriám

A budapesti halkutató és természetfilmes legújabb alkotása egyszerre mutatja meg az Erdélyi Szigethegység vizes élőhelyeinek évmilliós és kortárs arcait.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

Szántai János

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Szavazz a liliomra, avagy Antonescu és a moghioroc (lásd, magyarok)
Főtér

Szavazz a liliomra, avagy Antonescu és a moghioroc (lásd, magyarok)

Crin Antonescu nem szereti a magyarokat. Crin Antonescu szereti a magyarokat. Crin Antonescu mindenkit (nem) szeret. De ki is az a Crin Antonescu? S mi is az a reálpolitikai szeretet?

Egyre népszerűbb a hibrid autó, de meddig?
Krónika

Egyre népszerűbb a hibrid autó, de meddig?

Rossz év volt 2024 az elektromos autók számára, de a hibridek nagyon jól zártak, és a közeljövő is szépen csenghet főleg a teljesen hibrid, részben pedig a konnektoros kategóriának.

A nagy sár miatt elakadt a holttestet szállító autó, ezért a mező közepében hagyták a koporsót – hírmix
Főtér

A nagy sár miatt elakadt a holttestet szállító autó, ezért a mező közepében hagyták a koporsót – hírmix

Tizenkilencezer lejes villanyszámlát kapott egy kolozsvári család. Autómentővel szállították volna Bukarestbe a kábítószert, lefülelték a drogfutárokat.

Porig égett egy ház Kézdivásárhelyen – videó
Székelyhon

Porig égett egy ház Kézdivásárhelyen – videó

Tűz ütött ki Kézdivásárhelyen a Molnár Józsiás utcában. A helyszínre érkezett tűzoltók nem tudták megmenteni a lakóházat.

Tovább bővülhet az aranyosgyéresi légi támaszpont
Krónika

Tovább bővülhet az aranyosgyéresi légi támaszpont

Előrelépés történt az aranyosgyéresi légi támaszpont fejlesztésének ügyében: több cég jelentkezett a román védelmi minisztérium által kiírt, csaknem félmilliárd lejes költségvetéssel bíró korszerűsítési licitre.

Agyonverte apját egy Kovászna megyei férfi
Székelyhon

Agyonverte apját egy Kovászna megyei férfi

Alkoholos befolyásoltság alatt agyonverte apját egy torjai férfi, mert az egy pohár bort kért tőle. A tettes ellen minősített emberölés miatt emelt vádat a Kovászna megyei ügyészség.

// még több főtér.ro
Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot
2025. március 12., szerda

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot

A bank évszázadok óta barátja, szeretője, házastársa, anyósa, szomszédja, esküdt ellensége az embernek, helyzete válogatja. A történet, amit most elmesélek, igazán cuki… lett volna. Mint egy vakrandi. Ha minden olajozottan alakul.

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot
2025. március 12., szerda

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot

A bank évszázadok óta barátja, szeretője, házastársa, anyósa, szomszédja, esküdt ellensége az embernek, helyzete válogatja. A történet, amit most elmesélek, igazán cuki… lett volna. Mint egy vakrandi. Ha minden olajozottan alakul.

Különvélemény

A „Trump hülye”-érv tarthatatlanságáról

Sólyom István

Ha leírjuk, hogy az amerikai elnök hagyja abba, és az oroszok menjenek haza, akkor kitör a béke?

Ólomszarkofág a mélyben – tizenhatodik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Aztán az egyik paleoetnográfus előállt, hogy az elemzőben fekvő férfialak valószínűleg nem más, mint Csaba királyfi, a székelyek legendás vezére.”

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hegyizene – gyönyörű és elgondolkodtató filmet készített Szendőfi Balázs a Szigethegységről

Sánta Miriám

A budapesti halkutató és természetfilmes legújabb alkotása egyszerre mutatja meg az Erdélyi Szigethegység vizes élőhelyeinek évmilliós és kortárs arcait.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

Szántai János

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

// HIRDETÉS