„a felkelés előtt bevezették az általános adattörlést, amikor a közös történelemkönyv botránya után megint eldurvultak a dolgok és az etnikai összetűzések megint polgárháborúval fenyegettek.”
A mágneses íjpuska halk surrogással csévélte fel a vékony, fekete xironkötelet a dobra. Az egész testre szorosan ráfeszülő matt fekete kezeslábast viselő lány ezalatt a tőle olyan tizenöt méterre magasodó szivárvány eukaliptuszfa ágait vizsgálta, majd a jobb tenyerében a puskatus finom rezdüléssel jelezte, hogy a kötél szabályos menetekben feltekeredett a dobra. A szeme elé hajtotta az átlátszó nézőkét a vékony zöld karakterekkel megjelenített adatokkal és még egyszer ellenőrizte a távolságot, de most már a nézési irányt és a szemfókuszt követő szkenner pontosan annak az ágnak a távolságát mutatta, amelyet kinézett: 15,37 méter. Az ág nem volt túlságosan vastag, de úgy becsülte, nem fog letörni alatta. Beállította a dob melletti kis érintőképernyőn a távolságot, a vállához emelte a puskát és lassan megérintette a ravaszt. A kortikális csipjével összekapcsolt kesztyű késedelem nélkül közvetítette a tüzelőparancsot, a xironkötél pedig valósággal átvillámlott az ágra, ahol a nanobotos bevonatú vége azonnal felcsavarodott és most egyenes vonalként feszült a lány és a szemközti fa között.
pedig több ezerszer látta már, olyan volt, mint amikor a digitális rajzolótáblán egyetlen gombnyomásra megjelenik egy vonal és kapcsolatot teremt két, addig különálló tárgy között. Ebben pedig volt valami megfoghatatlan, majdhogynem misztikus, amit csak fokozott a gyorsaság, amivel az egész művelet lezajlott. Ezt az íjpuskát is természetesen katonai célra fejlesztették ki, mint szinte bármilyen technológiát az utóbbi évszázadban. A hadsereg kommandósain kívül csak mentőegységeknek engedélyezték a civil használatát, főleg hegyvidéken, ahol nehéz terepen, sziklafalakról vagy szakadékokból kellett bajba került természetjárókat menteni. Mióta a Litos-HR22-es mélylaboratóriumban huszonkét éve történt szeizmikus baleset miatt az Oltár-kő leomlott és teljes magasságában elzárta a Békás-szorost, a lány mentőcsapata is kimentett pár kalandra vágyó, illegálisan mászó alakot a függőleges sziklafalak közé szorult mély szurdokból, amelynek másik végét egy hirtelen kanyar után lezárták Moldva felől. A lány többször is részt vett mentésekben, legutóbb három hete járt ott. Megmarkolta a puskát, a kezét fedő vékony kesztyűk ujjainak tapadó nanobotjai azonnal működésbe léptek, majd a kortikális csipen keresztül érkező újabb mentális parancsra a puska dobja halkan felzümmögött és elkezdte feltekerni a kötelet. A vékony fekete test átvillant a két fa között, a lány pontosan a kellő pillanatban ragadta meg jobb kezével az ágat, vetette meg a lábát az ághajlatban és merevedett mozdulatlanná tizenkét méter magasan.
A lombugrást tíz éve gyakorolta, a Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó közötti erdős-hegyes terület ehhez kiváló terep volt. Valamikor fenyőerdők borították itt a tájat, de a fenyők nem bírták a felmelegedést és az egész, több száz négyzetkilométeres területen kiszáradtak. A csupaszítás után a forró klímát jól tűrő, génmódosított fajtákat, óriás szivárvány eukaliptuszt, pálmaféléket, zebranót és okumét telepítettek a hegyoldalakba. Lombugrásra igazából az eukaliptusz volt a legalkalmasabb, mivel ennek a törzsén magasan is nőttek megfelelően vastag ágak. A lány néma mozdulatlanságát az zavarta meg, hogy a fülében pittyent egyet a kommunikátor apró dugasza. Meglepődött, mivel ismeretlen hívás volt, ráadásul a rövid tartományban, amit csak mentőakciókban használtak a csapattársaival. Körülnézett, de nem látott semmi gyanúsat, csak a szivárvány eukaliptuszok színes törzsei törték meg a zöld hátteret. Fogadta a hívást. - Tessék, ki vagy? - Ha ugrás közben a könyöködet kicsit kifelé fordítod, nem éri akkora terhelés landoláskor – férfihang volt, mintha mosolygott volna beszéd közben. - Remek. De ki vagy? – a lány megfordult az ágba kapaszkodva, hogy az eddig mögötte elterülő erdőt is lássa. - Kicsit balra nézz… Szemmagasságban húsz méterre.
majd az arcától három méterre megállt a levegőben, látta rajta a kis kamera fekete körét. Aha – gondolta –, szóval a drón van a rövid tartomány száz méteres sugarán belül, a kezelője elvileg akár a bolygó másik oldalán is lehet, a drónt ugyanis műholdas kapcsolaton keresztül is irányítani lehetett. - Na jó, te látsz engem, de én nem. Ki vagy és mit akarsz? – a lány magabiztossága kezdett visszatérni. - A szöcskéd mellett állok, megvárlak itt. - Honnan tudod, hogy… Ismerjük egymást? - Úgy is mondhatnám, igen – nevette el magát a férfi – a mentőbázison kerestelek, mondták a srácok, hogy itt kint vagy. Próbáltalak elérni az azonosítódon, de kikapcsoltad a külső hálózatot. Sejthettem volna, én is így szoktam, ha kimegyek lombugrani. Van itt számodra valami, amit személyesen akarok megmutatni. Gyere csak, várlak! A lány néhány másodpercig belenézett a drón kamerájába, majd pislogott egyet. Nem érzett fenyegetést a férfi hangjában. - Rendben, indulok – válaszolta, majd az íjpuska és a kötél segítségével leliftezte magát a fáról és gyalog indult a szöcskéje felé.
amelynek szélén, a bokrok takarásában hagyta a nagyobbfajta motorbiciklihez hasonló könnyű kis légsiklót. Ahogy közeledett, lassította lépteit, a végén már fától fáig oldalazva haladt, majd óvatosan kikukucskált egy eukaliptusz vastag törzse mögül. Húsz méterre tőle, a szöcskéje mellett egy nagyobb sikló állt, háttal nekitámaszkodva pedig egy középtermetű negyvenes férfi a táblagépén matatott valamit, mellette, a siklón a kis drón pihent. A lány lassan kilépett a fák közül, mire a férfi megpördült és odaintegetett neki. - Szia, gyere bátran, ne félj! Mindent elmagyarázok – a férfi visszatette a táblagépet az ülésre és elővett egy hűtőpalackot – A hangomról nem ismerhettél meg, de így talán… Másfél évvel ezelőtt mentettél a Szorosból, a kötelem tapadó nanobotjai mondták be az unalmast, én meg lent ragadtam élelem és víz nélkül.
mellette az íjpuskája, a dobján a használhatatlan kötéllel. Két órát tartott, míg a délkeleti falon át kimentették a szorosból, majd két társával együtt nézték, amint a kórházi gyorssikló elröppen a férfival a gyergyószentmiklósi Északi Komplexumba, a Székelyföld második legnagyobb kórházközpontjába. - Az arcod… Mintha… Meg a hajad is rövidebb volt, úgy rémlik – a lány a férfit nézte, közben átvette tőle a hideg poharat és belekortyolt a halványzöld izotónikus üdítőbe. - Ja igen, azóta kaptam egy teljes Revigor-csomagot Kolozsváron, az kicsit kisimítja az arcot – mosolygott a férfi. - Mit kerestél a Szorosban? Miért nem tudtok a Sólyomkőn mászni, mint a többiek? Ha nem akkor, hanem csak másnap megyünk járőrözni, már nem élnél – a lány hangja önkéntelenül vált enyhén szemrehányóvá. A férfi maga elé pillantott és a lányra nézve megint röviden elmosolyodott. - Elmondom, úgyis csak így értenéd meg. Az elején kezdem. Kilencvenhat éve, amikor a felkelés kirobbant, a csíkszeredai és gyergyói Hűségszolgálat életben maradt egységei a Békás-szoroson keresztül menekültek Moldva felé, nyugati és déli irányban minden útvonalat elvágtak a felkelők. A drónok a Szoros szájáig követték a menekülőket, de a sziklafalak közé nem tudtak berepülni, mivel a hűségesek seperc alatt leszedték őket. Százharmincketten menekültek be a Szorosba és a túloldalon át Moldva felé.
- Várjunk csak, te nyomozó vagy, vagy miféle? – a lánynak most már minden óvatossága szétfoszlott és növekvő érdeklődéssel hallgatta a sztorit. - Olyasmi. Inkább adat-archeológusnak mondanám magam, bár vannak olyan megbízatásaim, amelyekben kicsit összecsúsznak a dolgok… De ez most más. Szóval, amit ez a bizonyos menekülő elveszített, az egy adathordozó. - De mégis hogyan lehet egy majdnem száz évvel ezelőtt elveszített adathordozót megtalálni? Honnan tudtad, hogy… - Sehogy, nem tudtam. Ugye, miután a moldvaiak a túloldalon lezárták a Szorost, a turisták a mi oldalunkról sem mehettek be. Aztán meg az Oltár-kő… Azóta csak az illegálisan mászók járnak oda – már akinek sikerül bejutni. De ők csak sziklát mászni mennek, érted, ez az egyetlen céljuk. Én meg vittem a szkennerem is, mindenhová viszem. Lenn, a patakmederben, a régi út mellett, egy nagy szikla tövében jelzett be. - Amikor kimentettünk? Ez akkor volt? - Igen. Harminc centi mélyen a törmelék alatt találtam meg az adathordozót. Persze nem tudtam, mi van rajta, csak később sikerült megvizsgálni, miután kihoztatok és a kórházból is kijöttem. Könnyű volt elrejtenem, kis lapos, kerek, légmentesen záródó, rozsdamentes acéltok, benne egy törhetetlen üveglapocska. Otthon aztán megnéztem közelebbről. Említettem, mivel foglalkozom, ezért van otthon egy olvasóm, amit a régi rendszerű adatokra kalibráltam. - És mit találtál rajta? – a lány kíváncsiságába most már értetlenség is vegyült, mivel nem tudta, hova fog kilyukadni a férfi, és hogy miért meséli neki mindezt itt, az erdőben. A férfi elnézett a lány válla fölött, megköszörülte a torkát, majd folytatta:
amikor a közös történelemkönyv botránya után megint eldurvultak a dolgok és az etnikai összetűzések megint polgárháborúval fenyegettek. Akkor indult a Tiszta Lap Program, amely betiltott minden, 2175 előtti etnikai vonatkozású információt. Az adatbázisokat törölték, az oktatási rendszert teljesen átalakították, a Hűségszolgálat akkor kobozhatta el ezt az adathordozót is. Végül is ez a program hozta el a békét… - Mit. Találtál. Rajta – a lány most már türelmetlenné vált. - Egy privát adatbázist. Magyarul. Ott van rajta minden, amit a régi korban magyar nyelven leírtak, lefotóztak vagy lefilmeztek. A teljes irodalom, a tudományos munkák, fotók, filmek, zene, sajtó, archívumok. Minden, érted? Épségben és sértetlenül. Tudomásom szerint ez az egyetlen ekkora méretű adatbázis. És egy naplót is találtam, annak az embernek a naplóját, akié az adatbázis volt. A lány zavartan bámulta a vékony acéltárgyat, amit a férfi tartott a kezében. Néhány hosszú másodpercig csend lett. - Több mint egy évem ment rá, de kinyomoztam: az az ember az üknagyapád volt – a férfi egy pillanatra elhallgatott, majd kibökte: - És az enyém is… Mi ketten vagyunk az élő leszármazottjai, az adathordozó pedig a mienk – nézett a lemerevedett lány szemébe a férfi. – Most pedig menjünk le. Te mész elöl a szöcskével, én követlek, jó? Ki kell találnunk, mit kezdünk az adatbázissal, de van néhány ötletem… és kapcsolatom is. Elég sok dolgunk lesz. Na, gyere! Eleredt az eső. Messze lenn, a Gyergyói medencében vörösen villogtak a szürkületben a remetei légitámaszpont jelzőfényei, egy nagy orosz szállítógép lassan gördült az aszfalton a hangárok előtt.
Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…
„Az agrárpiacot egyetlen nagy gigacég, a Genotech uralta, csúcstechnológiával, elképzelhetetlenül nagy területeken termesztettek mindent. A szinte teljesen automatizált agrártechnikát mesterséges intelligencia irányította.”
Amikor a Facebook megjelent, azt hittük, vele kicsit jobb lesz a világ.
Narrátor: de nem lett jobb.
Transylvania cat néven jegyezték be az újonnan elismert erdélyi macskafajtát az Egyesült Királyságban.
Az egységek birtokba vették a műveleti területet azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy elvégezzék azt, amivel megbízták őket. Ez végső soron örvendetes.
A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház (SJU) kedden bejelentette, hogy a kardiológiai osztályán Covid-19-járványgóc alakult ki.
Hétvégére pedig kapunk egy ciklont a nyakunkba viharokkal, felhőszakadásokkal.
Három személyautó és egy parkoló teherautó volt érintett a szerda délutáni szejkefürdői balesetben. Megkaptuk a rendőrségi jelentést.
Október 1-jén, az idősek világnapján lép érvénybe a nyugdíjak adómentességi küszöbét 3000 lejre emelő törvény – emlékeztetett egy keddi Facebook-bejegyzésében Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Hivatalosan még nem nyújtott be panaszt a Facebook közösségi oldalon nyílt levelet megfogalmazó hölgy, aki a csíkszeredai kórház újszülöttosztályának vezetőjét vádolta. Mégis van következménye a nyílt levélnek: a főorvos felmondott.
Őszintén azt hittem, hogy a megszavazott óriási bizalmat, a gyalázatosan végigvitt tíz évet követően legalább a távozása méltóságteljes lesz ennek az embernek. Úgy tűnik, mégsem.
Őszintén azt hittem, hogy a megszavazott óriási bizalmat, a gyalázatosan végigvitt tíz évet követően legalább a távozása méltóságteljes lesz ennek az embernek. Úgy tűnik, mégsem.
Már a szélsőséges Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja Egyesület elnöke is a parlamentbe menne. Kell ez nekünk?
Már a szélsőséges Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja Egyesület elnöke is a parlamentbe menne. Kell ez nekünk?
Az okoseszközök túlhasználása a kihat fiatalok mentális egészségére, de minket sem kímél. Mennyire drasztikus lépés az EU-s országok okoseszköz-visszaszorítása az oktatási intézményekben?
Az okoseszközök túlhasználása a kihat fiatalok mentális egészségére, de minket sem kímél. Mennyire drasztikus lépés az EU-s országok okoseszköz-visszaszorítása az oktatási intézményekben?
Avagy milyen lyukból milyen szél fúj kampányban, és mennyire vagyunk szélvédett helyen?
Avagy milyen lyukból milyen szél fúj kampányban, és mennyire vagyunk szélvédett helyen?
Szenvedélyes viszony fűz a mobiltelefonunkhoz. Vele ébredünk, ismeri a titkainkat, és mindenhová elkísér minket. Az ideális készülék megtalálása egyre nagyobb kihívás, de ez a legkisebb probléma.
Szenvedélyes viszony fűz a mobiltelefonunkhoz. Vele ébredünk, ismeri a titkainkat, és mindenhová elkísér minket. Az ideális készülék megtalálása egyre nagyobb kihívás, de ez a legkisebb probléma.
Hamarosan véget ér a fesztiválszezon, a brandek viszont mindennél erőteljesen nyomulnak. Jó-e az nekünk, ha toljuk a multicégek szekerét anélkül, hogy észrevennénk? Lehet-e még élvezni valamit anélkül, hogy folyton reklámhelyszínre csöppennénk?
Hamarosan véget ér a fesztiválszezon, a brandek viszont mindennél erőteljesen nyomulnak. Jó-e az nekünk, ha toljuk a multicégek szekerét anélkül, hogy észrevennénk? Lehet-e még élvezni valamit anélkül, hogy folyton reklámhelyszínre csöppennénk?
Ez a képviselő alkotmánymódosítással kötelezné a romániai magyarokat is, hogy tudjanak románul. Nem AUR-os képviselőről van szó.
Ez a képviselő alkotmánymódosítással kötelezné a romániai magyarokat is, hogy tudjanak románul. Nem AUR-os képviselőről van szó.
„A valamikori Szent Anna-tó és a Csomád nem sokkal azután került a tudományos figyelem középpontjába, hogy két évvel ezelőtt, 2136-ban Indonéziában kitörni készült a Krakatau.”
„A valamikori Szent Anna-tó és a Csomád nem sokkal azután került a tudományos figyelem középpontjába, hogy két évvel ezelőtt, 2136-ban Indonéziában kitörni készült a Krakatau.”
Lassan, de biztosan jön az elsivatagosodás. Fel vagyunk mi erre készülve?
Lassan, de biztosan jön az elsivatagosodás. Fel vagyunk mi erre készülve?
Ha a tanár, mint olyan, elvesztette a tekintélyét, a kialakuló „egyenlőség alapú káoszt” meg kell szüntetni. Valahogy. Bárhogy? És ha oktatók szexuális ragadozókká válnak, a kialakuló vészhelyzetet is fel kell oldani. Valahogy. Bárhogy?
Ha a tanár, mint olyan, elvesztette a tekintélyét, a kialakuló „egyenlőség alapú káoszt” meg kell szüntetni. Valahogy. Bárhogy? És ha oktatók szexuális ragadozókká válnak, a kialakuló vészhelyzetet is fel kell oldani. Valahogy. Bárhogy?
Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…
„Az agrárpiacot egyetlen nagy gigacég, a Genotech uralta, csúcstechnológiával, elképzelhetetlenül nagy területeken termesztettek mindent. A szinte teljesen automatizált agrártechnikát mesterséges intelligencia irányította.”
Amikor a Facebook megjelent, azt hittük, vele kicsit jobb lesz a világ.
Narrátor: de nem lett jobb.
Transylvania cat néven jegyezték be az újonnan elismert erdélyi macskafajtát az Egyesült Királyságban.