Erdély az űrbe ment, de a Holdat most valószínűleg nem fogja elérni.
Hétfő reggel lélegzet-visszafojtva néztem, amint a United Launch Alliance (ULA) 61 méter magas Vulcan-Centaur rakétája, a csúcsára szerelt Peregrine holdkomppal – rajta a Puli Space Technologies Téridő plakettjével, amelyen az Erdélyi értéktár is ott van –, felemelkedik a floridai Cape Canaveralról, a Kennedy Űrközpont 41-es kilövőállásáról. Mindig is érdekelt az űrutazás és, ha csak tehetem, megnézem a rakétaindításokat (rengeteg ilyen eseményt élőben közvetítenek, főleg az Elon Musk vezette SpaceX szinte minden indítását), amelyekben az az első lenyűgöző mozzanat, hogy ezek a rettentő bonyolult, évekig, évtizedekig épített és fejlesztett szerkezetek mennyire gyorsan képesek elhagyni a Földet.
A tökéletes start után a Vulcan-Centaur alig valamivel több, mint négy perc alatt lépte át a világűr határának számító 100 kilométeres magasságot, a Kármán-vonalat. A rakéta első fokozata tökéletesen működött, a tervek szerint a kellő pillanatban le is vált. Ezután a rakéta második fokozata, a Centaur szintén rendben megvált az orrborításától és szabaddá tette a Peregrine-t, amely megint csak a terveknek megfelelően levált a hordozórakétáról.
és ünnepelhették, hogy a vadonatúj fejlesztésű rakétájuk, amelyet a következő években használni kívánnak küldetéseikhez, tökéletesen működött legelső útján. Ez valóban hatalmas eredmény, mivel az űrrepülés elmúlt hatvan évében iszonyú sok kudarc, baleset, robbanás, megsemmisülés, emberáldozat és csalódás előzte meg a sikereket. Az űrrepülés ugyanis rettentő nehéz és bonyolult műfaj, ami csak az utóbbi egy-két évtized műszaki fejlődése (főleg a számítástechnika és az anyagtudományok fejleményei) tett valamelyest könnyebbé. Például az „őrült” Elon Musk fantazmagóriájából mára az űrközlekedés vezető tényezőjévé vált SpaceX első három rakétája már az indításkor felrobbant. Ha Musk lelkesedése akkor letörik és meghátrál, akkor a SpaceX ma nem tudna évente több száz sikeres indítást, műholdak százainak pályára állítását vagy hasznos rakomány és asztronauták Nemzetközi Űrállomásra szállítását felmutatni.
Az űrközlekedésben a halasztások nem rendkívüliek. A Peregrine-nek évekkel ezelőtt el kellett volna indulnia első útjára, de többször is halasztani kellett a Vulcan-Centaur rakéta első útját, technikai, biztonsági okokból. A NASA egyébként éppen most jelentette be, hogy két, idén és a jövő évben esedékes, embereket a Holdra szállító misszióját egy-egy évvel elhalasztja, biztonsági okokból. Az Artemis 2 tehát nem idén novemberben, hanem csak 2025 szeptemberében, az Artemis 3 pedig 2026 szeptemberében indul a Holdra.
A hétfői misszió ULA-t érintő szakasza, a kilövés és pályára állítás tehát száz százalékos siker. A gondok ezután kezdődtek, amikor a Peregrine önállóan repült tovább az űrben a Hold felé.
A Peregrine egy startup vállalkozás, amit 2007-ben alapítottak az Egyesült Államokban, Pittsburgh-ben, kifejezetten azzal a céllal, hogy megnyerjék a Google Lunar X Prize versenyét. Ugyanezzel a céllal hozták létre a budapesti Puli Space Technologiest 2010-ben, az első magyar magáncégként, amely szintén megcélozta a versenykiírásban megfogalmazott feladatot. Ennek az a lényege, hogy egy magánvállalkozás juttasson el a Holdra egy rovert, amely ott megtesz legalább 500 métert és adatokat küld vissza a Földre. A Puli Space jelenleg is dolgozik a Puli nevű holdjáróján, az Astrobotic pedig a Griffin és a CubeRover elnevezésű holdjáró szerkezeteken.
A mostani útján nem szállított holdjárót, a misszió célja az volt, hogy teszteljék: képesek-e eljutni a Holdra és ott leszállni a Peregrine-nel. A holdkomp persze nem üresen ment, a fedélzetén van a NASA öt tudományos műszere, ezenkívül az eszköz szállítási kapacitását az Astrobotic eladta különböző cégeknek és nonprofit társaságoknak, amelyek időkapszulákat vagy egyéb emléktárgyakat (emberi hamvakat is) kívántak a Holdra juttatni.
Így került a Peregrine fedélzetére a Puli Space Technologies Téridő plakettje, ez a 20x20 centiméteres alumíniumlemez, amelyre tízszeres kicsinyítéssel gravíroztak rá lézerrel különféle szövegeket: szerepel rajta szócikk a magyar focilegenda Aranycsapatról, Weöres Sándorról, Karikó Katalinról, Barabási Albert Lászlóról és más magyar tudósokról és személyiségekről is. És a Puli Space és a Főtér együttműködésének eredményeként ott van a plaketten az Erdélyi értéktár is, amit 2021 február-márciusában állítottunk össze olvasói szavazással.
A Peregrine levált a Centaurról, innen kezdve az Astrobotic mérnökeinek kezében volt az eszköz sorsa. A Peregrine a terveknek megfelelően „életre kelt”, beindultak a rendszerei, a földi irányítás pedig felvette vele a kommunikációs kapcsolatot. Nem sokkal ezután az Astrobotic közölte, hogy valamilyen „anomáliát” észleltek a rendszer működésében. Az űrszondák és műholdak áramellátását (de például a Nemzetközi Űrállomásét is) napenergiával biztosítják, ezért ezeken az eszközökön napelemeket helyeznek el. A Peregrine is napenergiával működteti az elektromos rendszereit, amelyek navigációs, kommunikációs vagy fűtési feladatokat látnak el. A hétfőn tapasztalt „anomáliáról” nemsokára kiderült, hogy mit jelent: a Peregrine Holdra vezető pályája során végig a Nap felé kell irányítsa napelemeit, hogy hasznosíthassa a napenergiát. A leválás után ez nem sikerült, mivel a Peregrine nem tudta tartani a Nap fele forduló pozícióját.
Ez az első és eddig egyetlen fotó az űrben repülő Peregrine-ről. Jól látszik, hogy a burkolat meggyűrődött. (Fotó: Astrobotic)
Az Astrobotic mérnökeinek sikerült az űrhajó mozgását szabályozó kormányfúvókákkal korrigálni a Peregrine pozícióját, a napelemek a Nap felé irányultak, az energiatárolók töltése pedig be is indult. Ekkor azonban kiderült az anomália oka is: meghibásodást észleltek a meghajtási rendszerben, ami a hajtóanyag folyamatos szivárgását eredményezte. Konkrétan arról van szó – ezt az Astrobotic kedden este közölte –, hogy egy üzemanyagszelep beragadt és nyitott helyzetben maradt, ami az egyik üzemanyagtartályban túlnyomást eredményezett, a tartály oldala pedig megrepedt. Az üzemanyag folyamatos szivárgása – majd elfogyása – miatt egyrészt a Peregrine-t egy idő után már nem lehet a fúvókákkal napirányban tartani, ezért az akkumulátorait feltölteni sem. Vagyis az űrhajó egyszer csak „meghal” és irányíthatatlanná válik – kedden este a működési időtartamot 40 órára becsülte az Astrobotic csapata.
A másik következménye a meghibásodásnak, hogy
ehhez a manőverhez ugyanis üzemanyag és elektromos energia szükséges, az űrhajónak pedig addigra egyik sem áll majd a rendelkezésére.
Onnan kezdve pedig, hogy a Peregrine „meghal”, kizárólag Newton első, tehetetlenségről szóló törvénye irányítja a mozgását. Vagyis az űrhajó addig folytatja mozgását, amíg valamilyen kölcsönhatás ennek a mozgási állapotnak a megváltozását nem eredményezi. Ez esetünkben azt jelenti, hogy a Peregrine tehetetlenül sodródik majd az űrben és egyelőre nem tudni, mi lesz a sorsa. Az Astrobotic csapata most minden hasznosítható információt begyűjt a Peregrine-ről, mielőtt a rendszerek leállnak.
Elvileg az is lehetséges – bár aktív, pályakorrekciós irányítás nélkül igen kicsi az esélye –, hogy eltalálja a Holdat, ebben az esetben a Peregrine megsemmisül. Önző gondolat, de ott van az elméleti lehetősége, hogy a Téridő plakett végül így is eljut a Holdra, legfeljebb elgörbül vagy megrongálódik, mivel nem több, mit egy tömör fémlemez. De sokkal valószínűbb, hogy a Peregrine elsodródik az űrben és csak Isten tudja, meddig megy és végül mi lesz a sorsa.
Dr. Pacher Tibor, a Puli Space Technologies vezetője kedden este élő videóban jelentkezett Floridából, ahol a Vulcan-Centaur indítását nézte a helyszínen. A kudarc ellenére nem volt túlságosan szomorú. Azt emelte ki ő is, hogy mennyire óriási siker a Vulcan-Centaur mondhatni tökéletes működése, a szűzrepülés, a pályára állítási misszió hibátlan, sima folyamata, de az is, hogy egy startup magáncég, az Astrobotic meg tudott építeni egy ilyen űreszközt, mint a Peregrine. Amelynek a projektje a mostani kudarc ellenére nem áll le és a jövőben minden bizonnyal lesz folytatása.
Az űrkutatás és űrrepülés egy igen bonyolult és földi szemmel nézve igen nehéz és veszélyes terület, amelyen az olyan apró kis hibák, mint egy szelep beragadása, egy burkolatdarab leválása, egy vezeték elgörbülése meghiúsíthat egy-egy küldetést, vagy akár katasztrófákat is okozhat – gondoljunk csak az évtizedekkel ezelőtti amerikai és szovjet emberes missziók űrhajóinak felrobbanására, végzetes becsapódásaira, van belőlük elég.
Nemrég olvastam el Walter Isaacson Elon Muskról szóló, frissen megjelent, több, mint 600 oldalas könyvét – igen részletesen megtudható belőle, hogy Musk eddigi pályája bővelkedik a kudarcokban. De Musk kellően „őrült” és megszállott ahhoz, hogy előrehajtó erőként értelmezze a kudarcokat, továbblépjen és tovább ösztökélje a SpaceX-et is – meg is látszik az eredménye, ez a cég mára az űrutazás vezető tényezőjévé vált.
Ugyanilyen „őrültek” dolgoznak az ULA-nál, az Astroboticnál és a Puli Space-nél is. Sok Facebookon kommentelő ember fanyalog, hogy mi értelme van emlékplakettet az űrbe küldeni, mi értelme van a Holdra szállni, meg úgy általában az űrbe menni. Ugyanazok az emberek, akik az Erdélyi értéktárban is szereplő néhai Erőss Zsoltról is azt írták, hogy egy őrült, minek ment fel a hegyre és hogy teljesen értelmetlen az egész. Nos, az, hogy ezek az emberek ma kommunikálnak, tévét néznek, GPS-t használnak, vagy teflonos serpenyőben sütik a tükörtojást reggelire – ezek mind az űrkutatás eredményei és hosszasan lehetne tovább sorolni, mi az, ami az általuk fölöslegesnek tartott űrkutatásból „melléktermékként” átkerül a mindennapi életbe.
Másrészt pedig hogyan és
eljusson más égitestekre, a Holdra, a Marsra? Az ilyen projekteket pedig mindig „őrültek” találják ki és valósítják meg, hiába üvölti a világ a fülükbe, hogy fölösleges és lehetetlen. Amikor megjelentek, az elektromos energiára, a repülőgépre, a televízióra, az internetre is sokan azt mondták, hogy fölösleges és jól megvagyunk nélkülük.
De mindig ott voltak az „őrültek”, a Leonardo da Vincik, az Edisonok, a Wright-testvérek, a Tim Berners Lee-k, a Steve Jobsok és Elon Muskok, a Karikó Katalinok, akik a buktatók ellenére makacsul mentek tovább a saját útjukon, mert tudták, hogy annak a végén ott a siker. És az Astroboticok, a Pacher Tiborok és a Puli Space-ek is, akikről egészen biztosan hallani fogunk még a közeljövőben. A sikereikről is.
Kiscicák, kiskutyák, szex, vér, dráma. Ossza meg és uralkodjon!
Mégis milyen lehet egy kampányüzenet 2024-ben? Kicsit nézzük meg közelebbről.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
Az AUR-vezér most a kommunizmus után vágyakozók hátát vakargatja. Novembertől többe kerül a repjegy Kolozsvárról.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.
Az EB álláspontja szerint a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Romániát szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Kiscicák, kiskutyák, szex, vér, dráma. Ossza meg és uralkodjon!
Mégis milyen lehet egy kampányüzenet 2024-ben? Kicsit nézzük meg közelebbről.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.