A Főtér által készített cikkeket, fotókat és mozgóképes interjúkat szedtük egy csokorba össze Olvasóinknak.
Most, hogy véget értek a 8. Kolozsvári Magyar Napok (KMN), és – talán – mindenkinek sikerült kipihennie a bő egy hétig tartó pörgés fáradalmait, fokozatosan visszatérhetünk az olyan hétköznapi tevékenységekhez, mint például a munka. Igaz, hogy az újságíró fesztivál ideje alatt is dolgozik, a tejfölös lángos és a kézműves sörök kóstolgatása mellett. A Főtér szerkesztősége is ott volt a KMN szubjektív megítélésünk szerint fontosnak vagy érdekesnek tűnő eseményein, meg is örökítettük amit láttunk, hallottunk.
Ezeket a hangulatbeszámolókat, fotóriportokat, zenészekekkel készített videós interjúinkat gyűjtöttük most fordított időrendi sorrendben egy csokorba össze, hogy aki véletlenül lemaradt valamiről, most, a nyugalom óráiban pótolhassa azt. A cikkek a címre kattintás után külön ablakban nyílnak.
Nemzeti ereklyénk izgalmas történetébe, a kutatásáról szóló legújabb felfedezésekbe és a koronázási szertartásokba egyaránt betekintést nyerhetünk a Lendület egyik kutatócsoportja által készített dokumentumfilmnek köszönhetően.
A téma jelenlegi két legnagyobb szakértője, Pálffy Géza (az MTA BTK TTI „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport vezetője) és Maczó Ferenc történészek voltak a meghívottjai a nemzeti ünnepünkön – és egyben a 8. Kolozsvári Magyar Napok zárónapján – tartott, filmbemutatóval egybekötött beszélgetésnek a Sapientia Tordai úti épületegyüttesének Aula Magna termében.
A Kolozsvári Magyar Napok záróeseménye, a Csárdáskirálynő-előadás után találkoztunk a Stázit alakító, sepsiszentgyörgyi származású művésznővel, aki fantasztikusan érezte magát Kolozsváron.
Idén a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvós Zenekar szolgáltatta a toronymuzsikát a Szent Mihály-templom tornyából.
Pontosabban az ifjúsági zenekar néhány tagja. A teljes együttes korábban a Farkas utcai színpad előtt lépett fel. A toronyzene a KMN zárógálája előtt hangzott fel, és idén sem a virtuóz előadásmód miatt szerettük, az valószínűleg nem is érvényesülne, amikor a hangszerek ilyen távol vannak a hallgatóságtól. A templomtoronyból szóló muzsika inkább olyan, a teret és a téren korzózókat feldobó kis esemény, mint amikor élőszobrok tűnnek fel az utcán.
Új helyen táncoltak a fakanalak a Kolozsvári Magyar Napokon. Békebeli piknikhangulat költözött a kolozsvári Sétatér Fürdő utcai sarkába, ahova idén a magyarnapos örömfőzés telepedett át az Apáczai Líceum udvaráról.

Lecsőfőzés a Sétatéren (Fotó: Szabó Tünde)
„A betonházak között nem várnak csodák”. Városnézésen voltunk a korzós lányokkal.
Frenetikus bulit csaptak, majd őszintén meséltek nekünk a magyar blues istenei.
Eláruljuk: képregényesen. Békés Márton történész szerint bevallottan hőskultuszt építenek a rendhagyó műfaji kerettel.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc mítoszát többféleképpen feldolgozták már, de a képregény eddig nem tartozott azon médiumok közé, amelyet a pesti srácok és lányok küzdelmének megörökítésére használtak volna. Azaz ez sem teljesen igaz, mert – amint Békés Márton történész, a budapesti Terror Háza Múzeum kutatási igazgatója elmondta – nem kisebb művész készítette az első (igaz, csak négyoldalas) képregényt a magyar forradalomról 1959-ben, mint Jack Kirby, akit többek közt Amerika kapitány figurájának megalkotójaként ismerünk.
Ezért kivitték a köztérre az erőszak elleni kampányt.
Az RMDSZ Nőszervezete aktivistákkal együtt kampányolt szombat délben a kolozsvári Főtéren azért, hogy ne övezze mély hallgatás a romániai társadalomban a nők ellen naponta elkövetett erőszakos cselekedeteket, és hogy ezeket szigorúbb törvényekkel büntessék, illetve előzzék meg.
Gazdag József felvidéki újságíró, író mesélt a dunaszerdahelyi magyar csapatról és a magyar focit beborító bundáról. Amíg a romániai futballbajnokság első osztályában, a Liga I-ben összesen 6 magyar focista játszik, addig a szlovákiai élvonalban az egész dunaszerdahelyi klub, az FC DAC 1904 a magyar identitásra és a minőségi focira építi a brandjét –derült ki péntek délután a sörudvarban, ahol két sportújságíró, Boros Miklós és Gazdag József mesélt arról, milyennek látszik a futball kisebbségi szemmel.
Farkaséhesek a Farkas utcában (Fotó: Fall Sándor)
De mi van ezen túl a magyar gasztronómiában? Sömmi? Cserna-Szabó András pacalkalandjai és Rózsa Sándor véres mészárlásai a Kolozsvári Magyar Napokon.
Cserna-Szabó Andrást gasztroíróként szokás emlegetni, miközben a magyar irodalom egyik legzseniálisabb novellistája, mutatta be tömören László Noémi költő a meghívottját, akivel a pacal és az irodalom, illetve Rózsa Sándor és az irodalom kapcsolatáról beszélgetett péntek délután a TIFF-házban. Mivel Cserna-Szabónak heteken belül jelenik meg a 77 magyar pacal című könyve, és irodalomtörténeti léptékkel mérve nemrég, azaz két éve jelent meg a Rózsa Sándorról írt regénye, a Sömmi.
Nem a nemesi családok csereberélik az ingatlanjaikat, hanem Kolozsvár feliratozza újra a műemlékeit.
A főtéri Jósika-palota soha nem volt a Telekieké, még a telke sem, a Szilvássy-házat pedig korának egyik legtevékenyebb erdélyi főura, Teleki Domokos gróf építtette.
Úttörő fényképész visz időutazásra: a monarchiabeli Kolozsvár élete és notabilitásai elevenednek meg a Történeti Múzeum falain. Jókai Mórt, Laborfalvi Rózát, Kossuth Lajost vagy épp Haller Károlyt, Kolozsvár egykori polgármesterét is fotózta Kolozsvár és Erdély első fényképészműhelyét működtető Veress Ferenc a 19. század második felében.

Kék (pontosabban lila) és narancssárga színekbe öltözötött a Borutca (Fotó: Szabó Tünde)
A jó törvénykezés nem elég: a helyi közösségeknek élniük kell a meglévő jogokkal – hangzott el a nyelvi jogokról szóló kolozsvári beszélgetésen.
Az elmúlt időszak kétségkívül legfontosabb kolozsvári fejleménye a nyelvi jogok frontján a többnyelvű (plusz latin feliratos) helységnévtáblák kihelyezése. Ez azonban korántsem jelenti, hogy minden, a nyelvi jogokkal kapcsolatos probléma megoldódott, a többnyelvűsítés terén még rengeteg a tennivaló – figyelmeztetett Bethlendi András, a Musai-Muszáj kezdeményező csoport és az AGFI (Advocacy Group for Freedom of Identity/Jogvédő Csoport az Identitás Szabadságáért) képviselője, aki Landman Gábor holland-magyar aktivistával és Fancsali Ernővel, az EMNP kolozsvári szervezetének vezetőjével beszélgetett.
A sajátos zenei és szövegvilággal rendelkező felvidéki együttes zenéjéra nincs recept, Szarka Gyula énekes szerint. A Ghymessel indult az idei KMN főtéri koncertkínálata.
Beindultak a lacikonyhák, mérik a sört, kínálják a portékát. Buli van na.
A Farkas utca a Kolozsvári Magyar Napok egyik fő helyszíne. Itt lehet ugyanis pohárral a kézben sétálgatva nézegetni a portékákat, vásárolgatni, esetleg enni. Jó, ha az embernél van egy jó vastag pénztárca, mivel a csecsebecsék, kézműves kolbászok, sajtok, mindenféle pörköltek és sült húsdarabok elég nagy része bizony pofátlanul drága.
Pontosabban kosárlabdát. És nem is akármilyet. Európa-bajnokságit.
Erről, meg a kolozsvári kosárlabdázás dicső múltjáról beszélgettek a hozzáértők: Vizi Imre volt válogatott kosárlabdázó, illetve Túrós Jakab László és Boros Miklós sportújságírók. Mégpedig a Magyar Kézműves Sörök Udvarán. Ennek ellenére (vagy talán éppen ezért) az érdeklődő közönség úgy érezhette magát, mint a Sepsi SIC valamelyik meccsén a Kolozsvári U ellen, akkora volt ugyanis a hangzavar.
A kitüntetést olyanoknak adományozzák, akik sokat tettek nemcsak a KMN-ért, hanem a város magyarságáért is. A Kolozsvári Magyar Napok első nagyszínpadi koncertje, a felvidéki Ghymes együttes fellépése előtt adták át a Főtéren az idei Kincses Kolozsvárért-díjakat.
A Kolozsvári Magyar Napok origójának legnagyobb konkurenciája: a borutca.
Már kapható a tíz lejes kóstolópohár KMN-logóval, több pincészet, kereskedés megnyitotta a bódéját (de még nem mindegyik), és van, ahol már a hűtőt is beüzemelték a Fogoly utcában, a várfal tövében.

Róth Miksa üvegmennyezete a Magyar Napok egyik idei szenzációja (Fotó: Szabó Tünde)
A szépség maga költözött be a sétatéri Kaszinóba Róth Miksa üvegfestő munkáit bemutató vándorkiállítással.
A középkori üvegfestés magyar feltámasztója és megújítója, Róth Miksa műveit épp csak felvillantó kiállítás nyílt meg kedd este a sétatéri Kaszinó épületében. Azért csak felvillantja, mert a festett üvegablakokat és mozaikokat reprókon mutatja meg, két-három tucatnyit az 55 városban található legalább 94 épületből – Róth visszaemlékezéseiben ennyit említ a „jelentősebb” üvegfestészeti művei közül.
Extrapihenősre rendezte be a parkot. Pont ez hiányzott!
Első látásra főnyeremény a Sétatér mint a Kolozsvári Magyar Napok legújabb helyszíne. Pont azt nyújtja, ami a Farkas utcából vagy a Főtérről hiányzott: hogy két program között meg lehessen pihenni valahol az árnyékban.

A nyugalom szigete a Sétatéren (Fotó: Szabó Tünde)
Interaktív vándorkiállítás járja a Kárpát-medencét, most épp Kolozsváron vesztegel. Még másfél napig felszállhat az Arany-buszra!
A va-le-szi bárdok – betűzi egy kisfiú a nevezetes Arany-ballada címét, mire az autóbusz másik felében egy hölgy halkan méltatlankodni kezd a kiejtés miatt („ennyit se tud?”), de valaki leinti: „gyerek még, azért van itt, hogy megtanulja”. És valóban: a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum Arany 200 busza pont arra alkalmas, hogy az erre fogékonyabbakat játékosan bevonzza az Arany János-univerzumba.
Kolozsvári művészek buktak alá a Bánffy-palota pincelabirintusába, hogy megmutassák, milyen sűrű, vicces vagy épp fájó bír lenni a csend.
Mivel a városban zajból van elég, ezért a Csend–Tér–Kép volt az idei, azaz már az ötödik Mimesis kortárs vizuális művészeti fesztivál hívószava, amely a nyolcadik Kolozsvári Magyar Napokon nyílt meg, abban az évben, amikor a Mimesist alkotó művészek kiindulási helye, az Insomnia kávéház húsz éves – sorolta az évfordulókat a fesztivál hétfői megnyitóján annak kezdeményezője, Márkos Tünde.

A Bánffy-palota lenyűgöző perspektívái (Fotó: Szabó Tünde)
Találkozhat, sőt táncolhat is a Szent István-napi Néptánctalálkozó táncosaival Kolozsvár Főterén.
Ha csodálkozik, mitől van jókedv a már délben a kolozsvári Főtéren, eláruljuk: népviseleti és néptáncbemutatót tartanak a 19. Szent István-napi Néptánctalálkozó együttesei a Mátyás-szobor előtt.
Sikerült Ady Endrének az, amire mindig is vágyott: hogy kíméletlen szavaival sok magyart izzasszon meg egyszerre.
A szaunába Laczkó-Vass Róbert legújabb műsoráért mentünk együtt a színész stabilan gyarapodó kolozsvári rajongótáborával. Az ő és Nagy Gergő zongoraművész A legjobb ember – átok, panasz, zsoltár és ének című zenés Ady-fantáziája ugyanis a Bánffy-palota Tonitza-termében kapott helyet az idei Kolozsvári Magyar Napokon.

Jól csúszott a kézműves sör, különösen a meggyes és az ultraerős Romanov (Fotó: Szabó Tünde)
Fesztiválnevén a Magyar Kézműves Sörök Udvara. Mi folyik itt, te jó ég! Tavaly ugyanez a helyszín olimpiai udvar néven próbálta pótolni a pótolhatatlan és immár használhatatlan Conti / New York kávézó romos földszintjét. Idén nyárra a Szentegyház utca 4 szám alatti ingatlan belső udvara megújult, és elképesztően jól néz ki.
Dóczyné Berde Amál vibráló festményein, amelyeket 40 évi hanyagolás után a Kolozsvári Magyar Napok hoz vissza a köztudatunkba.
Erőteljesen bukkannak fel a művészettörténészi fumigálás és közösségi ignorancia homályából Dóczyné Berde Amál festményei, és tovább izmosítják az idei Kolozsvári Magyar Napok hihetetlenül erős képzőművészeti felhozatalát – derült ki szombat délután az erdélyi művész képeiből nyílt kiállítás megnyitóján.
Főleg ha személyes mitológiával dolgozik. Legutóbb 40 éve állított ki a Bánffy-palotában Paulovics László festő, grafikus.
Mi köze egy pop-artos Lear királynak a három gráciához, vagy a kentauroknak 1956-hoz? Épp Paulovics László életműkiállításává állnak össze, amely péntek délután nyílt meg a Szépművészeti Múzeumban a Kolozsvári Magyar Napok sokadik bevezető programjaként.
A Balaton zenekar koncertjén tényleg presztízs volt ott lenni. És a videó végén mindenki nevethet Víg Mihállyal.
Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…
Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.
A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.
Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.
Több mint félmilliárd lej eltitkolt vagyonra derített fényt az ANAF legújabb ellenőrzése. Népszavazással váltottak le egy Maros megyei polgármestert.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Többször leírtam: Románia egy projektország. Na és ebben a projektországban akkor van demokrácia, amikor a projekt megkívánja. Amikor nem, akkor nincs.
Kilőttek azt a medvét Gyergyószárhegy községben péntek hajnalban, amelyik az elmúlt napokban több alkalommal visszatért egy esztenához és haszonállatokat pusztított el.
Kettős mérce alkalmazásával vádolta meg a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) a magyarellenes kirohanásairól hírhedtté vált Dan Tanasă, a szélsőjobboldlai Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselője.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Ludovic Orban pedig visszatérne a PNL-be.
Ludovic Orban pedig visszatérne a PNL-be.
További híreink: hatvannyolcszoros, jobban mondva százharminchatszoros kutyafülcsonkításért állhat bíróság elé egy férfi, keddig pedig csak a záporok, szélviharok szakítják meg a kánikulát.
További híreink: hatvannyolcszoros, jobban mondva százharminchatszoros kutyafülcsonkításért állhat bíróság elé egy férfi, keddig pedig csak a záporok, szélviharok szakítják meg a kánikulát.
… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.
… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.
Közben Románia Szlovákiával közösen kéri, hogy az Európai Bizottság lazítson a medvéket védő szabályozásokon. Nyárádszeredában pedig tranzitdíjat vezettek be a kamionokra, a lépés az ott épülő autópályát is érinti.
Közben Románia Szlovákiával közösen kéri, hogy az Európai Bizottság lazítson a medvéket védő szabályozásokon. Nyárádszeredában pedig tranzitdíjat vezettek be a kamionokra, a lépés az ott épülő autópályát is érinti.
További híreink: a jelek szerint Adrian Veștea kormányalakítási kísérlete is halva született, de legalább egyre nagyobb a káosz, ha pedig súlyos inflációról van szó, Románia mindenkit toronymagasan megelőz.
További híreink: a jelek szerint Adrian Veștea kormányalakítási kísérlete is halva született, de legalább egyre nagyobb a káosz, ha pedig súlyos inflációról van szó, Románia mindenkit toronymagasan megelőz.
Szennyezett kavicsot használtak fel útjavításra egy Bihar megyei faluban, feljelentették a polgármestert. A romániai textilipar súlyos megrendelési visszaesésekkel küzd egy EU-s szabályozást követően.
Szennyezett kavicsot használtak fel útjavításra egy Bihar megyei faluban, feljelentették a polgármestert. A romániai textilipar súlyos megrendelési visszaesésekkel küzd egy EU-s szabályozást követően.
Több mint félmilliárd lej eltitkolt vagyonra derített fényt az ANAF legújabb ellenőrzése. Népszavazással váltottak le egy Maros megyei polgármestert.
Több mint félmilliárd lej eltitkolt vagyonra derített fényt az ANAF legújabb ellenőrzése. Népszavazással váltottak le egy Maros megyei polgármestert.
Előbb esőzések és szélviharok, aztán kánikula jön országszerte. Továbbá sikerült kompromisszumot kötni a lengyel gyártóval: a pályaudvaron rekedt új vonatokat napokon belül üzembe helyezik.
Előbb esőzések és szélviharok, aztán kánikula jön országszerte. Továbbá sikerült kompromisszumot kötni a lengyel gyártóval: a pályaudvaron rekedt új vonatokat napokon belül üzembe helyezik.
… leomlott a szászmuzsnai evangélikus erődtemplom falának egy része… és nyolc év után hamarosan új autópálya-szakaszt avatnak Erdélyben, ha minden jól megy.
… leomlott a szászmuzsnai evangélikus erődtemplom falának egy része… és nyolc év után hamarosan új autópálya-szakaszt avatnak Erdélyben, ha minden jól megy.
A kőolaj- és földgázkitermelésben dolgozók keresnek a legjobban Romániában. Ezentúl akár 12 000 lejre is megbírságolhatják a csendháborítókat.
A kőolaj- és földgázkitermelésben dolgozók keresnek a legjobban Romániában. Ezentúl akár 12 000 lejre is megbírságolhatják a csendháborítókat.
Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…
Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.
A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.
Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.