// 2026. június 14., vasárnap // Vazul
légiadózás

Ne ijedjen meg, ha egy drón fentről a birtokát filmezi – elkezdődött az illegálisan felépített ingatlanok légi ellenőrzése

•  Fotó: Kép alapja: Ricardo Gomez Angel/Unsplash.com

Fotó: Kép alapja: Ricardo Gomez Angel/Unsplash.com

Fotó: Kép alapja: Ricardo Gomez Angel/Unsplash.com

// HIRDETÉS

„Szemenszedett hazugság”, hogy 10 lej lesz egy liter benzin – a miniszter cáfolja az elemzőket. Tizennégyezer román állampolgár van jelenleg az Egyesült Arab Emírségekben, ahova hullanak az iráni rakéták. Hírek hétfőn.

Kisvárosnyi román állampolgár van jelenleg az Egyesült Arab Emirátusokban, Izraelben néhány száz

Az iráni konfliktus a térségbeli államokat is érinti, mivel az iráni erők rakétákkal és drónokkal támadják szomszédjaikat is. A jelentések szerint sok helyszínt ért rakétatalálat az Egyesült Arab Emírségek, Katar és Omán területén.

Az Emirátusok városai kedvelt turistacélpontok a román állampolgárok körében is, de sokan munkavállalóként élnek ott.

// HIRDETÉS

A bukaresti külügyminisztérium hétfőn közölte, hogy egyelőre nincs információ arról, hogy román állampolgár megsérült volna a támadásokban. Ioana Țoiu külügyminiszter szerint jelenleg 14 ezer román állampolgár tartózkodik az Emírségekben, de közülük „viszonylag kevesen” vannak fokozottan veszélyes helyzetben.

Az Emírségek területét több mint 700 támadás érte, de a rakéták többségét sikerült becsapódás előtt lelőni – mondta a külügyminiszter. Emlékeztetett, hogy az abu dzabi vezetés azt ajánlotta a külföldi állampolgároknak, hogy legalábbis egyelőre maradjanak a jelenlegi tartózkodási helyükön, a lakásukban vagy a szállodában.

A román külügyminisztérium továbbra is az illetékes hatóságokkal, az utazási irodákkal és a légitársaságokkal összehangoltan dolgozik, hogy segítséget nyújtsanak a rászoruló román állampolgároknak.

Izraelben, ahol szintén becsapódtak iráni rakéták, néhány száz román állampolgár tartózkodik jelenleg, a legtöbben – 140-en Jeruzsálemben.

Az Izraellel szomszédos Egyiptom légterét nem zárták le az iráni konfliktus miatt, a román hatóságok pedig Tarom-különjáratokat kívánnak küldeni Kairóba, hogy a Közel-Keletről, főleg Izraelből távozni kívánó román állampolgárokat hazaszállítsák. A Tarom vasárnap este jelezte, hogy a különgépek készen állnak az indulásra, miután az egyiptomi hatóságok engedélyezték a különjáratok fogadását. A gépek hétfő reggelre tervezett útjait azonban elhalasztották, a legfrissebb információk szerint a nap végén repülhetnek Egyiptomba.

Nem igaz, hogy 10 lej lesz egy liter benzin – mondja az energiaügyi miniszter

„Szemenszedett hazugságok” – így nevezte hétfőn Bogdan Ivan energiaügyi miniszter azokat a nyilvánosságban a hétvégén elterjedt elemezői állításokat, hogy az iráni konfliktus miatt Romániában nemsokára akár a 10 lejt is meghaladhatja az üzemanyagok literenkénti ára.

Romániának 90 napra elegendő üzemanyag-tartaléka van és bármilyen, literenként 3-5 baninál nagyobb drágítás indokolatlan jelenleg – mondta a miniszter.

„Semmi ok a pánikra, azt szeretném, hogy legyen nagyon világos, és mindenki értse meg ezt az üzenetet”

– mondta Bogdan Ivan, Szerinte jelenleg nem vagyunk olyan helyzetben, hogy az ország az üzemanyag-tartalékához nyúljon.

A miniszter emlékeztetett arra, hogy a kőolaj nemzetközi piaci ára 10 százalékkal emelkedett ez azonban az üzemanyagáraknak csak a 25 százalékát jelenti, vagyis ebből az irányból nem nőhetnek látványosan az árak.

Bogdan Ivan elmondta, hogy kérte a Versenytanácsot, a fogyasztóvédelmet és az adóhatóságot, hogy figyeljék a hazai üzemanyagpiaci mozgásokat és ne engedjék, hogy a kereskedők a jelenlegi helyzetet kihasználva árspekulációkba kezdjenek.

Az iráni konfliktus után a nemzetközi olajpiacokon 14 százalékkal nőtt a Brent-olaj hordónkénti ára, aztán megállapodott 77-78 dolláron. A globális bankszektor elemzői arra számítanak, hogy az olaj ára még hét folyamán eléri a 90 dollárt, de akár a 100 dollárt is elérheti, ha a Hormuzi-szorosban, amelyen keresztül az arab államokból származó olajat szállítják tartályhajók, továbbra is fennáll a blokád, amit az iráni erők alkalmaznak.

A romániai 10 lejes üzemanyagárat Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület elnöke dobta be a nyilvánosságba egy vasárnap megjelent elemzésében.

A miniszter hétfői nyilatkozataira reagálva Chisăliță finomította korábbi kijelentéseit, szerinte a 10 lejt megközelítő árak egy elképzelhető forgatókönyv részei, ami bizonyos körülmén yek között bekövetkezhet. Fontos, hogy ne tagadjuk ezt a lehetséges forgatókönyvet, hanem készüljünk fel, és ha bekövetkezett volna, akkor most fel lettünk volna készülve – mondta az energiaügyi miniszter által mondottak után.

Ne ijedjen meg, ha egy drón fentről a birtokát filmezi – elkezdődött az illegálisan felépített ingatlanok légi ellenőrzése

Országszerte több helyen is elkezdődött az illegálisan felépített ingatlanok légi ellenőrzése. A Bolojan-kormány az elmúlt évben szigorított a törvényeken, hogy az engedély nélkül felhúzott ingatlanok tulajdonosait is adófizetésre kötelezhesse.

Az új szabályozások értelmében a helyi közigazgatási szervek idéntől műholdképek segítségével vagy drónfelvételek alapján is megállapíthatják, ha valaki hivatalos engedély vagy bejelentés nélkül épített valamilyen ingatlant a birtokán.

E felvételeket aztán a hatóságok felhasználhatják pénzbírságok kiszabásához, illetve hogy az ingatlanadó befizetésére kötelezzék az illegális ingatlanok tulajdonosait. A felvételeket megkapják a területi kataszteri hivatalok is.

A Fehér megyei Sugág községben az önkormányzat közölte a lakossággal, hogy március 2-án elkezdte az ingatlanhelyzet drónos feltérképezését.

A község több faluja a turisták által kedvelt Transalpina térségében fekszik, ahol az utóbbi években sok panziót építettek fel. Ezeket most mind ellenőrzik, és ha illegális építményekre bukkannak, a tulajdonosokra pénzbírság vár, az ingatlanokat pedig nyilvántartásba veszik és adót kell fizetni utánuk.
Nagyváradon már korábban bejelentették, hogy a múlt év végén elkezdődött ellenőrzéseket mostantól drónok segítségével folytatják. A már elkezdődött, adóellenőrök és csendőrök segítségével lezajlott vizsgálatok során több mint 400 törvénytelenül felépített ingatlanra bukkantak. A helyi vezetés azt reméli, hogy a drónok segítségével végzett légi ellenőrzés jelentősen felgyorsítja a folyamatot.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Krasznahorkai látogatása megint rámutatott, hogy a magyarok utálják a magyarok sikereit
Főtér

Krasznahorkai látogatása megint rámutatott, hogy a magyarok utálják a magyarok sikereit

A kollektív irigység, utálat, megosztottság zárójelbe teszi az egyéni teljesítményeket. Fontosabb pár félremagyarázott félmondat, mint egy egész életmű…

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
Krónika

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

A sakkvilág elitjét is megizzasztotta a világbajnoki címre hajtó Balog Ronaldo
Főtér

A sakkvilág elitjét is megizzasztotta a világbajnoki címre hajtó Balog Ronaldo

Az immár hétéves szatmárnémeti tehetség játékszenvedélyét, kitartását és lendületét a profi sakk árnyoldalai sem kezdhették ki. A sakkzseni édesapjával, Balog Cristiannal beszélgettünk.

Otthonuk kertjében találkozott a medvével két kisgyerek Lövétén
Székelyhon

Otthonuk kertjében találkozott a medvével két kisgyerek Lövétén

Házuk kertjében ment szembe egy medvével két kisgyerek szerdán délután Lövétén. Mivel veszélyessé vált a helyzet, ártalmatlanítani kellett a nagyvadat. A példány nagyjából kéthete folyamatosan bejárt a településre.

Magyar kötődés nélkül jutottak állampolgársághoz külföldiek százai?
Krónika

Magyar kötődés nélkül jutottak állampolgársághoz külföldiek százai?

Sokan kaptak érdemi indok és jogosultság nélkül magyar állampolgárságot az utóbbi években, ezeket az ügyeket is feltárjuk belső vizsgálat keretében – jelentette be Velkey György László külügyi államtitkár a Facebookon pénteken.

A házban lőtték ki az anyamedvét, bocsait Hargita megyébe hoznák – videóval
Székelyhon

A házban lőtték ki az anyamedvét, bocsait Hargita megyébe hoznák – videóval

Kétszer is behatolt egy buşteni-i házba egy anyamedve bocsaival pénteken, míg végül kilőtték a délután folyamán. A három bocs közül az egyik halálosan megsérült, a másik kettő pedig az erdőbe menekült.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS