Megnéztünk még egy übersikeres román filmet, amelytől ugyan szintén nem olvadnának le az elit filmfesztiválok biztosítékai, de idehaza gyűlölve imádják.
Minisorozatot indítottunk a Főtéren, amelyben olyan román filmeket „beszélünk ki”, amelyek nem feltétlenül tündökölnek csillagként a világ magasfilmművészeti egén, viszont álláspontunk szerint pontos térképet adnak a mai román társadalom állapotairól. Az első írásban a Teambuilding című filmről volt szó, a másodikban a Romina VTM című alkotást jártuk körül, következik a harmadik rész.
Szokták mondani, hogy ahány ház, annyi szokás, ahány ember, annyiféle. És igazak ezek az közhelyek. Viszont az is igaz, hogy ez a sok és sokféle ember időnként kísértetiesen hasonló helyzetekbe kerül. És itt nem a nagy életeseményekre gondolok, mint a születés, házasság, gyermekáldás vagy halál. Hanem például egy orvosi vizit, ügyintézés a bankban, adóhivatalban, bevásárlás… vagy a taxizás. Érzésem szerint nincs olyan városi (?) ember, aki legalább egyszer életében ne ült volna be egy taxiba. És akkor most képzeljünk el egy homokórát, amelynek szűkületében ott ül a taxisofőr, felülről pedig peregnek a homokszemek (vagyis az utasok) szüntelenül, át az autóján, hogy aztán a végcélnál belevesszenek a napfénybe, sötétségbe. Majd megfordul a homokóra és kezdődik minden elölről.
Határozott csodálattal tekintek a taxisokra: a társadalom mindenféle rétegeinek mindenféle szereplőit hozzák-viszik, adott esetben beszélgetnek is velük, meghallgatják őket, bármiről legyen is szó. (Itt egy főteres interjú egy kolozsvári taxisofőrrel, ajánlom mindenkinek.) Úgy képzelem, a munkanap végére csurig telnek a taxisofőrök „emberszaggal”. Hatalmas információtömeg áramlik át a taxikon, akkor is, ha egy szó sem hangzik el. Hiszen ott a visszapillantó tükör, és a hallgatag ember is látványosan beszél magáról.
Lică (Alexandru Ion) és Liviu (Roland Matsangos), a két taxis, vagyis a nép a bodega előtt.
Szinte csodálkozom is, hogy 2023-ig kellett várni egy román taxisfilmre. Persze, nagy összegbe mernék fogadni, hogy Bogdan Theodor Olteanu, az idei év elején a mozikba került Taxisok című film rendezője látta Jim Jarmush 1991-es Éjszaka a Földön című, szintén taxisokról és utasaikról szóló kultikus alkotását, de nem csak azt. Jarmush egy másik filmjének (Törvénytől sújtva, 1986) egyik kulcsmondata tökéletesen jellemzi a Taxisokat:
Na de hogyan szomorú, gyönyörű a világ a kétezres évek Romániájában, és miért lett olyan sikeres a Taxisok? A film már a mozikban szépen aratott, de amikor idén áprilisban a hazai Netflix is műsorára tűzte, azonnal a sikerlista első helyére ugrott. És a szokásos módon nagyon megosztotta a közönséget. Sokan imádták, sokan gyűlölték. Amire azt tudom mondani, hogy igen, ilyenek a fontos filmek: sok emberhez szólnak és nem feltétlenül váltanak ki rajongást.
Na de nézzük, miről van szó. A film lényegében két bukaresti taxis egyetlen hosszú éjszakáját követi végig. Amelybe belesűrűsödik az egész rongyos élet. Az a bizonyos mindennapi. Itt meg kell jegyeznem: mi, erdélyi magyarok gyakran gondolunk úgy Bukarestre, mint egy másik ország fővárosára. És ebben a mondatban nincs se idegengyűlölet, se revizionizmus: oly mértékben más a kulturális „levegő”, ha tetszik, hogy nehezünkre esik egy kalap alá venni magunkat velük. Egyébként sok erdélyi romántól hallom, hogy ugyanezt érzik, kivéve a nyelvi különbséget. Viszont tény, hogy az ország szíve, releváns és izgalmas kultúrával,
És ha megnézzük a két taxist, mindenféle különbségen túl egészen könnyen magunkra ismerhetünk bennük. Az egyik, Lică (Alexandru Ion remek alakítást nyújt) a tipikus mitică, avagy déli román: a szája az égig meg a pokolig ér, mindenről igen sarkos véleménye van (pula mea, vagyis a faszomba, teszi hozzá nyomatékul), minden ujján egy-egy csinos hölgy (legalábbis erről tart doktori értekezést a bodega, értsd tömbház alatti lebuj előtt), és persze (elvileg) nincs olyan nehéz helyzet, amiből ne tudná magát valahogy kivakarni. A másik taxis, Liviu (Rolando Matsangos alakítása néha billeg, de nem vészesen) klasszikus ellentéte Licának: csendes, kevés szavú, kicsit balek, hisz a házasság és a munka szentségében. Mondhatni, kicsit „erdélyi”.
Figyelj, kicsihaver, a faszomba, ez a szar, ez zene?
A film gyakorlatilag arról szól, hogy a két főhős utasokat visz az éjszakai fővárosban, időnként összefutnak, és közben jelentkezik egy családi konfliktus: Liviu felesége válni akar. Ennyi. És úgy gondolom, ebben rejlik a viharos siker kulcscsomója. Mert irdatlan sok ember tud azonosulni azzal, amit a másfél órás (vagyis nem hosszú) filmidő alatt lát. Pont ilyen szomorú és gyönyörű a mindennapi élet, haver! Na de ha csak ennyiről szólna Olteanu filmje, meg se kellett volna csinálni. Mert a film nem maga az élet. Hol van itt a többlet? Hát ott, ahol a szomorú-gyönyörű minennapokban benne csücsül a mai Románia. Mondok pár példát.
Lică felvesz egy jól fésült, hosszú sálas, mesterien nyírt borostás (tehát valamilyen elit) fickót (Andi Vasluianu remek a szerepben), akiről kiderül, hogy egy politikai beszélgetős műsor vezetője. Na, az ő a szájából elhangzik a mai Romániára (és nem csak) jellemző egyik alapvető szentencia. Azt mondja a fickó: A vélemények országa, apja. Ez az országbrand.
Igaz ez? Igaz, hát. (És ismétlem, nem csak Romániára.) Mindenki mondja a magáét. Néha (gyakran) az az ember érzése, hogy az ország vezető politikusai is csak véleményt mondanak erről-arról. És ez lényegében információs-digitális-közösségihálós korunk egyik óriási problémája. Megszűnni látszik a világról való biztos tudás. És ezt egyszerűen, közérthetően mondja el a sálas-borostás fickó.
Másik példa: beül egy jól öltözött hölgy (Monica Bîrlădeanu) a taxiba, az amerikai bűnügyi filmek klasszikus mondatával az ajkain: Kövesse azt az autót! A taxis persze lármázik, hogy ne már, mi ez a hülyeség, de a hölgy ad neki 100 lejt, csak menjen már. És mennek. És nekünk, nézőknek máris mindenféle forgatókönyvek pörögnek a fejünkben, hogy mi lesz itt. A másik autó megáll, a hölgy kiugrik a taxiból és boldog születésnapot kíván a „célszemélynek”. Ennyi. A taxis csak ül, bámul. Nem is érti. Mert az élet apró gyönyörűségeit talán nem is érteni kell, haver…
A családi idill, amely csendben tönkremegy. Liciu és Viorica (Viorica Raileanu).
Másik példa: Lică kap egy telefonhívást, hogy egy hölgy (Maria Popistașu a film egyik legjobb alakítását nyújtja) a taxiban felejtette a telefonját. A párbeszéd hamar elfajul, taxisunk beszól a nőnek, majd kinyomja. Ismét szól a telefon, felveszi, azonnal beszól, aztán... a vonal másik végén ugyanis egy férfi beszél már, méghozzá Bukarest egyik dúsgazdag maherja. Ez az a pont, amikor Lică elnémul. A román (balkáni) hierarchia olajozottan működésbe lép. A maher odarendeli a taxist a háza elé, ahol már várja… a sértett nő. És megfenyegeti: ha nem lesz a személyes sofőrje, ameddig csak akarja, esetleg arra kényszerül a kedves taxis, hogy saját kezűleg gyújtsa fel a taxiját. A hölgy hosszan kínozza hősünket és közben kimondja a szentenciát.
A maherok menők, a lúzerek rabszolgák. És ez a mondat elevenébe vág mindannyiunknak. Persze, árnyalódik a kép: a hölgy egy adott ponton – mikor már eléggé megalázta a taxist, hogy meg is ölelje, képletesen bár – bevallja: ami a pénzt illeti, smekker. Ami viszont az érzelmeket illeti, lúzer. És a néző megint csak ül a székén és mereng. Pedig közben nevet. Azt hiszem, ez a nevetős borongás az, ami a Taxisok hangulatának lényegét adja.
Másik példa: a csendes, kicsit balek Liviu az éjszaka bizonyos pontjain összefut a feleségével (Victoria Raileanu). Akiről kiderül, hogy válni akar. Ezek a jelenetek nagyon statikusak, párbeszéd-központúak. (Itt néz be az elitmozi a filmbe.) És az a döbbenetes, ahogyan mindkét ember tudja, mi a baj, viszont képtelenek úgy beszélni róla, hogy a másik megértse. Hányan nem ismerünk magunkra ebben a helyzetben? Amikor vért izzadunk, hogy elmondjuk életünk társának, mi bánt bennünket, de nem megy, nem tudjuk jól elmondani. Vagy életünk társa nem tudja jól megérteni. Mert ha azt mondom, kedvesem, az a bajom, hogy nem elég a szex az életünkben (ahogy Liviu felesége teszi), ezen nincs nagyon mit nem érteni. És itt érhető tetten az a súlyos jelenség, amikor az ember tulajdonképpen csak magával van elfoglalva, a saját értékrendjével, terveivel, elképzeléseivel. A kommunikáció hiánya, defektes volta ijesztően elterjedt társadalmi probléma.
A mahernő, a lúzercsávó meg egy nagyon is fallikus szimbólum, amelyet éppen darabokra szaggatnak. Mármint nem a szamurájkardot, hanem a szimbólumot.
Másik (a rendező szándékával ellentétben működő) példa: a taxiban természetesen felbukkannak a mobilfüggő fiatal generáció, no meg a melegközösség figurái is. A taxizó fiatalok történetesen DJ-k, akik épp fellépni mennek. Ők mondják, hogy halló, a honorárium szót apád szokta mondani, mi fee-t (díj, angolul) mondunk, mert az a menő. Na de amikor megmutatják a muzsikájukat a taxisnak, jön a nagy lebaszás. Mi, ez zene? A faszomba. Ez semmi. Apropó, a vélemények országa. Szegény fiatalok traumatizáltan belemerülnek a telefonjaikba. Mert taxisunk nem is lehetne az apjuk. Nem mond honoráriumot.
A melegjelenetek még durvábbak. Le se merem írni Lică dumáját. Eh, leírom: Képzeld el, hazajön a fiad a fiújával. Te nézed a Nesönel Dzseogrefiket, mert entellektüel vagy. A fiad bemegy a szobájába, a fiújával. Aztán hallod, hogy a fiad sikít. A tévében az antilop is sikít, mert megeszi a krokodil. A faszomba, mint egy család, nem? Még megnézel egy kisoroszlánt, a fiad megint szopik egyet. Na? Nem csodálkoznék azon, ha a filmet egyetlen inkluzív helyen sem vetítenék. Pedig a rendező itt rendesen kínlódik, hogy tartsa az egyensúlyt. A film végén Lică totál egyedül marad. És megint beszáll az autójába egy meleg csávó. Hősünk, aki épp eléggé maga alatt van, könyörög neki, igyon meg vele egy sört. A csávó azonban siet. Lică magányos-szomorúan néz utána. Na ja, értjük. Mindenki ember. És bárki jól foghat (még az is, akit korábban jól lebasztunk), ha bajban vagyunk. Na de ez volna a végszó? Nem. Olteanu szerencsére jól zárja a filmet, amely egyébként a kedvenc jelenetem. A meleg csávó elmegy, Lică visszaül az autóba és itt elsötétül a kép, innen csak halljuk, mi történik. Taxi indul, csörömpölés, baleset. És halljuk Licát, amint a másik autósnak nekiáll: Isten barma, idóta, marhája, a seggedben a szemed… Igen, az élet megy tovább, mert így szomorú és gyönyörű, haver!
Úgy vélem, ez a Taxisok megosztó sikerének titka. Meg az olyan abszolút aranyköpések, amelyek egyetlen mondatsorban adják a 21. századi romániai átlagember életérzését. Álljon itt egy ilyen, zárásként: Mi van, ha több pénzt csinálunk? Nagyobb flekkeneket fogunk sütni.
„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”
Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.
Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.
A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.
Van ez a tervezett második deficitcsökkentő csomag, amiben a különleges nyugdíjak problémáját is megoldják állítólag. Na ja. Hogyne. Persze. Naná…
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Eközben a pozícióhalmozásnak (is) hadat üzenő Bolojan épp halmozza a pozíciókat, a PSD-ben pedig dúl a belső hatalmi harc.
A rendőrség közlekedési tájékoztató központja (Infotrafic) szerint a 7B jelzésű országút Arad és Tornya közötti szakaszán történt balesetben két autó volt érintett.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.
A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.
A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.
A filmet megnézni nem kell félnetek jó lesz, hogy diplomatikusan fogalmazzunk. Az viszont kétségtelen, hogy a Jurassic Park hatalmas mérföldkő volt a Föld bolygó filmgyártásában. És jóslatnak se kisnyúl.
A filmet megnézni nem kell félnetek jó lesz, hogy diplomatikusan fogalmazzunk. Az viszont kétségtelen, hogy a Jurassic Park hatalmas mérföldkő volt a Föld bolygó filmgyártásában. És jóslatnak se kisnyúl.
A portugál plébános fellépése a Iuliu Hossu-emlékév nyitányán az év egyik legkülönlegesebb eseménye volt.
A portugál plébános fellépése a Iuliu Hossu-emlékév nyitányán az év egyik legkülönlegesebb eseménye volt.
A 24 éves érmihályfalvi lány nepáli kalandjai egy Instagram-bejegyzésre írt e-maillel kezdődtek.
A 24 éves érmihályfalvi lány nepáli kalandjai egy Instagram-bejegyzésre írt e-maillel kezdődtek.
A szerzővel Kolozsvár-könyveinek kolozsvári bemutatója előtt ültünk le beszélgetni sirályokról, fényekről, indiánokról és a dobhártya-visszavarrás mindennapos élményéről.
A szerzővel Kolozsvár-könyveinek kolozsvári bemutatója előtt ültünk le beszélgetni sirályokról, fényekről, indiánokról és a dobhártya-visszavarrás mindennapos élményéről.
Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.
Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.
A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.
A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.
A különböző szexuális kisebbségek közöttünk élnek. Ahogy az etnikai kisebbségek is a többség tömegei közt élnek. Megtanulni együtt élni, ez lehet egy cél. Ideológia-vezérelt hisztéria nélkül. Ez volna a neheze.
A különböző szexuális kisebbségek közöttünk élnek. Ahogy az etnikai kisebbségek is a többség tömegei közt élnek. Megtanulni együtt élni, ez lehet egy cél. Ideológia-vezérelt hisztéria nélkül. Ez volna a neheze.
A gyergyói zenekar szombati produkciójával örökre beírta magát a székelyföldi krónikákba.
A gyergyói zenekar szombati produkciójával örökre beírta magát a székelyföldi krónikákba.
A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.
A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.
„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”
Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.
Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.
A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.