// 2025. április 2., szerda // Áron
Szántai János Szántai János

Miről mesél Woodrow Wilson volt amerikai elnök mellszobra Kolozsváron?

// HIRDETÉS

Az egységes és oszthatatlan román nemzeti mítoszgenerátor rajongói számára a nagy egyesülésről mesél, akkor is, ha hallgat. Ám a polgárok többségének valószínűleg nem mond semmit.

(Külön)Vélemény

Szerző: Szántai János
2024. december 20., 17:26

Nem tartozom azok közé, akik fennen állítják: legyen már vége a köztéri „szobrozásnak”, elég a mindenfele álló, ülő, lovagló alakokból, akik ráadásul többnyire férfiak is, és ha már ilyen szomorúan egyenlőtlen és diszkriminatív a helyzet, akkor bár a női kvótát azonnal bronzba kéne önteni. Úgy gondolom, fontos, hogy egy államférfi, egy költő, egy zeneszerző, egy pap, egy hadvezér, egy oktató, egy színész ott legyen a köztereken, mégpedig az emlékezéskultúra afféle triggereként. Nyilván

ahhoz, hogy az épp arra sétálóban bármit is kiváltson egy szobor, az illető fejében ott kell lenniük a (valamilyen módon megszerzett) emlékeknek,

másképp az államférfi, költő, zeneszerző, pap stb. nem egyéb számára, mint egy akármilyen szobor, rosszabb esetben egy darab bronz, kő, fa, egyéb anyag.

// HIRDETÉS

Azok közé sem tartozom, akik toporzékolva követelik (vagy szenvedélyesen írogatják alá az idevágó petíciókat): legyenek cicákat, esetleg őzikéket ábrázoló alkotások az államférfiak, költők, zeneszerzők stb. szobrai helyett. Hogyne, legyenek, hát miért ne? De a többi mellett, nem helyettük. A saját magántörténelmeinkre is lehet emlékezni (lásd édibédi cicuska). Akinek pedig nem volt, nincs és nem is lesz macskája, az legrosszabb esetben elmegy a cuki alkotás mellett. És a természetre is emlékezhetünk (őzike a réten, Bambi, nem a szörp). Aki viszont amellett kardoskodik, hogy

cseréljük le a humanoid szobrokat cukimacskákra és cukiőzikékre, azoknak azt ajánlom, bízzuk ezt a döntést a macskák és őzek népére.

Ők majd eldöntik az ő nagy bölcsességükben, kell-e nekik szobor a Nagy Őzsutáról vagy Maximacsekről.

És végül, azok közé sem tartozom, akik azért fújnak, köpködnek, mert olyan köztéri szobrok társaságában kell élniük, amelyek egyesekben örömös emlékeket hoznak felszínre, másokban viszont nem. Hogy egy példát is mondjak: egy Avram Iancu-szobor nem igazán vált ki belőlem örömös emlékeket, de ettől függetlenül elfogadom, hogy a román többség számára fontos emlékezés-folyamatokat generál. Azt nem hagyom szó nélkül, ha egy szobor csúnya, esetleg merénylet a jó ízlés ellen (mint a hírhedt kolozsvári Avram Iancu-szobor). Mert egy köztéri szobor sosem csak üzenet, trigger, szimbólum, allegória. Hanem műalkotás is. És

egy műalkotástól azért elvárom, fogyasztóként is, adófizetőként is, hogy ne legyen randa, aránytalan, lapos, unalmas, százszor ismételt stb.

Na de hogy jön ide Woodrow Wilson? Hát úgy, hogy a minap épp dolgom után néztem Kolozsvár központjában, történetesen a Szent György téren (ma Lucian Blaga, a kommunista diktatúra idején Béke tér). És egyszer csak a földbe gyökerezett a lábam: a tér és a régi Arany János (ma Petru Maior) utca sarkán, az átjárónál, a többi járókelő mögött diszkréten meghúzódva, egy mellszobor… nos, jobb kifejezés híján… állt. Ki lehetett az a géniusz, aki pont oda és pont úgy képzelte el a szobor elhelyezését, horgadt fel bennem a kérdés. Hiszen

úgy tűnik, mintha a derék műalkotás át szeretne menni a zebrán, például a túloldalon levő postahivatalba vagy a mellette terpeszkedő gyorsétkezdébe.

Közelebb mentem, megkerültem a még ott levő amerikai, uniós és román zászlókat és szembenéztem a szoborral. Né, hiszen ez Woodrow Wilson, az Amerikai Egyesült Államok 28. elnöke. Hát ön mit csinál itt, elnök úr, kérdeztem a bronzba öntött Nobel-díjas államférfit. Nem válaszolt, csak nézett vágyakozón a gyorsétkezde (vagy a posta) felé. Na, ha nem válaszolt, utánanéztem. Tessék elképzelni, az elnök úr szobrát olyan 22 évig a kolozsvári orvosi egyetem udvarán rejtegették. Hogy miért, rejtély. Kijártam az orvosi egyetemet becsülettel, soha egy szót nem hallottam Wilson úr medikusi teljesítményeiről. Aztán most

a városvezetés valamilyen, szintén rejtélyes okból kifolyólag úgy döntött, kimenekítik az amerikai ex-elnököt az udvarról és odacseszik az utcasarokra.

Nem hagyott nyugodni az elnöki szobor. Elolvastam, amit Kolozsvár álmultikulturális polgármestere, Emil Boc, illetve a Román Akadémia vérnackó elnöke, Ioan-Aurel Pop mondott az ünnepélyes szoboravatón. Boc úr értelemszerűen azért imádja Wilson elnököt, mert híres, 1918. január 8-i beszédében felsorolta azt a bizonyos 14 pontot, amelyek később, az I. világháborút lezáró béketárgyalások idején a „wilsoni elvek” néven híresültek el… és jórészt nem találtak meghallgatásra. Boc úr (és általában a románok) a 10. pontra szeretnek emlékezni, amely nagyon röviden az Osztrák-Magyar Monarchia népeinek autonóm sorsalakításáról szól.

E pont román értelmezése nyilván azt jelenti, szintén nagyon röviden, hogy: Nagy-Románia!

Ismétlem, egyáltalán nem zavar, hogy olyan emberek szobrai kerülnek a közterekre, akikhez nem fűződnek kellemes emlékeim. Ráadásul Wilson elnök úr történetesen jó emlékeket generál bennem. Az általa (igaz, kicsit idealisztikusan és az európai érdekeket nem ismerve) elképzelt „győzelem nélküli béke”, illetve az I. világháború utáni területrendezés etnikai törésvonalakat is figyelembe vevő terve határozottan szimpatikus számomra. Az persze sajnálatos, hogy Wilson külpolitikai elképzeléseinek hajója darabokra tört az európai hatalmak zátonyain. Melynek következtében

maga Wilson úr jelentette be egy adott pillanatban, hogy sajnos az ominózus 10. pont már nem érvényes.

Tehát kissé vicces Boc urat nézni, hallgatni, amint a wilsoni 14 pontról áradozik, amikor a napnál is világosabb, hogy Nagy-Románia frankensteini alakzata épp annak köszönheti létét, hogy a wilsoni béketervek nagy része, köztük az ominózus 10. pont, kukába került.

Ioan-Aurel Pop akadémiai elnök urat nem érdekelte a 14 pont. Talán azért, mert, történész lévén, többet tud a dolgok akkori alakulásárról, mint Boc úr. Viszont a területvesztés kérdését ugyancsak hangoztatta. Naná, hogy mindenért a ruszki a hibás! 1812-től errefelé! Hát nem elvette a ruszki Besszarábiát Romániától? Nem elrabolta a román nemzeti kincset? Nem duvadt be Romániába tankokkal és katonákkal? De! Na és ki védte, védi és fogja védeni Romániát a ruszki ellen? Hát Amerika!

Amerika Románia védőangyala, lelkendezett Pop úr. És ezt a védőangyalt jelen pillanatban Woodrow Wilson elnök képviseli Klúzsnapokában!

Nyilván nem tudok örülni annak, hogy komoly pozícióban levő emberek marhaságokat mondanak. Ugyanis ezek a pozíciók kihatnak az én életemre, a mi életünkre is. Meghatározzák, hogy milyen kultúrájú városban, megyében, országban élek, élünk. De! Abban a tudatban lépek tovább, hogy a pozíciók tulajdonosai előbb-utóbb elmennek a fenébe. Bár, Boc úr valahogy ideragadt, mint lapostetű a gatyakorcba. Szóval reménykedem abban, hogy Kolozsvár, Erdély, Románia polgárai nem fogják örökké nyögni a hülyeségeik súlyát. Ugyanakkor elfogadom, demokratikus módon, hogy most ők a janik.

A köztéri műalkotásokhoz (lényegében a saját kultúra egy jelentős részéhez) való pongyola, nemtörődöm, amatőr, bunkó viszonyulást viszont egyáltalán nem tolerálom.

Itt van, ugye, ez a Wilson-szobor. Nem csúnya. Tényleg. A talapzatán van egy szöveg, két nyelven, románul és angolul. Szép szöveg, emelkedett szöveg, jó nagy marha szöveg: valaki örök háláját fejezi ki a demokrácia bajnokának, amiért hozzájárult Nagy-Románia létrejöttéhez, továbbá egy igazságos és egyesült Európa jövőjéhez. Nos, hogy mennyiben járult hozzá Wilson úr Nagy-Románia létrejöttéhez, fentebb említettem. Hogy mennyire volt benne az elnöki kéz az igazságos és egyesült európai jövőben, ezen a marhaságon vitázzon, aki akar. Az viszont érzésem szerint önmagáért beszél, hogy a buzgó szoborállítók (már annak idején, 2002-ben, amikor a szobrot elhelyezték az orvosi egyetem udvarán) hibásan öntötték ki az angol szöveget.

A nem felületes figyelő számára tehát Woodrow Wilson kolozsvári mellszobra a készítők, állítók műalkotással szembeni ostoba viszonyulásáról is beszél.

Ja, egy apró történet a végére: tegnap is arra vitt utam. Amint elhaladtam a szobor mellett, megütötte a fülem egy beszélgetés. Két román tini állt az átjárónál. A egyik megkérdezte: da cine-i ăsta, mă? (De te, ki ez az alak?) Mire a másik: Habar n-am. (Gőzöm nincs.) Persze, ezen lehetne változtatni. De nem a Boc és Pop urak módján.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

Sólyom István

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
Főtér

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
Krónika

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…
Főtér

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…

… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.

Saját lakásán szervezett drogpartikat egy rendőr
Székelyhon

Saját lakásán szervezett drogpartikat egy rendőr

A nyomozóhatóságok két férfi, akik közül egyik rendőr, előzetes letartóztatását kérték vasárnap a Temes megyei törvényszéken egy drogkereskedelemmel kapcsolatos ügyben.

Életveszélyessé vált az erdélyi nagyváros közúti hídja
Krónika

Életveszélyessé vált az erdélyi nagyváros közúti hídja

A helyiek szerint éjszaka nincs bátorságuk átkelni azon a közúti hídon, amely a brassói régi kerülőúton található, mert olyan rossz állapotba került, hogy már életveszélyessé vált.

Az utcán támadt emberre a medve
Székelyhon

Az utcán támadt emberre a medve

Medve támadt egy férfira vasárnap este Predeál egyik utcáján. A medvetámadás áldozata eszméletét vesztette.

// még több főtér.ro
Várjuk-e még az amerikaiakat?
2025. március 26., szerda

Várjuk-e még az amerikaiakat?

Jönnek az amerikaiak – majdhogynem Jézus második eljövetelével volt egyenrangú ez a vágy, ez az állandóan késő ígéret, ez a soha el nem jövő, egyre valószerűtlenebbé váló mesevilág.

Várjuk-e még az amerikaiakat?
2025. március 26., szerda

Várjuk-e még az amerikaiakat?

Jönnek az amerikaiak – majdhogynem Jézus második eljövetelével volt egyenrangú ez a vágy, ez az állandóan késő ígéret, ez a soha el nem jövő, egyre valószerűtlenebbé váló mesevilág.

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot
2025. március 12., szerda

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot

A bank évszázadok óta barátja, szeretője, házastársa, anyósa, szomszédja, esküdt ellensége az embernek, helyzete válogatja. A történet, amit most elmesélek, igazán cuki… lett volna. Mint egy vakrandi. Ha minden olajozottan alakul.

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot
2025. március 12., szerda

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot

A bank évszázadok óta barátja, szeretője, házastársa, anyósa, szomszédja, esküdt ellensége az embernek, helyzete válogatja. A történet, amit most elmesélek, igazán cuki… lett volna. Mint egy vakrandi. Ha minden olajozottan alakul.

Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

Sólyom István

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

// HIRDETÉS