// 2025. július 1., kedd // Tihamér, Annamária
Fall Sándor Fall Sándor

Jó nekünk, hogy Iohannis egy vérbeli katonatisztet kért fel miniszterelnöknek?

// HIRDETÉS

Klaus Iohannis most talán pontosan azt a lépést tette meg, ami szükséges volt. Kérdés, hogy a marakodó pártok is belátják: legalább egy időre félre kellene tenniük a saját érdekeiket.

(Külön)Vélemény

Szerző: Fall Sándor
2021. október 21., 16:38

Nicolae Ciucă nyugalmazott tábornok, védelmi miniszter, akinek Klaus Iohannis államfő a PNL javaslatára kormányalakítási megbízást adott, nem politikus. 2020 októberében lépett be a liberális pártba, előtte viszont olyan katonai karriert futott be, amire a világon mindenütt bárki katonaember büszke lehet.

Volt a szárazföldi haderő vezérkari főnöke, de ő volt a parancsnoka a 26. gyalogsági zászlóaljnak is, amely elit alakulatként, Vörös Skorpiók néven hosszú időn át Románia katonai részvételét biztosította a különböző nemzetközi hadszíntereken, Afganisztánban, Irakban, Boszniában. Azt is írják Ciucáról, hogy azon kevés magas rangú tisztek egyike, akik a harctéren szerezték rangjelzéseiket,

2004-ben Irakban például személyesen vezette csatába alakulatát.

Vagyis Ciucă tábornok nem holmi papírmasé vállap-halmozó, aki irodákban tologatja az aktákat két kávézás között, hanem vérbeli katonatiszt.

Az a kérdés, hogy Klaus Iohannis most pusztán csak azért kérte fel kormányalakításra, mivel nem akadt nála jobb jelölt a PNL-ben, és aki nem mellesleg az államfő hűséges bizalmasa, vagy pedig vannak egyéb megfontolások is e lépés mögött.

Nézzük csak a tényeket. Románia jelenleg létezésének egyik legnagyobb válságával küszködik, a koronavírus-járvány a szakértők szerint még nincs is tombolása csúcsán, vagyis a helyzet még súlyosabb lesz, mint most. Ráadásul bebizonyosodott, hogy a mindennek a tetejébe kialakult kormányzati és politikai krízis csak súlyosbítja a dolgokat, mivel

a jelek szerint az állam vezetése nem igazán képes az egészségügyi válság kezelésére.

Az átoltottsági arány alig haladja meg a 30 százalékot, amivel az ország az utolsók között kullog az EU-ban, viszont világszinten az elsők között van a koronavírus miatt elhunytak arányát tekintve.

Azt mondhatnánk tehát, hogy egy ilyen válságkezelésben egy fegyelemhez, rendhez és hatékony problémarendezéshez szokott katonatiszt igenis előnyt jelent egy gyenge politikushoz képest, amilyennek az utóbbi miniszterelnökök bizonyultak. Meg kell jegyezni, hogy normális körülmények között éppen ebben állhat Nicolae Ciucă gyengesége is, mivel kívülállóként, szakértőként – ráadásul katonaként – nincs akkora politikai súlya, mint egy vérbeli politikusnak, ami fontos hendikep egy képviseleti demokráciában, ahol a pártok politikai ereje biztosítja a kormányzat stabilitását. Viszont ha a parlamenti pártok konszenzusra jutnak és támogatják, akkor éppen ez lehet az erőssége.

De nem elhanyagolható szempont Ciucă kormányfői felkérésének értelmezésében az sem, hogy Lloyd J. Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere éppen a napokban tett hivatalos látogatást Romániában és találkozott a meggyőződéses Nyugat-barát és atlantista Klaus Iohannissal (és a védelmi miniszter Ciucával is). A találkozókról persze az ilyenkor szokásos diplomáciai nyelvezeten megfogalmazott semmitmondó tájékoztatók születtek, de gyanítható, hogy nem csak a kétoldalú kapcsolatok fontosságának a hangsúlyozásáról esett szó. Annál is inkább, mivel

a magas rangú amerikai látogatásoknak Romániában mindig nagy jelentősége van,

tekintettel az ország kiemelt geopolitikai szerepére (a Romániában létesített és megerősített katonai bázisok a térség legfontosabbjai között vannak). Emlékszünk, ugyanígy érkeztek Romániába az amerikai nagykutyák akkor is, amikor a korrupcióellenes ügyészség, a DNA léte és szerepe volt a tét pár évvel ezelőtt, mivel a korrupcióellenes harcot a washingtoni geopolitikai döntéshozók Románia, egyben a kelet-európai térség stabilitása egyik alappillérének tekintették. Az elharapózott koronavírus-járvány és a helyzet megnyugtató kezelésének hiánya pedig ugyanilyen, a stabilitást veszélyeztető tényezőnek számíthat geopolitikai szempontból.

És talán a külső nyomásgyakorlás, legalábbis a romániai járványhelyzetre irányuló nemzetközi figyelem megnyilvánulásának tekinthető az is, hogy az Egészségügyi Világszervezet, a WHO is missziót küldött a napokban Romániába, a helyszínen tájékozódni az állapotokról.

A járvány miatti válságkezelés és az ebből eredő stabilitás biztosításának igénye szempontjából tehát

Nicolae Ciucă felkérése miniszterelnöknek teljesen logikus lépésnek tűnik.

Nem példa nélküli Európában az ehhez hasonló húzás, mivel a korábban a járvány által szintén erősen sújtott Portugáliában szintén egy hivatásos katonatisztet, egy volt tengeralattjáró-parancsnokot bíztak meg a járvány kezelésével, az oltási kampány megszervezésével, irányításával – mint azóta bebizonyosodott, fényes sikerrel. Romániában még ez sem volt elég, hiszen az oltáskampány irányítója szintén katonatiszt, bár Valeriu Gheorghiță katonaorvos, tehát elsősorban orvos, akinek az egyenruhája puszta formalitás.

Általában nem szokott jó jel lenni, ha egy demokráciában hivatásos katona a kormányfő és normális körülmények között nem is szokott ilyesmi előfordulni, Európában semmiképpen. Csakhogy most nincsenek normális körülmények, amiben most az ország van, az egy rendkívüli helyzet, amikor gyors, pontos és eredményes cselekvésre van szükség. Hiszen a járvány okozta válság a lakosság, a társadalom puszta létét fenyegeti.

Iohannis – akkor is, ha külső befolyás nyomán szánta rá magát erre a lépésre – most megtette azt, amit talán kellett.

A továbbiakban az a nagy kérdés, hogy az egyre súlyosbodó egészségügyi krízisben a politikai marakodásban fulladozó parlamenti pártok megértik-e, hogy most nem az egyéni politikai érdekek önző érvényesítésére, hanem hatékony válságkezelésre van szükség.

Az biztosra vehető, hogy a rendszeren kívüli, outsider szereplőnek tekinthető, nem (párt)politikus – mert hogy hivatásos katona –Nicolae Ciucă országlása nem lesz tartós, de az adott helyzetben mondjunk jobb megoldást…

// HIRDETÉS
Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Olaszországban bukkant Vlad Țepeș sírjára – állítja a volt Prahova megyei tanácselnök – hírmix
Főtér

Olaszországban bukkant Vlad Țepeș sírjára – állítja a volt Prahova megyei tanácselnök – hírmix

Jövő héten jelenti be a kormány a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot. Két hónapos kiskutyát dobott ki az ablakon egy pașcani férfi.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
Krónika

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

Kelemen Hunor szerint Ilie Bolojan egy killer – hírmix
Főtér

Kelemen Hunor szerint Ilie Bolojan egy killer – hírmix

További híreink: elhunyt Kincses Előd, a marosvásárhelyi fekete március nagy tanúja, leégett a Vlegyásza-csúcson levő meteorológiai állomás, és van ahol idén már másodszor virágzik a cseresznye…

185-tel mérték be a rendőrök a két fiatalt, akik menekülés közben a teljesen kiégett autóban vesztették életüket
Székelyhon

185-tel mérték be a rendőrök a két fiatalt, akik menekülés közben a teljesen kiégett autóban vesztették életüket

Két fiatal vesztette életét egy közlekedési balesetben vasárnapra virradóan Râmnicu Vâlceában. A rendőrség üldözte őket, miután nagy sebességgel közlekedtek, és nem álltak meg a jelzésre – közölte vasárnap a Vâlcea megyei rendőrség.

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt
Krónika

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt

Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.

Halálos áldozatot követelt a ratosnyai baleset
Székelyhon

Halálos áldozatot követelt a ratosnyai baleset

Életét vesztette a Ratosnya közelében történt baleset egyik áldozata vasárnap délután, egy másik személyt mentőhelikopterrel szállítottak kórházba.

// még több főtér.ro
Miért nincs íze a paradicsomnak?
2025. július 01., kedd

Miért nincs íze a paradicsomnak?

Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?

Miért nincs íze a paradicsomnak?
2025. július 01., kedd

Miért nincs íze a paradicsomnak?

Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből
2025. június 16., hétfő

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből
2025. június 16., hétfő

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS