// 2026. június 23., kedd // Zoltán
Ki érti ezt?

Nincs nagyobb abszurd, mint Romániában vendégmunkások ellen uszítani

// HIRDETÉS

Nehezen emészthető az az arrogancia, amellyel Romániában nekiesnek a vendégmunkásoknak. Tekintettel arra, hogy az Európai Unió legnépesebb (vendégmunkásokból is álló) diaszpórája a román.

Sokáig nem jutottam szóhoz, amikor olvastam a hírt, miszerint Dan Tanasă, az AUR nevű vérugató nackópárt alelnöke és parlamenti képviselője arra buzdított egy Facebook-posztjában, hogy ha a román nép fiai és lányai rendelnek valamit maguknak és a rendelést nem román futár viszi házhoz, nyugodtan utasítsák vissza. Ne támogassák ily módon az ázsiai és afrikai szakképzetlen munkások importját. Hahó, románok, ideje felébredni!

Uszítás volt az AUR-os jóember posztja?

Simán (amint az kollégánk is megírta). Hiszen a jóember nem tett formális feljelentést, nem küldött levelet semmiféle hatóságnak, igaz, nem is volt miért. Tehát szimplán és velősen uszított, gyűlöletet hintett a virtuális világ összes égtája felé.

// HIRDETÉS

Jött valami reakció erre az uszításra? Igen. Marian Godină, Románia talán legismertebb rendőre feljelentette Tanasă urat, mégpedig erőszakra, gyűlöletre vagy diszkriminációra való buzdítás okán.

Érdekelte Tanasă urat az egész? Nem. Elnézést nem kért, ellenkezőleg, nem érzi magát hibásnak,

ő csak Románia szuverenitását meg az ehhez hasonló szép elveket védi.

Épp csak azt felejti el, hogy azok az emberek, akik ellen uszít, nem illegális bevándorlók. Minden papírjuk rendben van. Rendes, becsületes vendégmunkások. Akik az Európai Unió legnagyobb diaszpórája (becslések szerint bő hárommillió románról van szó) által generált hazai munkaerőhiányt hivatottak pótolni.

Persze, ismerjük jól Tanasă urat és a hasonszőrű lénytársakat. Uszított ellenünk, romániai magyarok ellen is eleget. Pontosabban ott, ahol érte. És

azokban az esetekben se érdekelte túlzottan, hogy a romániai magyarok nem vendégmunkások,

hanem olyan emberek, akik ebben a Románia nevű projektországban születtek, itt jártak iskolába, itt tanultak szakmát és itt fizettek, fizetnek adót.

Milyen egyéb következménye volt Tanasă úr megnyilvánulásának? Természetesen nem tudom közvetlen ok-okozati összefüggés szintjén összekapcsolni a fenti és az alábbi esetet, de sajnos igen könnyen elképzelhető, hogy az uszításnak pont most ért be az egyik gyümölcse. A minap történt Bukarestben, hogy egy román fiatalember rátámadt egy futárszolgálatot teljesítő ázsiai vendégmunkásra. A fiatalember filmezte, amint odamegy a futárhoz, szájba veri, majd

visszaküldi a futárt oda, ahonnan jött, mert a fiatalember szerint ő egy megszálló.

Az események innen felgyorsultak: a futár segítségért kiáltott, valaki futva érkezett, a fiatalember igyekezett eliszkolni, a másik utána, a telefon tovább vette a történéseket, az érkezőről kiderült, hogy szolgálaton kívül arra járó közeg, aki egy adott ponton kimondta az azóta szállóigévé vált mondatot: A rendőrség én vagyok! (Azóta Tanasă és egyéb AUR-os lénytársak egyre ismételgetik, hogy az esetet előre megrendezték.)

Mi történt még? A hazai közvélemény értelemszerűen felrobbant a hír olvastán, egymást érték a nyilatkozatok, cikkek, posztok, amelyek nyilván összekapcsolták Tanasă úr uszító posztját a fővárosi támadással.

A reakciók nagy része elítélte a támadást, na meg Tanasă úr vérugatását.

Sajnos a nagy internetes arénában szép számmal akadtak olyan hozzászólások is, amelyek legalább annyira uszítók, mint Tanasă úr posztja.

Mi történt még? Mivel a felháborodási hullám kezdte ellepni Tanasă urat, maga az AUR elnöke, a szintén nagy vérugató George Simion úr a kolléga segítségére sietett. Először egy videót osztott meg, amelyen ázsiai emberek láthatók (a hírek szerint pakisztániak), amint egy folyóban gázolva két hattyúra vadásznak éppen, sikerrel. Simion úr a posztban megszavaztatta követőit, hogy akkor

e tettük alapján toloncolják-e ki az illetőket a mioritikus hazából, avagy sem.

Nincs az a jóérzésű ember, aki a felvétel láttán ne jelezné, ez vétség ugyan, na de kitoloncolni… (Amúgy a rendőrség elkapta a tetteseket, akik nem ették meg a hattyúkat, legalábbis még.) Egy szó mint száz: Simion úr is uszított egy jót a vendégmunkások ellen.

Az embernek az esettel kapcsolatban azonnal eszébe jutnak a naiv és kegyetlen kilencvenes évek, amikor az volt az egyik bomba hír az európai és hazai sajtóban, hogy

romá(no)k megettek pár hattyút egy bécsi tó mellett.

A hír később hamisnak bizonyult, ám a tény valóban az volt, hogy a nyugati polgárok kis túlzással úgy néztek a kilencvenes években (többnyire) legálisan odahömpölyögni kezdő román(iai) tömegekre, mint a leprásokra. Emlékszem, külföldön igyekeztünk mindenütt azt mondani, hogy magyarok vagyunk,

gyakorlatilag szégyelltük az állampolgárságunkat.

A hattyúkra visszatérve: ez az álhír nem jelenti azt, hogy román állampolgárok ne követtek volna el hasonló bűncselekményt külföldön. Ott van például az a 2018-as eset, amikor két román állampolgár ellopott egy juhot meg egy angórakecskét a berlini állatkertből. A juhot megették, a kecskét épp feltrancsírozták, amikor tetten érte őket a rendőrség. Amit ezzel mondani szeretnék: természetesen nem minden vendégmunkás, legyen az román, magyar, ázsiai vagy afrikai, szóval

nem mindenki talpig szorgos, becsületes ember.

Ezt használta ki Simion úr, amikor ismét párttársa segítségére sietett, egyben rátett egy lapáttal az uszításkampányra: egy következő posztjában megosztott egy 2024-es hírt, amely egy kiskorút molesztáló nepáli vendégmunkásról szólt, nyilván azért, hogy igazolja Tanasă úr uszítását. Ismétlem: ilyen hírből több is van. Teljesen mindegy, ki az elkövető, ha vétkezett, vállalni kell a büntetőjogi felelősséget. Ehhez pedig hozzáteszem:

gyűlölni másokat nagyon könnyű.

De ismétlem, ne feledjük: a vendégmunkások teljesen törvényesen tartózkodnak Romániában. Vagyis nem illegális migránsok. Továbbá nem léteznek no go zónák sem, mint jó pár nyugati nagyvárosban. Továbbá a migránsbűnözésnek nevezett kategória valóban elenyésző Romániában. Mindezeket azért gondoljuk végig, mielőtt véleményt formálnánk bármely kommentszekcióban (lásd a ditrói pékek esetét is, például).

Aztán azt is gondoljuk végig, hogy ezek

a vendégmunkások többnyire olyan munkákat végeznek el, amelyekre nem akad hazai munkaerő.

Ismerek olyan cégvezetőt Kolozsváron, aki szívesen foglalkoztatna magyarokat, románokat, de senki nem jelentkezik. Ezért aztán, mivel kell a munkaerő, közvetítőcégekhez folyamodik, amelyek eljuttatják a munkahelyre az ázsiai, afrikai (ritkábban török, moldovai satöbbi) vendégmunkásokat.

Tegyük fel a természetesen kicsit pátoszos kérdést:

mi lenne, ha ezeket az igen gyakran piszkos munkákat (szemétszállítás, utcaseprés, építkezés, termelés, pincérkedés, egyebek) nem végeznék el vendégmunkások?

Nézzük a számokat. Románia 2022 óta évi 100 ezer vendégmunkás fogadását engedélyezte az EU területén kívülről. Egy 2024. augusztusi adat szerint

akkor 84 218 vendégmunkás dolgozott Romániában.

Ehhez képest az EU legnagyobb diaszpóráját alkotó román közösség körülbelül 3,1 millió embert számlál, amint már említettem. És itt nincs szó a nem regisztráltakról, illetve az EU-n kívül (Nagy-Britannia, Amerikai Egyesült Államok) időszakosan élő és dolgozó román állampolgárokról (velük együtt kijön kábé hatmillió külföldi diaszpórás román állampolgár). Ha ezeket az adatokat összeolvassuk, könnyen belátható, hogy a vendégmunkások száma elenyésző. Legyünk komolyak, Tanasă úr (és bárki, aki fúj a vendégmunkásokra),

ez a 84 ezer ember fogja megszállni Romániát?

Hát akkor inkább az egymillió magyar, nem? Bő tízszer annyian vagyunk. Mondjuk, az is igaz, hogy Simion, Tanasă meg a többi vérugató szélsőséges úr meg hölgy a romániai magyarok ellen is vidáman uszít. Sőt, még az olyan igazán européer hősök is ráfanyalodnak az uszításra, ha úgy hozza a felsőbb érdek, mint Klaus Ionopotchivanoc Iohannis álkisebbségi ex-államelnök.

Mit lehet ezek után mondani?

A szélsőséges ideológiák sajnos megjelennek bármely társadalomban.

A társadalom pedig a maga részéről a törvény betűjével, szigorával védekezik az ilyen ideológiák ellen. Egy olyan híres jogállamban, mint amilyen Románia, Dan Tanasă, George Simion és a többi vérugató szélsőséges lénytárs ellen eljárásnak kellene indulnia, ítéletnek kellene születnie, a törvény betűje szerint. Persze, csak a taláros társaság éppen beszüntette a munkát, mert fel van háborodva, hogy vége az úri világnak, nem mehet többé nyugdíjba 47 évesen, többek között. A viccen túl: attól tartok, hogy

a Románia nevű projektország elitje nem hajlandó tudomásul venni, hogy a jogállamnak valóban a jog uralma alapján kellene működnie.

Mert ha tudomásul venné, akkor úgy alkotná meg a törvényeit, hogy Tanasă úr egyszerűen nem merne ilyeneket posztolni (vagy a börtönből posztolgatna cicás képeket). Akkor sem, ha eszébe jutna pár sötét gondolat. Mert, mint azt Johann Wolfgang von Goethe úr megmondta: a gondolat szabad. Na de ha tettek is követik, azért adott esetben bünti jár. Egy normális országban legalábbis.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét
Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Krónika

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…
Főtér

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…

… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.

A napenergia fedezte a fogyasztás 70 százalékát, mégsem lett olcsóbb az áram
Székelyhon

A napenergia fedezte a fogyasztás 70 százalékát, mégsem lett olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!
Krónika

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Zivatarok hozhatnak felfrissülést az egyre fokozódó hőségben
Székelyhon

Zivatarok hozhatnak felfrissülést az egyre fokozódó hőségben

Sárga jelzésű hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére, köztük Maros megyére is. Székelyföld többi részét egyelőre nem érinti a kánikula, záporok és zivatarok azonban előfordulhatnak.

// még több főtér.ro
Miért nincs új Nadia Comăneci-ünk, ha mégis van?
2026. május 20., szerda

Miért nincs új Nadia Comăneci-ünk, ha mégis van?

A dicső múltba ragadt romániai közvélemény és sportvezetés képtelen kitörni a nosztalgiából, ezért sajátosan értelmezi a jelenkori sportteljesítményeket. Szociológusnapokon jártunk.

Miért nincs új Nadia Comăneci-ünk, ha mégis van?
2026. május 20., szerda

Miért nincs új Nadia Comăneci-ünk, ha mégis van?

A dicső múltba ragadt romániai közvélemény és sportvezetés képtelen kitörni a nosztalgiából, ezért sajátosan értelmezi a jelenkori sportteljesítményeket. Szociológusnapokon jártunk.

Mit adtak nekünk a rómaiak, avagy a porolissumi rejtély
2026. május 12., kedd

Mit adtak nekünk a rómaiak, avagy a porolissumi rejtély

Revelatív felfedezésről nem számolhatok be, ami a Szilágy megyei, korrektül rekonstruált-feltárt-óvott római municipiumot illeti. Viszont segített abban, hogy elengedjem a kommunista diktatúra által belém vert reflexeket.

Mit adtak nekünk a rómaiak, avagy a porolissumi rejtély
2026. május 12., kedd

Mit adtak nekünk a rómaiak, avagy a porolissumi rejtély

Revelatív felfedezésről nem számolhatok be, ami a Szilágy megyei, korrektül rekonstruált-feltárt-óvott római municipiumot illeti. Viszont segített abban, hogy elengedjem a kommunista diktatúra által belém vert reflexeket.

Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS