// 2025. július 1., kedd // Tihamér, Annamária
Szántai János Szántai János

Románia: Nyugat vagy Balkán?

// HIRDETÉS

Harmincöt éve nézegetem a mioritikus nemzeti hajót a világtengeren, milyen kapitányok, kormányosok hogyan irányítgatják. És úgy tűnik, képtelen elfogadni… lényegében önmagát. Emiatt aztán folyton zátonyra fut.

(Külön)Vélemény

Szerző: Szántai János
2025. május 12., 17:29

Németh László írja valahol:

„A történelem olyan vers, amelynek minden szaka más ütemre lejt. De ha így van, nekünk, akik e század strófáiban vagyunk beiktatott szavak, e strófa üteme éppoly fontos, mint a vers.”

Azon egyáltalán nem csodálkozom, hogy a fenti sorok szerzője egy irodalmi műnemhez hasonlította a történelmet. Ehhez értett igazán. Azon eltöprengtem picit, miért épp a vershez. Miért nem a drámához (Németh remek drámaíró is volt) vagy prózához, például regényhez (remek író is volt)? A dráma látványosabb, a regény felölelheti akár az egész történelmet. De a vers? Aztán váratlanul rádöbbentem:

// HIRDETÉS
az ember igyekszik racionálisan gondolkodni, morális alapokra építeni az életét, civilizáltan viszonyulni a külvilághoz…

de mindig van ott valami, amit csak a költészet tud megragadni, az az irracionális, teljesen érthetetlen és látszatra sokszor értelmetlen valami… nevezzük indulatnak (jobb híján), ami időről időre előtör. Jut eszembe, az európai irodalom is egy ilyen indulattal kezdődik (Homérosz Íliászában):

„Istennő, haragot zengj… ”

Persze, az ember igyekszik a ráció, a morál, a civilizáció felépítményével ellensúlyozni a poétikus, azaz a jelen kontextusban irracionális indulatokat, érzelmeket. Az is tételezhető (a tévedés nagyobb kockázata nélkül), hogy minél régebbi, szilárdabb, nagyobb ez a felépítmény,

annál kevésbé van kitéve az illető ember, közösség, nép, nemzet (nevezzük, ahogy akarjuk) az irracionalitás nyers, adott esetben elsöprő erejének.

Persze, ez nem jelenti azt, hogy teljesen védett, lásd (többek között) az igen racionális, igen morális és igen civilizált Németország zuhanását a nácizmus borzalmas szakadékába, hogy csak egyetlen kapásból-példával éljek.

És akkor: itt van ez a Románia nevű ország, amely (szimbolikusan bár) 1918-tól számítja a egyesített létezését. Azelőtt létezett az úgynevezett Kis-Románia (1859-től), azelőtt pedig ez a név egyetlen térképen sem szerepelt. Ha belegondolunk, igen rövid létezési időről van szó, ráadásul Nagy-Románia születése óta volt egy világháború (a második), illetve 40 év kommunista diktatúra. Nem szeretnék számmágiázni, tehát annyira szorítkozom, hogy ez az amúgy is kiskamasz korú ország 1990-ben lépett be az úgynevezett demokráciák sorába.

Jócskán bal lábbal, hiszen három bányászjárást is szerveztek abban a csodálatos, szabadsággal átitatott évben,

amikor mi kilométeres sorokat álltunk ki a román–magyar határnál, közben pedig sor került a marosvásárhelyi fekete márciusra is. A romániai demokrácia kezdeteinek kulcsembere (ha tetszik, Lucifere) Ion Iliescu volt. Ma is él (95 éves), egyetlen napot sem töltött börtönben.

Ha szétnézünk ebben a fiatal, nagyon nyugatinak látszani kívánó Romániában, csupa Iliescura emlékeztető (bár igen ritkán hozzá hasonlóan luciferi lelkületű) vezért látunk: a fiatal országot és a román nép lelkületét, érzelemvilágát talán legjobban értő Traian Băsescu államelnök, avagy Petrov, a Szekuritáté volt besúgója,

a nyugatiasan elegáns, simanyelvű Adrian Năstase miniszterelnök, aki nem mellesleg nyakon lőtte magát

azon igyekezetében, hogy elkerülje a sittet (nem kerülte el), a plagizátor és korrupt Victor Ponta, az első posztkommunista román miniszterelnök, akinek még a hivatali idejében (miért is mondana le egy igazi demokrata, ha kiderül, hogy lop) bíróság elé kellett állnia, az ország egyik erős simlise, a korrupt Liviu Dragnea, aki szeretett volna miniszterelnök lenni, de nem jött össze, a sitt viszont igen… aztán ott vannak a másodvonalbeli tyúktolvajok (Petre Roman, Liviu Oprea, Sorin Cîmpeanu, Călin Popescu Tăriceanu, Klaus Ionopotchivanoc Iohannis stb.) és balekok (Victor Ciorbea, Mihai Tudose, Mihai Fifor, Florin Cîțu, Viorica Dăncilă, Nicolae Ciucă stb.)… az ember végignézi a listát és eltöpreng:

ez a galeri felel az elmúlt 35 év mioritikus politikájáért, a gazdaság és a társadalom alakulásáért?

(Pár kivételt szándékosan nem említettem.) A válasz pedig: igen, ez. Amennyit és ahogy fejlődött ez az ország, az ennek a galerinek köszönhető.

És adódik is a kérdés: na de hogy történhetett, miért épp ők? Hiszen ha az ember racionálisan, morálisan, civilizáltan elgondolkodik, kizárt dolog, hogy ezeket az embereket megszavazza, amikor eljön az ideje, hogy a népakaratot a maga egy szavazatával kinyilvánításra segítse. Persze, könnyű okosnak lenni vissza, a múltba révedezve. Viszont ha a tényeket nézzük:

Romániának olyan 80 éve nem volt olyan politikusa, akire illett volna az államférfi név.

Aztán: a szabadság és demokrácia 35 évében Romániának szinte kizárólag olyan vezetői voltak (talán Emil Constantinescu és Mihai Răzvan Ungureanu voltak a ritka kivételek, nem is bírták, nem is hagyták őket sokáig ugrálni), akik a szlogenek szintjén a nyugati ráció, morál és civilizáció értékeiről beszéltek, a tettek szintjén viszont a bizánci-fanarióta-balkáni világ szabályai szerint játszottak a pályán.

Jó, de ha nem így játszottak volna, mentek volna valamire, kérdezem az elmejáték kedvéért. Ortega y Gasset szerint

„a közvéleménnyel szemben nem lehet kormányozni”.

A közvéleményt pedig a köz, vagyis a nép adja. A fenti listán szereplő (és nem szereplő) politikusoknak

egytől egyig figyelembe kellett venniük azt a bizonyos közvéleményt. Ami egyenlő a román néppel.

Mégpedig azzal a román néppel, amelyről Daniel David (az ország közoktatási minisztere, akinek egyébként tiszta szívből szurkolok, mert nagy trágyahalmot kell ellapátolnia) pszichológus valahol azt írja, hogy mostanság odáig alakult, hogy teljes mértékben tisztában van a jogaival, viszont egyáltalán nincs tisztában a kötelezettségeivel. Én ehhez annyit tennék hozzá, hogy a román nép a ráció, a morál és a civilizáció ernyője alatt megtanult bizonyos dolgokat elfogadni (a jogokat értelemszerűen könnyebb, mint a kötelezettségeket). Viszont

a már említett irracionális erők eredményeképpen egyszerűen nem hajlandó az „európai” szabályok szerint játszani.

(Félreértés ne essék, ez nem jelenti azt, hogy az „európaiak” nem tudnak gazemberek, himpellérek, linkek és pernahajderek lenni, adott esetben.)

Na és akkor megkockáztatom: a megfejtés a nép (és a nép politikusai) természetében rejlik. Nem akarok senkit megbántani, de a román egészen egyszerűen nem nyugati nép. Nem volt se ideje (aki nem hiszi, lapozza fel a nem átírt történelemkönyveket), se kedve európainak lenni. De miért is lenne? Megvolt és megvan neki a saját kultúrája. Amely Bizánchoz, a fanarióta hagyományokhoz, a Balkánhoz kapcsolja. Méghozzá szervesen. Na mármost:

amíg Románia a nyugati típusú ráció, morál és civilizáció mentén kíván építkezni, addig újra meg újra zátonyra fut.

Ehelyett javasolnám: táplálkozzék a balkáni rációból, moralitásból és civilizációból. Mert nem igaz, hogy nincs. Csak más, mint a nyugati. Attól, mert valaki balkáni, még simán kapcsolódhat méltó módon a nyugati, keleti, északi és déli világtájakhoz. Csak éppen önazonos módon.

Amíg viszont ezt a valóban nehezen lenyelhető valósággal nem néz szembe ez a kiskamasz ország, addig ne várjunk tőle se jobbat, se szebbet, mint Iliescu, Năstase, Băsescu, Ponta, Dragnea… vagy éppen Vadim Tudor, Funar és George Simion. Ami persze nem jelenti azt, hogy bármelyikre is szavaznunk kell.

Nem kell, sőt, ki kell őket radírozni, például szavazópecséttel!

De attól még hasznos, ha megértjük, miért foroghatnak fent az ifjú Romániával kapcsolatban épp az említett a szavak a történelem versének jelenlegi szakaszában. Mert ha megértjük, akkor például nem hisztériázunk a közösségi oldalakon napestig… hanem cselekszünk. A magunk módján: racionálisan, morálisan és civilizáltan.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Olaszországban bukkant Vlad Țepeș sírjára – állítja a volt Prahova megyei tanácselnök – hírmix
Főtér

Olaszországban bukkant Vlad Țepeș sírjára – állítja a volt Prahova megyei tanácselnök – hírmix

Jövő héten jelenti be a kormány a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot. Két hónapos kiskutyát dobott ki az ablakon egy pașcani férfi.

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt
Krónika

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt

Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.

Kelemen Hunor szerint Ilie Bolojan egy killer – hírmix
Főtér

Kelemen Hunor szerint Ilie Bolojan egy killer – hírmix

További híreink: elhunyt Kincses Előd, a marosvásárhelyi fekete március nagy tanúja, leégett a Vlegyásza-csúcson levő meteorológiai állomás, és van ahol idén már másodszor virágzik a cseresznye…

Felbontaná a minisztérium azon orvosok szerződését, akik munkaidejükben a magánegészségügyben dolgoznak
Székelyhon

Felbontaná a minisztérium azon orvosok szerződését, akik munkaidejükben a magánegészségügyben dolgoznak

Az egészségügyi minisztérium sürgősségi rendeletet készít elő, amelyik lehetővé tenné az állami intézményeknél alkalmazott orvosok munkaszerződésének felbontását, ha munkaidejükben a magánegészségügyben dolgoznak.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
Krónika

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

185-tel mérték be a rendőrök a két fiatalt, akik menekülés közben a teljesen kiégett autóban vesztették életüket
Székelyhon

185-tel mérték be a rendőrök a két fiatalt, akik menekülés közben a teljesen kiégett autóban vesztették életüket

Két fiatal vesztette életét egy közlekedési balesetben vasárnapra virradóan Râmnicu Vâlceában. A rendőrség üldözte őket, miután nagy sebességgel közlekedtek, és nem álltak meg a jelzésre – közölte vasárnap a Vâlcea megyei rendőrség.

// még több főtér.ro
Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből
2025. június 16., hétfő

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből
2025. június 16., hétfő

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS