Helyszín: Nagyvárad, Moszkva Kávézó. Idő: Hiperkarma-koncert előtt. Szeretnék interjút készíteni Bérczesi Robival, de a zenekar még sehol és az idő egyre szűkül.
Kicsit izgulok emiatt, meg a fényképezőgépet is otthon felejtettem. (Majd improvizálok.) Végre megérkeznek. Hely elfoglal, kérdéskör-koncepció előad. A jelekről fogom kérdezni. Azzal kezdem, hogy…
…oviban mi volt a jeled?
Ez egy érdekes történet, mert amikor a jeleket kellett választani óvodában, a leendő ovisok, mint siserahad robbantak rá a jelekre és a végén az a jel lett az enyém, amelyik nem kellett senkinek. És ez a répa volt.
Keress magad mellé jeleket – mondod a Feketepéterben. A saját jeleidet te találtad vagy ők találtak meg téged?
Világéletemben hallottam kommentárt a fejemben - beszélgetések közben is. Ezt nem vertem nagy dobra, mert aki hangokat hall a fejében, arra furcsán néznek az emberek. Az utóbbi pár évben történt, hogy ezeket a hangokat kezdtem összekapcsolni az ismerőseimmel, a szófűzésük alapján meghallottam azt, hogy melyikük kicsoda. Végül így azonosítottam be ezeket a jeleket.
Amúgy szerintem mindenki hall hangokat a fejében, csak letagadja, vagy nem ismeri be. Na mindegy, ez zárójel.
Én is efelé hajlok.
Egy másik jel lehet a kérdőjel, ami ugye ott lebeg a fejed fölött és sakkban tart olykor. Neked mi volt, illetve jelenleg mi a legnagyobb kérdőjeled?
Úgy érzem, hogy életem során úgy gondolkodtam és úgy cselekedtem - tudat alatt -, mintha ki akarnék cseszni magammal. Ha önmagammal nem vagyok jóban, másokat sem tudok úgy szeretni, ahogy megérdemelnék. Szóval ez a legnagyobb kérdőjel a fejem fölött, hogy hogyan tudnék önmagammal békét kötni és nyugalomban élni. Kreatív békében.

Az ember általában választ magának egy vagy több valakit, akire/akikre felnézhet, aztán vagy csalódik benne vagy nem. Ez is lehet egy jel, nevezhetjük példaképnek. Neked van ilyen?
Még a zenei pályafutásom elején Lovasi András és Bródy János volt nekem nagy példaképem. Emberileg pedig a barátaim, akiktől nagyon sokat tanulok: viselkedés, gondolkodás, mindenféle dolgokhoz való hozzáállás szempontjából. De ez valahol ösztönös is, tehát tudat alatti.
Nemrég Bagdy Emőke pszichológus előadásán leírtam egy érdekes mondatot, kábé így hangzott: ha magadról beszélsz (valakinek), meghallod önmagad. Neked sikerült meghallanod a saját hangod?
Én úgy hívom ezt, hogy én meg az ének. Én meg az énjeim. Ami azt jelenti, hogy mindenki a másik fejében lévő énjével beszélget. Tehát most igazából te beszélsz az én fejemben. Az én fejemben lévő te. És hogyha te megszólalsz, akkor én fogok beszélni rajtad keresztül - az az én-kép, ami rólad kialakult; valami, ami benned kialakult rólam.
Aham, akkor ezt a gondolatot kapcsolom is tovább. Volt-e valakinek olyan verse, prózája, vagy bármilyen szövege, amiről úgy érezted, hogy ez a te hangod, vagy akár te is írhattad volna?
Persze. A Kispálnak és a Quimbynek van sok ilyen dala. Rólam szól, nekem szól, magamra vettem őket.
És most már beléd épült?
Igen. Sokszor azon kapom magam, hogy az agyam újra és újra lejátssza azokat a dalokat.
De ha ezeket félreteszed, milyen a te saját hangod? Lecsupaszítva.
Az én hangom, mint egy öregember hangja: fáradt, de vicces. Egykedvű. Amolyan narrátor.
Azonban megeshet, hogy annak ellenére, hogy te milyen lelkülettel, intencióval írsz, az a különböző értelmezések során félreértelmeződik, de minimum másképp csapódik le. Nem zavar ez?
Ezen soha nem gondolkodtam. A szövegeim legtöbbször saját magamnak szólnak, magamat akarom megjavítani, jobbá tenni azért, hogy hasznosabb tagja lehessek a világnak.
Naplószerűen?
Igen, pontosan.
Hiperkarma. A hiper a túlműködést sugallja. Milyen a te karmád? Hogy nyilvánult meg eddig?
A karma a világban elkövetett cselekedetet követő visszahatás. A hiper pedig egy görög előtag és az utána jövő szó túlzott jelenlétét jelöli – ezt megnéztem a szótárban. (Intervenció: A: Kérsz pálinkát? B: Nincs még korán ehhez? A: Interjúztok vagy beszélgettek?)
Elterelődött a figyelmem, bocs. Tehát a karmám. Hmmm…hm. (Csend) Az én karmám az, hogy úgy tudjak meghalni, hogy az életem végére sikerüljön békét kötnöm magammal. Nem szeretnék többször leszületni, mert úgy érzem, hogy már nagyon sokszor születtem meg erre a földre. Vannak emberek, akiknek ez az első életük és nagy vehemenciával vágnak bele, mert tudat alatt sejtik, hogy még sokszor le fognak születni.
Ez nem könnyelműség?
Ezt mindenki maga érzi. Én úgy érzem, hogy a lelkem elég vén ahhoz, hogy – ha ezt sikerül békében és nyugalomban megúszni – kiválhasson ebből a körforgásból.
Olvastam más interjúkban, hogy a dalaiddal segíteni szeretnél az embereknek. Magadnak tudsz velük segíteni?
Hát valamennyire sikerült, igen. Kicsit okosabb és tapasztaltabb lettem. Jobban nyitok a világ felé, és bár most egy kicsit beszűkült az életem, amúgy sokkal jobban érzem magam, mint tíz éve.
Visszatérvén a jelekre, te milyen jeleket hagysz magad után – amolyan Jancsi és Juliska módjára, morzsázva?
Sokszor félreérthető jeleket hagyok. Gyakorlatilag magammal cseszek ki és megismerhetetlenné válok, ami nekem nem tetszik. Én azt szeretném, ha mindenki számára nyitott lennék és egyértelműen megismerhető. Szeretnék a jövőben olyan jeleket hagyni, amik egyértelműek. Tízből tíz embernek, aki erre a művészi pályára áll rá, titkos vágya, hogy kiismerhetetlen, titokzatos legyen. Ez bennem is megvolt, de most már pont az ellenkezőjét szeretném: azt, hogy teljesen világos és kiismerhető legyek. Ilyen jeleket szeretnék hagyni.
Ezeket te adod, de kapsz belőlük vissza?
Kapok, az más kérdés, hogy mennyit tudtam befogadni. Ha a boldogságot, a többiek felől érkező építő energiákat nem tudja az ember beépíteni, akkor ez a boldogság agyonnyom.
Megjegyzés: a koncert alatt adott és kapott boldogság szerencsére nem nyomta agyon Robit. Ez tuti, mert láttam. És köszönöm.
Marosvásárhely az első olyan romániai város, ahol az utcai szemétkezelésben robotokat alkalmaznak. Furcsa és idegen... megszokható?
Az alábbi gondolatok arra szolgálnak, hogy a pár napon belül ünnepelni kívánó magyar és egyéb-féle emberek ne veszítsék el se a türelmüket, se a hangulatot, se az eszüket.
A Helikon női háttérországáról és a 19. századi férfieszményekről is szó volt a Babeș-Bolyai Tudományegyetem történészkonferenciáján.
Ilyen, amikor az egyik állami intézmény akadályozza a másik működését, az államkasszából kieső pénzt pedig ártatlan polgárok zsebéből pótolják.
Megnéztük, milyen most Kolozsvár a nagy garázsbontási lázban: van, ahol még őrzi a város látképe a '89 előtti állapotokat és a kilencvenes évek fojtó szürkeségét, máshol már villog a modernitás és rendezettség, ahogy az illik.
A havasalföldi uralkodó erdélyi hódítását sok minden vezérelte, csak az egységes román állam gondolata nem. Egyre izgalmasabb az MCC kolozsvári központjának történész-kerekasztal sorozata.
Fatolvajok vertek meg két erdészt, testkamerákat sürget a környezetvédelmi miniszter. Meleg lesz a hétvégén, de készüljünk fel az újabb hűvös időre a jövő hét közepétől.
Szavazásra buzdította a határon túli magyar állampolgárokat Orbán Viktor miniszterelnök. Orbán az elmúlt 16 év közös eredményeinek megvédésére kérte a levélben szavazó külhoni magyarokat.
További híreink: a korábban kőolajat is szállító Traian Băsescu szerint sürgősen korlátozni kéne az üzemanyag-fogyasztást, Donald Trump pedig kihagyja a bukaresti B9-csúcsot.
Locsolásból hazatartva az utcán adott hangot politikai nézeteinek egy sepsiszentgyörgyi fiatal, akit a Sepsi OSK vezetőségi tagjai bántalmazhattak.
Kelemen Hunor szerint az anyaországban 2010 óta megvalósult nemzetpolitikai paradigmaváltásra vezethető vissza, hogy az RMDSZ az idei országgyűlési választáson is a Fidesz-KDNP pártszövetséget támogatja.
Rendszerszintű hiányosságokra hívta fel a figyelmet egy elkeseredett hozzátartozó egy közösségi médiás bejegyzésében. A panasz nem a főorvos szakmai hozzáértését, hanem az empátia hiányát és a nem megfelelő tájékoztatást sérelmezi. Reagált a kórház.
Kicsit olyan az egész, mint amikor valaki megmondja, ki a fehér, ki a fekete. Ki a Jó, ki a Rossz. Mi meg nézünk, hogy ki ez? És miért mondja meg? És hogy jutottunk ide? Mert itt tartunk.
Kicsit olyan az egész, mint amikor valaki megmondja, ki a fehér, ki a fekete. Ki a Jó, ki a Rossz. Mi meg nézünk, hogy ki ez? És miért mondja meg? És hogy jutottunk ide? Mert itt tartunk.
Gyerekszótár választások előtti kimerült időkben.
Gyerekszótár választások előtti kimerült időkben.
… vagy lehet, nagyon is jól tudja, csak félrenéz, hiszen a hatalom emberekből áll, akiknek családjaik vannak, akik szeretnek jól élni, ha lehet, ingyen.
… vagy lehet, nagyon is jól tudja, csak félrenéz, hiszen a hatalom emberekből áll, akiknek családjaik vannak, akik szeretnek jól élni, ha lehet, ingyen.
A rendszer rossz, ez tény. De nem lehet mindent a rendszerre kenni. Talán a sofőrök egyéni hozzáállásával is baj van, méghozzá nem is kicsi.
A rendszer rossz, ez tény. De nem lehet mindent a rendszerre kenni. Talán a sofőrök egyéni hozzáállásával is baj van, méghozzá nem is kicsi.
Olyan jó nézni, amikor a román értelmiségi elit arról beszél, hogy ej, no, ezen az etnicizmuson túl kellene már lépni, hiszen mind európaiak vagyunk. Komolyan? Serios?
Olyan jó nézni, amikor a román értelmiségi elit arról beszél, hogy ej, no, ezen az etnicizmuson túl kellene már lépni, hiszen mind európaiak vagyunk. Komolyan? Serios?
Egy március 15-i ünnepségen összegyűlnek a kokárdás emberek, meghallgatják a szónokokat és amíg a politikus beszél, a népek is beszélgetnek egymással. Kihallgattuk az ünneplőbe öltözött susmorgást. Pamflet.
Egy március 15-i ünnepségen összegyűlnek a kokárdás emberek, meghallgatják a szónokokat és amíg a politikus beszél, a népek is beszélgetnek egymással. Kihallgattuk az ünneplőbe öltözött susmorgást. Pamflet.
Marosvásárhely az első olyan romániai város, ahol az utcai szemétkezelésben robotokat alkalmaznak. Furcsa és idegen... megszokható?
Marosvásárhely az első olyan romániai város, ahol az utcai szemétkezelésben robotokat alkalmaznak. Furcsa és idegen... megszokható?
Az alábbi gondolatok arra szolgálnak, hogy a pár napon belül ünnepelni kívánó magyar és egyéb-féle emberek ne veszítsék el se a türelmüket, se a hangulatot, se az eszüket.
Az alábbi gondolatok arra szolgálnak, hogy a pár napon belül ünnepelni kívánó magyar és egyéb-féle emberek ne veszítsék el se a türelmüket, se a hangulatot, se az eszüket.
George Simion egyszerű futballhuligánból mindössze néhány év alatt lett az ország legnépszerűbb politikusa. De hogyan?
George Simion egyszerű futballhuligánból mindössze néhány év alatt lett az ország legnépszerűbb politikusa. De hogyan?
Mindig a másik oldal manipulál és hazudik, nyilván. De vajon lehetséges-e ma manipuláció-mentes demokrácia?
Mindig a másik oldal manipulál és hazudik, nyilván. De vajon lehetséges-e ma manipuláció-mentes demokrácia?
Marosvásárhely az első olyan romániai város, ahol az utcai szemétkezelésben robotokat alkalmaznak. Furcsa és idegen... megszokható?
Az alábbi gondolatok arra szolgálnak, hogy a pár napon belül ünnepelni kívánó magyar és egyéb-féle emberek ne veszítsék el se a türelmüket, se a hangulatot, se az eszüket.
A Helikon női háttérországáról és a 19. századi férfieszményekről is szó volt a Babeș-Bolyai Tudományegyetem történészkonferenciáján.
Ilyen, amikor az egyik állami intézmény akadályozza a másik működését, az államkasszából kieső pénzt pedig ártatlan polgárok zsebéből pótolják.
Megnéztük, milyen most Kolozsvár a nagy garázsbontási lázban: van, ahol még őrzi a város látképe a '89 előtti állapotokat és a kilencvenes évek fojtó szürkeségét, máshol már villog a modernitás és rendezettség, ahogy az illik.
A havasalföldi uralkodó erdélyi hódítását sok minden vezérelte, csak az egységes román állam gondolata nem. Egyre izgalmasabb az MCC kolozsvári központjának történész-kerekasztal sorozata.