// 2025. május 10., szombat // Ármin, Pálma
Bakk Miklós Bakk Miklós

Bakk Miklós: Az európai értékek tutaja

// HIRDETÉS

Miként a forradalom, az emancipáció is felfalja saját gyerekeit.

(Külön)Vélemény

Szerző: Bakk Miklós
2021. augusztus 02., 12:08

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kilátásba helyezte, hogy az Unió „minden erejét beveti” Magyarország ellen annak érdekében, hogy az Orbán-kormány módosítsa vagy helyezze hatályon kívül azt a „homofób” törvénycsomagot, amely ‒ brüsszeli meglátás szerint ‒ összemossa a melegeket és LMBTQ-embereket a pedofilokkal; megfogalmazásában „az EU az értékek uniója is, a másokkal szembeni tolerancia az egyik alapvetése. Megvédjük polgárainkat abban, hogy azt szeressék, akit akarnak".

Itt, ebben a konfliktusban is nyilvánvalóvá vált, hogy az „európai értékek” ubiquitása (istenkénti mindenütt-jelenléte) a nagypolitikai ütközetekben az értékek racionális megfoghatatlansága felé mutat.

Az „európai érték” egyre inkább egy sodródó tutaj,

melyet az európaizáló elit csatahajónak képzel.

Hiszen látszólag az is: csatákat lehet nyerni vele az Európai Parlamentben, és kvázi-jogi győzelmeket lehet aratni, olykor épp az uniós írott szabályok ellenében.

Mindez azonban legfeljebb időlegesen rejtheti el azt, hogy amit csatahajónak képzelnek, vagy akként állítanak hadrendbe, az inkább egy sodródó tutaj. Ami az Európai Unió intézményes mechanizmusai között fegyverként használható, az nem más, mint az európai civilizáció sodródása.

Hogy miképp születnek az „európai értékek”, arra épp az LMBTQI…-projektek menetelése a legjobb szemléltető példa.

Az „értékek” születése ugyanis nem pillantható meg ‒

ami regisztrálható, az csupán az új eszmék lassú, szinte észrevétlen bekúszása az „értékkörbe”. Portugália például 1986-os tagfelvételét követően 15 éven át fittyet hányt az LMBT-személyek jogaival kapcsolatos értékekre; az azonos neműek bejegyzett élettársi viszonyát csupán 2001-ben foglalta törvénybe anélkül, hogy mindeközben értékvitái támadtak volna az Unióval (vagy annak elődjével). Hasonló pályát futott be Görögország is: bár az „európai értékek” kanonizált meghatározásai 2000 óta léteznek az Európai Unió Alapjogi Chartájába foglaltan (melyet 2000 decemberében írtak alá a nizzai csúcstalálkozón), Görögország csak 2015-ben tette lehetővé az azonos neműek bejegyzett élettársi kapcsolatát (mellékesen: Magyarország 2009-től), anélkül, hogy emiatt „értékvitái” támadtak volna az Unióval.

Mi tehát e „sodródás” alapja?

A válaszhoz a kiindulópontot többek között Chantal Delsol 2016-os kitűnő könyvében [A világ gyűlölete (Chantal Delsol) (typotex.hu)] (A világ gyűlölete. Totalitarizmusok és a posztmodern.) találjuk. Delsol elszabadult „posztmodern emancipációról” ír, amely az örök emberi vágyat (szabadulást a szolgaságtól, a létezés tragikus szenvedés-korlátjaitól) permanens forradalmi cselekvésbe fordítja át. Ebben ugyan látszólag semmi új nincs: az újkori forradalmak, a francia forradalom, a fasizmus és a kommunizmus mind ilyesmit tűzött ki célul, hogy aztán a megvalósítás útján – a régi világ minden színes, árnyalt, megkötő öröksége felszámolásának az útján ‒ terrorba torkolljon.

A posztmodern emancipáció azonban szakít a korábbi (forradalmi) terrorral, már nem az erőszakra épít, mint a nácizmus vagy a kommunizmus, de

ugyanazt az az utópisztikus célt követi: az „új ember” megteremtését.

A terror és erőszak történelmi formáit elhagyó emancipációs ideológia most már egész más, körmönfont és rafinált módon gyakorol nyomást és zsarol, majd épít ki ekként egy új totalitarizmust, amelyet talán már Tocqueville is megsejtett, amikor a „demokratikus despotizmusról” írt.

Tulajdonképpen egy hosszú történet ért itt be, és ez hozta el napjaink genderről szóló diskurzusát. Az egyenlősdinek az a korlátlan karrierje jutott most arra a ‒ korábban szinte elképzelhetetlen ‒ csúcsra, amely a francia forradalommal vette kezdetét, és amelynek első, 18. századi programja még szociális volt, a származáson alapuló különbségek felszámolását tűzte ki célul (de minthogy ehhez érdemek és műveltség is kapcsolódott: azokat is). A kommunizmus lépett egyet „előre”: a javak, szolgáltatások elosztásában is az egyenlőséget tűzte célul (amit azonban szintén csak a terror útján tudott megvalósítani, és ezért az elosztók kiváltságosait ültette a társadalomra).

A posztmodern egalitarizmus viszont lemondott a terrorról, és a nyugati állam jóléti intézményeire és azok kultúrájára alapozva a lelkek, szellemek permanens gondozását, egyengetését elérve olyan egalitárius közgondolkodást alakított ki, amelynek ideológiáját

az emancipáció, mint a jó egyetlen mércéje alakította.

Holott, írja Delsol, az embernek két egyidejű szükséglete van: az emancipáció és begyökerezettség, mint a régi, sokszínű, kevert, olykor feleslegesnek tűnő örökség megőrzése. Az emberi létezésnek pedig e két „jó” finom egyensúlyán kell alapulnia.

A posztmodern emancipáció diadalútja alighanem a nyelv megrendszabályozásával kezdődött, a politikai korrektség megteremtésével.

Ezt követően az emancipáció ideológiai önmozgása egy újabb határponthoz jutott el: a genderből fakadó valóságalakításhoz, amelynek célja ‒ miként Delsol írja ‒, hogy „beszántsa az emberi társadalom talapzatát, a nemek közötti különbséget”, és amely azért határpont, mert az emberek közötti különbséget, az „egyenlőtlenséget” épp ott kívánja felszámolni, ahol az a „leginkább otthonos, legbensőbb, legfontosabb és legkonstruktívabb alkotóelem”. Ennek az egyenlősítő bravúrnak a logikája az, hogy nincs két nem, csak egyének vannak, „mindenki a férfinak és a nőnek különböző fokozatú keveréke” (Delsol).

De minthogy az emancipáció ebben az új szakaszában

mégsem tudja teljesen felszámolni az élet valóságát,

e valóság valamiféle szeletelésével és az egyes szeletek kiemelésével, gondozó ünneplésével kívánja felmutatni azt, hogy mégis: minden ember a férfinak és nőnek különböző, tetszőleges mértékű keveréke. Ily módon, e szeletek folyamatos felmutatásával jött létre a folyamatosan bővülő LMBTQI… nyitott betűszóval leírt emancipációs folyamatot.

De miként a forradalom, akként az emancipáció is felfalja saját gyerekeit: a hagyományos és a transzpárti feminizmus konfliktusa [Szilvay Gergely: Pride kontra Partizán: így töredezik az LMBTQ-egységfront | Mandiner] például jól mutatja ezt, de egyben azt is, hogy a totális emancipáció mennyire megállíthatatlan folyamat lett.

És itt kanyarodhatunk vissza az „európai értékekhez”.

A valóságnak az a tagadása, amely a posztmodern demokráciák beszédmódjában kialakult,

a „politikai korrektség” mellett egy terjengő közhelyességgel is él. Az európai bürokrácia először csak a dokumentum-termelésben, de később ‒ ezt követően ‒ a nyilvános „európai beszédmódban” is ezt az emberjogi terjengősséget és közhelyességet honosította meg. És aztán foglyává is vált ennek: mert ez a nyelv a konformista gondolkodás élcsapatává alakította azt a politikusi és szakértői csoportot, amelyet e bürokráciának sikerült magába szippantania. Akiket nem: azok kihulltak az európai folyamatokat befolyásolni tudók köréből, vagy szembe kerültek azzal ‒ „populisták” lettek.

Így vált tehát az „európai értékek” nyelve a valóság elkendőzőjévé, a józan ész cenzúrájává és az európai civilizáció sodródásának szimptómájává.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Történetek a kereszt alól

Szántai János

A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.

Érezhetünk-e nosztalgiát valami iránt, amit sosem éltünk át?

Sánta Miriám

„Szokták mondani, hogy a sok nosztalgiázás elfedi a valóságot – hát hogyne fedné, hiszen ez a dolga: megszabadulni attól, ami éppen van, maga az eszképizmus.” A nyolcvanas évek mindig velünk maradnak.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ahol az évek során enyészetnek indult az ipar – a kolozsvári Sinterom (FOTÓRIPORT)

Sánta Miriám

Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek

Sólyom István

Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Mi történt május 4-én Romániában? És mi jöhet?
Főtér

Mi történt május 4-én Romániában? És mi jöhet?

Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé
Krónika

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé

Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.

Románia ügyvivő elnöke kinevezte a PNL ügyvivő elnökét ügyvivő miniszterelnöknek…
Főtér

Románia ügyvivő elnöke kinevezte a PNL ügyvivő elnökét ügyvivő miniszterelnöknek…

… a Román Nemzeti Banknak két milliárd euróba került eddig Simion mester győzelme… és a napi politikai káoszon túl: annyi drogot kapcsoltak le Nagyváradon, hogy attól egy T-Rex is kifeküdne.

Fenyegető hangvételű plakátok Csíkszeredában
Székelyhon

Fenyegető hangvételű plakátok Csíkszeredában

Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.

Orbán Viktor egyetért George Simionnak a nemzetek Európájáról alkotott véleményével
Krónika

Orbán Viktor egyetért George Simionnak a nemzetek Európájáról alkotott véleményével

A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.

George Simion híve máris lebozgorozta a romániai magyarokat
Székelyhon

George Simion híve máris lebozgorozta a romániai magyarokat

A magát George Simion hívének kiadó, Tulcea megyei férfi lebozgorozza, szidalmazza, fenyegeti és „visszaküldené” a romániai magyarokat Magyarországra. A TikTok közösségi videómegosztón terjedő videó kapcsán Kézdivásárhely polgármestere is megszólalt.

// még több főtér.ro
Szavazzrám! Szavazzrám! Szavazzrám!
2025. április 29., kedd

Szavazzrám! Szavazzrám! Szavazzrám!

„Ön nézte az elnökjelöltek vitáját a televízióban? Én igen, és hosszú ideig az volt az egyetlen, ami megragadott benne, hogy a jelen levő három elnökjelölt közül kettőnek milyen vakítóan égszínkék szeme van.”

Szavazzrám! Szavazzrám! Szavazzrám!
2025. április 29., kedd

Szavazzrám! Szavazzrám! Szavazzrám!

„Ön nézte az elnökjelöltek vitáját a televízióban? Én igen, és hosszú ideig az volt az egyetlen, ami megragadott benne, hogy a jelen levő három elnökjelölt közül kettőnek milyen vakítóan égszínkék szeme van.”

Történetek a kereszt alól
2025. április 23., szerda

Történetek a kereszt alól

A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.

Történetek a kereszt alól
2025. április 23., szerda

Történetek a kereszt alól

A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.

Kihal az erdő – tizennyolcadik erdélyi történet a jövőből
2025. április 17., csütörtök

Kihal az erdő – tizennyolcadik erdélyi történet a jövőből

„A gyergyói biotechnológiai központból kiszabadult a BY-4 szintetikus kórokozó és szinte napok alatt végzett az összes fával és bokorral a Gyergyói-medence déli részén és a Marosfőtől az egykori Tusnádfürdőig húzódó hetven kilométer hosszú sávban.”

Kihal az erdő – tizennyolcadik erdélyi történet a jövőből
2025. április 17., csütörtök

Kihal az erdő – tizennyolcadik erdélyi történet a jövőből

„A gyergyói biotechnológiai központból kiszabadult a BY-4 szintetikus kórokozó és szinte napok alatt végzett az összes fával és bokorral a Gyergyói-medence déli részén és a Marosfőtől az egykori Tusnádfürdőig húzódó hetven kilométer hosszú sávban.”

Különvélemény

Történetek a kereszt alól

Szántai János

A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.

Érezhetünk-e nosztalgiát valami iránt, amit sosem éltünk át?

Sánta Miriám

„Szokták mondani, hogy a sok nosztalgiázás elfedi a valóságot – hát hogyne fedné, hiszen ez a dolga: megszabadulni attól, ami éppen van, maga az eszképizmus.” A nyolcvanas évek mindig velünk maradnak.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ahol az évek során enyészetnek indult az ipar – a kolozsvári Sinterom (FOTÓRIPORT)

Sánta Miriám

Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek

Sólyom István

Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.

// HIRDETÉS