// 2025. június 14., szombat // Vazul
Sánta Miriám Sánta Miriám

Azért, mert mi erdélyi magyarok vagyunk, fiam

// HIRDETÉS

Nézzük meg az 1997-ben készült A kocka című filmet. Aztán nézzük meg Erdélyt. Nézzük meg a parajdi sóbányát. Az emberi logika és észszerűség megmérkőzése a káosszal.

(Külön)Vélemény

Szerző: Sánta Miriám
2025. június 04., 17:30

Van egy film, az a címe, hogy A kocka (Cube). 1997-es kanadai sci-fi horror Vincenzo Natali rendezésében, amely kultstátuszt érdemelt ki minimalista settingjével és lélektani intenzitásával, olyannyira, hogy aztán több részt is megért.

Itt most nem ez a fontos: az első és eredeti alkotás a lényeg.

A cselekménye röviden: egy csoport idegen felébred egy rejtélyes, hatalmas kocka alakú épület-szerkezetben, amely számtalan összekapcsolt szobából áll. Maguk sem tudják, hogy kerültek oda. Az öt különböző ember ugyanabban a szobában köt ki, ahol megismerkednek és igyekeznek megosztani egymással az addig szerzett tudásukat. Minden szoba egy kocka, amelyek közül néhány halálos csapdákkal van ellátva, a cél pedig értelemszerűen az, hogy valamiképpen kiszabaduljanak a szerkezetből.

// HIRDETÉS

Quentin egy kontrollmániás, agresszív, de a csapatot vezetni akaró rendőr, Leaven egy fiatal matekes diáklány, Holloway egy szabad szellemiségű, de paranoid doktornő, Worth egy pesszimista irodakukac, Rennes egy büntetett előéletű szabadulóművész, Kazan pedig egy autizmussal élő tehetséges fiatalember. Mindegyiküknek más a hozzáállása és más attribútumokat tesznek ki az „asztalra” annak érdekében, hogy megfejtsék, hogyan lehetne kiszabadulni ebből a kafkai csapdahelyzetből.

Ahogy növekszik a feszültség, a személyiségek ütköznek egymással és beköszönt a kétségbeesés, felbukkan az erőszak – a csoport fizikailag és mentálisan is elkezd szétesni.

Ahogy az lenni is szokott.

A kocka ugyanis egy metaforikus, egzisztenciális rejtvény, amely a látszólag semmiből jövő intézményi kegyetlenség és embertelenség, az okafogyottság megtestesítője, ahol a paranoia és a bizalmatlanság tör felszínre a túlélési ösztönökkel együtt. A kockában az emberi logika mérkőzik meg a káosszal, a matematikai megoldásokat és az észszerűséget kísérlik meg használni egy látszólag logikátlan halálcsapda átvészelésére, a kontrollvesztés horrorja pedig a kiélezett helyzetekben mutatkozik meg.

Persze kérdezhetnénk, miért fontos ez most nekünk így, 2025-ben. Hát „azért, mert mi erdélyi magyarok vagyunk, fiam”.

Éles váltás, nemde? Nem annyira. Az elmúlt hónapokban a reálpolitikai csatározásokat és közösségi problémákat is sziklaszilárd, észszerűséget mutató stratégiákkal próbáltuk túlvészelni, több-kevesebb sikerrel, hogy azt higgyük, fellélegezhettünk.

És akkor feltelt vízzel a parajdi sóbánya.

Most meg reménykedünk, hogy nem omlik be. Éles váltás, nemde? Nem annyira. Azért nem, mert megvan nekünk is, itt Erdélyben (és Székelyföldön, és Romániában) a magunk kockája, amiből harmincöt éve próbálunk kiszabadulni az észérveinkkel, hogy a földtől eloldhassuk az eget, s a hajnal lágy szavára kipöröghessünk a napvilágra, mint a bogarak és a gyerekek. Csakhogy ez nem (mindig) sikerül.

(A szövegben József Attila Eszmélet című verséből vannak elrejtve sorok. Aki megtalálja, kiszabadul. – a szerk.)

Abban a pillanatban, hogy bekövetkezett a parajdi katasztrófa – amely a 21. századi Erdély, benne pedig a Sóvidék, Székelyföld különleges helyzetű mikrorégiójának eddigi legdrámaibb eseménye, és nem a kávéházi ideológiai elképzelések csatározásának kényszeres eseménnyé tétele, hanem egy kézzelfogható, saját bőrön érezhető tragédia –, mindannyian tudtuk, hogy olyan láncreakciót indít be, amit már láttunk számtalanszor az elmúlt évtizedek során.

A legfontosabb mindezek közül a bűnbakkeresés és a felelősök megtalálása és elszámoltatása volt. Ősi emberi reakció ez: a szorongás, a bizonytalanság és a frusztráció csökkentéséhez meg kell találni, hogy ki a hibás. Ha tudjuk, ki a hibás, akkor csökken a feszültség, erősödik a csoport kohéziója, és bekövetkezik a felelősség elhárítása, a külső körülményeket vizsgáló megkésettség. Im itt a szenvedés belül, ám ott kívül a magyarázat.

Ki a hibás azért, mert a bányába évek óta beszivárog a víz? Ki a hibás azért, mert ezt tudta, de nem tett semmit ellene? Ki a hibás azért, hogy a Korond pataka köszöni szépen teszi azt, amit tennie kell: folyik, és duzzad, ha jön az eső? Ki a hibás azért, hogy nem szólt, amikor szólnia kellett volna, és ki a hibás azért, hogy szólt, felmért, tanulmányt írt, figyelmeztetett, de mégsem hallgattak rá? Ki a hibás az egekbe nyúló bürokráciáért, a zsebeket duzzasztó és elárasztó pénzekért, és ki a hibás a teljes kommunikációs deficitért, amit a valódi leadership hiánya teremtett meg? Van-e hibás egyáltalán, vagy csak olajozottan működik egy rendszer?

A kockában van egy jelenet: Worth beismeri Quentinnek, hogy őt bérelték fel a labirintus külső részének megtervezésére. Úgy gondolja, a kockát „véletlenül” hozta létre egy bürokrácia, eredeti célját pedig már rég elfelejtették, és csak azért helyezték el benne, hogy igazolják a létezését. Holloway azzal vádolja meg Worthot, hogy egy nagyobb, gonosz kormányzati összeesküvés része, hogy a kocka valamilyen katonai-ipari kísérlet, titkos szervezet műveletének része, mert úgy véli, hogy Worth többet tud, mint amennyit elárul.

Miközben a kocka csupán azért létezik, mert senki sem akadályozta meg.

Nem tudjuk, persze – a filmből nem derül ki –, hogy tud-e valójában többet a nihilista Worth, aki mindössze annyira emlékszik kontribúciójából, hogy milyen méretűek a szobák. Aprócska hozzájárulása a helyzet kialakulásához azonban itt is láncreakciót hoz létre, és az összes félelmet a felszínre engedi: ki a hibás?

Lépjünk ki a filmbéli kockából és lépjünk vissza az erdélyi kockába. Mindenki hibás és senki sem. Apró elemei vagyunk egy rendszernek, ami a puszta létezésével termeli ki a konspirációinkat. Benne vagyunk, létezése tehát igazolt. Csak ami nincs, annak van bokra, csak ami lesz, az a virág, ami van, széthull darabokra. Mihelyt logikára vetemednénk, közbelép a természet – legyen az emberi vagy nem emberi.

Hány ilyen példát láttunk már: ki volt a felelős a Colectiv-katasztrófáért, 64 ember haláláért? Megtaláltuk-e őket? Ha megtaláltuk, miért nem találtuk meg és miért köszönik szépen, jól vannak? Ki a felelős azért, hogy olyan a CFR Romániában, amilyen, és állandóan késnek a vonatok, a vasútvonalak építése pedig stagnál? A sok közbeszerzési pályázat, építési szerződés, licit, kilométerenkénti átadás után hol van a sok autópálya? Ügynökakták. Korrupcióellenes harc. The war on drugs. Itt a rendszer és működik, olajozottan. Létezése adott. A törvény szövedéke mindíg fölfeslik valahol.

A parajdi sóbánya katasztrófája a rendszer olajozott működésére mutat rá: a fent említett, régi reflexekkel ellátott, átláthatatlan rendszerére, és arra is, hogy mire képesek az emberek, ha hagyják őket létezni. Akár egy halom hasított fa, hever egymáson a világ, szorítja, nyomja, összefogja egyik dolog a másikát s így mindenik determinált. A katasztrófa kellős közepén levés paradoxona: a hatodik érzékünkkel együtt cselekedni, magunktól elrendeződni a káoszban. És persze a szokásos: ahhoz, hogy elhiggyük, minden a legnagyobb rendben van, bizottságok, ellenőrző szervek, különítmények, politikai alakulatok szerveződnek, akik oltják a tüzet, és csilló véletlen szálaiból törvényt szőtt a mult szövőszéke.

Képzeljük el, hogy kizoomolunk, és madártávlatból szemléljük a parajdi helyzetet is,

ugyanúgy, mint a többi, korábbi, elkerülhetetlennek bizonyuló tragédiát és megoldatlan problémát. Mikroszinten ott vannak a megoldások, utólagos helyreállítási tervek és gyakorlatok. Makroszinten pedig ezek is csupán valami nagyobbnak a részei: a horrornak, amellyel nehéz szembesülni, a mondatnak, amely, ha elhangzik, beleborzongunk: ez van, és nincs mögötte semmi. Mind annyit tettünk bele, amennyit beletehettünk, és hogy ki a hibás, csupán azért pótcselekvés, hogy elterelje a figyelmünket. Részvéttel tekintünk magunkra és másokra, míg megnyílnak alattunk a tárnák, hiszen a remény pont úgy része a rendszernek, mint a nemtörődömség. Minek is kell fegyvert veretni belőled, arany öntudat!

Minek? Azért, mert mi erdélyi magyarok vagyunk, fiam.

// HIRDETÉS
Különvélemény

A parajdi sóbánya, a világegyetem, meg minden

Fall Sándor

Egyszerre kell nekünk a fa, a só és a pénz. A természet adja is, hogyne. Csak közben beomlik a bánya.

Miért nem akart valójában elnök lenni Simion?

Varga László Edgár

Nicușor Dan győzelme pillanatnyi megkönnyebbülést hozott ugyan, de még messze nem vagyunk túl a veszedelmen.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A Belgica-expedíció tagja voltam az Erdélyi Történeti Múzeumban

Sólyom István

Az Antarktisz kutatásában új fejezetet nyitó hajó és legénységének történetét bemutató tárlat szeptember végéig látogatható.

Mennybe ment a román black metál Kolozsváron

Sánta Miriám

A temesvári Dordeduh úgy szólt koncerten, mint az atom.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Egy román énekesnőben eltörött a lélek, mert Székelyföldön szerinte nem beszélnek románul…
Főtér

Egy román énekesnőben eltörött a lélek, mert Székelyföldön szerinte nem beszélnek románul…

… medvét gázoltak el az autópályán, emberéletben nem esett kár… és bezárta kapuit Călin Georgescu laza kis neolegionárius egyesülete.

„El kell kergetni onnan mindenkit!” A parajdi bányatársaság és a vízművek vezetőinek menesztését követeli az RMDSZ
Krónika

„El kell kergetni onnan mindenkit!” A parajdi bányatársaság és a vízművek vezetőinek menesztését követeli az RMDSZ

Tánczos Barna pénzügyminiszter a bukaresti kormány csütörtöki ülésén az Országos Sóipari Társaság és a Vízművek vezetőinek menesztését kezdeményezte a parajdi helyzet súlyosbodása miatt.

Medve közelített meg egy sátorozó családot, a kutya riasztotta el a nagyvadat – hírmix
Főtér

Medve közelített meg egy sátorozó családot, a kutya riasztotta el a nagyvadat – hírmix

Egyre több román tér haza, de hányan maradnak itthon? Keddtől mintegy 108 ezer végzős diákra várnak az írásbeli érettségi vizsgák.

Eltűntként keresték, holtan bukkantak rá az erdőben
Székelyhon

Eltűntként keresték, holtan bukkantak rá az erdőben

Holtan találtak az erdőben egy eltűnt fiatalembert Maros megyében szerdán – tájékoztat a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Székelyföld: lehetetlen küldetés; Észak-Erdély: lehetne, ha akarnák; Dél-Erdély: végül összejöhet
Krónika

Székelyföld: lehetetlen küldetés; Észak-Erdély: lehetne, ha akarnák; Dél-Erdély: végül összejöhet

Dübörög az autópálya-építés Erdélyben, ám nem mindenhol ugyanúgy pörgő ritmusban, a lassúság pedig végzetes lehet az uniós finanszírozású országos helyreállítási terv részeként épülő szakaszok anyagi fedezete tekintetében.

Dübörgő motorokkal, gyertyafénnyel búcsúztatták a tragikus balesetben elhunyt motorost
Székelyhon

Dübörgő motorokkal, gyertyafénnyel búcsúztatták a tragikus balesetben elhunyt motorost

Százak gyújtottak gyertyát csütörtök este a hétfői balesetben elhunyt kézdiszéki motoros emlékére. Réthi Leventét, aki két gyermek édesapja, kiváló tűzoltó, és a motoros közösség megbecsült tagja volt, egy ittas autóvezető gázolta el.

// még több főtér.ro
Mi az egyenlőbbség és hogyan valósítsuk meg?
2025. május 27., kedd

Mi az egyenlőbbség és hogyan valósítsuk meg?

Ez az írás egy pamflet, cselekménye kitalált történeten alapul, szereplői kitalált alakok, mindennemű egyezésük a szenzi transzilván valósággal csupán a véletlen műve. Nevetni azért (még) szabad rajta.

Mi az egyenlőbbség és hogyan valósítsuk meg?
2025. május 27., kedd

Mi az egyenlőbbség és hogyan valósítsuk meg?

Ez az írás egy pamflet, cselekménye kitalált történeten alapul, szereplői kitalált alakok, mindennemű egyezésük a szenzi transzilván valósággal csupán a véletlen műve. Nevetni azért (még) szabad rajta.

Ki kérjen bocsánatot az erdélyi magyaroktól?
2025. május 22., csütörtök

Ki kérjen bocsánatot az erdélyi magyaroktól?

Az erdélyi magyarok nagy többsége abban az abszurd helyzetben is Nicușor Danra szavazott volna, ha Orbán és az RMDSZ is kifejezetten és erőteljesen George Simion támogatására buzdított volna.

Ki kérjen bocsánatot az erdélyi magyaroktól?
2025. május 22., csütörtök

Ki kérjen bocsánatot az erdélyi magyaroktól?

Az erdélyi magyarok nagy többsége abban az abszurd helyzetben is Nicușor Danra szavazott volna, ha Orbán és az RMDSZ is kifejezetten és erőteljesen George Simion támogatására buzdított volna.

Különvélemény

A parajdi sóbánya, a világegyetem, meg minden

Fall Sándor

Egyszerre kell nekünk a fa, a só és a pénz. A természet adja is, hogyne. Csak közben beomlik a bánya.

Miért nem akart valójában elnök lenni Simion?

Varga László Edgár

Nicușor Dan győzelme pillanatnyi megkönnyebbülést hozott ugyan, de még messze nem vagyunk túl a veszedelmen.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A Belgica-expedíció tagja voltam az Erdélyi Történeti Múzeumban

Sólyom István

Az Antarktisz kutatásában új fejezetet nyitó hajó és legénységének történetét bemutató tárlat szeptember végéig látogatható.

Mennybe ment a román black metál Kolozsváron

Sánta Miriám

A temesvári Dordeduh úgy szólt koncerten, mint az atom.

// HIRDETÉS