// 2025. május 10., szombat // Ármin, Pálma
Botházi Mária Botházi Mária

Anyu csak ül, és örül, hogy vége

// HIRDETÉS

Az iskola azt mondja, ilyen és ilyen legyen a gyerek ekkor és ekkor, és akkor nincs kecmec, hogy anyu más gyereket szolgáltat neki, nem alkalomhoz illőt.

(Külön)Vélemény

Szerző: Botházi Mária
2019. június 16., 11:12

Van egy nő. Örül. Napok óta, féktelenül. Kérdem tőle, mi ez a vehemens örvendezés ebben a mérhetetlen kánikulában, ami előtt meg az a sok eső esett, és borongnak és izzadnak a többi nők, csak a panasz mindenhol. Azt mondja vigyorogva: vége. Mondom, ritka vidám szakítás lehetett, de hát divat az ilyen ma már, válásbulik, szakítóestek, dekadencia mindenhol. Azt mondja, á dehogy, a férj a régi, semmi buli, csak a suli. Annak van vége. Ezért ilyen jó. Most a legjobb. Soha nem volt ilyen jó.

Azt mondja, ha bírná a piát, most berúgna, de anélkül is fülig ér a szája.

Csak kiül a teraszra egy pohár ásványvízzel, és mosolyog, és sóhajtozik, hogy milyen jó. Ki is gyűlt pár szomszéd, hogy mi van. De aztán látták, hogy csak az ásványvíz, meg ő, semmi látnivaló. Ha lett volna rá ereje, csinált volna legalább limonádét, de képtelen rá, utolsó tartalékait felemésztette az évzáró. Azóta csak ülni tud, és nézni ki a fejéből. Amióta hazaértek, azóta.

Azt mondja, az évzáró körül volt a legszürreálisabb. Azelőtt koraeste négy másik nővel találkozott egyik olcsó ruhaboltban, mindenki rövid ujjú fehér inget hajtóvadászott elborult tekintettel, mert az utolsó pillanatban jött ez a kánikula. Feszült volt a csend a boltban, csak a vállfák csattogása hallatszott abban a sietős keresésben. Aztán négyszer csapódott az ajtó, rohantak diadalmasan haza a nők a zsákmánnyal, vasalni. Tízkor még alsóneműben vasalt, azt mondja, dőlt róla a víz. A gyerekeknek fehéret-feketét, maguknak tarkát.

Azt mondja, náluk csak fehér-fekete gyerekek zárhatnak évet, mint egy némafilmben.

Ülnek vagy állnak nagy csendben a fehér-fekete gyerekek, megviselt arccal várják a szabadulást, s ezt a másfél-két órát úgy hívják: ünnep. Azt mondja, neki tényleg olyan volt, mint egy némafilm, csak látta, hogy tátognak a beszélők, de nem hallott meg semmit, messze járt gondolatban. Bár annak nagyon örült, hogy végre két órát ülhetett egyhuzamban. Hónapok óta nem volt ilyen. Igaz, utána csak ólmosan tudott járni. Észrevette, hogy elfelejtettek virágot venni, de már képtelen volt eltántorogni a közeli virágoshoz. Ott tolongtak virág nélkül a sportpályán a gyerekekkel, befürödve.

Kérdem, hány gyerek. Azt mondja, kettő csupán, de ez manapság sokkal több. Kérdem, hogy érti, mert mégis. Azt mondja, az iskola az olyan, hogy nagyon van, amikor van, mindenhol jelen lévő. Ott van a családi hétvégéken, a reménytelen, ideges reggeleken, a pihenést nem ismerő délutánokon. Este, lefekvés után is iskola van, elfelejtett feladatok képében, bántó mondatok foszlányaival betör az elalvás előtti szendergésbe. Az iskola mindig elvár valamit, amit teljesíteni kell. Az iskola nem ismer lehetetlent.

Az iskola kér, és amit kér, az néki megadatik.

Azt mondja az iskola, hogy holnap ötkor, hogy hétvégén reggel kilenckor, hogy szerdán déli tizenkettőkor. Üzeni hetykén, hogy ekkor és ekkor. Tessenek ott lenni. És akkor nincs kecmec, menni kell, dőlhetnek össze világok odakünn.

Azt mondja az iskola, hogy ilyen és ilyen ruha legyen ekkor és ekkor, és akkor nincs kecmec, hogy kinőtte a fekete cipőt, hogy szárad a fehér tornablúz, hogy elromlott a cipzár a szoknyán, ezért lett most nadrág. Azt mondja az iskola, hogy holnapra ilyen füzet, holnaputánra olyan könyv, meg amolyan festék, ennyi és ennyi pénz, és akkor meg kell futamodni az eszközért meg a készpénzért, mert nincs kecmec, hogy majd máskor, amikor lehet.

Az iskola azt mondja, ilyen és ilyen legyen a gyerek ekkor és ekkor, és akkor nincs kecmec,

hogy anyu más gyereket szolgáltat neki, nem alkalomhoz illőt. Mert akkor anyunak annyi, jönnek a papírüzenetek hivatalos hangon, szól a telefon, és vonalban az iskola. És mondja máris az iskola, hogy ejnye-bejnye, anyu, nem jó gyereket hoz mindegyre ide, ez rendetlen, ez bohó, ez akkor nem beszél, amikor kérdezik, és akkor beszél, amikor nem kérdezik. Ez nem mozog, amikor kell, és mozog, amikor nem kell. Ez a gyerek, drága anyu, olyanokat csinál, hogy egyből látszik, hogy nem tetszett megnevelni, tessék szépen hazamenni, tessék valamit csinálni, és holnapra hozni nekünk ide egy szabványgyereket, merthanem.

Azt mondja az iskola, hogy ennyi és ennyi feladat, és akkor nincs kecmec, hogy dehiszen, ennyit nem lehet megoldani, mert hiszen meg lehet oldani, ha az iskola mondja.

Ott áll majd anyu és apu okos gyereke, aki várhatóan buta lesz hamarosan, mert nem oldotta meg csak a felét,

mert a felénél már bőgött, és kínlódott, és akkor már este kilenc óra volt, és úgy gondoltuk, hogy a legjobb lesz lefeküdni, mert nem dől össze a világ. De az iskola azt mondja, hogy egy világ omlott össze benne, hogy ez a gyerek csak ennyit, hogy így, ejnye-bejnye, ez bizony minősíthetetlen, éppen ezért rossz minősítésű, bele az ellenőrzőbe. Azt mondja az iskola a gyereknek ekkor, hogy ha így folytatja utcaseprő lesz belőle, kérdi is a gyerek odahaza, hogy mennyit keres egy utcaseprő.

Nem valami sokat, mondjuk, és a gyerek félni kezd, és akkor román mondatokat diktálunk, és szöveges feladatokat oldunk, és német mondatokat fordítunk, miközben nem tudunk németül, és színezünk, festünk, barkácsolunk este tízkor, hogy hátha valahogy a tennivalók végére érünk, és tizenegykor lefekhetünk végre, és nyugalom lesz, és a gyerek nem lesz utcaseprő. Közben elolvassuk pszichológiailag, hogy hány órát kell aludnia, és hogy nem jó segíteni az iskolai feladatokban, és szorongunk, hogy mégis utcaseprő lészen a borzasztó szülei miatt, akik hagyják későig feladatokat oldani, és segítenek. Vagy megnyugszunk ebben, mert ennyi szorongás és ennyi felelősség és ennyi megfelelés helyett

sepernénk mi is inkább utcát, milyen jó is lenne, csak mi, az útszél és a seprű, istenem.

No, nem is részletezi, mondja a nő. Nem volt könnyű, folyton izgulni kellett valamiért, és folyton félni kellett valamitől, és folyton sietni kellett valahová, de aztán mégis jó véget ért, elvégeztek egy újabb tanévet a gyerekei. Két napja ül a teraszon az ásványvízzel, néha kijön a férje is egy sörrel. Ilyenkor ő, a nő is kortyol a sörből. A férje most ezt is elnézi, nem szól, hogy az övéből iszik, és miért nem kér már megint sajátot. (Mert ő, a férj, nem háromnegyed sört szeretne inni, hanem egy egészet. De eközben a nő, mint általában, egy negyed sört szeretne inni, nem egy egészet, vagy esetleg többször egy negyedet.) Most nem játsszák el az erről szóló parázs párbeszédet, hogy detemindig, deénsoha, unják. Csak néznek a távolba, és néha elrebegik: vakáció. Ilyenkor megfogják, szorítják egymás kezét, mint a régi szép időkben. A gyerekek odabenn heverésznek, és édességet majszolnak.

Kérdem a nőt, meddig lesz ez így. Vasárnap este bemegy a teraszról, azt mondja, mert másnap mégiscsak meló. De az már semmi, hogy csak a munkahely. Reggel csak magáról gondoskodik, egyedül készül. Ott már csak ő van, és a saját feladatai, végre nyugodtan és rendesen elvégzi őket. Az neki már maga a pihenés.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Történetek a kereszt alól

Szántai János

A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.

Érezhetünk-e nosztalgiát valami iránt, amit sosem éltünk át?

Sánta Miriám

„Szokták mondani, hogy a sok nosztalgiázás elfedi a valóságot – hát hogyne fedné, hiszen ez a dolga: megszabadulni attól, ami éppen van, maga az eszképizmus.” A nyolcvanas évek mindig velünk maradnak.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ahol az évek során enyészetnek indult az ipar – a kolozsvári Sinterom (FOTÓRIPORT)

Sánta Miriám

Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek

Sólyom István

Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Mi történt május 4-én Romániában? És mi jöhet?
Főtér

Mi történt május 4-én Romániában? És mi jöhet?

Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.

Magyargyalázó akciót hajtott végre egy Timok-völgyi román férfi Belgrádban
Krónika

Magyargyalázó akciót hajtott végre egy Timok-völgyi román férfi Belgrádban

Letépte a magyar nemzeti színű szalagot a nándorfehérvári diadal emlékművéről, és helyére román trikolórt idéző pántlikát kötött egy belgrádi román férfi, aki szerint „mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok”.

Románia ügyvivő elnöke kinevezte a PNL ügyvivő elnökét ügyvivő miniszterelnöknek…
Főtér

Románia ügyvivő elnöke kinevezte a PNL ügyvivő elnökét ügyvivő miniszterelnöknek…

… a Román Nemzeti Banknak két milliárd euróba került eddig Simion mester győzelme… és a napi politikai káoszon túl: annyi drogot kapcsoltak le Nagyváradon, hogy attól egy T-Rex is kifeküdne.

Fenyegető hangvételű plakátok Csíkszeredában
Székelyhon

Fenyegető hangvételű plakátok Csíkszeredában

Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé
Krónika

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé

Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.

George Simion híve máris lebozgorozta a romániai magyarokat
Székelyhon

George Simion híve máris lebozgorozta a romániai magyarokat

A magát George Simion hívének kiadó, Tulcea megyei férfi lebozgorozza, szidalmazza, fenyegeti és „visszaküldené” a romániai magyarokat Magyarországra. A TikTok közösségi videómegosztón terjedő videó kapcsán Kézdivásárhely polgármestere is megszólalt.

// még több főtér.ro
Szavazzrám! Szavazzrám! Szavazzrám!
2025. április 29., kedd

Szavazzrám! Szavazzrám! Szavazzrám!

„Ön nézte az elnökjelöltek vitáját a televízióban? Én igen, és hosszú ideig az volt az egyetlen, ami megragadott benne, hogy a jelen levő három elnökjelölt közül kettőnek milyen vakítóan égszínkék szeme van.”

Szavazzrám! Szavazzrám! Szavazzrám!
2025. április 29., kedd

Szavazzrám! Szavazzrám! Szavazzrám!

„Ön nézte az elnökjelöltek vitáját a televízióban? Én igen, és hosszú ideig az volt az egyetlen, ami megragadott benne, hogy a jelen levő három elnökjelölt közül kettőnek milyen vakítóan égszínkék szeme van.”

Történetek a kereszt alól
2025. április 23., szerda

Történetek a kereszt alól

A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.

Történetek a kereszt alól
2025. április 23., szerda

Történetek a kereszt alól

A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.

Kihal az erdő – tizennyolcadik erdélyi történet a jövőből
2025. április 17., csütörtök

Kihal az erdő – tizennyolcadik erdélyi történet a jövőből

„A gyergyói biotechnológiai központból kiszabadult a BY-4 szintetikus kórokozó és szinte napok alatt végzett az összes fával és bokorral a Gyergyói-medence déli részén és a Marosfőtől az egykori Tusnádfürdőig húzódó hetven kilométer hosszú sávban.”

Kihal az erdő – tizennyolcadik erdélyi történet a jövőből
2025. április 17., csütörtök

Kihal az erdő – tizennyolcadik erdélyi történet a jövőből

„A gyergyói biotechnológiai központból kiszabadult a BY-4 szintetikus kórokozó és szinte napok alatt végzett az összes fával és bokorral a Gyergyói-medence déli részén és a Marosfőtől az egykori Tusnádfürdőig húzódó hetven kilométer hosszú sávban.”

Különvélemény

Történetek a kereszt alól

Szántai János

A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.

Érezhetünk-e nosztalgiát valami iránt, amit sosem éltünk át?

Sánta Miriám

„Szokták mondani, hogy a sok nosztalgiázás elfedi a valóságot – hát hogyne fedné, hiszen ez a dolga: megszabadulni attól, ami éppen van, maga az eszképizmus.” A nyolcvanas évek mindig velünk maradnak.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ahol az évek során enyészetnek indult az ipar – a kolozsvári Sinterom (FOTÓRIPORT)

Sánta Miriám

Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek

Sólyom István

Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.

// HIRDETÉS