// 2025. július 6., vasárnap // Csaba

Az ítélet napja: dübörög az új kolozsvári névtáblaper

// HIRDETÉS

Biztatóan indult a Minority Rights Egyesület által indított új kolozsvári névtáblaper. Ott voltunk, megírtuk, hogy zajlott. Perry Mason is kalapot emelne!

Október 26., hétfő, dél, hétágra süt a nap a kolozsvári bíróság előtt. Az időjárás velünk (magyarokkal, azaz) tart. Ma van ugyanis a háromnyelvű táblaper tárgyalása, alapfokon. Emlékeztető gyanánt: a Minority Rights Egyesület által indított korábbi per elvesztése után Szőcs Izabella, az egyesület képviselője azt mondta, új pert indítanak. És akkor helyben is vagyunk, mert hamarosan tanúi lehetünk az tárgyalás lefolyásának. A bíróság folyosóján Szőcs Sándor ügyvéd és lánya, Szőcs Izabella kedves mosollyal állják a sarat az újságírói kérdések özönével szemben. Csatlakozik hozzájuk Bethlendi András, a  Musai-Muszáj civil kezdeményező csoport színeiben. Kezében három hatalmas köteg papír: a többnyelvű városnévtáblát igénylő kolozsvári polgárok kérvényeit hozza. Beszállingózik egy-két intézmény-független érdeklődő is. 

Az idő telik, odabent a teremben lassan őröl a törvény vaskereke. A dolgok egyáltalán nem emlékeztetnek a Perry Mason televíziós sorozat részeire, de hát egyrészt nem bűnügyről van szó, másrészt az élet ezúttal, úgy látszik, nem ver rá a filmre. 

És végre eljön a nagy pillanat: Szőcs Zoltán és Szőcs Izabella kimegy a bírói pulpitus elé. Az amúgy szimpatikusnak tűnő bírónő rögtön a polgármesteri hivatal által felhozott előzetes kifogásokat szegezi Szőcs Sándornak, amelyek elfogadása a kereset automatikus elutasításához vezethetnek.

Az első kifogás a Minority Rights Egyesület perbeli minőségét kifogásolta. Magyarán, arról van szó, hogy a polgármesteri hivatal szerint a Minority Rights Egyesületnek nincs joga képviselni a kolozsvári magyarokat.

Szőcs Sándor röviden, elegánsan kifejtette, hogy

az Egyesületnek nemcsak joga

a kolozsvári magyar közösség érdekeinek védelme (a statútumának megfelelően), hanem kötelessége is, hiszen a civil szféra létének lényege a különböző közösségek érdekeinek védelme.

A bírónő rákérdezett, hogy milyen érdekeket, milyen jogokat is véd ez esetben a Minority Rights Egyesület. Szőcs válaszában kifejtette, hogy jelen pillanatban 2 500 kérvény létezik, amelyben Kolozsvár polgárai a többnyelvű helységnévtáblák kihelyezését kérik. Az Egyesület ezen kolozsvári polgárok érdekeit képviseli, és, ismétli, ez nemcsak joga, kötelessége is. Továbbá sajnálatát fejezi ki, hogy át kell adnia a tisztelt Bíróságnak mind a 2 500 kérvényt, de ha az ügy másként nem megy előre, akkor nem lát más lehetőséget. Bethlendi András előrehozza a kérvényeket, és Szőcs Sándor a bírói asztalra helyezi a bokros csomagot. Tisztázzák, hogy minden egyes lap egyetlen kérvényt tartalmaz. 

A második kifogás a polgármesteri hivatal alperesi minőségének hiánya. Vagyis a polgármesteri hivatal szerint az intézmény nem lehet alperes ebben a perben. Régi trükkje ez a kolozsvári polgármesteri hivatalnak, gyakran él vele. Szőcs Sándor ebben a kérdésben azt nyilatkozza, hogy még 2003-ban megszületett egy kolozsvári helyi tanácsi határozat, melynek értelmében ki kellett volna helyezni a többnyelvű városnévtáblákat. És

ki a helyi tanácsi határozatok legfőbb és egyetlen kivitelezője?

Hát a polgármester. Ilyen alapon igenis van alperesi minősége a polgármesteri hivatalnak. Dixit!

A továbbiakban Szőcs Sándor vérbeli ügyvédi beszédet mondott (és megjegyzem, tévedtem: Perry Mason simán megemelné a kalapját Ügyvéd úr beszéde előtt), melyben kifejtette, hogy a jelen követelésre úgy kell tekinteni, mint bármely más alapvető emberi jogra. A kisebbségi közösségek nyelvén történő feliratozást a 215/2001-es, helyi közigazgatási törvény értelmében azokban a helységekben kötelező megejteni, ahol az adott kisebbségek számaránya meghaladja a 20%-ot. Ne feledjük, hogy 2001-ben a kolozsvári magyar közösség aránya 23% volt. Szintén 2001-ben megjelent egy kormányhatározat (206/2001), amely azon városok névsorát tartalmazta, ahol a többnyelvű helységnévtáblákat ki kellett tenni. Kolozsvár rajta volt a listán. Igaz, a törvényt és a határozatot az 1998-as népszámlálás adatai alapján hozták meg, de a törvény akkor is kötelező érvényű, ha időközben egy adott kisebbségi közösség számaránya 20% alá csökken. Mindebből pedig az következik, hogy az alperes, vagyis a kolozsvári polgármesteri hivatal elutasítása

alaptalan és törvénytelen.

Egy másik érv a Kisebbségi Keretegyezményen alapszik. Románia Alkotmányának 20. cikkelye kimondja, hogy a nemzetközi egyezmények kitételei alkalmazandók, amennyiben azok emberi jogokra vonatkoznak.

Na mármost, egy kisebbségi közösségnek három feltételt kell teljesítenie ahhoz, hogy a többnyelvűségre vonatkozó jogai teljesülhessenek.

Az első: jelentős számban lakja az adott helységet. Nos, jelen pillanatban 50 000 magyar polgár lakja Kolozsvárt. Ha ez nem jelentős, akkor mi?

A második: hagyományos kisebbségi közösségnek kell lennie. Vagyis kulturális nyomokat kell hagynia az illető városban. Szőcs Sándor ezt nem is kívánja bizonyítani, annyira egyértelmű. Elég, ha a Szent Mihály-templomra, a Farkas utcai református templomra, a Házsongárdi temetőre vagy a Bánffy-palotára gondol a tisztelt Bíróság, és világos, mekkora kulturális nyomokat hagyott a magyar közösség Kolozsváron. (A bírónő arca meg se rezdül!)

A harmadik: a többnyelvű táblák kihelyezését kérő kellő mennyiségű kérvény megléte. Szőcs Sándor a bírói asztalon heverő paksamétára mutat: tessék, letettek 2 500 kérvényt. Ez azt jelenti, hogy a kolozsvári magyar lakosság

5 százaléka kéri a többnyelvű helységnévtáblákat.

Köztudott, hogy a lakosság mozgósítása nem tartozik a legkönnyebb feladatok közé. Ilyen körülmények között ez az 5 százalék igen jelentős számnak minősül. Ráadásul ezek a polgárok vették maguknak a fáradtságot, és személyesen elmentek az időnként nem túl kedves polgármesteri hivatali alkalmazottakhoz, és regisztráltatták kérvényüket.

Beszéde végén az ügyvéd megjegyzi, hogy vannak Romániában olyan városok, ahol a magyar közösség számaránya alacsonyabb, mint 10%, és mégis ki van írva magyarul is a helység neve (például Medgyes). Ez pedig diszkrimináció a kolozsvári magyar közösséggel szemben. Itt nem etnikai kérdésről van szó, tisztelt Bíróság, hanem egy polgári közösség alapvető jogainak tiszteletben tartásáról.

A beszéd után a bírónő mosolyog egyet, aztán kijelenti:

két hét múlva ítéletet hirdetnek.

Tehát, ami jó: a polgármesteri hivatal előzetes kifogásait félresöpörte a bíróság. Alaposan tanulmányozni fogják az ügyet. Ami kevésbé jó: mindannyian ismét izgulhatunk két teljes hétig.

És hogy ne legyen teljes a fenékig tejfel: győzelem esetén a polgármesteri hivatal nyilván fellebbezni fog. És megyünk tovább a jogi labirintusban. Mert egy alapvető emberi jog érvényesítése néha pont olyan bonyolult és szövevényes, mint Isten útjai.

 

Fotó: Szántai János

// HIRDETÉS
Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Miért nincs íze a paradicsomnak?
Főtér

Miért nincs íze a paradicsomnak?

Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?

Augusztus 1-től nő az áfa – Jóváhagyta a kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet
Krónika

Augusztus 1-től nő az áfa – Jóváhagyta a kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet

Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Motorbiciklist ölt meg egy medve a Transzfogarason – hírek csütörtökön
Főtér

Motorbiciklist ölt meg egy medve a Transzfogarason – hírek csütörtökön

Állami költségvetésből buliztak a Salromnál, miközben megfeszített erővel keresték a hatóságok a parajdi bányakatasztrófa megoldását. A betegszabadságokat is érintik a kormány új megszorítási intézkedései.

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz
Székelyhon

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz

Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.

„Itt a medve, milyen szép, felém jön” – lelkesedett a transzfogarasi halálos támadás áldozata
Krónika

„Itt a medve, milyen szép, felém jön” – lelkesedett a transzfogarasi halálos támadás áldozata

Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez
Székelyhon

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez

Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.

// még több főtér.ro
Iszunk, de milyen áron? – pénteki hírmix
2025. július 04., péntek

Iszunk, de milyen áron? – pénteki hírmix

Július 7-től a szolgáltatók blokkolni fogják a Románián kívülről érkező hamis telefonhívásokat, és Toni Greblă-t kirúgták az állandó választási hatóság éléről, mert megemelte a saját fizetését.

Iszunk, de milyen áron? – pénteki hírmix
2025. július 04., péntek

Iszunk, de milyen áron? – pénteki hírmix

Július 7-től a szolgáltatók blokkolni fogják a Románián kívülről érkező hamis telefonhívásokat, és Toni Greblă-t kirúgták az állandó választási hatóság éléről, mert megemelte a saját fizetését.

Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS