// 2025. július 19., szombat // Emília
Párhuzamos valóságok

„A sötétben sokkal gazdagabb a színvilág” – Székely Sevan festőnél jártunk

// HIRDETÉS

Festő, de közben tetoválóművész és szenvedélyes lemezgyűjtő, aki DJ-ként is egyre ismertebb. Beszélgettünk vele az éjszaka fényeiről, mexikói maffiózókról, az álomról és bakelitdílerekről is.

Amikor megérkezek, épp egy bakelitlemezt mos a konyhában a csap alatt, pontosan úgy, mintha egy tányért öblítene el. Brassóban vett nemrég pár használt lemezt, de egyik-másik elég koszos, meg kell őket tisztítani. Megtörli a lemezt, felrakja a lejátszóra, és máris felcsendül egy francia sanzon. Közben a nappali közepén egy nagy méretű kép van kirakva az állványra, azon dolgozik éppen. Címe még nincs.

Sevant DJ-ként ismertem meg tavaly nyáron, a Cotton Club (Kolozsvár) hangulatos teraszán pakolta fel egyik lemezt a másik után. Már önmagában ez tiszteletreméltó a mai korban (mármint, hogy bakelitről dolgozik), amikor egy sztár DJ művészete általában abból áll, hogy összemásolja az aktuális klubslágereket egy USB stick-re, majd megnyomja a Play-t, és három órán át hadonászik a laptop előtt, mint egy becsokizott napközis. De hamar feltűnt, milyen jó érzékkel és ízléssel váltogatja a lemezeket és a stílusokat. Dél-amerikai ritmusok, elfeledett kelet-német bandák, román underground, régi magyar slágerek, minden tökéletesen megfér egymás mellett, van íve az egésznek, visz magával.

Csak azután ismerem meg a képeit és őt magát is – de csak egy kicsit: nem túl beszédes fickó. Az ilyen alkatok beszélnek a legnehezebben a művészetükről is, mert nem szeretik megmagyarázni a képeiket. Nem is erőltetem, elég ha annyit elmond, hogy általában a szürrealizmushoz sorolják, de ő inkább kelet-európai pop-szürrealizmusnak nevezné azt, amit csinál, és azt is gyorsan hozzáteszi, hogy nem nagyon lehet valakit egyetlen irányzathoz sorolni ma már. Gyerekkora óta tevékenyen foglalkoztatja a képzőművészet, a családja bátorította is a művészi pályán (a nagyapja színművész volt, a nagybátyja pedig szintén a képzőművészet szerelmese, tőle sok anyagot, eszközt, útmutatást kapott gyermekkorában) – nem véletlen, hogy két öccse is művészettel foglalkozik, az egyik zenész (ütős), a másik szintén képzőművész.

Közben a teret szemlélem, igazi művészlakás, az egyik sarok tele van lemezekkel (szerinte 1500–2000 lemeze lehet, de még nem számolta), a falak tele festményekkel, zömében saját alkotásokkal, közöttük különféle maszkok sorjáznak. Sevan megmutatja azt a pár képet, amin a napokban dolgozott, ott vannak a falnak támasztva, bosszankodik is egy kicsit, amiért olyan nehezen szárad a festék, amit legutóbb vett.

Mára eljutott arra a szintre, hogy megél a művészetéből. Igaz, így is három lábon áll: a képei eladásai mellett DJ-ként és tetoválóművészként is kiegészíti a jövedelmét. De persze nem volt ez mindig így, mint a legtöbb művész, ő is kénytelen volt mindenféle munkákat elvállalni az önfenntartás érdekében, volt pultos, kertész, sofőr, restaurátor, ezek a tapasztalatok pedig szerinte – sok mással együtt – visszaszivárognak a képei világába is.

„Tudom, hogy milyen érzést akarok megfogalmazni”

– mondja, amikor azt firtatom, hogyan fog neki egy új vászonnak, onnan csak élvezi a folyamatot, a felvillanó újabb és újabb ötleteket, és a végén sokszor ő maga is meglepődik. Ha benne van az alkotói periódusban, egész nap az új vászon előtt áll, sokszor akár 12 órát is rászán a napból a festésre. Rengeteg befejezetlen képe van, olyan is, amit már sosem fog befejezni, vagy éppen a befejezetlenségükben lesznek végül „befejezettek”. Érdekes alakok sorjáznak a képein, földöntúli, mitologikus lények, álomszerű kompozíciók, ő maga a füstöt, a női alakokat, a sárga színt emeli ki, mint visszatérő motívum.

Rákérdezek, miből inspirálódik. Naná: mindenből. Egy plakát az utcasarkon, egy régi kép, a giccs ezernyi megjelenése – bármi lehet inspiráló. Lecsapok a giccsre, kiderül, hogy imádja. Mutat is egy perui parfümös dobozt, amelyet egy meztelen nőt ábrázoló miniatűr naiv festmény díszít, ami annyira megtetszett neki, hogy ő is nekifogott átfogalmazni a képet egy viszonylag nagy méretű festményen, mutatja, ott van a sarokban letámasztva – félkészen.

„A giccs mindenhol ott van, körülvesz minket, de nemcsak ez inspirál. A legjobb színeket például éjszaka lehet látni, akár a városban, akár a természetben. A sötétben sokkal gazdagabb a színvilág. Rengeteget vezetek este vagy éjszaka, ezek a vizuális élmények nagyon tudnak inspirálni”

– mondja. És említ még valamit, ami fontos inspirációs forrás: az álom. Rengeteg rajza van, amolyan vázlatok, amelyeket álmok alapján rajzol, sőt mások álmait is igyekszik vizuálisan megfogalmazni, ha elmesélik neki, ezek pedig mind nyersanyagok lehetnek későbbi képekhez. Itt az ideje egy nehéz kérdésnek, hát felteszem: mi az álom? Sokszor csak a nap élményeinek a feldolgozása, jön a profán válasz, én meg felteszem még egyszer, egy kicsit erősebb hangsúllyal a kérdést, hátha…

„Sokszor egy üzenet is lehet…

Egy üzenet honnan?

A túlvilágból, az angyaloktól, saját magadtól… nem is tudom”

– mondjuk bizonytalanul, de nem firtatjuk tovább a témát, van amit ott kell hagyni lebegve, hadd legyen amit továbbgondol a t. Olvasó.

A legutolsó egyéni kiállítása két éve volt a Kolozsvári Szépművészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában, de állított már ki Koppenhágában és Londonban is – mindkét világvárosban élt huzamosabb ideig.

Sevan ugyanis világutazó. Amikor Bukarestben tanult képzőművészetet, az Erasmus program keretében kiment Valenciába, Spanyolországba, majd amikor Kolozsváron mesterizett, kijutott Londonba is, szintén az Erasmus keretében. De közben élt Koppenhágában, majd Mexikóban, Sőt a Kanári-szigeteken is, mielőtt visszatért Kolozsvárra.

Mexikóváros egyébként fontos állomás, mert ott vette az első tetoválógépet, és ott kezdte el ezt a másik művészeti formát gyakorolni, ami számára szintén festés, csak másképp. Elmesél egy jó sztorit tanonckorából. Amikor elkezdte (a tetoválást), A4-es lapokra nyomtatott hirdetéseket rakott ki Mexikóváros egyik negyedében: ingyen tetovál annak, aki megengedi, hogy gyakoroljon rajta. Jött is egy kopasz erős, hogy rajta nyugodtan gyakorolhat, amúgy is van pár befejezetlen börtöntetkója. Amikor levette az ingét, láthatóvá vált a hátára varrt nagy méretű opus: félkörben 4 női arc, középen meg egy bajuszos, idős férfialak egy pisztollyal. „Az ott az apám, aki vigyázott a négy feleségemre, amíg a sitten voltam” – avatta be Sevant a családi munkamegosztás titkaiba az erős ember, majd berendelt egy sárkányt a karjára. A sárkány elkészült, tetszett az emberünknek, így nem volt baj.

Majdnem baj lett viszont egy, a sivatagban töltött szilveszterből. (A sivatagot egyébként nagyon szereti Sevan, mert ott valahogy közel lehet kerülni a lényeghez. Hogy mi a lényeg? Ami bennünk zajlik legbelül…) Amikor onnan hazafelé tartottak, és megálltak az út mentén a buszra várva, megállt mellettük egy furgonnal két meglehetősen rossz arcú pacák. Könnycsepptetoválás a szemek sarkában (ebből máris nyilvánvaló, hogy nekik is van sittes múltjuk), koponyák a kézfejen, és olyan kemény pillantások, amivel gyémántot lehet csiszolni.

A két úriember azonnal felajánlotta nekik (öten voltak) hogy elviszik őket egy darabon, de Sevanék elhárították a kedves gesztust. Erre a furgon tovább hajtott, de nem messze tőlük leparkolt, és attól kezdve valahányszor rájuk néztek, a könnycseppes srácok érzékletesen elmutogatták nekik az ujjuk segítségével, hogy hogyan fogják elmetszeni a torkukat. Aztán, mint egy angyal, előkerült a közeli boltból egy helyi öregasszony, aki meghozta az angyali üzenetet: itt jár ám a busz, akárki is állítja az ellenkezőjét. Jött is a busz, felszálltak, a furgon még követte őket egy darabig, de aztán szerencsére lemaradt valahol.

Sevan ma már nem ingyen tetovál, és nem is akármit. Korábban tetoválószalonban is dolgozott, de megunta a sok gagyi formát, amit a kuncsaftok kértek, ha manapság tetovál, inkább elbeszélget a delikvenssel, majd ő maga rajzol valami egyedit, ha sejti már, mi illene hozzá. Ebben is a saját útját és stílusát keresi.

Fotó: Facebook/Sevan Szekely

A zene és a bakelitlemezek iránti szeretet is gyermekkorából fakad: a szüleinek voltak lemezeik, amiket előszeretettel hallgattak a testvéreivel. Aztán Koppenhágában azt vette észre, hogy sokan kidobják a lemezeiket, ráadásul nagyon jó állapotban, így összegyűjtött ezekből, amit tudott, és hazaküldte őket Kolozsvárra.

Akkor még nem tudta, hogy később DJ-ként is hasznosítani fogja ezeket, az a vonal jóval később kezdődött, már a hazaköltözése után, körülbelül három éve. Sevan fanatikus lemezgyűjtő. Rengeteg olcsó „lemezturkálót” ismer Londonban, ahol nagy hagyománya van az ilyesminek, de Berlinben vagy akár itthon is megvannak már a kedvenc helyei. Ismer például egy kolozsvári, Mărăști téri lemezdílert. Igen, jól olvasta: lemezdíler. Egy másik fanatikus lemezgyűjtőről van szó, aki a saját lakásába invitálja a vásárlóit, lehet vele csereberélni, meg vásárolni is lehet tőle. DJ-ként egyébként leggyakrabban a már említett Cotton Clubban lehet elcsípni Sevant, de tavaly nyáron például Máltára és Velencébe is eljutott.

És hogy hol élne szívesen, ha nem lenne ennyire megelégedve a jelenlegi kolozsvári létével? Valamelyik világvárosban, ahol több a lehetőség, de arra már nem lenne hajlandó, hogy cserébe valami rabszolgamunkát végezzen a megélhetésért. Illetve Dél-Amerikának adna még egy esélyt, mert ott az emberekben rengeteg szeretet van, egyszerűen örülni tudnak annak, amijük van, még akkor is, ha az nagyon kevés.

És hogy mi az álom? Elmosódó börtöntetkó a valóság hátán. Vagy valami ilyesmi.

View this post on Instagram

A post shared by Sevan Székely (@sevan.ck)

// HIRDETÉS
Különvélemény

Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!

Szántai János

Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.

Elmarad a rendszerváltás – huszadik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”

// HIRDETÉS
Nagyítás

Isteni szférába emelte a technót Padre Guilherme, a DJ pap Kolozsváron

Sólyom István

A portugál plébános fellépése a Iuliu Hossu-emlékév nyitányán az év egyik legkülönlegesebb eseménye volt.

Miért maradt ki Gheorghe Funar a versből? – interjú Korpa Tamás költővel

Varga László Edgár

A szerzővel Kolozsvár-könyveinek kolozsvári bemutatója előtt ültünk le beszélgetni sirályokról, fényekről, indiánokról és a dobhártya-visszavarrás mindennapos élményéről.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
„Cseppenként tesz idegronccsá a Lyme-kór”
Főtér

„Cseppenként tesz idegronccsá a Lyme-kór”

A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.

Szertefoszló álomnyaralás: újabb szegénységi bizonyítvány Romániának
Krónika

Szertefoszló álomnyaralás: újabb szegénységi bizonyítvány Romániának

Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.

Felkapott görög üdülőhelyen lazul a tíz év börtönre ítélt volt bukaresti főpolgármester – hírmix
Főtér

Felkapott görög üdülőhelyen lazul a tíz év börtönre ítélt volt bukaresti főpolgármester – hírmix

Meghalt a roncsautóprogram, de túlélte. Justin Timberlake a feleségével, Jessica Biel-lel érkezett az Electric Castle-re.

Kiskorú vesztette életét a gyimesközéploki vonatbalesetben
Székelyhon

Kiskorú vesztette életét a gyimesközéploki vonatbalesetben

Egy 15 éves fiú életét vesztette abban a balesetben, melynek során vonat sodort el egy autót a gyimesközéploki Antalokpataka településen, szerdán délelőtt.

Elbocsátások az egyik legnagyobb tejfeldolgozónál: több erdélyi telephelyét is bezárhatja a holland multi
Krónika

Elbocsátások az egyik legnagyobb tejfeldolgozónál: több erdélyi telephelyét is bezárhatja a holland multi

Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.

Személyautó és motorkerékpár ütközött: sem a sofőr, sem a motoros nem élte túl a balesetet
Székelyhon

Személyautó és motorkerékpár ütközött: sem a sofőr, sem a motoros nem élte túl a balesetet

Két ember meghalt egy közlekedési balesetben péntek reggel Vrancea megyében.

// még több főtér.ro
„Cseppenként tesz idegronccsá a Lyme-kór”
2025. július 15., kedd

„Cseppenként tesz idegronccsá a Lyme-kór”

A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.

„Cseppenként tesz idegronccsá a Lyme-kór”
2025. július 15., kedd

„Cseppenként tesz idegronccsá a Lyme-kór”

A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.

Különvélemény

Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!

Szántai János

Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.

Elmarad a rendszerváltás – huszadik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”

// HIRDETÉS
Nagyítás

Isteni szférába emelte a technót Padre Guilherme, a DJ pap Kolozsváron

Sólyom István

A portugál plébános fellépése a Iuliu Hossu-emlékév nyitányán az év egyik legkülönlegesebb eseménye volt.

Miért maradt ki Gheorghe Funar a versből? – interjú Korpa Tamás költővel

Varga László Edgár

A szerzővel Kolozsvár-könyveinek kolozsvári bemutatója előtt ültünk le beszélgetni sirályokról, fényekről, indiánokról és a dobhártya-visszavarrás mindennapos élményéről.

// HIRDETÉS