// 2025. július 14., hétfő // Ors, Stella

Ritka teljesítményre készül a nagyváradi Varga Csaba a Mount Everesten

// HIRDETÉS

Nem sok embernek sikerült járulékos oxigén nélkül feljutni a világ tetejére, a partiumi hegymászó éppen ezt próbálja teljesíteni.

Jó hírek érkeznek Nepálból, a Mount Everest tövéből, ahol Varga Csaba arra készül, hogy megmássza a világ legmagasabb hegycsúcsát. A magyarországi Kalifa Alpin Csapat nagyváradi hegymászója jó erőben van, akklimatizációja jól halad, máris 7000 méterig jutott – de az igazi megpróbáltatások csak ezután jönnek.

Varga Csaba Everest-mászásáról a legfrissebb hírek a Kalifa Facebook-oldalán követhetők.

Varga ugyanis azt tervezi, hogy a nyolcezres csúcsokra nem nagyon jellemző, különösen az Everestre mászók világában meglehetősen ritka stílusban, önerőből,

serpák vagy egyéb segítség nélkül jut fel a csúcsra, ráadásul járulékos oxigént sem használ.

A Mount Everestre eddig mintegy ötezren jutottak fel, de palackozott oxigén nélkül kétszáznál is kevesebben.

A nagyváradi hegymászó eddig négy nyolcezres tetején állt (legutóbb 2019-ben a Hidden Peak-en), ennél több csak a nyolc évvel ezelőtt a Kancsendzöngán eltűnt, gyergyószentmiklósi származású Erőss Zsolt sikertáblázatában szerepel. Megjegyzendő, hogy Varga Csaba mind a négy nyolcezresét pótlólagos oxigén és teherhordók nélkül mászta meg.

Az Everest 8849 méter magas, a világ legmagasabb hegye, és éppen a magassága az, ami nehézzé és bonyolulttá teszi a megmászását. Gyakorlott magashegyi mászók számára sem a hegy tibeti oldalán húzódó északi mászóút, sem pedig a nepáli oldal déli útvonala nem jelent különösebb technikai kihívást.

A probléma az, hogy ebben a magasságban a levegő oxigéntartalma csak fele-harmada

annak, amit mi idelent, kényelmes tengerszint fölötti pár száz méteres magasságban belélegzünk. Egy olyan ember, aki nem szoktatta hozzá a szervezetét az oxigénszegény légkörhöz, az Everest csúcsán csak pár percig bírná ki, utána eszméletét veszítené és valószínűleg meghalna. A 7900-8000 méter fölötti részeket Halálzónának nevezik, éppen ezért. A Halálzónában, az oxigénhiány miatt az emberi test elkezdi lekapcsolni magát, különösen a végtagok és perifériák keringését, hogy minden oxigént az agyba juttathasson. Ebben a hipoxiás állapotban a vérkeringés gyengülése miatt a végtagi fagyások is sokkal hamarabb következnek be – sok mászónak elfagy a lábujja, a lábfeje, a keze, az ujjai, vagy az orra. Ezen a magasságon az ember legfeljebb egy-két napig bírja. Emiatt a mászásokat úgy szervezik, hogy a Halálzónában a lehető legkevesebb időt kelljen eltölteni és mielőbb lehessen leereszkedni oxigéndúsabb szintekre.

A mászók túlnyomó többsége (a legtöbb serpa is) palackozott oxigént lélegez be egy arcmaszkon keresztül, már 6000 méter körül is, különben nem tudna továbbmenni. Még így is minden évben – az Everesten április végén, május elején van a mászószezon – elég sok hegymászó terveit húzza keresztül a magashegyi betegség valamelyik formája, az oxigénhiányos állapot miatt kialakuló tüdő- vagy agyödéma. Vannak emberek, akik a genetikai adottságaik miatt jobban bírják ezeket a szélsőséges állapotokat, egyesek annyira, hogy oxigénpalack nélkül is képesek feljutni a csúcsra. (Az Everestet először Reinhold Messner dél-diroli és Peter Habeler osztrák alpinisták mászták meg kisegítő oxigén nélkül 1978-ban.)

Az oxigénhiányos légkör miatt

a magashegyi mászás nem úgy történik, hogy az alpinista megérkezik reggel a hegy lábához, délutánig megmássza a csúcsot, majd lejön és hazamegy.

Ehelyett hosszú, több hetes expedíciók szükségesek, hogy a mászók elegendő időt tölthessenek a nagy magasságban és adaptálódjanak az oxigénhiányos környezethez.

Az Everesten az akklimatizáció során a hegymászó pár napig a mintegy 5350 méteren fekvő alaptáborban időzik, majd felmászik egy bizonyos magasságba (ez általában 6000-6200 méter), az egyes és a kettes táborba, ahol eltölt egy-két éjszakát, majd visszaereszkedik az alaptáborba, hogy a szervezete elkezdhesse a jobb oxigénellátást biztosító extra vörösvértest-termelést. Utána megint elindul a hegyre, de ezúttal magasabbra mászik, majd újra lejön és csak ezután, néhány akklimatizációs túra és megfelelő pihenés után indul a csúcstámadásra (és ekkor sem egyhuzamban mászik, hanem pihenőkkel a köztes táborokban).

Az Everest-mászás az utóbbi évtizedekben a turizmusipar része lett, nagy kereskedelmi expedíciókkal, amelyek – szép összegekért, 50-60 ezer dollárért – mindent biztosítanak a klienseknek: segítő személyzetet, a serpákat, akik kötelet feszítenek a hegyen, felhurcolják a felszerelést, sátrakat, élelmet, oxigénpalackokat, és még mászni is segítenek a kedves fizetővendégnek. Az alaptábor a tavaszi szezonban kisebb várossá alakul, van áram, internet, meleg víz, konyha szakáccsal, napozóággyal és egyéb luxussal.

Nos, e hosszú mesélés célja az volt, hogy

érthetőbbé tegyük, miért annyira ritka és nehéz az, mire Varga Csaba készül.

A váradi mászó április 8-án indult Budapestről Nepálba, 18-án érkezett meg az alaptáborba (ide a hegymászók gyalogosan, több napos túra után jutnak el). Néhány havazós nap után elindult, és a szakadékokkal szabdalt, jégtornyokkal tarkított Khumbu-jégesésen átkelve a Hallgatás-völgyén keresztül eljutott 6000 méterig, az első táborig, ahol eltöltött egy éjszakát. Másnap a 6400 méteren fekvő kettes tábor következett, ott három éjszakát töltött, majd tovább mászott közel 7000 méterig. Ezután visszafordult az alaptáborba. Egyes és kettes táborát önerőből építette fel, a sátrat, hálózsákot, élelmet és egyéb felszerelését is ő maga cipelte.

A következő akklimatizációs túrán már tovább mászik, 7200 méterre, a hármas táborig, majd megy tovább 7950 méterre, a negyedik táborba, a Déli-nyeregbe (ez már a Halálzóna). Innen is visszafordul majd pihenni, regenerálódni az alaptáborba. A csúcstámadás csak ezután következik, amikor Varga Csaba ismét nekivág a hegynek és a táborokat útba ejtve megpróbálja elérni az Everest csúcsát. A szervezete eddig várhatóan megfelelően akklimatizálódik.

A csúcstámadás során a legnagyobb nehézséget az oxigénszegény levegő, a hideg és a szél mellett a zsúfoltság jelentheti. Ha ugyanis a kereskedelmi expedíciók egyszerre indulnak a csúcsra (és ez általában így szokott lenni, mivel május első-második hetében van egy pár napos kedvező időjárás-ablak), akkor a rögzített kötelek mentén hatalmas sorok alakulhatnak ki, ez pedig nagyon  megnehezíti, de akár meg is hiúsíthatja a csúcstámadást). Ezeken a fotókon megnézhetjük, hogyan is néz ki a forgalmi dugó az Everesten.

Varga Csabára igen nehéz, embert próbáló hetek várnak,

ezeknek a fénypontja nem is az lesz, amikor a csúcson felmutatja a Nagyvárad feliratú magyar zászlót, ahogy szokta, hanem az, amikor épségben lejut a hegyről és megérkezik az alaptábor biztonságába.

[caption id="attachment_321896" align="aligncenter" width="750"]

Varga Csaba a Manaszlun 2017-ben.[/caption]

// HIRDETÉS
Különvélemény

A radikalizálódott elitek populizmusáról

Fall Sándor

„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”

Visszatérés önmagunkhoz – mit tanulhatunk Erdélyben egy amazóniai kultúrától?

Sánta Miriám

Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ilyen volt jezsuitának lenni a 20. századi Romániában

Sólyom István

Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.

A kozmosz megállt a Bánffy-kastélyban és kilökte magából az ősmagyar sámánpunkot

Szántai János

A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!
Főtér

Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!

Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.

Kiskorúak elektromos rollerrel elszenvedett balesetéért a szülők ellen indítanak bűnvádi eljárást, figyelmeztet a rendőrség
Krónika

Kiskorúak elektromos rollerrel elszenvedett balesetéért a szülők ellen indítanak bűnvádi eljárást, figyelmeztet a rendőrség

Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.

Ilie „Boló” Bolojan előtt két ­út áll a kudarc felé
Főtér

Ilie „Boló” Bolojan előtt két ­út áll a kudarc felé

Van ez a tervezett második deficitcsökkentő csomag, amiben a különleges nyugdíjak problémáját is megoldják állítólag. Na ja. Hogyne. Persze. Naná…

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében
Székelyhon

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében

Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.

Megfordult a trend: hosszú idő óta több romániai távozott Németországból, mint ahány odament
Krónika

Megfordult a trend: hosszú idő óta több romániai távozott Németországból, mint ahány odament

Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.

Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben
Székelyhon

Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben

A rendőrség közlekedési tájékoztató központja (Infotrafic) szerint a 7B jelzésű országút Arad és Tornya közötti szakaszán történt balesetben két autó volt érintett.

// még több főtér.ro
Különvélemény

A radikalizálódott elitek populizmusáról

Fall Sándor

„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”

Visszatérés önmagunkhoz – mit tanulhatunk Erdélyben egy amazóniai kultúrától?

Sánta Miriám

Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ilyen volt jezsuitának lenni a 20. századi Romániában

Sólyom István

Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.

A kozmosz megállt a Bánffy-kastélyban és kilökte magából az ősmagyar sámánpunkot

Szántai János

A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.

// HIRDETÉS