// 2025. április 4., péntek // Izidor
vegyesen

Mavi és a többiek – a törökök néhány száz évvel később mégiscsak bevették Erdélyt

// HIRDETÉS

A latin-amerikai szappanoperákat az utóbbi évtizedben észrevétlenül felváltották a török szappanoperák az erdélyiek által is preferált magyar tévécsatornákon. A tanulság: vásároljon Cifet!

Isaura, Esmeralda, Rosalinda, Paula és Paulina, Marimar, Vad angyal? Ugyan! A dél-amerikai szappanoperák egyeduralmának már régen vége, a helyüket pedig szép lassan, de módszeresen átvették a törökök. Sikeres hadjáratukat mintegy egy évtizeddel ezelőtt stílszerűen a Szulejmánnal kezdték meg: az egykori hódító török szultánt finoman szólva is idealisztikusan bemutató „történelmi ihletésű” (az idézőjel nem véletlen, a történelmi hitelesség ugyanis merőben kétséges) szappanopera – akárcsak az eredeti Szulejmán annak idején – világhódító útra indult, és –

akárcsak az eredeti Szulejmán – a magyarokat, köztük az erdélyieket is letarolta.

Még azzal együtt is, hogy a sorozatban a szultán éppen a magyarok ellen indul hadjáratra – sok magyar tévénéző paradox módon mégis neki és a hódító törökjeinek szurkolt. (Különben ez amúgy is jellemző a magyarokra.)

Mindezt a szüleim, nagyszüleim tapasztalatából és internetes beszámolókból tudom, én ugyanis már közel 20 éve nem nézek tévét. Amikor most karácsonykor hazalátogattam, valahogy szóba kerültek az aktuális sorozatok, és meglepődve tapasztaltam, hogy a családom által előszeretettel nézett

magyarországi tévécsatornák immár dugig vannak tömve török szappanoperákkal.

Már nem történelmi ihletésűekkel, hanem napjainkban játszódó történetekkel, amelyeket – akár egykor a spanyol elődöket – nagy előszeretettel fogyasztanak a családtagjaim és a(z erdélyi) magyar tévénézők úgy általában.

Anyámtól például megtudtam, hogy a Tv2 semmit nem bíz a véletlenre:

délután fél 4-től este hétig egymás után szappanoperákat sugároznak

(Ebből csak az első mexikói: A gazdagság ára, a többi török: Testvérek, Az aranyifjú, idén januártól ráadásul megkezdték az új török sorozat, A három nővér  sugárzását is), ezzel a munkából hazatért, megfáradt emberek és a nyugdíjasok teljes délutánját lefedve.

Ha az ember túl van a délutáni maratonon, de még nézne egy kis jóféle török telenovellát, rögtön át lehet kapcsolni a Duna Tv-re, ahol például a Mavi szerelme várja minden hétköznap este a rajongókat. És a sor még folytatható lenne, de ez már így is éppen elég ahhoz, hogy az ember a teljes szabadidejét a törököknek áldozza, minden áldott nap.

Megkértem hát a családtagjaimat, hogy röviden foglalják össze az egyes darabok cselekményét, hadd lássam, mivel lehet manapság fotelbe ragasztani a tévénézőket. Nos a receptet már a dél-amerikaiak is remekül ismerték, és igazából a török tévégyarmatosító utódaik sem változtattak ezen:

a titkos formula valahol a dráma-ármány-szerelem Bermuda-háromszögben keresendő.

Ha fogom az összes török sorozatot, belerakom egy fazékba, jól megkeverem, akkor a végeredmény valahogy így néz ki: a nagyon nehéz körlümények közül jövő, szegény, de talpig becsületes, jellemes főhősök valamilyen fordulat (például házasság) révén bekerülnek a gazdagok közé, ahol aztán szép lassan közelről megismerkednek a pénzzel mindig együtt járó mocskos titkokkal, ármánykodással, tisztességtelenséggel, emiatt több száz részen keresztül cefetül szenvednek,

ám a tiszta lélek és az igaz szerelem végül (de tényleg csak legvégül) mégis győzedelmeskedik, és már jön is a hasmenés elleni tabletta-reklám.

Ez eddig rendben is van, ám, hogy a műfaji sajátosságokat közelebbről is tanulmányozhassam, elhatároztam, hogy megtekintek egy random kiválasztott epizódot a fent említett sorozatok egyikéből. Mivel úgy érzékeltem, hogy a családon belüli kérdezősködéseim során talán a Testvérekről esett a legtöbb szó, hát ebből választottam egy részt, mégpedig a 3. évad 85. részét, mert a gyors internetes keresés ezt dobta ki legfelül. (Ez különben elég aktuális: szerdán, amikor ezt írom, éppen a 3. évad 99. része van műsoron a Tv2-n.)

Előzőleg nagy vonalakban tájékozódtam a cselekményről a nagyitól: van négy testvér, akinek a szüleit megölte „a gazdag ember”, az asszonyt elütötte, a férfit ledobta egy tetőről (rossz, rossz gazdag ember, pfuj!), majd a gyerekeket segítette, például iskoláztatta, hogy elfedje a gaztetteit. A gazdag ember lánya ráadásul véletlenül elütötte a testvérek közül a legnagyobb fiút, az is meghalt. Bevezetőnek ennyi bőven elég.

A 3. évad 85. részének elején a síró Ayla asszonyt zsarolja a negatív főhős, Akif (ő a bizonyos gazdag ember, aki eltette láb alól anyut és aput) azzal hogy elmondja a fiának (Berknek), hogy nem is az igazi fia, ha Ayla asszony feszegeti az ő titkát (kicsit később kiderül, hogy egy Akif számára terhelő bizonyítéknak tekinthető videó van Ayla birtokában, ezt Akif a sikeres zsarolás következtében ki is törli Ayla felefonjáról). Eközben Ayla asszony körülbelül 85-ször ismétli el, hogy Berk az ő fia, holott a sebtében bekapcsolódott néző számára is nyilvánvaló hogy nem az igazi fia, mert különben nem félne annyira a fenyegetéstől.

Később ki is derül, hogy Berket valóban egy gyermekkereskedőtől vásárolta Ayla (akinek nem lehetett saját gyereke) férje,

aki ha jól értettem, Akif egykori üzlettársa, és már nem él. Tovább bonyolítja a szituációt, hogy Berknek van egy lány ikertestvére, akinek a létezéséről nem is tud (mármint Berk), így Ayla, aki valóban saját gyermekeként szereti Berket, retteg, hogy a fia (aki nem a fia) meggyűlöli, ha mindez kiderül.

Ekkor következik a megható történet, amit maga Ayla ad elő Akifnak egy padon ülve: Aylának nem lehetett gyereke, pedig rengeteget próbálkoztak a férjével. A kórházban az egyik szülésznő (ő egyben a gyermekkereskedő, akit később le is tartóztatnak, és akitől Akif értesül Berk származásáról) veti fel neki a megoldás lehetőségét: Berk vér szerinti édesanyja éppen akkor adott életet egy ikerpárnak, de mivel a család nagyon szegény volt, nem vállalhattak két gyermeket, így az egyiket kénytelenek voltak pénzért eladni.

Eközben a fiatalok között is dúl a minidráma: a címben szereplő testvérek közül Asiye épp mosolyszünetben van a pasijával, Dorukkal, mégpedig a srác volt barátnője, Irem miatt,

akivel a srác (ha jól értettem) véletlenül találkozott, és vesztére még szóba is állt vele.

Asiye is tudja, hogy túlzás, amit csinál, és erre egyik barátnője is felhívja a figyelmét, miután kettesben maradnak, mert Asiye durcásan elküldi Dorukot, aki ettől olyan szomorú, mint az ovis, aki leejtette a fagylaltját.

A következő jelenetben máris jön az intrika:

egy lány (gondolom Asiye rosszakarója) összefut egy bárban az említett Iremmel, és beadja neki, hogy Doruk még mindig meghal utána, és a srác mostani kapcsolata egyébként sem lehet tartós. Erre aztán Iremnek felcsillan a szeme.

Az egyik jelenetben Akif párja a konyha takarítása közben hangosan kimondja a gondolatait, hogy a nézők is értsék, mi jár a fejében: az jár a fejében, hogy Akif egy haspók, aki megint kolbászt zabált. Majd pedig következik a jól kitapintható termékmegjelenítés: Akif bejön, és elújságolja, hogy sütött kolbászt (már tudjuk!), ami rendkívül finom volt, de nagyon zsíros lett a cucc, amiben sütötte, mire a csaja elmagyarázza neki, hogy azt bizony el kell mosogatni.

De nem ám akármivel, hanem ezzel a szép nagy üveg Ciffel itt ni

(a nevét éppen nem mondja ki, de a kamera a gyengén látók kedvéért alaposan ráközelít a tisztítószerre). Akif még vissza is kérdez, hogy ez a konyhai cucc a zsírt is eltávolítja-e, mire a nője felvilágosítja, hogy ezt nemcsak a konyhában szokta használni, és hogy hatni fog, ne féljen. A férfi így – feltehetően életében először – elkezd mosogatni, ráfújja a szert a zsíros edényre, majd meglepődve tapasztalja, hogy ez bizony tényleg működik. Mi több, Akif még az időközben a fehér székpárnára rácsöpögtetett zsírfolton is kipróbálja a szert, és ott is beválik. Az egyértelműen a szponzorált tartalom miatt beiktatott kis jelenet végén a méla néző megállapíthatja, hogy férfi úgy még nem örült tisztítószernek, mint Akif a Cifnek. (Állítólag már van is ilyen török közmondás: „Örül, mint Akif a Cifnek”.)

A szegény, egyszerű családok különben a végletekig idealizálva vannak a filmben.

Amolyan „kevés pénzünk van, de a lelkünk nagyon jó” alapon itt mindenki roppant megértő a többiekkel, kedves és bátorító mindenki mindenkivel, egyfolytában arra biztatják egymást, hogy legyenek kitartóak, mert akkor elérik az álmaikat. Mintha folyamatosan a nézőnek szólnának ki, mint fennebb a Cifes résszel. „Kedves néző, tartson ki az álmai mellett, valamint vásároljon Cifet, és akkor nem lesz itten semmi probléma!”

Ezzel szemben a gazdagokról a szegények lépten-nyomon megjegyzik, hogy kiszámíthatatlanok, nem lehet rajtuk kiigazodni és így tovább.

A rész végén különben Doruk és Asiye kibékülnek (Asiye belátja, hogy eltúlozta a duzzogást), így az idegesítő csaj gonosz háttérintrikája egyelőre haszontalannak látszik, hiszen az igaz szerelem mindent legyőz. A néző így nyugodtan mondhat búcsút a hőseinek egy napra, hogy másnap aztán, a következő részben folytatódjék az intrika, a dráma és a sok kalamajka tovább, hogy a gazdagok továbbra is álnok kiszámíthatatlanok legyenek, a szegények pedig jók és naivak, amíg világ a világ.

A filmben felvonultatott színészi paletta különben egy átlagos amatőr színjátszóegylet szintjét üti,

ami azt jelenti, hogy a televízióban telitalálat.

Hiszen ki akarná, hogy a kikapcsolódásra szánt könnyed délutáni sorozata a kelleténél jobban felzaklassa, netán összezavarja a túldimenzionált, sokrétű szereplőivel? Na nem, arról szó sem lehet: itt minden fekete vagy fehér. A gonosz szereplők itt velejéig gonoszak, a jók pedig jézusi léptékben jók, naivak és elesettek, ez pedig a színészek játékstílusában is jól érzékelhetően megnyilvánul.

Ki ne emlékezne például a Dallas J. R. Ewingjának (magyar szinkronban különben Jockey-ra keresztelték át, hiszen mit is kezdhetett volna az átlagos rendszerváltás környéki magyar háziasszony azzal, hogy Dzséjár?) vérfagyasztóan gonosz nevetésére, ami a film visszatérő motívuma volt: a gonosz J. R. valami jól sikerült intrikájának örülve kitölt magának egy pohár whiskyt, majd vigyorog egyet gonoszan, nagyon gonoszan. Anyáink, nagymamáink milliói gyűlölték azt a nevetést és szidták a „piszkos Dzsokit” a tévé előtt idegeskedve epizódról epizódra.

Nos a képlet a nagy amerikai előd óta mit sem változott:

a gonosz szereplőknek a Testvérekben is rendkívül gonosz tekintete és gonosz mimikája van, az előbb említett intrikáló kis csajnak például annyira tenyérbemászó a képe, hogy az ember kapásból le tudná fejelni, Akif pedig lazán helyettesíthetné a szabadságon lévő Belzebubot, amennyiben a pokolban lennének szabadnapok.

Ám nem az eltartott kisujjú sznob finnyáskodás volt a célunk ezen írással, mint ahogy a „magaskultúra” halálát sem óhajtjuk vizionálni (ha ugyan a „magaskultúra” élt valaha is igazán), hanem a puszta kíváncsiság vezérelt minket, amikor betekintettünk a kortárs televíziós világba (fogalmam sincs, miért beszélek magamról többesszámban). Ezek a sorozatok pedig – és erre nézők milliói a bizonyíték – működnek,

betöltik a feladatukat: a könnyed délutáni szórakoztatást.

Igaz, hogy a szereplők elnagyoltak, a történet helyenként megmosolyogtatóan banális, a színészek nem feltétlenül a Sztanyiszlavszkij-iskolában nevelkedtek, a párbeszédek pedig szórakoztatóan setesuták (hiszen úgy kell őket felépíteni, hogy az akár a 3. évadnál bekapcsolódó néző is gond nélkül felvehesse a fonalat), de ha erre van kereslet, akkor kínálat is erre lesz.

A kínálatban pedig ezek szerint most a törökök viszik a prímet elhódítva az örökösnek hitt első helyet a spanyoloktól.

„Jók lennének ezek, jól ki vannak találva, csak ne lennének úgy elnyújtva a végtelenségig… Egész részek telnek el például azzal, hogy az egyik gazdag nő azon sopánkodik, hogy nincs elég követője az Instagramon” – ez egy random kiragadott, tömör kritika a célközönség egyik tagjától.

Ám akármennyire is el vannak nyújtva, minden délután a képernyők elé ragasztják a magyarokat – köztük az erdélyieket – is, akár szomorú ez, akár nem.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Szántai János

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…
Főtér

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…

… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
Krónika

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mit együnk-igyunk az erdőből? – fogyasztható vadnövények hasznosítása a mindennapokban
Főtér

Mit együnk-igyunk az erdőből? – fogyasztható vadnövények hasznosítása a mindennapokban

Jó a bolti avokádó, rukkola, kaktuszgyömölcs és pomelo pénzért, de a természetben ingyen van a csalán, kövér porcsin, vadcseresznye, medvehagyma, tyúkhúr és szamóca. Tessék bátran szedegetni!

Lassan eltűnnek az elektronikus egészségügyi kártyák
Székelyhon

Lassan eltűnnek az elektronikus egészségügyi kártyák

Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
Krónika

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese
Székelyhon

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese

Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

// még több főtér.ro
A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával
2025. március 04., kedd

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával
2025. március 04., kedd

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Szántai János

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

// HIRDETÉS