// 2024. szeptember 28., szombat // Vencel

Kelet-Európa a tokiói olimpián: Magyarország rulez, Románia... futottak még

A sportnagyhatalmak parádéján túl is van (arany, ezüst, bronz)élet, csak ehhez komoly szakpolitikára (és szakpolitikusra), no meg befektetésre van szükség.

Gondolták volna, hogy San Marino volt a tokiói olimpia legsikeresebb országa? A 34 ezer lakosú európai miniállam öt sportolót kvalifikált a játékokra, és ők három éremmel (egy ezüst, két bronz) tértek haza. Az első ötkarikás medáljait szerző ország példája jól mutatja, hogy az éremtáblázatot nem csupán az összes (arany)érem szempontjából érdemes megvizsgálni. A 2000-es évek óta az Egyesült Államok és Kína párharca uralja az éremtáblázat első helyéért folyó küzdelmet – ebbe csak az előző, riói játékokon tudtak beleszólni a britek, akik akkor bejöttek a második helyre. Két teljesen eltérő sportpolitika áll itt szemben: a kizárólag magántőkére, utánpótlásban pedig az iskolai és egyetemi versenyrendszerre építő amerikai, és az állami sportiskolák ezreit fenntartó, gyerekek millióiból válogató, tudatosan a nyugati sportkultúrában marginális, alulfinanszírozott sportágak uralására törő kínai. Ez a győzelmeken is meglátszik: a 39 amerikai arany java úszásban (11), atlétikában (7) és csapatsportágakban (6), a 38 kínai siker többsége pedig súlyemelésben (7), műugrásban (7), lövészetben, asztaliteniszben és tornában (4-4) született.

A Top 10-be kerüléshez legalább tíz aranyérem kellett,

amire a kelet-európai országoknak – az elmúlt évek doppingügyei ellenére most is húszat szerző oroszokat leszámítva – esélyük sem volt. Utoljára a 2012-es londoni olimpián volt egy ország a legjobb tízben a posztkommunista régióból: az a Magyarország, amely most is a legjobban szerepelt – de 6 arany, valamint 7-7 ezüst és bronz most csak a 15. helyre volt elég. Sós Csaba, az úszóválogatott edző fogalmazta meg értékelésében, hogy ennél jobb szerepléshez már az kell, hogy legyen éremhalmozó versenyző a csapatban, aki ezúttal nem volt a keretben.

De így is az elmúlt 25 év legtöbb érme jutott a magyaroknak,

és miközben Rióban csak négy sportág (vívás, úszás, atlétika, kajak-kenu) hozott sikereket, most kilenc, köztük a vitorlázás és a karate, amely a múltban abszolút nem számított sikeres magyar sportágnak. A tíz negyedik hely pedig annak a jele, hogy további tartalékok is vannak a magyar sportban – elég csupán a 19 éves, első felnőtt világversenyén berobbanó hegyikerékpárosra, Vas Kata Blankára gondolni.  

OrszágAranyEzüstBronzSportágak
Magyarország676vívás, úszás, kajak-kenu, karate, öttusa, vitorlázás, birkózás, cselgáncs,vízilabda
Lengyelország455atlétika, kajak-kenu, evezés, birkózás, vitorlázás
Csehország443sportlövészet, vadvízi kajakozás, cselgáncs, tenisz, atlétika, vívás
Horvátország332tekvandó, evezés, tenisz, vitorlázás, torna
Szerbia315tekvandó, karate, sportlövészet, vízilabda, kosárlabda, röplabda
Bulgária312karate, ökölvívás, sportlövészet, ritmikus sportgimnasztika, birkózás
Szlovénia311kerékpározás, vadvízi kajakozás, sportmászás, cselgáncs
Grúzia251cselgáncs, súlyemelés, birkózás
Koszovó200tekvandó
Ukrajna1612birkózás, úszás, karate, kajak-kenu, ökölvívás, kerékpározás, cselgáncs, vívás, sportlövészet, tenisz, atlétika, ritmikus sportgimnasztika
Fehéroroszország133torna, birkózás, evezés, atlétika
Románia130evezés, vívás
Szlovákia121lövészet, vadvízi kajakozás, golf
Észtország101vívás
Lettország1013x3 kosárlabda, súlyemelés
Azerbajdzsán034karate, birkózás, cselgáncs, ökölvívás
Örményország022birkózás, súlyemelés, torna, ökölvívás
Litvánia010öttusa
Észak-Macedónia010tekvandó
Moldova001kajak-kenu

 

A magyar kormányzat nemcsak régiós, de európai szinten is kiemelten támogatja és jutalmazza a sportot

(az olimpia arany 50 millió forinttal jár, de egy nyolcadik hely is 2,5 milliót ér): nem véletlenül volt Magyarország most is a legsikeresebb kelet-európai ország, lakosságarányosan vetítve az érmeket pedig a tizedik. A 40 milliós Lengyelország a második a térségből, az ő esetükben viszont árnyalja a képet, hogy 14 érmükből kilencet (köztük mind a négy aranyukat) atlétikában szerezték – ekkora országokra már ritkán jellemző, hogy egyetlen sportág húzza fel az eredményességet. A legjobb tízből csak Ausztrália és Hollandia esetében van kirívóan eredményes sportág, de ez náluk csupán a győzelmek felét jelenti úszásban (9 ausztrál arany a 17-ből), illetve a kerékpározásban (5 holland siker a tízből). Az olimpiai bajnok női kajak négyes. (Fotó: MTI.) Kelet-Európa igazi alulteljesítői a posztszovjet országok, a sportra rengeteget költő Azerbajdzsán arany nélkül maradt, a 43 milliós Ukrajna pedig szerzett ugyan 19 érmet, de ebből csak egy a legfényesebb. Ahogy a távol-keleti országok, elsősorban Kína egyre dominánsabb az erő- és küzdősportokban, úgy fogynak el a kaukázusi és közép-ázsiai országok sikerei: a Rióban 18-18 érmet szerző Kazahsztán és Azerbajdzsán most nyolcat, illetve hetet szerzett, arany nélkül.

Románia a maga teljesen szétesett és alulfinanszírozott sportéletével

az evezés nélkül teljesen a nemzetközi sportélet perifériájára szorult volna – a 2 milliós Koszovó 11 sportolóval, egyetlen sportágra építve sikeresebb tudott lenni a 20 milliós Romániánál. Amíg a szövetségek irreális eredményeket ígérnek a nagyobb állami támogatás reményében, amíg a sportminisztérium és az olimpiai bizottság képtelen az együttműködésre, amíg az ország legsikeresebb, de karrierjüket állami támogatás nélkül felépítő teniszezőit nem is érdekli az olimpiai szereplés, ennél csak rosszabb lesz a helyzet. Caragiale tollára való történet, hogy a hatodik helyen végzett evezős-nyolcasban szerepelt testvérpár, Mădălina és Amalia Bereș moldovai szülőfalujának – pedofília miatt elítélt, de újraválasztott – polgármestere szimbolikus ajándék virágcsokorra valót sem tudott előteremteni a költségvetésből. Érdemes egy másik szempontból,

a csapatsportágak felől is megnézni az egyes országok sportjának erősségét.

Mert egy tehetséges súlylökő vagy birkózó bárhol akadhat, de tucatnyi jó kosarast, kézilabdázót vagy focistát már tudatosan, rendszerben kell kinevelni. Az olimpián húsz ilyen versenyszám van, ezekben 28 ország szerzett érmet, közülük 12 aranyat. A legtöbbet itt is az amerikaiak (6-2-1), a franciák (3-2-1) és a japánok (2-1-0), de érdekes adat az oroszok 5 ezüstje is – azaz ők minden döntőjüket elvesztették. A sportpolitikáját az egyéni sportágak letarolására építő Kína egyetlen bronzot szerzett ebben a kategóriában. A kelet-európai országok közül mindössze háromnak jutott csapatérem, Szerbia a férfi vízilabda megnyerése mellett harmadik lett női röplabdában, Lettország megnyerte a 3x3-as kosárlabdát, Magyarország pedig mindkét pólócsapatával bronzérmes lett. A magyar pólós lányok bronzöröme Tokióban. (Fotó: vlv.hu.) Még rosszabb kép, ha azt nézzük, hogy a 20 csapatsportágból nyolcban nem is jutott ki kelet-európai csapat. Baseball-ban vagy gyeplabdában ez még érthető, nincs errefelé tömegbázisuk és hagyományuk, de férfi kézilabdában már nagyon gáz. Négynél több csapata a régió egyik országnak sem volt, Lengyelország (férfi 3x3-as kosárlabda, férfi röplabda és két férfi strandröplabda-csapat) és Szerbia (férfi vízilabda, férfi 3x3-as kosárlabda, női kosárlabda, női röplabda) tudott ennyit kvalifikálni, Magyarország (a pólósok mellett női kézilabdában), Csehország (férfi kosárlabda, férfi és női strandröplabda) és Lettország (férfi 3x3 kosár, férfi és női strandröplabda) pedig hármat-hármat.

Románia két csapata nem hangzik rosszul,

de a női 3x3-as kosarasok csak Mongóliát tudták legyőzni hét ellenfelük közül, a focistákat pedig a klubok szabotálták, rávilágítva a szövetség erőtlenségére – innen nézve a 4 pont nem rossz eredmény, bár a játék teljesen nézhetetlen volt. Azerbajdzsán, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Észak-Macedónia, Észtország, Fehéroroszország, Grúzia, Litvánia, Koszovó, Moldova, Örményország, Szlovákia, Ukrajna egyetlen labdajátékban sem jutott ki Tokióba. A járvány miatti halasztás okán a párizsi játékokig már csak három év van hátra: ennyi idő alatt kell kielemezni, továbbfejleszteni vagy kijavítani Tokió sikereit és kudarcait. Bukarestben pedig szinte a nulláról újraépíteni, bár a jelek szerint sem pénz, sem tudás nincs hozzá. Csodavárásból viszont nem osztanak olimpiai érmeket.

Különvélemény

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Pityókaföld az erdő mélyén – tizedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Az agrárpiacot egyetlen nagy gigacég, a Genotech uralta, csúcstechnológiával, elképzelhetetlenül nagy területeken termesztettek mindent. A szinte teljesen automatizált agrártechnikát mesterséges intelligencia irányította.”

Nagyítás

Itt az új erdélyi macskafajta: cuki és titokzatos

Transylvania cat néven jegyezték be az újonnan elismert erdélyi macskafajtát az Egyesült Királyságban.

Patka Gergő: „A kung-fu nemcsak a harcra, hanem az életre is felkészít”

Egy harcművészetben nem az a lényeg, hogy az edzéseken szétverjük a partnerünket, hanem az, hogy egymást támogatva segítsük a kölcsönös fejlődést - mondja a Wing Tsun Transylvania kung-fu iskola vezetője.

// ez is érdekelheti
Jövő héten minket is elér a dunai árvíz, nagy dobásra készül a tordai sóbánya – vasárnapi hírek
Főtér

Jövő héten minket is elér a dunai árvíz, nagy dobásra készül a tordai sóbánya – vasárnapi hírek

A pantelimoni klánháború miatt pedig egy komplett hadsereget vezényeltek ki.

Szekus kollaboránsokat keresnek, mind a 130 ezer romániai köztisztviselőt átvilágítják
Krónika

Szekus kollaboránsokat keresnek, mind a 130 ezer romániai köztisztviselőt átvilágítják

Mind a 130 000 romániai köztisztviselőt ellenőrzi a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS), hogy megállapítsák, kollaboránsok vagy az egykori politikai rendőrség munkatársai voltak-e – írta pénteken a <a href="https://www.g4media.ro/exclusiv-cei-130-000-de-functionari-publici-din-romania-sunt-verificati-daca-au-fost-turnatori-sau-tortionari-ai-securitatii-apar-cazuri-pe-ba

Páciensek verekedtek, törtek-zúztak két megyei kórházban – hírek szombaton
Főtér

Páciensek verekedtek, törtek-zúztak két megyei kórházban – hírek szombaton

Nyugdíja nélkül maradt egy férfi, miután egy idegen megölelte az utcán. Ittas állapotban még egy rendőrnek sem sikerül mindig a két sánc között maradni az autójával.

Megtalálták az eltűnt sepsiszentgyörgyi fiút
Székelyhon

Megtalálták az eltűnt sepsiszentgyörgyi fiút

Kedden távozott sepsiszentgyörgyi otthonából a 15 éves Keresztes Róbert-Szabolcs, aki azóta nem tért haza. kérik, hogy aki tud róla, hogy hol tartózkodhat jelezze a rendőrségen.

Magyar és román vasúttársaságoknak készülnek mozdonyok egy dél-romániai üzemben
Krónika

Magyar és román vasúttársaságoknak készülnek mozdonyok egy dél-romániai üzemben

Az elkövetkező időszakban hat új mozdonyt szállít le romániai és magyarországi vasúttársaságoknak – jelentette be a Softronic Craiova gördülőállomány-gyártó a világ legnagyobb vasúti vásárán, az immár 14. alkalommal megszervezett Innotranson.

Kamerát szerelt fel a kukkoló a zetelaki községháza személyzeti vécéjében
Székelyhon

Kamerát szerelt fel a kukkoló a zetelaki községháza személyzeti vécéjében

Hatalmas felháborodást váltott ki a zetelaki közösségben, miután kiderült, hogy a polgármesteri hivatal egyik alkalmazottja videókamerát szerelt fel a községháza egyik személyzeti vécéjében. A polgármester feljelentést tett az ügyben a rendőrségen.

// még több főtér.ro
A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók
2024. szeptember 20., péntek

A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók

Valamit nagyon jól csinálnak a székelyföldi kisvárosban, ahol nemcsak a zenei szcéna, a sportélet is reneszánszát éli. Kercsó Zoltánnal, a Gyergyószentmiklósi ISK-VSK edzőjével beszélgettünk.

A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók
2024. szeptember 20., péntek

A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók

Valamit nagyon jól csinálnak a székelyföldi kisvárosban, ahol nemcsak a zenei szcéna, a sportélet is reneszánszát éli. Kercsó Zoltánnal, a Gyergyószentmiklósi ISK-VSK edzőjével beszélgettünk.

Két hétig Budapestre figyel a sakkvilág
2024. szeptember 14., szombat

Két hétig Budapestre figyel a sakkvilág

A magyar főváros ad otthont a világ ötödik legnagyobb sporteseményének, a 45. Sakkolimpiának. A férfi versenyben 197 csapat, a női versenyben 184 válogatott indul.

Két hétig Budapestre figyel a sakkvilág
2024. szeptember 14., szombat

Két hétig Budapestre figyel a sakkvilág

A magyar főváros ad otthont a világ ötödik legnagyobb sporteseményének, a 45. Sakkolimpiának. A férfi versenyben 197 csapat, a női versenyben 184 válogatott indul.

Merengés a kézműves vásárokról
2024. augusztus 26., hétfő

Merengés a kézműves vásárokról

Gondolatok a kézműves vásárok kínálatáról, kreativitásról. Mire érdemes figyelni, ha válogatunk a standok kínálatából? Érdekel-e egyáltalán minket, hogy ki miből és hogyan dolgozik?

Merengés a kézműves vásárokról
2024. augusztus 26., hétfő

Merengés a kézműves vásárokról

Gondolatok a kézműves vásárok kínálatáról, kreativitásról. Mire érdemes figyelni, ha válogatunk a standok kínálatából? Érdekel-e egyáltalán minket, hogy ki miből és hogyan dolgozik?

Különvélemény

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Pityókaföld az erdő mélyén – tizedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Az agrárpiacot egyetlen nagy gigacég, a Genotech uralta, csúcstechnológiával, elképzelhetetlenül nagy területeken termesztettek mindent. A szinte teljesen automatizált agrártechnikát mesterséges intelligencia irányította.”

Nagyítás

Itt az új erdélyi macskafajta: cuki és titokzatos

Transylvania cat néven jegyezték be az újonnan elismert erdélyi macskafajtát az Egyesült Királyságban.

Patka Gergő: „A kung-fu nemcsak a harcra, hanem az életre is felkészít”

Egy harcművészetben nem az a lényeg, hogy az edzéseken szétverjük a partnerünket, hanem az, hogy egymást támogatva segítsük a kölcsönös fejlődést - mondja a Wing Tsun Transylvania kung-fu iskola vezetője.