// 2026. június 18., csütörtök // Arnold, Levente
Doamnye ázsutö!

Felszentelték a világ legnagyobb ortodox székesegyházát, némi kifütyüléssel fűszerezve…

// HIRDETÉS

… Victor Ponta megint előbukkant egy kő alól, ezúttal még kétesebb társaságban… és szörnyű baleset történt a Fogarasi-havasokban, ketten meghaltak.

Felszentelték a világ legnagyobb ortodox székesegyházát, némi kifütyüléssel fűszerezve

Elérkezett a nagy nap, amire oly régóta vár minden hithű ortodox. Egész pontosan az 1877–78-as függetlenségi háború óta, amikor először merült fel a Nemzet Megváltása katedrális felépítésének gondolata. Az építkezés tervét 1882-ben megszavazták, de jó bizánci szokás szerint nem lett belőle semmi. Az I. világháború lezárását követő nagy egyesülés után ismét nekivágtak a terv kivitelezésének, de megint elsikkadt. Aztán jött a II. világháború meg a kommunizmus.

Az 1989-es rendszerváltás után Teoctist pátriárka emelte újra a magasba az építkezés zászlaját, még egy keresztet is letűzetett a helyre, ahol… végül nem lett semmiféle katedrális, mert 2005-ben megváltoztatták a helyszínt, aztán 2007-ben végre nekiveselkedtek az építkezésnak. 2018-ban, a nagy egyesülés centenáriuma alkalmából felszentelték az oltárt.

// HIRDETÉS

2025-re végül kész lett a világ legnagyobb ortodox székesegyháza. A templom 120 méter magas (a hét méteres kereszttel együtt 127 méter), 27, egyenként 800 kilós bronzkapun át lehet bemenni, a harangok össztömege 33 tonna. Szóval jó nagy istenháza, az egyszer biztos.

Vasárnap szent napján reggeltől kezdve zajlottak a felszentelési ceremóniák, misék, és persze, hogy aki politikus csak akadt, mind elment, mert hát hiányozni egyenlő a kiátkoztatással. Viszont az odakint szorongó hétköznapi hívek éltek a szólásszabadság jogával és beszóltak azoknak a politikusoknak, akik nem tetszettek nekik. Ilie Bolojan miniszterelnököt például egyenesen a dutyiba küldték, nyilván a pénzügyi megszorítások miatt. Ionuț Moșteanu védelmi minisztert és Oana Țoiu külügyminisztert is megszidta a nép, mert szerinte eladták az országot.

Az viszont biztos, hogy a gigakatedrális nagyon népszerű lesz a jövőben, pont, mint a Nicolae Ceaușescu által felépíttetett Nép Háza, amelyben ma a román parlament székel.

Victor Ponta megint előbukkant egy kő alól, ezúttal még kétesebb társaságban

Észrevették, hogy Victor Ponta úr, a Colectiv-botrányba belebukó ex-miniszterelnök (és ex-PSD-elnök) mostanában néha előbukkan egy-egy kő alól, mond vagy tesz valami furcsát és különlegeset – amiért adott esetben akár börtön is járhatna, mint például a dunai árvíz feltételezett okozásának ügyében –, aztán eltűnik?

Az az igazság, hogy senkit nem zavar Ponta úr eltűnése. Sőt, mintha tisztább lenne utána a levegő. De aztán sajnos megint előbújik, egy újabb zseniális ötlettel a farzsebében. Most például a Török Üzletemberek Egyesületének bukaresti találkozóján bukkant fel. Ami önmagában nem is lenne baj, hiszen mindenki olyan üzletemberek találkozójára megy el, amilyenekére akar.

Csakhogy Ponta úr nem török üzletemberek társaságában jelent meg. Hanem olyan képviselők és szenátorok társaságában, akik annak idején az SOS Románia és a POT nevű vérnackó pártok listáin kerültek be a parlamentbe, ám aztán a legkülönbözőbb okok miatt otthagyták pártjaikat és létrehozták a BÉKE – Románia az első nevű csoportot. Ami még pikánsabb: Ponta úr mellett az a Makaveli fedőnevű és ugyancsak kétes hírnevű influenszer is feltűnt, aki Călin Georgescu tavalyi elnökválasztási kampányát tolta teljes erővel.

Hogy mit jelenthet ez a bratyi? Például azt, hogy Ponta úr, aki államelnök-jelöltsége okán lemondott a PSD-tagságáról, most egy új pártot kotyvaszt, ezúttal ha lehet, igazi mélyromán nackópártot, hogy majd az AUR-ral szövetkezve visszatérjen oda, ahonnan elűzte a népharag a Colectiv-katasztrófa után.

Bár mi azért reménykedünk, hogy csak valami kísérlet ez, és Ponta úr ismét eltűnik egy időre a nagy mioritikus nihilben.

Szörnyű baleset történt a Fogarasi-havasokban, ketten meghaltak
Frissítés: Vasárnap estére a hegyimentőknek sikerült kiemelniük a két lezuhant kiránduló holttestét. A bonyolult és hosszadalmas műveletben 15 hegyimentő és egy SMURD-helikopter vett részt.
Időközben egy másik szomorú hír is befutott: egy harmadik kiránduló is elhunyt, szintén a Fogarasi-havasokban. Ő a Lespezi-csúcsról zuhant le.

Itt az ősz, ami azt jelenti, hogy a hazai magashegységekben már a tél az úr. Tehát, kedves Olvasó, ha nem vagy profi hegymászó és Istent ismersz, mostantól jövő késő tavaszig ne vágj neki a magas hegynek, mert örökre ott maradhatsz. Nem vicc!

A szombati napon történt, hogy három ploiești ember gondolt egyet és nekivágott a Fogarasi-havasoknak. Hogy miért épp a Netedu-csúcs környékén kószáltak, csak ők tudják.

Igen ám, de egyelőre ismeretlen okok miatt lecsúsztak az ösvényről és a három férfi közül kettő belehalt a több száz méteres csúszásba-zuhanásba, le a meredek lejtőn. A harmadik férfi szerencsére megmenekült és csodával határos módon könnyű sérülésekkel megúszta a dolgot.

A hegyimentő szolgálat egy mentőhelikopter segítségével kiemelte a könnyű sérültet a lejtőről és biztonságos helyre szállította. A holttesteket viszont nem sikerült felhozni a mélyből a rendkívül nehéz terep és a rossz időjárási viszonyok okán.

A mentőalakulatok vasárnap folytatják a munkát, remélve, hogy sikerül kiemelni a két másik férfi holttestét (a cikk megjelenésének pillanatáig nem érkezett új hír a mentőakcióról).

A hírek szerint a három hegymászó öltözéke nem felelt meg a téli körülményeknek. És ha ez így van, akkor nagy a baj.

Kérünk tehát mindenkit, újra meg újra, ne menjen fel a téli hegyre komoly öltözék és előzetes edzés nélkül. Az életébe kerülhet.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…
Főtér

Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…

… leomlott a szászmuzsnai evangélikus erődtemplom falának egy része… és nyolc év után hamarosan új autópálya-szakaszt avatnak Erdélyben, ha minden jól megy.

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok
Krónika

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok

Június 13-tól hatályba léptek azok a jogszabály-módosítások, amelyek jelentősen szigorítják a közrend és a köznyugalom megsértésének szankcionálását Romániában. A Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az 1991. évi 61-es törvény módos&

A „kritikai gondolkodás” hatása az iskolában egy tanár szemével
Főtér

A „kritikai gondolkodás” hatása az iskolában egy tanár szemével

„Oda jutottunk, hogy nem az intelligens olvasónak írunk, hanem a rosszindulatú ostobának. A klasszikusok védve voltak ettől a nyomorúságtól, az önhitt ostobaságtól. Mi ezt ma kritikai gondolkodásnak nevezzük.”

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján
Székelyhon

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján

Eszméletlen állapotban találtak rá egy 48 éves csíkszeredai férfira kedden délután a város Tudor lakónegyedi részén. A helyszínre érkező mentőegység már nem tudott segíteni rajta, holttestét átadták az igazságügyi orvosszakértőknek.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
Krónika

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Vébékódolás az M4 Sporton: válaszolt a közmédia a Székelyhon kérdéseire
Székelyhon

Vébékódolás az M4 Sporton: válaszolt a közmédia a Székelyhon kérdéseire

A 2026-os focivébé kezdetén mindannyian szembesülhettünk azzal a ténnyel, hogy a magyarországi közmédia sportcsatornája, az M4 Sport geokódolás alá zárja a közvetítéseit. Pedig a legutóbbi, 2022-es katari vébén nem így volt. Mi történt azóta?

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS