Az RMDSZ valószínűleg folytatja ősszel a parlamenti együttműködést a PSD-vel, mert az ellenzéki pártok teljesen elzárkóznak a magyarság számára fontos ügyektől.
Klaus Iohannis ugyanazt a játékot játssza, amit Traian Băsescu államelnök korában – jelentette ki Kelemen Hunor egy szerdai kolozsvári sajtóbeszélgetésen, arra utalva, hogy Románia elnöke július 18-án ellátogat a székelyföldi megyékbe. Vagyis azt a stratégiát próbálja követni, amelynek lényege, hogy a magyar közösség politikai képviseletének – magyarán az RMDSZ-nek – a megkerülésével, a szövetség országos vezetőségének feje felett kommunikáljon a magyarokkal. Persze nem teljesen közvetlen módon (amiben elődje igencsak tehetséges volt), hanem a helyi képviseleten, az önkormányzatokon keresztül.
mivel államfővé választása óta komoly népszerűségvesztést szenvedett el a magyarok körében (bár nem akkorát, amekkorára „igény lenne”). Mindezt azonban úgy kell tennie, hogy közben a nemzeti érzelmű román választók támogatását is sikerüljön megtartani: erre utal például az, hogy a Székelyföldről egyenesen Vrancea megyébe látogat, ahol a mărăști-i mauzóleumban rója le kegyeletét az első világháborúban elesett román katonák előtt. Az RMDSZ elnöke egyébként úgy véli, az államfőnek ez az igyekezete részben okafogyott, mert azoknak a magyaroknak a többsége, akik elmennek szavazni, vélhetőleg még így is őt preferálja majd a következő elnökválasztáson a tetszőleges PSD-s jelölttel szemben.
Mint elmondta, őt nem hívták meg a székelyföldi vezetőkkel tartandó találkozóra, ezért nem is szándékszik részt venni – annál is inkább, mert meggyőződése szerint Hargita és Kovászna megyei kollégái ugyanazt a problémalajstromot tárják majd az elnök elé, amelyet ő már személyesen többször felvetett neki találkozásaik során.
amelynek lényege – mint kérdésünkre elmondta –, hogy az összes romániai politikai szereplő, beleértve a pártokat, a kormányt és az államelnököt, fogadjon el egyfajta „illemkódexet”, amelyben vállalják többek közt, hogy nem használják napi politikai célokra a nemzeti kérdést (a „magyarkártyát”) és nem nyirbálnak meg már megadott jogokat. Az elképzelés gyenge pontja, hogy teljes konszenzust kíván a romániai politikai elit részéről – amire egyelőre nem mutatkozik túl nagy esély.
A beszélgetésen részt vevő Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök beszámolt arról, hogy – tekintettel a „nagy egyesülés” közelgő évfordulója kapcsán vélhetően ismét felkorbácsolódó magyarellenes indulatokra – az RMDSZ egyfajta tájékoztató kampányt kezdeményez, melynek célja, hogy jobban megismertesse a magyar közösség értékeit a többségi társadalommal. Véleménye szerint azonban ezt a fajta közeledést nem érdemes a románok többségét elidegenítő autonómia tematizálásával kezdeni, inkább olyan könnyen emészthető dolgokkal, mint a gulyás, amellyel a többségi társadalom tagjai is azonosulni tudnak. A szövetség egyébként különböző rendezvényekkel, kezdeményezésekkel igyekszik „túlélhetővé” tenni a centenáriumi évet az erdélyi magyarok számára is.
– fogalmazta meg a koncepció vezérfonalát Porcsalmi.
Felvetődött az a kérdés, hogy az elmúlt években mintha ritkult volna az RMDSZ-es politikusok jelenléte a nagy hírtelevíziók beszélgetős műsoraiban, hiszen amíg régebb Frunda György vagy Eckstein-Kovács Péter rendszeres vendégei voltak ezeknek a műsoroknak, ma alig-alig fordul elő magyar megszólaló, még akkor is, amikor az erdélyi magyarságot érintő problémák kerülnek képernyőre.
Kelemen és Porcsalmi elmondták, egyrészt ritkábban hívják őket, másrészt vannak olyan, nyíltan propagandisztikus produkciók – mint amilyen Rareș Bogdan ominózus műsora –, amelyekben nem is kívánnak részt venni. Ráadásul többször át is verték őket azzal, hogy az előre egyeztetett téma, illetve beszélgetőpartnerek és a stúdióban felvetett problémák közt nemigen volt átfedés.
a Szociáldemokrata Párttal és az ALDE-val, válaszolta kérdésünkre Kelemen Hunor, ahogy folytatódik az a gyakorlat is, hogy ezt félévente felülvizsgálják. A tavaszi parlamenti ülésszak eredményeiről az RMDSZ képviselőházi és szenátusi frakciója hamarosan véglegesíti a jelentését, és augusztusban hozzák meg a konkrét döntést arról, hogy az RMDSZ támogatja-e a parlamentben a kormánykoalíció pártjait.
Eddig a mérleg pozitívnak mutatkozik, a kormányzó többség rögtön a bizalmatlansági cirkusz után megszavazta az RMDSZ kérte kiegészítéseket az oktatás terén, miszerint
Az RMDSZ parlamenti súlya nem csökkent azzal, hogy kemény törvényhozási feltételeket szabott a bizalmatlansági indítvány támogatásához, hangsúlyozta Kelemen, aki szerint ugyanúgy kitört volna a nacionalista médiakampány, ha az RMDSZ nem három, hanem egy vagy két törvényjavaslat gyors megszavazását kérte volna.
A koalíció még a PSD házibotránya előtt megszavazta, hogy az egészségügyi és szociális intézmények alkalmazzanak a helyben élő kisebbségek nyelvén beszélő személyzetet, és nyitott arra, hogy az őszi ülésszakban megszavazza az anyanyelvhasználatot a közigazgatásban más intézményekre is kiterjesztő törvénymódosítást, amely a nyelvhasználati küszöböt is 20 százalékról tízre csökkentené, illetve alternatív küszöböt vezetne be a lakosságarányban és tisztázná az utcanévtáblák kérdését is. Ehhez viszont még érveket kell gyűjteniük annak alátámasztásához, hogy
Ugyanez a helyzet a kisebbségek jogállásáról szóló törvénnyel is, amely már 12 éve a parlament asztalán van. A kormánykoalíció lazán elfogadta volna, ha az RMDSZ kiveszi belőle a számára legfontosabb kitételeket, miszerint a kulturális identitás megőrzését biztosító intézmények kisebbségi illetékességi körbe kerüljenek. A törvény egyébként szerepel az új, a Tudose-kormány programjában is, erősítette meg Kelemen.
Az új kormány egyébként sorra ejti a Dragnea-féle (valójában Darius Vâlcov által írt) program gazdasági elképzeléseit, mint a családi jövedelem-adózás vagy cégeknél az üzleti forgalomra kivetett adó bevezetése. Ezek közül az RMDSZ csak a szolidaritási adót tudta volna támogatni, de csak azzal a feltétellel, ha azt magánszemélyekre nem, csak cégekre vetik ki és ideiglenesen, mivel Románia az egyetlen olyan állam a térségben, amely a gazdasági válságkor, illetve az abból történő kilábaláshoz nem vetett ki különadókat a cégekre, a válság árát külföldi hitelből és lakossági megszorításokból gazdálkodta ki.
Kelemen szerint ugyan képtelenség biztosra venni bármit is a jelenlegi kormánytöbbség jövőjéről, de a PSD-ALDE szövetségnek nincs nagyon alternatívája a következő választásokig. Azt jósolja, hogy több-kevesebb megingással, de valószínűleg a szociáldemokraták maradnak hatalmon 2020-ig, és azzal is indokolta a parlamenti együttműködés folytatását velük, hogy a magukat jobboldalinak (vagy épp ideológiamentesnek) nevező
A Nemzeti Liberális Párt részéről szinte totális az elzárkózás, lassan érthetetlen, miért nevezik még magukat liberálisoknak, az USR-nek erről sincs egységesen felvállalt és képviselt álláspontja, sőt, a PMP-t vezető Traian Băsescu pedig egy az egybe megmondta neki, hogy benne aztán ne bízzanak meg, és ez egyáltalán nem volt újdonság az RMDSZ elnöke számára.
A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.
„Szokták mondani, hogy a sok nosztalgiázás elfedi a valóságot – hát hogyne fedné, hiszen ez a dolga: megszabadulni attól, ami éppen van, maga az eszképizmus.” A nyolcvanas évek mindig velünk maradnak.
Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.
Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.
Letépte a magyar nemzeti színű szalagot a nándorfehérvári diadal emlékművéről, és helyére román trikolórt idéző pántlikát kötött egy belgrádi román férfi, aki szerint „mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok”.
Nem jött össze a bennmaradás a sepsiszentgyörgyi rendezésű vébén, a román jégkorong válogatott 2019 után ismét a divízió 1/B-ben kötött ki. Külföldön már kinyitottak a szavazókörzetek.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A magát George Simion hívének kiadó, Tulcea megyei férfi lebozgorozza, szidalmazza, fenyegeti és „visszaküldené” a romániai magyarokat Magyarországra. A TikTok közösségi videómegosztón terjedő videó kapcsán Kézdivásárhely polgármestere is megszólalt.
Az ember megáll egy-egy hajdan délcegen magasodó erdélyi rom előtt, eltöpreng a múlt dicsőségén, a sors forgandóságán… aztán az is eszébe jut, hogy mit, mennyit hasznos megmenteni a düledékek közül.
Az ember megáll egy-egy hajdan délcegen magasodó erdélyi rom előtt, eltöpreng a múlt dicsőségén, a sors forgandóságán… aztán az is eszébe jut, hogy mit, mennyit hasznos megmenteni a düledékek közül.
Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.
Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.
El kellene dönteni: a medve fontosabb vagy az ember.
El kellene dönteni: a medve fontosabb vagy az ember.
Dés valóban hét dombra épült, akárcsak az olasz főváros. És hét határra szóló múltja van. A jelene viszont egy csendes kisvárosé. Ahol béke van. És némi rend, az össznemzeti rendetlenség közepette.
Dés valóban hét dombra épült, akárcsak az olasz főváros. És hét határra szóló múltja van. A jelene viszont egy csendes kisvárosé. Ahol béke van. És némi rend, az össznemzeti rendetlenség közepette.
Gondolatok a hétvégén Sepsiszentgyörgyön kezdődő divízió 1/A jégkorongvilágbajnokság elé.
Gondolatok a hétvégén Sepsiszentgyörgyön kezdődő divízió 1/A jégkorongvilágbajnokság elé.
Sajátos Erdély-tapasztalat, közösségi felelősség, angol romantika és Balassi-kard. József Attila nyelvi öröksége, mágikus ritmusok. Hogyan aránylik Kolozsvárhoz a mindenség? László Noémi költővel Visky András beszélgetett a magyar költészet napján.
Sajátos Erdély-tapasztalat, közösségi felelősség, angol romantika és Balassi-kard. József Attila nyelvi öröksége, mágikus ritmusok. Hogyan aránylik Kolozsvárhoz a mindenség? László Noémi költővel Visky András beszélgetett a magyar költészet napján.
Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.
Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.
A mesterséges intelligencia ugyanis nem nézett ki az ablakon. Ha tetszik, könyvből tájékozódott. Mi viszont kimentünk a dombra és megnéztük. Avarostól, virágözönöstől, szemetestől, mindenestől.
A mesterséges intelligencia ugyanis nem nézett ki az ablakon. Ha tetszik, könyvből tájékozódott. Mi viszont kimentünk a dombra és megnéztük. Avarostól, virágözönöstől, szemetestől, mindenestől.
Jó a bolti avokádó, rukkola, kaktuszgyömölcs és pomelo pénzért, de a természetben ingyen van a csalán, kövér porcsin, vadcseresznye, medvehagyma, tyúkhúr és szamóca. Tessék bátran szedegetni!
Jó a bolti avokádó, rukkola, kaktuszgyömölcs és pomelo pénzért, de a természetben ingyen van a csalán, kövér porcsin, vadcseresznye, medvehagyma, tyúkhúr és szamóca. Tessék bátran szedegetni!
A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.
„Szokták mondani, hogy a sok nosztalgiázás elfedi a valóságot – hát hogyne fedné, hiszen ez a dolga: megszabadulni attól, ami éppen van, maga az eszképizmus.” A nyolcvanas évek mindig velünk maradnak.
Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.