// 2024. november 22., péntek // Cecília

Hőlégballonból térkép e táj, melyet betakar egy „tejszínpaplan” – Kovács Gyula pilótával, vállalkozóval beszélgettünk

// HIRDETÉS

Hogyan lesz egy különös álomból egy családi vállalkozás? Mi fán terem a hőlégballonozás és hogyan honosult meg Háromszéken? Mi kell ahhoz, hogy egy ilyen rendkívüli kalandban részünk legyen? Többek közt erről faggattuk a kézdivásárhelyi hőlégballon-tulajdonost.

Szó szerint az álmát váltotta egy kézdivásárhelyi vállalkozó, amikor külföldről hazaköltözve egy igazán ritkaságszámba menő családi vállalkozásba kezdett: hőlégballonos utazásokat kínál azoknak, akik Háromszékre látogatnak. Na de mégis hogyan ugrik be valakinek egy ilyen „meredek” ötlet csak úgy, a semmiből, pláne egy olyan térségben, ahol az ilyesféle röpködésnek finoman szólva sincs hagyománya?

Kovács Gyula – aki ahhoz a '90-es években felnőtt generációhoz tartozik, melynek képviselői falták a Jules Verne-regényeket – Dániából költözött haza családjával, s mint mondta, mindenképp egy olyan cég beindításán törte a fejét, amely a helyi turizmushoz, a természetjáráshoz kötődik.

„Egy éjszaka azt álmodtam, hogy hőlégballonnal repültem és pilóta voltam, el is meséltem a feleségemnek, Izoldának. Fura volt, hiszen addig életemben csak filmen láttam ilyen repülő szerkezetet,

vagy nagyon távolról. Ez még 2018-ban volt, és attól a pillanattól nem hagyott nyugodni a gondolat, úgy döntöttem, hogy belevágok, feltérképezem a lehetőségeket”, mondja Kovács. Intenzív álom lehetett, mert a kézdivásárhelyi vállalkozót egy pillanatig sem hagyta nyugodni: kiszúrt egy startup-pályázatot, melyen a turisztikai innovációs projektje nyert, közben beiratkozott pilótaképzőre.

„Magyarországi iskolát választottam, mert Romániában nincs ilyesmi, csak vizsgázni lehet. Egy évig tartott a képzést, majd az oktatókat elhívtam Háromszékre, hogy a helyi klímában, hegyek közt gyakoroljunk. Közel 30 órányi repülés és elméleti vizsga után a gyakorlati vizsgát is abszolváltam. Nagyjából ezzel egy időben érkezett meg a hőlégballon is, melyet a csehországi Kubicek cégtől rendeletünk meg – ez a világ legnagyobb olyan cége, amely erre szakosodott”, avat be a további részletekbe a vállalkozó.

2019-ben már be is szerezték a szükséges engedélyeket – az orvosi és a pilótaengedély mellett amúgy minden fel- és leszállást be kell jelenteni a légügyi hatóságnál –, és hivatalosan is bejegyezték az X Balloon Transylvania nevű céget. Egy ilyen légballon amúgy – a szükséges kellékkel együtt – 50-60 ezer eurónál kezdődik, de ez persze nem minden, terepjárót és utánfutót is be kellett szerezni, mellyel a ballont követik, és leszálláskor ezzel szállítják vissza a szerkezetet az állomáshelyére.

Nyilván Kovács Gyula új vállalkozása számára (is) a lehető legrosszabbkor jött a 2020-as járványhelyzet, amely több hónappal elodázta a projekt beindítását. „Ez nem olyasmi, amivel titokban felszállunk a kert végében és röpködünk, enyhén szólva is látványos.

Szóval elbújni nem akartunk és nem is tudtunk volna: a légballon maga 3400 köbméteres és a kosárral együtt 28 méter a magassága, ami egy 12 emeletes tömbház mérete”,

jegyzi meg. Azóta azonban már beindult a történet: a légballon már több mint 200 órát töltött a levegőben, és legalább 500 utasnak volt része ebben a különleges attrakcióban. Bónusz, hogy több mint tíz leánykérés is történt már a kosárban, 400-500 méteres magasságban. „Különleges és egyedi élmény például a felhők fölé emelkedni és azt látni, hogy egy adott ponton a térképpé zsugorodott tájat betakarja egy »tejszínpaplan«. Ezt repülőgépből kinézve is látni lehet, a szabad levegőn viszont teljesen más ezt megtapasztalni, semmivel nem lehet összehasonlítani”.

„Térkép e táj” – háromszéki táj madártávlatból

A repülésnek külön romantikája amúgy, hogy az egyetlen fix pont a felszállási hely – ez Kézdivásárhelyen van –, a többi a széljárásra van bízva, irányítani ugyanis nem lehet. Kovács Gyula azt mondja, a repülés rendszerint egy órát tart – két gázpalackkal indulnak, s ha az egyik kiürül, akkor kötelező a landolás –, és nagyjából 5-10 kilométerre is eltávolodhatnak a kiindulóponttól. A világrekordot amúgy nem is olyan régen állították fel hőlégballonnal, az 2540 kilométer, de itt persze egyáltalán nem az a cél – Kovács Gyula versenyekre sem kívánt eddig benevezni –, hanem inkább az, hogy az utasoknak bemutassák a térség természeti szépségeit madártávlatból.

Repülni sem lehet bármikor: napfelkeltekor, vagy naplementekor biztonságos felszállni, mert napközben a szél is erősebb, és az úgynevezett termik – a környező levegőhöz képest melegebb, és ezért emelkedő légáramlás – sem kedvez. „Ez váratlan eseményeket okozhat a hőlégballonnak, vagy hirtelen megemel, vagy földhöz csap”, mondja a pilóta. Az utasoknak amúgy beszállás előtt egy egyéni felelősségvállalási nyilatkozatot is ki kell tölteniük, ezt is előírja a szabályzat.

Másik „műfaj” a hőlégballonos függeszkedés, amely nem egy sétarepülés jelent, függeszkedés alkalmával a hőlégballon kötelekkel rögzítve van a talajhoz és tereptárgyakhoz egy meghatározott területen, majd ott 20-40 méter magasra száll fel bizonyos időközönként. Ezt a típusú élményt is már több mint ezren kipróbálhatták, a kézdi légballon ugyanis már több fesztiválra – többek közt az Electric Castle-re – is eljutott.

Kovács Gyulától megtudtuk még, Romániában még gyerekcipőben jár a hőlégballonozás, nagyjából 10 ilyen repülő szerkezet van az országban. Ehhez képest Magyarországon már 1976 óta megvetette a lábát ez a műfaj, ott már több repülőklub is alakult. Romániánál sokkal kisebb országokban Belgiumban vagy Hollandiában például 40-50 hőlégballon is „bevethető”.

A járulékos költségek miatt amúgy nem olcsó mulatság a légballonozás – az érdeklődők itt böngészhetik az árkínálatot –, de minden jel arra mutat, hogy van igény erre a kalandra. Székelyföld természeti, építészeti szépségeire még dél-afrikai, arab és amerikai érdeklődők is kíváncsiak voltak, s érdekes egyébként, hogy az utasok 90 százaléka a román többségű megyékből érkezik.

A sétarepülés izgalmas momentuma a landolás is, már csak azért is, mert a kosár egy búzatáblában, egy mezei úton, vagy akár egy családi ház kertjében is földet érhet. Bizony volt példa az utóbbira is.

„A vármezei ballonfesztivál alkalmával egyszer egy családnak az udvarára szálltam le két utassal együtt. Megkínáltak süteménnyel, kaptunk vizet, és repültünk tovább”,

idézi fel alanyunk a nem mindennapi kalandot”. Olyan is történt már, hogy a légballon tulajdonosának fizetnie kellett amiatt, mert a szerkezet egy búzásban landolt.

Kovács Gyula szerint az is szép ebben a műfajban, hogy minden repülés teljesen más, soha nincs két egyforma légi séta, két egyforma érkezési helyszín. „Az viszont kétségtelen, hogy mindenik életre szóló élmény, még azok számára is, akik ezeken a tájakon nőttek fel: madártávlatból látni a Kárpátokat, ezt a káprázatos szépségű vidéket egyszerre csodálatos és felemelő”.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…
Főtér

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…

… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.

Ukrajna egyes területeire Magyarország és Románia is igényt tarthatna: új orosz terv az ország felosztásáról
Krónika

Ukrajna egyes területeire Magyarország és Románia is igényt tarthatna: új orosz terv az ország felosztásáról

Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.

Felszántotta a BT Aréna színpadát DJ Bobo
Főtér

Felszántotta a BT Aréna színpadát DJ Bobo

Az eurodance svájci úttörője Kolozsváron zárta a 2023-ban indult turnéját. Talán maga sem gondolta, hogy ekkora sikerrel.

Hol a legnagyobb a tél? Itt vannak a hivatalos adatok, hogy hol mekkora a hó
Székelyhon

Hol a legnagyobb a tél? Itt vannak a hivatalos adatok, hogy hol mekkora a hó

Székelyföld-szerte lehavazott az éjszaka folyamán, mutatjuk, hogy hol mekkora a hótakaró.

Fiaskó: egy nap után máris lerobbant a Románia által vásárolt vadonatúj vonat
Krónika

Fiaskó: egy nap után máris lerobbant a Románia által vásárolt vadonatúj vonat

Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.

Érkezik a havazás, sárga riasztást adtak ki Székelyföldre is
Székelyhon

Érkezik a havazás, sárga riasztást adtak ki Székelyföldre is

Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére, köztük a székelyföldiekre is.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS