// 2025. április 7., hétfő // Herman

Hol van a legtöbb Kós Károly-épület Erdélyben?

// HIRDETÉS

Jánó Mihály művészettörténész és Vargha Mihály képzőművész, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója beszélgetésének szem- és fültanúi voltunk, ahol az időutazáson túl az is szóba került, hogy miként került elő egy igen fontos transzilvanista dokumentum.

Misztikus érzés belépni egy Kós-épületbe. Amikor az ember belép: minden összeáll és a helyén van – transzcendencia van.

Az, hogy egy épületnek lelke volna, nem csupán Vargha Mihály képzőművésznek, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum igazgatójának különvéleménye. Mint ahogy az kiderült az ő és Jánó Mihály művészettörténész előadással egybekötött beszélgetéséből is december 7-én, a kolozsvári Györkös-emlékházban.

Kós Károly születésnapjának 140. évfordulójához (1883. december 16.) közeledve került terítékre az, hogy az erdélyi köztudatban főként Kolozsvárhoz és Sztánához, valamint tágabb értelemben Budapesthez köthető az építész-író munkássága. Valamiért jóval később jut eszünkbe Sepsiszentgyörgy Kós nevének hallatán, pedig ebben a városban található Erdélyben a legtöbb Kós által tervezett és kivitelezett épület.

Fogolyán Kristóf kórházépülete Kós Károly tervei alapján – az épület végül másfajta tetőzetet kapott – Forrás: tinutulapelor.ro

A transzcendenciát tekintve pedig nyugodtan kijelenthetjük – Jánó Mihállyal közösen –, hogy azokban az épületekben, amelyeket Kós hozott létre, mind olyan emberek laktak, akik szoros viszonyt, barátságot ápoltak az építésszel, az intézmények megálmodói és megteremtői pedig szintén.

Jánó Mihály elsőként Fogolyán Kristófot emelte ki, aki Kós tervei alapján építtette a sepsiszentgyörgyi (akkor vármegyei) kórházat, illetve hatalmas szerepe volt abban, hogy elhozza Bartók Bélát is a városba. Bartók a Székely Nemzeti Múzeum dísztermében koncertezett 1927-ben, a városban két hónapot töltött el, mégpedig egy ugyancsak Kós Károly által kivitelezett házban, a Keresztes testvérek vendégeként. A Keresztes-ház a Mikó utcában mai napig áll.

Keresztes-fivérek lakóháza a Mikó utcában – Forrás: sepsimuemlek.ro

A teljesség igénye nélkül felsorakoznak még Sepsiszentgyörgy ikonikus Kós-épületei közé például a Csulak-ház – Csulak Samu orvos lakóháza, amelyhez hasonló Miskolcon található –, az egykori Református Elemi Iskola épülete, amely utóbb pionírházként, jelenleg pedig ifjúsági központként működik, valamint a Leánygimnázium épülete is, amely Csutak Vilmos, a Székely Mikó Kollégium egykori igazgatója, Kós egyik legközelebbi barátja rendeletére készült el az építész tervei alapján.

Csulak-ház Forrás: sepsimuemlek.ro

„Idősebb korban kerül az ember közelebb Kós Károlyhoz” – mondta Jánó Mihály, aki számára nem csak életének ebben a szakaszában vált különösen kiemelkedővé a kósi művészet, hanem a hetvenes-nyolcvanas években is, a Kós halálát követő időszakban is. Mint mesélte, mindig vágyott rá, hogy igazán közel kerüljön alakjához, s ahogy sok más kortársa akkoriban, ő is gyűjtötte a Kós-relikviákat, noha ez egy nehéz dolognak bizonyult, tekintve, hogy mindenki rögtön lecsapott rájuk. Három ilyen különlegességet is láthattunk Jánó gyűjteményéből, amelyből kettő képzőművészeti alkotás, a harmadik pedig egy könyv.

Református Leánygimnázium – Forrás: sepsimuemlek.ro

„Cseh Gusztáv grafikusművész régi kedves barátom volt, a csernátoni Haszmannok rokona. A gelencei templomot látogattuk meg, már akkor érdekelt a Szent László-ábrázolás (Jánó Mihály a Szent László-felképek kutatója – a szerk.). Ekkor ajándékozta nekem ezt a Kós-portrét, amely egyébként a Hatvan főember című, László Gyulával közös művében jelent meg. Ezt a rézkarcot mai napig berámázva őrzöm. A másik pedig egy szintén közvetve Kóshoz köthető rajz, amit Kádár Tibor festőművész ajándékozott nekem halála előtt. Kolozsvár fontos épületei és Kós Károly arcképe a sarokban. Viszont harmadikként ez a rongyos könyv áll legközelebb hozzám. Ez Kós Erdély című nagyon fontos művének egyik nagyon régi kiadása, amelyet a gelencei kastély padlásán találtam meg kutatásaim idején.” – mesélte el a művészettörténész.

Jánó Mihály Kós-relikviái

Van azonban egy negyedik ereklyéje is – egy levél, amelyről eddig a művészettörténész nem mesélt soha.

Jánó az egykori Műemlékek Országos Bizottsága keretében sokat kutatott az irattárban és ott bukkant erre a Kós Károly-levélre, amely hatalmas reveláció volt. A levélre három válasz is érkezett, azokkal együtt sikerült befénymásolniuk.

„A dolog azért volt roppant fontos számunkra, mert a levél a Kós transzilvanizmusának egy elképzelhetetlenül fontos dokumentuma. Arról van szó, hogy 1910-ben Türében, ahová Kós Károly beházasodott, a görögkatolikus egyház úgy döntött, hogy lebontja a román építésű fatemplomot, amely Erdély egyik legérdekesebb és legértékesebb fatemploma. Kós felmérte a helyzet súlyát és mivel jó viszonyban volt a türei görögkatolikus pappal, megegyezett vele, hogy megvásárolja a templomot. Igenám, de az esperes beleszólt a történetbe: a bukaresti múzeumnak ígértette oda a templomot. A transzilvanista Kós azonban nem hagyta ennyiben, és egy indulatos levelet küldött a Műemlékek Országos Bizottságának Budapestre, amelyben azt teszi szóvá, hogy van itt egy erdélyi épület, a tizenkilencedik század elejéről, amely úgy néz ki, hogy elkerül hazájából, ami ebben az esetben tarthatatlan – lépjen a Bizottság ebben az ügyben, ne kerüljön el a Regátba egy itteni épület. A türei templom azonban sajnos elkerült Bukarestbe. Az egész történet vége az, hogy a közelmúltban a román kormány szintjére jutott el az eset, amelyet Mara Popescu tárt fel a román közönség számára.”

A görögkatolikus templom Türében - Kós Károly rajza. Forrás: Lechner Tudásközpont

Ebből is látszik, Kós milyen vehemensen állt ki az erdélyi műemlékek védelme érdekében, felekezettől és nemzeti hovatartozástól függetlenül. Hitvallása, a helyi mesterekkel és helyi anyagokkal kiterjedt arra is, hogy a helyit helyben kell megtartani és megőrizni az enyészettől.

Az első világháborút megelőző években ez egy monumentális lépés, hogy „egy erdélyi magyar ember védi a román templomot” – egészítette ki Vargha Mihály, aki maga is azt tapasztalja a Székely Nemzeti Múzeum élén, hogy a nemrég felújított épület és kert egyre inkább vonzza a román középosztály egy részét. Hogy kik a székelyek, arra is van válaszuk számukra, a kortárs muzeológia jegyében háromnyelvű kisfilm várja a látogatókat abban a Kós-épületben, amelyet egyesek még mai napig Kós-múzeumnak hívnak.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Szántai János

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Hogyan válik a szólásszabadság a szólásszabadság áldozatává?
Főtér

Hogyan válik a szólásszabadság a szólásszabadság áldozatává?

Gondolatok a Botond Nagy Ilja próféta című előadása körül kialakult botrány kapcsán.

Bemutatta a rendőrség a Georgescu zsoldosvezérénél talált elképesztő fegyvergyűjteményt
Krónika

Bemutatta a rendőrség a Georgescu zsoldosvezérénél talált elképesztő fegyvergyűjteményt

Valóságos arzenált találtak a nyomozók Horațiu Potra zsoldosvezér és cimborái lakásán: nagy kaliberű és hatótávolságú lőfegyvereket, köztük géppuskát és gránátvetőt foglaltak le.

Egy, csak egy jelölt szorongathatja meg Simiont. Elfogták a magyar CFR-szurkolóra támadó U-drukkert – hírek vasárnap
Főtér

Egy, csak egy jelölt szorongathatja meg Simiont. Elfogták a magyar CFR-szurkolóra támadó U-drukkert – hírek vasárnap

Egy női kórházigazgató pedig azért rúgta ki a sürgősségi osztály női vezetőjét, mert szerinte csak egy férfi tudná jól elvégezni ezt a feladatot.

Fák dőltek az útra a havazás miatt
Székelyhon

Fák dőltek az útra a havazás miatt

Érezteti a hatását a nagy havazás: egy fa eltávolításán dolgozik a Hargita megyei tűzoltóság gyergyószentmiklósi kirendeltségének egyik egysége, ugyanis a 12C jelzésű országúton, a Gyilkos-tó térségében. A fa az úttestre dőlt, akadályozva a közlekedést.

Zelenszkij: hamarosan elkészülhet a külföldi csapatok telepítésének terve, Moszkva azt állítja, külföldi katonákra mért rakétacsapást Ukrajnában
Krónika

Zelenszkij: hamarosan elkészülhet a külföldi csapatok telepítésének terve, Moszkva azt állítja, külföldi katonákra mért rakétacsapást Ukrajnában

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken kijelentette, hogy az európai katonai tervezők egy hónapon belül kidolgozhatják az Ukrajnában állomásozó külföldi csapatkontingens telepítésének részleteit.

Tusnádon is zászlókat rongáltak a bukaresti szurkolók
Székelyhon

Tusnádon is zászlókat rongáltak a bukaresti szurkolók

Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.

// még több főtér.ro
A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával
2025. március 04., kedd

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával
2025. március 04., kedd

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Szántai János

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

// HIRDETÉS