Az elveszett eredetit Lajthay Károly rendezte, most pedig a TIFF-en mutatták be a Sapientia filmszakosai által készített (újra)alkotást, ami enyhén szólva is lenyűgöző lett.
Hadd kezdjem azzal, hogy általában nehezen barátkozom a csapatmunka gondolatával, noha az élet megannyi területén szükség van rá, s nem árt, ha az ember beletanul. Kivéve néhány alkalmat, amelyekre azt kell, hogy mondjam: ez igen! Ilyen e mostani írásom apropója is. Egy csapatmunka soha nem mentes feszültségektől, idegességtől sem kímél, összeszólalkozástól és káosztól pláne nem – ezek mértékének csökkentése, feloldása, kezelése már más művészi hozzáértést és lelki improvizációt igényel.
Ez fokozottan érvényes a filmkészítésre is, ami, azt gondolom, minden csapatmunkák csapatmunkája, dacára annak, hogy általában a rendező és az operatőr neve hangzik el többnyire egy kész alkotást követően. Tessék ezt a szcenáriót most áthelyezni ide Erdélybe, Közép-Kelet-Európa tájai közé – közénk. Lelkes fiatal filmesek közé.
Két szót mondunk: Drakula halála. 2019-ben megírtuk:
Nos, beváltjuk ígéretünket: szólunk és jelentjük, a Drakula halála kész lett, be is mutatták. És nem akárhol: a Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon, azaz a TIFF-en. Nem is akárhogy: mozikoncert formájában, a Művész moziban, június 19-én, tokkal-vonóval, zenekaros kísérettel, a zenét pedig ez alkalomból Miquèu Montanaro szerezte.
Ugyanis a Drakula halála egy elveszett némafilm remake-je (újraalkotása), mégpedig az első Drakula-filmé, amely Murnau Nosferatuját egy évvel előzte meg állítólagos 1921-es bécsi bemutatójával. Több ágon is lehet büszkeség számunkra ez a film, hiszen az eredetit, amelynek filmtekercsei az 1940-es években sajnos elvesztek, Lajthay Károly marosvásárhelyi rendező-forgatókönyvíró-színész készítette – tehát egy erdélyi kreatív elméből pattant elő, az első hátborzongató filmek felvirágzásának korában, közvetlenül az első világháborút követően. Azonkívül pedig a világ első Drakula-filmje. Forgassuk ezt kicsit, ízlelgessük!
Ritkaság: fennmaradt jelenetfotó az eredeti filmből. Drakula (Paul Askonas) és Mary (Lux Margit).
Farkas Jenő írja a Filmvilág hasábjain:
– ez az obskúrus keletkezéstörténet, az első bemutatók idejének homálya, valamint az eredeti szereposztás előkerülése jócskán hozzátesz az amúgy is vaskos misztikumon, korai pszichoanalízisbe oltott népi hiedelmen alapuló film élvezetéhez. A forgatókönyvnek nem sok köze van Bram Stoker regényéhez, és egy olyan elmegyógyintézetben zajló események és rémálmok sorozatát mutatja be, ahol Drakula a beteg, a film pedig javarészt egy imaginárius világban játszódik. Ma már látjuk, miből merített akkor és miből merít most a modern gótika.
A büszkeség harmadik ága pedig az a kéz, amely bizonyos szentek esetében maga fele hajlik, hogy afféle képzavarral éljünk: a Drakula halála újraalkotásának ötlete az elveszett film körül kialakult beszélgetésekből nőtte ki magát. Ugyanis Szántai János kollégánk volt az ötletgazda, akinek sikerült meggyőznie az eredetileg visszakozó Lakatos Róbert filmrendezőt, a Sapientia egyetem oktatóját, hogy teremtsen valamit ebből a titokzatos projektből – ezt pedig Lakatos sem rejtette véka alá a film bemutatója után, aki megköszönte a közönség sorai közt szerénykedő kollégánknak az elindító szikrát.
Lakatos Róbert korábban beszélt már arról, hogy nem rajong a Drakula-mítoszért és azért, ami aztán később kialakult körülötte – a magyar népi hiedelemvilág iránti csodálata és tisztelete valahogy visszatartotta őt a projekt megvalósításától. A diákjai győzték meg végül arról, hogy mégis készüljön el a film remake-je, így a több részből álló, külön-külön leforgatott és összeillesztett narratív elemeket a Sapientián végzett fiatal alkotók jegyzik: Gödri Attila, Kovács Flóra, Buzási Gyopár, Sztercey Szabolcs, Orbán Orsolya, Farkas Angéla Boglárka, Miklós Nóra és Makkai Zsófia.
A Makkai Zsófia által rendezett utolsó részben – amelyben Drakula meghal – magam is részt vettem statisztaként, így vissza is kanyarodhatunk oda, hogy mit jelent a csapatmunka: rengeteg összetoborzott statiszta és színész koordinálását, finomhangolást, sok-sok újraforgatást, fokozott figyelmet és rengeteg röhögést, szórakozást a kemény munka mellett. Szinte kétszer annyit dolgoztak a filmesek, hiszen analóg kamerákkal, 16 mm-es celluloid filmtekercsre forgott az egész, ami külön megtanulandó technika volt, párhuzamosan meg egy biztonsági digitális vétel is ment.
Dénes Csaba, Paszterkó Viktor és Fazakas Lehel analóg akcióban. Forrás: The Death of Dracula - Lost Analogue Facebook-oldal
Pár napi munka volt statisztának lenni, a nyári hőségben, egy kolozsvári kertben. Szerencsénk volt, hiszen volt árnyék, egy közeli épület termeiben volt az öltöző és a sminkes, a kellékek halmai közti lavírozás, izzadás és várakozás pedig tavalyi nyaram egyik emlékezetes periódusa volt. Egy remek társaságba csöppentem, ahol a csapatmunka flottul ment, így a kontribúcióm sok más statisztatársammal együtt egy igazi elégtételnek számított. Humor nélkül pedig, azt gondolom, nem lehet hátborzongató filmet forgatni.
A Drakula halálának vetítésére csak úgy gyúródtak az emberek: mindenki akarta látni-hallani az élőzenés premiert, a várt hatás pedig nem maradt el. Vámpírfilmek ide-oda: Drakula magyar megfelelője a lüdérc lenne. Ő egy olyan vágyott szerető alakja, aki nem a vér, hanem az életenergia elszívásával okozza a fiatal lányok sápadtságát, gyengeségét – éjszakánként ezért jelentkezik szexuális tormentorként. Erotikus aspektusa miatt tud mai napig aktuális maradni.
Bár önkéntelenül összehasonlítjuk a későbbi filmkarakterekkel, fontos kiemelni, hogy a halott menyasszonyok, amelyek a Farkas Boglárka által rendezett részben láthatók, illetve az elrabolt, víziók által kínzott lány, Mary karaktere is egyezést mutat Kertész Mihály társ-forgatókönyvíró korábbi női karaktereivel. Különösen látványos, szép a többi halott menyasszony tánca – mintha mondjuk Isadora Duncan vagy Dienes Valéria karakterei elevenedtek volna meg a szemünk előtt. A legszebb, leggótikusabb, legsötétebb, legiszívettépőbb, legelragadtatottabb rész kétségtelenül az, amelyben Drakula elviszi Maryt a kastélyába: ennek pedig – eltalálták – a Vajdahunyadi vár volt a forgatási helyszíne. Az ember darkos kis szíve csak úgy repes.
Mira Marincaș cianotípiája Salamon Orsolya filmfotója alapján. Forrás: The Death of Dracula - Lost Analogue Facebook-oldala
Mit mondhatnánk: gratulálunk minden rendezőnek, operatőrnek, koordinátornak, díszlet-és jelmeztervezőnek, sminkesnek, világosítónak, kajásnak, fagyivásárlónak, pedellusnak, házmesternek és statisztának! Szép munka volt és különleges - maradjon halhatatlan!
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.