Szakonyi Noémi Veronika megrázóan egyszerű. És talán éppen ezért: egyszerűen megrázó.
Anya és gyermeke, nő és családja: nyilván nincs ilyen műfaj, de a témával foglalkozó filmek időről időre markánsan felbukkannak a magyar filmművészetben. Elég, ha Mészáros Márta anya-filmjeire (Kilenc hónap, Ők ketten) vagy a 2010-es évek fiatal filmes generációja képviselőnek alkotásaira gondolunk (Horvát Lili: Szerdai gyerek, Szilágyi Zsófia: Egy nap). Ebbe a sorba illeszkedik Szakonyi Noémi Veronika első nagyjátékfilmje, a Hat hét is. Amely már 2022-ben elkészült, viszont – feltehetően a fesztiválhálózatban való masszív részvétel okán – csak most kerül a mozikba. Romániában a Filmtett Egyesület forgalmazza a filmet, szerda este volt az előbemutató.
Mindenek előtt fontosnak tartom leszögezni:
Ha az alkotók valamiféle aktivista, netán mozgalmár kiáltvány irányába vitték volna el a történetet, a film belefulladt volna az aktuálpolitikai sárbirkózás szintjén zajló értelmezésviharba. Konkrétabban: a kutya se figyelt volna magára a történetre.
Pedig a történet a lényeg. Talán ezért is rendelték az alkotók a dokumentarista, minimalista és realista stílusok egyfajta ötvözetét a sztorihoz. Hogy megadják a nézőnek a lehetőséget a figyelemre. És nem a kiválasztott nézőnek. Gyakorlatilag bárkinek. Ami nem jelenti azt, hogy a film nem rejt nagyon finom képi, hangbeli utalásokat. Ott van például az egyik kedvenc jelenetem: a főszereplő üres üvegeket akar leadni a megfelelő helyen, de nem teheti, az üvegek nem felelnek meg a szabványnak. Ráadásul az ott dolgozó pasas vérlázítóan viselkedik, mire a főszereplő dühösen elmegy a szelektív kukákhoz. Ahol egy öregembert talál, aki nagy kínnal emelgeti a saját üvegeit egy szatyorból. A főszereplő segít neki, csörrennek a palackok a kuka alján. És az öreg megjegyzi, mennyire szereti a széttörő üvegek hangját. Úgy gondolom, alapvető jelkép ez: a nap mint nap felépített tervek, vágyak, elképzelések és a szembejövő, ajtót berúgó mindennapi élet kisebb-nagyobb, de apránként, egymásra halmozva lélekbe vágó összeütközéseinek zaja.
Román Katalin remek alakítást nyújt a hihetetlen nyomás alatt álló leányanya, Zsófi szerepében.
Nézzük, miről van szó. Az alaphelyzet: egy 17–18 éves lány, Zsófi (Román Katalin kivételesen jó alakítása) véletlenül – feltehetően egy mámoros buli közben, után – teherbe esik. És úgy dönt, nem végeztet abortuszt. Igen ám, de a rongyos élet súlyos döntés elé sodorja. Az apja eltűnt (gyerektartást se fizet), anyja (Járó Zsuzsanna) zugivó, amúgy is enyhén szólva labilis, sűrűn váltogatja a szemmel láthatólag komolytalan szándékú udvarlókat, és van egy kisebb testvére is, aki jócskán szülői gondoskodásra szorul még, de mivel az anya elvesztette a kontrollt, az egész csonka családra Zsófinak kell gondot viselnie. A következő kör szintén hurokként szorul a terhes lány nyakára: végzős, egy év múlva érettségizik. A másik nyomasztó tényező: Zsófi kiváló asztaliteniszező, és a csapat épp az Európa Kupára készül. Ő is készülne, de a gyermek egyre növekszik benne, nyilván titkolja, aki előtt csak tudja.
Nyár van, ragyog a nap, csivitelnek a madarak: ilyenkor más fiatalok boldogan buliznak, nyaralnak. A nyári slágerekre emlékeztető természettel éles ellentétben áll a rideg épített környezet: egy tömbháznegyed kockái. A román újhullám filmjein edződött hazai nézőnek nem újdonság ez, sőt, van egy témájában hasonló fontos alkotás is, mint hivatkozási alap: Cristian Mungiu cannes-i nagydíjas 4 hónap, 3 hét és 2 nap című filmje (2007). Csakhogy Mungiu filmjének cselekménye a Ceaușescu-diktatúra legsötétebb napjaiban zajlik, Szakonyi története viszont napjainkban. És itt hadd pontosítsak: némi díszletkorrekcióval gyakorlatilag bárhol, (korunkban) bármikor és bárkivel megtörténhet az, amin Zsófi átmegy. Ezt tartom a Hat hét egyik legnagyobb erényének. Az alkotók oly mértékben egyetemes történetet hoztak létre, amellyel a világ bármely pontján azonosulni lehet. Itt jegyezném meg: a filmben nincsenek igazán negatív szereplők (talán Zsófi gyermekének apját kivéve, ami kicsit fölöslegesre is sikerült, tekintettel arra, hogy az illető alig kap filmidőt). Minden egyes főbb karaktert meg tudnánk ölelni a film végén.
Balra a boldog örökbefogadók: Emma (Balsai Móni) és Gábor (Mészáros András). Jobbra a gyermekéről épp lemondó anya (Román Katalin).
Zsófi megszüli kislányát, különösebb probléma nélkül. Ezért aggódtam is picit: nehogy túltolódjon a dráma azzal, hogy valami baj történik szülés közben, után. De nem, az alkotók erre is figyeltek. És akkor jön az újabb meghökkentő helyzet: hiába győzködi anyja, Zsófi semmi szín alatt nem akarja vállalni a gyermek felnevelését. A törvény adta lehetőség ilyenkor a következő: az anya felajánlhatja gyermekét örökbefogadásra. Ez meg is történik, mégpedig a következő módon: amennyiben akad egy örökbefogadó pár, szépen elmennek a gyámhatósági illetékes elé, aláírják a megfelelő papírokat és kész. A közjegyző előtt zajló jelenet a film (számomra legalábbis) egyik leginkább gyomorszorongató epizódja. Ott ül Zsófi, a leányanya, aki gyakorlatilag aláírja, hogy lemond gyermekéről. Elképzelhetjük a lelkiállapotát (minden kényszerítő körülmény ellenére). Aztán ott ül a pár, nekik nem lehet gyermekük, de most kapnak egyet. Igyekeznek szomorú arcot vágni a dologhoz, de belül ujjonganak, nagyon is érthető módon. Aztán pedig ott van a gyámhatósági illetékes, aki
Most, írás közben is beleborzongok. Zsófi a procedúra alatt a földet nézi. Egy poloska mászik a szőnyegen. Azt mondhatná erre valaki, túlzás. De nem az. Jó ideje minden nyarunk azzal telik el, hogy az invazív ázsiai márványospoloskák lakásba pofátlankodó példányait hajigáljuk ki az ablakon. Egyszerű: ilyen az élet, poloskás. Csak az adott helyzetben a mindennapok súlya meghétszereződik a vállunkon.
A csonka család: az előtérben, háttal Zsófi, szemben vele az anya, Bea (Járó Zsuzsanna), mellette a kistesó.
A gyermek tehát letudva, folytatódhat az élet, Zsófi megszabadult az extra felelősségtől, lábadozhat, sőt, visszamehet az edzőterembe, mert ez az egyetlen biztos rév számára, ha úgy tetszik. Igen ám, de a törvény azt is kimondja: hat hét áll az anya rendelkezésére, hogy meggondolja magát az örökbefogadást illetően. És erről szól a film második részének kálváriája. És a nézőé is. Hiszen akarva-akaratlanul elgondolkodunk: mit is jelent ez a hat hét? Sok? Kevés? Mit érezhet az anya, akinek ennyi ideje van, hogy elgondolkodjon azon: jól, döntött, rosszul döntött? Mit érezhetnek az örökbefogadó szülők: még négy hét, még kettő, még egy… visszaveszi az anya a gyermeket, nem veszi vissza? Hatalmas feszültségtömegek lappanganak a filmvásznon, pedig továbbra is az történik, ami a rongyos életben: családi veszekedés, munkanélküliség, hajfestés, edzések, nyár. A film vége felé nagyon izgultam: sikerül-e elkerülni az alkotóknak a könnyzacskósajtolást, a nagyon is kínálkozó sablonokat, a melodrámát? Sikerült. A helyes döntés tekintetében érthető módon kételkedő Zsófi nyilván vissza akarja szerezni gyermekét egy adott ponton. És akkor olyasmi történik két nő között, amit
Ahogy az örökbefogadó apa is nézi a háttérből. Meghitt, megható és ami a legfontosabb, hiteles megoldást kínálnak az alkotók (nem mondom el, meg kell nézni).
Habár a férfi szereplők, szintén érthető módon marginális szerepet játszanak a filmben, bárki férfi is megállhat a mozi előtt, miután kijön a vetítésről. És eltöprenghet azon, mit is jelent a család, az otthon, a gyermek születése, az élet teremtése, ha tetszik. Láttam, egyes szerzők érzékenyítőnek nevezik a filmet. Én nem nevezném annak. A Hat hét rendkívül alapos, hatalmas háttértudást feltételező (az alkotók eleinte dokumentumfilmet akartak készíteni a témából kiindulva), ugyanakkor emberközeli, ám az érzelmekben, indulatokban nem könyökig vájkáló alkotást mutatnak a nézőnek. Amelynek potenciális eredménye nem az érzékenyítés, hanem a megértés. És ez óriási különbség: ugyanis érzékenynek lehet lenni megértés nélkül is. De még mennyire. Csakhogy jól tudjuk: az a felszín. Ez a film pedig jóval a felszín alatt mozgat meg bárki nézőt. Nem mondom, hogy kötelező megnézni, de nagyon ajánlom. Minden perce megéri.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Sőt: amerikai vízummentességet is élvez jövőtől. Szabadkőműves-e Călin Georgescu államelnökjelölt? Iohannis összehívta a Legfelső Védelmi Tanácsot.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.