Kolodko Mihályt az ungvári és budapesti miniszobrai tették széles körben ismertté. A kárpátaljai származású művészt arról is faggattuk, tervez-e hasonló „gerillaakciókat” Erdélyben is.
Aki valamilyen okból kifolyólag az Ungvári Nemzeti Egyetemre téved, annak az egyetem Ukrán-Magyar Oktatási-Tudományos Intézetének filológiai tanszékén feltűnhet egy különös műalkotás – nekem legalábbis, amikor legutóbb ott voltam, feltűnt. Egy alig-öklömnyi Arany János-szobor, nagyjából mellmagasságban elhelyezve a folyosón, alatta koszorú magyar nemzetiszín szalaggal, ahogyan egy nagy magyar költő szobrának dukál.
Arany János miniszobra az ungvári egyetemen (a szerző felvétele)
Ez volt az első „személyes találkozásom” Kolodko Mihály (Mihajlo Kolodko), az anyai ágon magyar, két éve Magyarországra áttelepült kárpátaljai szobrászművész munkásságával – meglepő volt tudomásul venni, hogy ugyanő az alkotója a Beregszászi Illyés Gyula Nemzeti Színház bejáratával szemben nemrég felavatott, egész alakos Fedák Sári-szobornak is. A 41 éves Kolodko ugyanis „rendes” köztéri szobrokkal kezdte a művészi pályáját, de már korán feltűnt, hogy művei többnyire nem a köztéri szobrászat szokásos témaskáláján mozognak, hanem teret enged egy (kis)emberibb perspektívának is – lásd például a lámpagyújtogató szobrát Ungváron vagy a szőlőt taposó lányt Egerben.
Fedák Sári egész alakos szobra a beregszászi színház előtt (a szerző felvétele)
A köztudatba azonban miniszobraival robbant be: először Ungváron tűntek fel az aprócska, látszólag találomra elhelyezett alkotások a város különböző pontjain. Kolodko „megszoborta” a Mikulást, Švejket, a derék katonát, John Lordot, a Deep Purple alapítóját, a Carpathia gőzhajót, a Rubik-kockát, Napóleont, Csontváry Kosztka Tivadart, Andy Warholt, a szabadulóművész Houdinit és másokat – legutóbb, az idei magyar kultúra napján Kölcsey Ferencet.
Aztán, Magyarországra való áttelepülését követően Budapesten is megjelentek a népnyelv által hamar „gerillaszobor” néven emlegetett szobrocskák, először A nagy ho-ho-horgászból a Főkukac, majd Mekk Elek, Breki, a zöld béka, a Columbo-szobor közelében fetrengő Öngyilkos mókus, a Szomorú tank vagy a ferihegyi reptéren elhelyezett, a létesítmény névadójának emléket állító Liszt Ferenc-szobor – ez volt egyébként az egyetlen alkotása, amelyet Magyarországon hivatalos avatási ceremónia keretében adtak át a nagyközönségnek.
Kolodko Mihály gyermekével a Liszt Ferenc-szobor avatásán, a ferihegyi reptéren (fotó: Kovács Tamás/MTI)
Kolodko szobraiban nemcsak a méretük a szokatlan, hanem az is, hogy az emberek által naponta használt terekben helyezi el azokat, nem elkülönítve, kiemelve a mindennapi létezés teréből; ezáltal hozza közelebb tárgyukat az emberek ismerős, hétköznapi életvilágához.
És hogy honnan jött az ötlet, hogy ilyen ember(ibb) léptékűre, szerethetőre formálja a köztéri szobrászművészetet?
„Ungváron születtem, Kárpátalján nőttem fel, ahol ismerek minden utcát és teret. Fiatal szobrászként sok helyen éreztem úgy, hogy az jó helye lenne egy-egy szobornak. Persze annak kicsi volt az esélye, hogy épp engem bíznának meg, hogy készítsem el az általam oda képzelt szobrot. De Kárpátalján megtanultuk, hogy ha el akarunk érni valamit, akkor nem másokra, megbízásokra, csodára kell várnunk, hanem magunknak kell megvalósítanunk az álmainkat. Ezért több helyre is saját magam készítettem el a kicsi szobrokat”
– fejtette ki a Főtérnek Kolodko Mihály, hozzátéve, hogy nem pazarolta az időt hatósági engedélyek vagy hasonlók beszerzésével, egyszerűen oda tette a szobrot, ahol annak a legjobb helye volt, és kíváncsian várta, hogyan reagálnak rá az emberek.
Csontváry Kosztka Tivadar, Ungvár (a külön nem jelölt képek forrása: KolodkoArt Facebook-oldal)
„Ezeket a műveimet aztán valaki elnevezte »gerillaszobroknak«. Hát jó, hívják így őket – én »csak« a művészi szabadságot és függetlenséget kerestem velük. Meg persze örömöt akartam okozni azoknak az embereknek, akik mondjuk Liszt Ferenc, Csontváry Kosztka Tivadar vagy épp a világhírű magyar szabadulóművész, Houdini apró szobrával találkoznak”, állítja.
Kolodko leszögezi, hogy a miniszobrait is „komoly” szobroknak tartja, és nem hiszi, hogy bármi lényeges különbség lenne a kicsik és a nagyok között – talán csak annyi, hogy a kis szobrok megvalósítását maga is tudta finanszírozni.
A Szomorú tank, szemközt az Országházzal
Arra a kérdésre, hogy mi alapján válogatja ki a karaktereit, akikről/amelyekről szobrot készít, egy példával válaszol: „Láttam egy képet, amin 1956-ban egy orosz tank állt szemben a Parlamenttel, a budai oldalon. Épp ezen a helyen volt a világháborúban felrobbantott első, ideiglenes Duna-híd. Úgy éreztem, hogy ezt a helyet valamiképpen meg kellene jelölni, valahogy emlékeztetni kellene arra, hogy milyen szörnyű a háború, amikor hidakat robbantanak fel, milyen borzasztó az, amikor orosz tankok elözönlenek egy békés várost, hogy mennyire kell szégyellni magukat azoknak, akik ilyen tettekért felelősek. Ezért készítettem oda egy kis tankot, aminek lehorgad az ágyúcsöve, mert ő is szégyelli azt, amit vele tesznek az emberek ellen.”
Kolodko úgy véli, ez a szobor nem lenne „komolyabb” attól, ha nagyobb méretben készítette volna el:
„Nagyon leegyszerűsítve azt tudom mondani, hogy nem a méret a lényeg, hanem a forma és a tartalom.”
Mint mondja, leginkább olyanokról szeret szobrot készíteni, akik valamiért kevés vagy a szükségesnél kevesebb figyelmet kapnak, mint mondjuk Kárpátalján Liszt Ferenc (a zeneszerzőnek ugyanis Ungváron is emléket állított), Arany János, vagy éppen Andy Warhol, akinek onnan származik a családja, esetleg Herzl Tivadar, akinek korábban nem volt szobra Budapesten, hát készített egyet, és gerillaszoborként elhelyezte a szülőháza elé.
Andy Warhol, a talán legismertebb ruszin a legendás konzervdobozon
A „kevésbé magasztos” témák, például a mesefigurák sokat segítenek neki, mert az emberek közel érzik magukhoz őket.
„Ezek a szobrok az utcai járókelőkhöz szólnak, azokhoz, akik – mondjuk úgy – nem járnak naponta kortárs művészeti galériákba. Itt mégis 21. századi, kortárs alkotásokkal alakítanak ki valamiféle kapcsolatot, ugyanis igyekszem ízig-vérig mai, modern alkotásokat létrehozni”
– fogalmaz. A kis méretnek azonban van egy kétségtelen hátránya. Közvetlenül az interjúnk elkészülte előtt próbálták ellopni Breki, a béka szobrát, azt megelőzően pedig egy rajongó, aki nem bírta nélkülözni a lekonyult csövű harckocsi látványát, a Szomorú tankot feszegette ki a helyéről – és ezek csak a legfrissebb esetek. Magyarán: a miniszobrokat nem olyan nehéz „zsebre tenni”, és ezzel a művész is tisztában van, dokumentálja is a kísérleteket hivatalos Facebook-oldalán. Ha elviszik a szobrokat, pótolja őket.
A Főkukac kötött sapkában
„Szerencse, hogy a bronzszobrokhoz az öntőminta megvan, így legalább nem kell teljesen elölről kezdeni a munkát. Nem szeretném elkiabálni, de Budapesten még egész jó a helyzet, csak néhányat kellett pótolni. Persze ehhez talán az is hozzájárul, hogy az évek során sikerült kialakítanom olyan megoldásokat, amik elég nehézzé teszik a tolvajok dolgát. De legalább dolgozzanak meg érte” – fejtegeti kesernyés humorral.
„A legnagyobb védelmet azonban az jelenti, hogy a városlakók közül sokan megszerették a szobrokat, figyelnek és vigyáznak rájuk. Ez néha szinte megható: a Főkukacra télen apró kis kötött sapkát is adtak, hogy meg ne fázzon, Mekk Mesternek karácsonykor pici feldíszített fenyőfát tett valaki a kezébe, a Zöld Béka pedig piros-fehér csíkos sálat kapott a hideg ellen”
– teszi hozzá.
Egy másik mesehős: Mekk Elek
Ott motoszkál bennem a kisördög: vajon gondolt-e arra a mester, hogy Kárpátalja és Budapest után esetleg Erdélyben is felbukkanjon valamikor egy-két gerillaszobor? És ha igen, hol találná meg a helyszínt, ahol fognák is az üzenetet? És milyen figura tudna hordozni olyan egyezményes kódot, amely akár nemzeti, nyelvi hovatartozástól függetlenül is megfejthető lenne nálunk?
„Erdélyben csodálatos helyek vannak. Én is azt gondolom, hogy – sok más dolog mellett – lenne ott helye néhány izgalmas, modern 21. századi gerillaszobornak is, hiszen bőven van minek és kinek szerethető emléket állítani”
– válaszolja sejtelmesen a felvetésre. Nem akarunk ötleteket adni figurákra és helyekre, de: alig várjuk.
Napóleon a villával, alkotó a művével
A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.
„Szokták mondani, hogy a sok nosztalgiázás elfedi a valóságot – hát hogyne fedné, hiszen ez a dolga: megszabadulni attól, ami éppen van, maga az eszképizmus.” A nyolcvanas évek mindig velünk maradnak.
Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.
Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.
Letépte a magyar nemzeti színű szalagot a nándorfehérvári diadal emlékművéről, és helyére román trikolórt idéző pántlikát kötött egy belgrádi román férfi, aki szerint „mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok”.
… a Román Nemzeti Banknak két milliárd euróba került eddig Simion mester győzelme… és a napi politikai káoszon túl: annyi drogot kapcsoltak le Nagyváradon, hogy attól egy T-Rex is kifeküdne.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A magát George Simion hívének kiadó, Tulcea megyei férfi lebozgorozza, szidalmazza, fenyegeti és „visszaküldené” a romániai magyarokat Magyarországra. A TikTok közösségi videómegosztón terjedő videó kapcsán Kézdivásárhely polgármestere is megszólalt.
Az ember megáll egy-egy hajdan délcegen magasodó erdélyi rom előtt, eltöpreng a múlt dicsőségén, a sors forgandóságán… aztán az is eszébe jut, hogy mit, mennyit hasznos megmenteni a düledékek közül.
Az ember megáll egy-egy hajdan délcegen magasodó erdélyi rom előtt, eltöpreng a múlt dicsőségén, a sors forgandóságán… aztán az is eszébe jut, hogy mit, mennyit hasznos megmenteni a düledékek közül.
Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.
Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.
El kellene dönteni: a medve fontosabb vagy az ember.
El kellene dönteni: a medve fontosabb vagy az ember.
Dés valóban hét dombra épült, akárcsak az olasz főváros. És hét határra szóló múltja van. A jelene viszont egy csendes kisvárosé. Ahol béke van. És némi rend, az össznemzeti rendetlenség közepette.
Dés valóban hét dombra épült, akárcsak az olasz főváros. És hét határra szóló múltja van. A jelene viszont egy csendes kisvárosé. Ahol béke van. És némi rend, az össznemzeti rendetlenség közepette.
Gondolatok a hétvégén Sepsiszentgyörgyön kezdődő divízió 1/A jégkorongvilágbajnokság elé.
Gondolatok a hétvégén Sepsiszentgyörgyön kezdődő divízió 1/A jégkorongvilágbajnokság elé.
Sajátos Erdély-tapasztalat, közösségi felelősség, angol romantika és Balassi-kard. József Attila nyelvi öröksége, mágikus ritmusok. Hogyan aránylik Kolozsvárhoz a mindenség? László Noémi költővel Visky András beszélgetett a magyar költészet napján.
Sajátos Erdély-tapasztalat, közösségi felelősség, angol romantika és Balassi-kard. József Attila nyelvi öröksége, mágikus ritmusok. Hogyan aránylik Kolozsvárhoz a mindenség? László Noémi költővel Visky András beszélgetett a magyar költészet napján.
Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.
Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.
A mesterséges intelligencia ugyanis nem nézett ki az ablakon. Ha tetszik, könyvből tájékozódott. Mi viszont kimentünk a dombra és megnéztük. Avarostól, virágözönöstől, szemetestől, mindenestől.
A mesterséges intelligencia ugyanis nem nézett ki az ablakon. Ha tetszik, könyvből tájékozódott. Mi viszont kimentünk a dombra és megnéztük. Avarostól, virágözönöstől, szemetestől, mindenestől.
Jó a bolti avokádó, rukkola, kaktuszgyömölcs és pomelo pénzért, de a természetben ingyen van a csalán, kövér porcsin, vadcseresznye, medvehagyma, tyúkhúr és szamóca. Tessék bátran szedegetni!
Jó a bolti avokádó, rukkola, kaktuszgyömölcs és pomelo pénzért, de a természetben ingyen van a csalán, kövér porcsin, vadcseresznye, medvehagyma, tyúkhúr és szamóca. Tessék bátran szedegetni!
A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.
„Szokták mondani, hogy a sok nosztalgiázás elfedi a valóságot – hát hogyne fedné, hiszen ez a dolga: megszabadulni attól, ami éppen van, maga az eszképizmus.” A nyolcvanas évek mindig velünk maradnak.
Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.