// 2025. július 9., szerda // Lukrécia
Vándornépek

„Nem azért vagyunk emberek, hogy a bolttól a konyhánkig csoszogjunk” – interjú Szálinger Balázs költővel

// HIRDETÉS

A magyarországi Szálinger Balázst sokan tiszteletbeli erdélyi szerzőnek tartják, hiszen Kolozsváron indult a pályája, nemrég pedig egy Nagybányán játszódó drámáját mutatták be.

Kályha Kati című, Nagybánya román megszállásáról írt drámáját nemrég mutatták be Budapesten, jelenleg pedig a mohácsi veszedelemről készül darabot írni, de még mindig fészkelődik, ha drámaírónak nevezik: alapvetően költőnek tartja magát. A Kolozsváron indult szerző tavaly otthagyta a Magvető Kiadót, és a legutóbbi kötetét magánkiadásban adta ki. Utólag úgy érzi, hogy jól döntött, hiszen több százan előfizettek a magánkiadásra, ráadásul sok figyelmet kapott a szokatlan lépés miatt is. A jelenleg a szülővárosában, Keszthelyen élő költőt írásban kerestük meg, és megkérdeztük többek között, hogy hogyan talált rá a Nagybánya-dráma témájára, hogyan ismerte meg ő személyesen a mai várost, mit gondol a mítoszok fontosságáról, Kolozsvárról vagy éppen a hazaköltözésről. A költővel egyébként június elején, a kolozsvári könyvhéten találkozhatnak az érdeklődők. 

Tavaly decemberben mutatták be a Radnóti Színházban Kályha Kati címmel a Nagybánya román megszállásának idején játszódó darabodat. Ez már a sokadik szál amivel (a tágabb értelemben vett) Erdélyhez kötődik a pályád. Hogyan, miért kezdett el érdekelni maga a téma, Trianon és következményei, és miért éppen Nagybánya lett a színhelye a darabnak?

Mindig is érdekelt a történelem. Ha antikváriumba lépek, sosem az irodalomhoz megyek először, a történelem, a szociológia, a néprajz mindig izgalmasabb nekem. Pár éve Király Lászlóval meg Király Zolival voltunk együtt Nagybányán, Laci bácsi sokat mesélt a pár évtizeddel ezelőtti városról. Aztán érdekelni kezdett, és rátaláltam a Hungaricana felületén a teljes digitalizált nagybányai sajtóra. Az ember ilyenkor mindig megnézi, hogyan jelent meg a sajtóban a történelem. Túl sokat olvastam, kezdett ismerősöm lenni a város. Azok a finom változások a sajtónyelvben, amelyek a megszállás heteiben történtek, döbbenetesek voltak. Nem is volt esélyem, hogy ne foglalkozzam a témával.

A darab megírása előtt dokumentációs céllal egy hónapot éltél is Nagybányán a családoddal. Milyen volt ez a hónap, milyen élményekkel gazdagodtál? Milyennek ismerted meg a mai Nagybányát, és mennyiben különbözik ez a város attól a Nagybányától, amiről a darab szól?

A csodálatos Teleki Magyar Házban volt a szállásunk, ami azért is volt jó, mert Dávid Lajos (A Teleki Ház egyik munkatársa – a szerk.) személyében remek helytörténész közelségében lehettem. A vendéglátókon keresztül szépen kinyílt előttünk a helyi világ, az egy hónap alatt már volt autószerelőnk és varrónőnk is, a piacon meg a Ligetben már a második héttől megismertek minket. Sokat beszélgettem Várvédő Zsolttal a főtéri antikváriumban, az egész nagybányai múlt a fejében van, az egyik anekdotája szinte szó szerint bekerült a darabba. Dávid Lajos összehozott Balogh Béla történésszel, tőle is fontos dolgokat tudtam meg, hogy nehogy mellélőjek a drámában, nagyon fontos volt a történelmi hitelesség. Sokat körtúráztunk, Zsibótól Máramarosszigetig bejártuk a környéket. Hogy mennyiben különbözik a mai város a régitől? Van a régi Nagybánya körül egy százezres lakótelep, nagyjából ennyi. De az ember képes felvenni egy régi szemüveget: én fél lábbal a régi városban éltem ott.

Hogyan fogadta az előadást a budapesti közönség, milyen visszajelzéseket kaptál eddig?

Egyelőre minden előadás telt házzal megy, és a kritikák is jók.

Korábban Al-dunai álom címmel Orsova környékének is szenteltél egy könyvet, miután ott szintén éltetek egy hónapot. Arra a vidékre mi vezérelt?

Egyszerű gyerekkori álom, aminek akkor jött el az ideje, hogy utánamenjek.

Ada Kaleh szigetének pusztulását egy interjúban az Atlantisz-mítosszal állítottad párhuzamba. Miért fontosak a mítoszok az identitásunkban, illetve a történelmünkben?

Mert nem azért vagyunk emberek, hogy a bolttól a konyhánkig csoszogjunk, és ez töltse ki az életünket. Itthon, Keszthelyen, ahol két éve élek, is van egy nagy mítosz: Festetics György gróf mítosza. Széchenyi nagybátyja volt, és hozzá hasonlóan elképesztő dolgokat vitt véghez. Lehetne sorolni a város pontjait, hol érződnek máig az ő döntései, a kastélytól az egyetemig, hiszen máig meghatározzák az ő évtizedei a város arculatát. De ennél sokkal fontosabb a mítosz. Festetics György nem azt csinálta, hogy dacosan szembement a teremtés lehetetlenségével, hanem egyszerűen nem foglalkozott vele. Ha úgy kelt fel, hogy van értelme kultúrába fektetni, akkor megcsinálta, és a város kétszáz év után is nagyrészt erről a tőkéről szüretel. Sajnos folyamatosan pereg a vakolat a gróf építményéről, egyszerre pusztul a belváros és egyszerre szeretetnyelv a térkövezés, de szerencsére mindig marad annyi, amennyi reményre ad okot. A Helikon, a kétévente megrendezendő középiskolás művészeti verseny pár napra több ezer diákot hoz ide ebbe a húszezres városba, ez mindenképpen a gróf szándékához méltó teljesítmény. Egy kisváros művelődésszervezői elbírnak ezzel az emberfeletti feladattal, de nem bírnának el vele a gróf mítosza nélkül. Ezért fontos a mítosz.

Említettem, hogy sok szálon kötődik Erdélyhez a pályád, hiszen itt is indultál, Kolozsváron jelent meg az első két köteted, így tiszteletbeli erdélyi szerzőnek tekintenek sokan. Mi a története a te erdélyi indulásodnak?

Tusnádi tábor, már-már abbahagyja a joghallgató az írást, találkozik a helyőrségesekkel, és lassan kikopik a jogról – félszavakban ennyi.

Hogyan látod a mai Kolozsvárt, és mit jelent neked ez a város?

Kolozsvár csodája, mint minden fővárosé, az állandó megújulás. Hogy fél év alatt is változik annyit, ami megrázza-felfrissíti kicsit az embert. A mai Kolozsvárt én sajnos már nem ismerhetem elég jól, ahogy az sem ismer már engem. De az a város, amiben költőként elindultam, mindig meghatározó marad.

Tavaly otthagytad a Magvetőt, és a magyar irodalomban párját ritkító módon magánkiadásban jött ki a legutóbbi, Koncentráció című versesköteted. Miért szántad rá magad erre a lépésre, és mik a tapasztalataid eddig?

Az okokról már annyit beszéltem, hogy borzalmas, de innen, egy év távolságból nézve: az a helyzet, hogy a fő ok az, ami végül bekövetkezett. Sok szerencse kellett hozzá, a lépés egyedisége plusz sajtófigyelmet hozott, amit nyilván nem fogok már megkapni egy következő kötet esetében, de eufória volt az egész tavalyi év. Ebből a szempontból mindenképpen. Teljesen más olvasói viszonyokat tapinthattam meg, olyan közelségbe kerültem hozzájuk, mint soha. Megtapasztaltam, mennyivel mozgékonyabb vagyok így, hogy a magam kiadója vagyok, és szakmailag se hiszem, hogy rosszul jártam: se kevesebbet, se rosszabbakat nem írtak a kötetről, mint korábban.

Budapestet is otthagytad, és a szülővárosodba, Keszthelyre költöztetek. Sok lett a nagyváros?

Nem valahonnan költöztem, hanem valahova. A szülővárosomba, ahova mindig is haza akartam jönni, de persze egyedül ezt nem tudtam volna megtenni, úgyhogy itt is a szerencse kísért, hiszen a feleségem is nyitott volt erre a lépésre. Én innen már nem is megyek sehova.

Régebben kizárólag költőként határoztad meg magad, a Kályha Kati után viszont most, ha jól tudom, Mohács-drámán dolgozol. Beszippantott a történelmi darabok varázsa? Miért éppen Mohács?

Továbbra is maradjunk a költőnél: ha drámaírónak neveznek, fészkelődöm. Nem vagyok az. Baromi izgalmas a Mohácshoz vezető út, amikor sok, szinte mind a jó irányba mutató dolog, előjel, szándék egymást oltja ki, és középen egy tehetséges, de a körülmények foglyaként vergődő húszéves fiú, II. Lajos áll, aki nemcsak az életét adja, de a nevét is az ország tragédiájához. Az utókor pedig méltatlanul negatív bizonyítványt állít ki róla, pedig nem kevésbé volt áldozata a történelemnek, mint bármelyik közkatona.

Mik a legközelebbi tervek, mire számíthatnak az olvasók a közeljövőben?

Lesz egy kis meglepetésem pár hét múlva, de erről egyelőre nem mondhatok semmit. Viszont egy jó kis csönd valóban nem ártana, szegény olvasók is megérdemlik már. Egyet tudok biztosan: június elején találkozunk a kolozsvári könyvhéten.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!
Főtér

Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!

Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint
Krónika

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint

Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.

Motorbiciklist ölt meg egy medve a Transzfogarason – hírek csütörtökön
Főtér

Motorbiciklist ölt meg egy medve a Transzfogarason – hírek csütörtökön

Állami költségvetésből buliztak a Salromnál, miközben megfeszített erővel keresték a hatóságok a parajdi bányakatasztrófa megoldását. A betegszabadságokat is érintik a kormány új megszorítási intézkedései.

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez
Székelyhon

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez

Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.

A nyugdíjakat is érintő módosító javaslatokat nyújtott be a PSD a deficitcsökkentő intézkedéscsomaghoz
Krónika

A nyugdíjakat is érintő módosító javaslatokat nyújtott be a PSD a deficitcsökkentő intézkedéscsomaghoz

Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.

Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el Hargita és Kovászna megyében is
Székelyhon

Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el Hargita és Kovászna megyében is

Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) tizenöt megye folyóvizeire.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS