A két nagy párt nem csak a jelenlegi kormányzásra, hanem az EP-választásokra is érdekházasságot kötött, és minden esélyük megvan a hatalom megtartására a szeptemberi parlamenti választások után.
Valószínűleg sokszor fogunk még írni az idei választásokról és kampányokról, de bizonyos dolgok máris jól látszanak.
Azzal, hogy az elvileg (mondhatni: ideológiailag, ha Romániában lenne még jelentősége a klasszikus politikai ideológiáknak) egymás ellenfeleinek számító PSD és a PNL érdekházasságot kötött a júniusi európai parlamenti választásokra, megadták az idei választási szuperév alaphangját. A legutóbbi INSCOP-felmérés máris jelzi a PSD-PNL Szövetség előrevetíthető győzelmét: legalábbis az EP-választásokon a két nagy párt együttesen a szavazatok 43,7 százalékára számíthat. Ezzel a jelenleg kormányzó két nagy párt máris egy nagy győzelemmel nyitja meg a négy választás sorát.
Az EP-választásokkal egyidejűleg rendezett önkormányzati választásokon külön listán indul a PSD és a PNL. Ebből is látszik, hogy
aminek az előnyeit mindkét alakulat felismerte. Az Európai Parlament ugyanis a romániai képviselők számára közös játéktér, és nem nagyon fordul elő az, ami például Magyarország esetében: nem jellemző, hogy a román képviselők ideológiai vagy pártpolitikai alapon támadják vagy fúrják egymást, hanem jól olajozott hatékonysággal képesek összezárni Brüsszelben, Strasbourgban, és képviselni, védeni az ország érdekeit az EU szintjén. Másrészt a két választás összevonásával maximalizálni tudják a hagyományosan alacsony választói részvételű EP-választásokon a szavazatokat.
Az önkormányzati választásoknak ezzel szemben más a logikája, itt a PSD-PNL érdekházasság jellegű viszonya nem teszi lehetővé a közös indulást. A nagy pártok ereje ugyanis helyi szinten keresendő, ahol a polgármesterek kezében van a pártszimpátia irányítása, ráadásul helyi szinten épült ki és virágzik az üzleti, gazdasági klientúra, ezeket pedig általában nem lehet csak úgy összekeverni két, a távoli Bukarestben élő pártelnök utasítására.
Romániában gyakorlati szemléletű politizálás zajlik – háborogtak is sok évvel ezelőtt a történelmi román pártok sokat látott idősebb képviselői, amikor a szociáldemokratákkal kellett valamiben közösködni. Mára ezek az elvi-ideológiai határok eltűntek.
és nagyon jól tudják, hogy például a települési aszfaltozási szerződésekből melyik pártkasszába hogyan és mennyi pénz csorog vissza. „Most a te embered kapja a megbízást, aztán jön az enyém” és így tovább, ilyesmiből egyik párt sem csinál nagy ügyet, mert tudja, hogy végső soron a mérleg kiegyenlítődik.
Az említett felmérés szerint a PSD 30,6 százalékot, a PNL pedig 25,6 százalékot kapna az önkormányzati választásokon, ez összeadva pedig bőven abszolút többséget jelent. Ha júniusban külön is indulnak, a decemberi parlamenti választások perspektívájában ez igen erős pozíció, amit – ha okosak – nem fognak torzsalkodással gyengíteni. Akkor is erős marad a két párt pozíciója, ha vannak PSD-tagok vagy szimpatizánsok, akik soha nem szavaznának a PNL-re és fordítva.
Viszont ezzel az EP-választási összeborulással (aminek, látjuk, a várható számbeli eredménye alacsonyabb, mint a külön listás indulásnak) a két nagy párt azt üzeni: erősek vagyunk külön-külön is, de az ország érdekeiért bármit megteszünk, még akár össze is fogunk – ez az üzenet már eddig is megfogalmazódott: sem Marcel Ciolacu PSD-elnök és kormányfő, sem Nicolae Ciucă PNL- és szenátusi elnök és a pártjaik sem eszik meg egymást kormányon. Eddig is kibírták különösebb marakodás nélkül, mivel a tét nagy volt: az európai alapokból érkező eurómilliárdokat kellett okosan felhasználni. Kérdés persze, hogy ez az állapot kitart-e az év végéig, és a júniusi, illetve a szeptemberi választások kalandjai és esetleg előre még látható történései mennyire fűtik fel a kedélyeket a két pártban. Ha minden a jelenlegi „harmónia” jegyében zajlik, akkor
legyen az közös vagy kölcsönösen támogatott jelölt.
A PSD és a PNL viszonya és szereplése a látszólag bebiztosított pozíciók ellenére mégis döntő fontosságú lesz idén. Merthogy a nagy kérdés a szuperválasztási évben az AUR szereplése.
George Simionék az idézett felmérés szerint 20,6 százalékot kapnának, ezzel pedig a második helyen végeznének. Az önkormányzati választásokon szintén a harmadik legnagyobb erő lenne az AUR 17,4 százalékkal. Ez pedig – a parlamenti választások perspektívájából nézve – hatalmas eredmény, ami királycsináló, értsd: a kormányalakítást igen erősen befolyásoló pozíciót biztosítana Simionéknak. Ami egy további dimenziót ad a PSD és a PNL megőrzendő jó viszonyának és egymásra utaltságának: úgy kell dolgozni a következőkben, hogy az őszi kormányalakítási tárgyalásokon a lehető legkisebb súlya legyen az AUR-nak.
Ezzel pedig (ismét) az RMDSZ szerepe értékelődik fel, mert a PSD és a PNL, akár együtt, akár külön indulnak a parlamenti választásokon, jóval nagyobb eséllyel veszi be a kormányzati egyenletbe az RMDSZ általában 5-6 százalékát, mint az USR, a PMP és a Jobboldal Ereje alkotta, bizonytalan stabilitású Egységes Jobboldal Szövetség jelenleg 10 százalék körülire mért támogatottságát. Az USR ugyanis a néhány évvel ezelőtti politikai üstökösből igen hamar hullócsillaggá vált, a PNL-nek igen kellemetlen emlékei vannak a velük közös kormányzás idejéről, meg különben is, nem valószínű, hogy a mai politikai palettán lenne két, egymástól távolabbi pólus, mint az USR és a PNL-PSD. A másik két törpepárt pedig lényegében semmilyen szerepet nem játszik a jelenlegi belpolitikában.
Az RMDSZ szerepe különösen felértékelődik a rendszer- és EU-kritikus AUR-ral szemben, amelyre ráadásul orosz-affinitás erős gyanúja is rávetül. A Román Hírszerző Szolgálatot közel tíz évig vezető, posztjáról tavaly nyáron távozott Eduard Hellvig nemrég mondta, hogy a SRI-ben évekig nem számoltak az AUR felemelkedésével és nem is vizsgálták az alakulat esetleges közelségét az orosz érdekekhez, most viszont meglebegtette, hogy a pártvezetés Moszkva kottájából játszik.
A jelenlegi geopolitikai helyzetben pedig igencsak valószínűsíthető, hogy
Románia ugyanis az utóbbi évtizedekben a NATO és az Egyesült Államok kelet-európai hídfőjévé vált, ahol egy oroszpártisággal gyanúsított AUR 17-20 százalék körüli népszerűsége rögtön nem csak a pártok harcának kérdése, hanem geopolitikai színezetet is kap. Ez pedig belpolitikailag megint csak a két nagy pártnak jelent előnyt, hiszen ezzel a támogatottságuknak nemzetközi dimenziója is lesz.
Az RMDSZ szerepe ebben a képletben ismét jelentősen felértékelődik (ne zavarjon senkit az INSCOP-felmérésben szereplő 4 százalék körüli eredménye, a választások közti felmérések soha nem mérik pontosan az RMDSZ-t, a választásokon ez az arány a megszokott 5-6 százalékos lesz).
Az RMDSZ-nek ráadásul nem kell kitalálnia a kampány-spanyolviaszt, az etnikai politizálás megszokott jelszavai és tézisei – „ott kell lennünk, ahol a döntések születnek, hogy a magyar érdekeket képviseljük”, „a magyarok érdekeit rajtunk kívül senki nem fogja képviselni”, „románveszély” – most is működni fognak, mert egyébre nem lesz szükség. Még a korábban alkalmazott muszáj-autonómiázást sem kell bevetniük. A megszokott etnikai szavazási logika felül fogja írni azt is, amivel sokan riogatnak, hogy az AUR-nak magyar támogatói is vannak – a ténylegesen rájuk szavazók jó eséllyel lényegesen kevesebben lesznek, mint ahányan az elmúlt években szimpatizáltak a Simionék által a közösségi médiában terjesztett összeesküvés-elméletekkel.
A nemrég a Székelyföld autonómiája ellen egyértelműen felszólaló Marcel Ciolacu és a magyarellenes szlogeneket szívesen és rendszeresen bevető AUR (soraiban a régóta ismert Dan Tanasă-val, hogy mást ne említsünk) ellenében
Szükség esetén talán ismét kerül pár ezer, ha nem is teleormani, de mindenképpen dél- és kelet-romániai szavazat, ami biztosíthatja vagy megerősíti azt az 5-6 százalékát az RMDSZ-nek. Magyarán: „ellenfelei” segítenek fognak, ha kell, mert ez lesz az ő érdekük is.
Most még csak március elején vagyunk, júniusig még rengeteg közvélemény-kutatás készül majd, módosulhatnak a mért népszerűségi indexek is, de a legfontosabb jelzőkövek és irányok megmaradnak, úgy gondolom. Hacsak nem történik valami előreláthatatlan.
„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”
A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.
Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.
A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.
Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.
Medve támadt egy férfira vasárnap este Predeál egyik utcáján. A medvetámadás áldozata eszméletét vesztette.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.
A mesterséges intelligencia ugyanis nem nézett ki az ablakon. Ha tetszik, könyvből tájékozódott. Mi viszont kimentünk a dombra és megnéztük. Avarostól, virágözönöstől, szemetestől, mindenestől.
A mesterséges intelligencia ugyanis nem nézett ki az ablakon. Ha tetszik, könyvből tájékozódott. Mi viszont kimentünk a dombra és megnéztük. Avarostól, virágözönöstől, szemetestől, mindenestől.
Jó a bolti avokádó, rukkola, kaktuszgyömölcs és pomelo pénzért, de a természetben ingyen van a csalán, kövér porcsin, vadcseresznye, medvehagyma, tyúkhúr és szamóca. Tessék bátran szedegetni!
Jó a bolti avokádó, rukkola, kaktuszgyömölcs és pomelo pénzért, de a természetben ingyen van a csalán, kövér porcsin, vadcseresznye, medvehagyma, tyúkhúr és szamóca. Tessék bátran szedegetni!
Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?
Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?
Fociultrából unionista, politikai radikálisból mérsékelt szuverenista. Az AUR vezetőjének portréja.
Fociultrából unionista, politikai radikálisból mérsékelt szuverenista. Az AUR vezetőjének portréja.
Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?
Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?
Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.
Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.
A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.
A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.
A rajongásban kétségtelenül van valami isteni és megmagyarázhatatlan. Dread Sovereign, Death the Leveller és Redux live in Kolozsvár.
A rajongásban kétségtelenül van valami isteni és megmagyarázhatatlan. Dread Sovereign, Death the Leveller és Redux live in Kolozsvár.
A budapesti halkutató és természetfilmes legújabb alkotása egyszerre mutatja meg az Erdélyi Szigethegység vizes élőhelyeinek évmilliós és kortárs arcait.
A budapesti halkutató és természetfilmes legújabb alkotása egyszerre mutatja meg az Erdélyi Szigethegység vizes élőhelyeinek évmilliós és kortárs arcait.
A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.
A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.
„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”
A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.
Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.
A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.