// 2025. április 25., péntek // Márk

A méhek tisztelete nem most kezdődött – báró Ambrózy Béla, a magyar méhészet megteremtője

// HIRDETÉS

Évezredek óta szeretik és tisztelik ezt a különleges, enigmatikus rovart, amelytől az élelmünk függ. Megmutatjuk, ki volt az, aki meghonosította és intézményesítette a méhészetet a magyar nyelvterületen – egyenesen Erdélyből.

Kezdjük azzal a közhellyel, hogy az emberek és méhek kapcsolata évezredekre megy vissza. Ebből kiindulva sosem árt újra tudatosítani, mennyire egymásra vagyunk utalva mi és a méhek: a virágos növények 80 százalékát ők porozzák be, ez a számarány pedig azt a 130 gyümölcs- és zöldségfélét is tartalmazza, amit nap mint nap megeszünk. Ha pedig ez sem volna elég (hiszen hozzászokik az ember bármihez, még ha rossz is), gazdasági adatokban nézve a méhek és más beporzó fajok 550 milliárd euróval járulnak hozzá a világ élelmiszertermeléséhez.

Az élelmiszertermelés azonban kockázatos feladat, amelynek sokrétű problémáira sem egyszerű kérdések, sem egyszerű válaszok nincsenek: azt viszont biztosan tudjuk, hogy a klímaváltozás történik, az emberi túltermelés is, az élelmiszertermelésben sok káros módszert hoztunk be és sok esetben gyakorlatilag magunk alatt vágjuk a fát – meg a méhek alatt, ha érthető ez a kis szándékos képzavar ellenére.

A peszticidek – különböző gyom-és rovarirtó, növényvédő szerek – alkalmazása ellentmondásos kérdés, azonban nem tagadható, hogy az olyan élőlényekre is hatással van,

amelyeket nem szeretnénk és nem kellene kiirtani.

Noha az EU 2018-ban betiltotta a méhekre (házi- és vadméhekre egyaránt) káros neonikotinoidoknak nevezett rovarirtó szerek használatát a mezőgazdaságban, úgy tűnik, mégsem megállítható az a folyamat, hogy méhcsaládok tömkelege váljon a peszticidek áldozatává. Április 9-én jelent meg a hír, hogy Erdélyben is, Szatmár megyében pusztult el 300 méhcsalád, és a károsult méhészek a közeli repceföldeken használt peszticidek miatt háborodtak fel a károsodást követően, mondván, hogy törvényt szegtek, amikor nem értesítették őket, hogy a kaptárokhoz közeli repceföldeket kezelni fogják. Románia méhpusztulás terén az élen jár: a méhkolóniák 30 százaléka pusztult el például a 2021-es év folyamán.

Ahogy azt a méhészek szemszögéből írtuk is korábban:

„sokat lehet ugyanis arról hallani, hogy a méhek egyre sérülékenyebbek, és nem is csak a betegségek, hanem a gyomirtó szerek, illetve az éghajlatváltozás miatt is, és ez komoly aggodalomra ad okot. A méhek és a hozzájuk hasonló beporzók ugyanis nélkülözhetetlenek az élővilágban, rengeteg növényt, köztük számos haszonnövényt is ők poroznak be, nélkülük pedig ezek a növényfajok és -fajták egyszerűen kivesznének. (…) A legnagyobb baj mégis az, hogy a rovar- és gyomirtó szerek legyengítik a méheket, így nem elég ellenállók az alapbetegségekkel szemben sem.”

A házi méh mellett még 20 ezer féle más méhfaj terjedt el a világon, és bár a házi méhek jelenléte és aktivitása a biodiverzitás szemszögéből nézve domináns, ebben az esetben tökmindegy, hogy ki dominál, hiszen ezek a szerek bármilyen beporzóra igen károsak.

Erdély és a Kárpát-medence biodiverzitás, illetve tájtípusok szempontjából is az élen jár – élen járt mindig is, a balkáni régióval egyetemben.

A haszonnövényekkel teli szántóföldektől, a földeket elválasztó bokros-fás sávokon, a dombvidékeken, fás legelőkön, erdőkön keresztül a hegyi kaszálókig mindenféle hely van, ami beporzásra alkalmas növényekkel van tele.

Ezt az értéket emelte és használta ki báró Ambrózy Béla is a 19. század második felétől kezdődően, aki (az akkor még monarchiabeli) magyar méhészet egyik megteremtője és hatásos elterjesztője volt – egyenesen Temesgyarmatról. Ambrózyt – A. A. Milne Micimackójából származó szavakkal – rokonai, barátai és üzletfelei (értsd: a köznyelv, a kortársak és a sajtó) édes bárónak vagy mézes bárónak nevezték, kiemelkedő ügyszeretete és elhivatottsága miatt. A báró úr az akkori Temes vármegye másodalispánja volt, valamint királyi és császári kamarás egy személyben, sőt – pályafutásának lényeges pontjaként – hadnagyi szerepet is betöltött, amikor részt vett a szárd-francia-osztrák háborúban, az 1859-es olaszországi hadjáratban. Ebben az időszakban kezdte el érdekelni a méhészet, egészen pontosan a csaták közti pihenők alatt – bele se mernénk gondolni, hogy micsoda nyugalmat, precizitást és gyengédséget igényelt egy ilyen tevékenység a hadviselés mellett. Bár kétségkívül van hasonlóság aközött, hogy valaki a csata hevében, fegyverrel és fokozott figyelemmel keveredik el bajtársai között és ahogy besétál a kaptárak közé, vagy egy méhraj közelébe megy. Ha nem vigyáz az ember, kaphat egy-egy szúrást innen is, onnan is, a lovagias kiállás pedig szükségszerű. (Lovagokról pedig később is szó lesz.)

Ambrózy Béla fokozatosan építette fel méhészeti karrierjét. Eleinte tanulmányokat folytatott nemzetgazdasági területen, a kiegyezést követően leszerelt, majd német méhészektől tanulta ki a mesterséget. Eleinte krajinai (a mai Szerbia területének felelne meg) és karinthiai (a mai Ausztria egyik déli régiója, számottevő szlovén kisebbséggel) méhekkel kezdte a gazdálkodást, aztán áttért szűkebb hazájának méheire a Bánságban.

A hosszú 19. század intézményesülési hullámaiban alapító tagként lépett be a Grand Miklós által létrehozott Délmagyarországi Méhészegyletbe, 1875-ben. Az egylet lapot is indított Ungarische Biene néven, magyarul nyelven később Magyar Méh néven futott a folyóirat, amelyben Ambrózy is számos publikációt közölt, többek közt a sok kiadást megért A méh című átfogó munkáját is itt hozta le a folyóirat, folytatásos közlésként. 1880-tól Grand Miklóssal együttműködve szerkesztette is a lapot. Az intézményesülési hullámok és világkiállítások korának megfelelően Ambrózy is részt vett különböző vándorgyűléseket és kiállításokon, ahonnan számos oklevelet, díjat és elismerést vitt haza.

Báró Ambrózy Béla könyvének harmadik kiadásának borítója

A méh című könyve abban az időszakban jelent meg, amikor Ambrózy a Szabadelvű Párt országgyűlési képviselőjeként vett részt a politikában, 1887 és 1896 között – a könyv első kiadása épp az utóbbi évszámra tehető, a Magyar Méhészek Egyesülete pedig 1889-ben alakult meg, miután egyesült a fent említett Délmagyarországi Méhészegylettel. Ambrózy rövid ideig elnöke volt az egyesületnek, ezt követően az össze méhészeti szakmai csoportosulás beolvadt az Országos Magyar Méhészeti Egyesületbe. E sok vitát és fordulatot magába foglaló intézményi (olykor unalmas) hercehurca azonban megfelel a mai online szövetségek és érdekképviseletek érdekeinek, a magyar méhészet pedig nem tartana ma ott, ahol tart.

Ambrózy Béla egyik mesterem a lengyel származású Jan Dzierzon áll kaptárai mellett - illusztráció a báró könyvéből

Ambrózy báró tevékenysége két szempontból is fontos volt. Az egyik az, ahogy hatalmát és rangját meghazudtolva igyekezett a közös érdekeket képviselni saját és állami köreiben egyaránt, békét és közös alapot teremteni a szakma számára:

„Grand Miklós és Ambrózy Béla báró voltak a magyar méhészet modern fejlesztésének alapvetői, úttörői, országos fölkarolásának első apostolai; ők mutatták meg, egyengették és irányították továbbhaladásunk útjait. Milyen különös? Amaz, a szerény, de áldásos munkásságú néptanító, ez a magyar mágnás; a népnevelés napszámosa az egyik, a nemzeti arisztokrácia nagynevű jelese a másik, de anynyi demokráciával mélyen érző nemes lelkében, hogy a két társadalmi távolság benső barátsággá, egyetértő, együtt érző lélekké olvad a kis méh varázsló döngicsélésinek a kedvelése közben.”

írta róluk a Méhészeti Közlöny 1902-ben, kétségtelenül mézédes stílusban, ámde nagyfokú igazságtartalommal. Grand Miklós néptanító, a báró barátja volt a másik fontos tényező, ugyanis ő Buziáson méhészkedett eredetileg, viszont a Földmívelésügyi Minisztérium kinevezte őt méhészeti vándortanítónak Ambrózy közbenjárására.

Mit is jelentett ez? Azt, hogy az egykori Temes, Torontál, Krassó-Szörény, Bács-Bodrog, Arad, Csanád megyék területén minden községben iskolai méheseket hozott létre, illetve a méhészeti vándortanítói intézmény országos szakfelügyelője és vezetője volt, valamint meghonosított néhány kaptártípust, sőt, módosított is egyet, amelyet Grand-kaptár néven a huszadik század elejéig használtak is. Ambrózy nevéhez is fűződik kaptártípus: a korszerű, európai szintű méhészet magyar képviselőjeként nyugati tapasztalatai alapján a vándorméhészet és a vándorlásra alkalmas kettős ikerkaptár elterjesztője.

A berlini gazdák kiállításán a Magyar Méhészek egyesületének standja. Ismerős a vásári hangulat?

Ambrózy kétségkívül nemes cselekedeteket tudhatott maga mögött. A szójáték ellenére érdemes visszamennünk az időben a méhek társadalmi felépítéséhez (matriarchátus) és a méhészet szakrális jellegéig. Az óköri görögök mítoszai között ismeretes volt Melissza, aki egy nimfa volt, és felfedezte, valamint megtanította a méz használatát – a méhek róla kapták a μέλισσαι (mélissai) nevet. A méhek a nimfák szimbólumaivá váltak, mivel úgy tartották, hogy ők maguk is időnként méhekké változtak át. A Melissae többes számú megnevezést egy idő után Démétér, Artemisz, Perszephóné és Delphoi Apollón papnői viselték, mivel a méhek tisztaságát kapták meg általa. A metamorfózis, a fejükön virágport viselő női lények kultusza burkoltan megjelenik a homéroszi himnuszok között is, egészen pontosan a Himnusz Hermészhez (ford. Devecseri Gábor) utolsó sorai között:

„Ám mást mondok, pajzstartó Zeusz s nagynevü Maia

gyermeke, néked, az égilakók hasznos követének.

Mert élnek bizonyos hajadon nővérek a földön,

hárman vannak, szentek, gyors szárnyuknak örülnek.

Mindegyikük feje meg van hintve fehérszinü liszttel,

a Parnasszosz alatt élnek s ott tőlem egészen

távoli jóstudományt oktatnak, melyet amíg még

gyermek voltam a csordánál, tudtam s az apám nem

bánta. Ezek röpködnek a réteken erre meg arra,

lépeket épitenek, majd mindegyiket teletöltik.

Hogyha fehér mézet kóstolnak s lázbahevülnek,

megmondják a valót készséggel jóslataikban.

Ámde ha elveszik isteni édes táplálékuk,

akkor nyugtalanul szálldosnak s félrevezetnek.

Őket néked adom, te pedig kérdezz figyelemmel,

örvendj szívedben s ha tanítod majd a halandót,

jóslatodat gyakran hallhatja meg az, ha szerencsés.”

Ókori Melissza-nimfa ábrázolás

A méhek mai „nemes” szolgálói között a magyar nyelvterületen az utóbbi évtizedben létrejött mézlovagrendek vannak – a szakszervezetek, egyesületek és egyletek mellett úgy tűnik, egy ceremoniálisabb, méltóságteljesebb szövetségre is szeretnek lépni a közös ügyek érdekében.

Az első mézlovagrendet Szent Ambrus, a méhészek védőszentje égisze alatt alapították Baján, Magyarország déli részét. Ezt követően több helyen is elterjedt a gyakorlat, Erdélyben működik mézlovagrend Csíkban, Nyárádszeredában, Gyergyóban, Udvarhelyszéken – méhészgazdák tömörülése, akik az díszviselet, a zászló/címer mellett a méztermékek, a méhészeti tevékenységek, a természettel és a helyi közösségekkel való összhang, a hivatástudat, az egészséges életmód propagálása mellett esküdtek fel. A gazdák mellett választott mézkirálynő is van, aki lovaggá üti őket.

Hogy anakronisztikus-e ez az egész? Egészen biztosan, még akkor is, ha napjaink találmánya. Az is biztos viszont, hogy a szeretettel elköteleződés egyik ceremoniális formájaként, közösségformáló erőként van jelen. Ambrózy Béla pedig a temesvári evangélikus templomban nyugszik, ahol őt újratemették még 2022 folyamán – a gyergyószentmiklósi méhészek pedig emléktáblát is avattak neki a városban található Csiky-kertben, mivel az egykori báró gyakran megfordult a városban, és jó barátságot ápoly Csiky Dénessel, az arborétum létrehozójával.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Kik ma az erősebb kutyák, avagy ki ért ma a politikához?

Varga László Edgár

A politika nyílt csatatérré változott, ahol az elveknek már nincs semmi keresnivalójuk. Jobb, ha ehhez hosszászokunk…

Erdély, a gyűlölet kertje

Fall Sándor

„De gyűlölni kell a népnek tetsző táposokat is. A pszichológust, a konteóterjesztőt, a szavalót. Az ő előadásaikat meg kell akadályozni, ez indokolt és jogos. A nekünk tetszőkét nem, a nekik tetszőkét igen.”

// HIRDETÉS
Nagyítás

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek

Sólyom István

Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.

Az idei tavasz egyáltalán nem olyan, mint amit a mesterséges intelligencia ajánl (FOTÓK)

Szántai János

A mesterséges intelligencia ugyanis nem nézett ki az ablakon. Ha tetszik, könyvből tájékozódott. Mi viszont kimentünk a dombra és megnéztük. Avarostól, virágözönöstől, szemetestől, mindenestől.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Több száz új radar kerül a romániai utakra – hírek hétfőn
Főtér

Több száz új radar kerül a romániai utakra – hírek hétfőn

Négynapos iskolahetet tesztelnek egy erdélyi elitiskolában. Azzal vádoltak egy férfit, hogy visszaélt a segélyhívóval, de most pert nyert.

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita
Krónika

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita

Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.

Az Athosz-hegyen talált rá Istenre a szerzetessé vált román informatikus – hírek kedden
Főtér

Az Athosz-hegyen talált rá Istenre a szerzetessé vált román informatikus – hírek kedden

Airsoft fegyverrel fenyegetett meg egy 15 éves lányt egy 20 éves férfi, majd elvette a telefonját. Hétvége? Akkor lehűlés.

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba
Székelyhon

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba

A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.

Hazalátogatott húsvétra egy magyarfenesi gólya, nem kértek belőle
Krónika

Hazalátogatott húsvétra egy magyarfenesi gólya, nem kértek belőle

Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.

Sokan keresték, és végül meg is találták a Gyergyóalfaluban eltűnt idős férfit
Székelyhon

Sokan keresték, és végül meg is találták a Gyergyóalfaluban eltűnt idős férfit

A falutól mintegy négyszáz méterre találták meg több órai keresés után azt az idős férfit, akinek eltűnését szerdán kora délután jelentették a hozzátartozói.

// még több főtér.ro
A vers által egyre mélyebben ismerünk önmagunkra
2025. április 15., kedd

A vers által egyre mélyebben ismerünk önmagunkra

Sajátos Erdély-tapasztalat, közösségi felelősség, angol romantika és Balassi-kard. József Attila nyelvi öröksége, mágikus ritmusok. Hogyan aránylik Kolozsvárhoz a mindenség? László Noémi költővel Visky András beszélgetett a magyar költészet napján.

A vers által egyre mélyebben ismerünk önmagunkra
2025. április 15., kedd

A vers által egyre mélyebben ismerünk önmagunkra

Sajátos Erdély-tapasztalat, közösségi felelősség, angol romantika és Balassi-kard. József Attila nyelvi öröksége, mágikus ritmusok. Hogyan aránylik Kolozsvárhoz a mindenség? László Noémi költővel Visky András beszélgetett a magyar költészet napján.

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek
2025. április 07., hétfő

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek

Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek
2025. április 07., hétfő

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek

Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Különvélemény

Kik ma az erősebb kutyák, avagy ki ért ma a politikához?

Varga László Edgár

A politika nyílt csatatérré változott, ahol az elveknek már nincs semmi keresnivalójuk. Jobb, ha ehhez hosszászokunk…

Erdély, a gyűlölet kertje

Fall Sándor

„De gyűlölni kell a népnek tetsző táposokat is. A pszichológust, a konteóterjesztőt, a szavalót. Az ő előadásaikat meg kell akadályozni, ez indokolt és jogos. A nekünk tetszőkét nem, a nekik tetszőkét igen.”

// HIRDETÉS
Nagyítás

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek

Sólyom István

Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.

Az idei tavasz egyáltalán nem olyan, mint amit a mesterséges intelligencia ajánl (FOTÓK)

Szántai János

A mesterséges intelligencia ugyanis nem nézett ki az ablakon. Ha tetszik, könyvből tájékozódott. Mi viszont kimentünk a dombra és megnéztük. Avarostól, virágözönöstől, szemetestől, mindenestől.

// HIRDETÉS