// 2025. július 8., kedd // Ellák
Papp Attila Zsolt Papp Attila Zsolt

Szörényi Levente kispolgárként is maga a szabadság

// HIRDETÉS

Énekes, zeneszerző, élő legenda: a magyar rock egyik alapítója ma ünnepli a hetvenedik születésnapját. Erre az alkalomra jelent meg első önéletrajzi kötete. A könyv társszerzőjével, Stumpf Andrással beszélgettünk.

(Külön)Vélemény

Szerző: Papp Attila Zsolt
2015. április 26., 15:00

Kicsit a hóhért akasztják esete ez, mivel Stumpf András (képünkön jobbra lent) évekig a Heti Válasz újságírója volt, jelenleg a Mandiner főmunkatársa, és általában ő áll a mikrofon kérdezős felén. Most azonban könyvszerzőként is bemutatkozik: a Szörényi Leventével készült beszélgetéseiből állt össze a magyar beat Kis Nagy Emberének első önéletrajzi kötete, amely Rohan az idő címmel jelent meg a napokban. A könyvről, Szörényiről, rock’n’rollról társalogtunk.

 

„Istenünk és császárunk Szörényi Levente”, ez volt a jelszó az Illés fénykorában. Ma is az? Vagy még inkább az?

 

Tyű, ez így nehéz. Nem. Nem isten és nem is császár. Szerencsére nem is állítja magáról. Sőt. Levente alapvetően elképesztő energiákkal megáldott ember, aki számára a szabadság elsődleges. A saját szabadsága is és másoké is. Tehát: nem szereti, ha megmondják neki, mit szabad gondolnia, miben szabad hinnie, de ő sem ír elő ilyesmit senkinek. Márpedig az istenek és a császárok elő szoktak írogatni mindenfélét. Persze ha a kérdés arra vonatkozik, hogy ő-e a legnagyobb császár a magyar rakendroll történetében, akkor a válasz egyértelműen igen. Államalapító istencsászár.

 

Alapvetően arra vonatkozott, igen, de jó, hogy behoztad ezt a vonatkozást is. Node: egyszer láttam a Facebookon egy fotót, amelyen Szörényi legendás gitárjával vagy látható. Először meghökkentem, aztán irigyeltelek kicsit, majd megtudtam, hogy könyvet írsz róla. Kinek az ötlete volt, az övé vagy a tied? És miért Szörényi?

 

Tíz éve találkoztam először Leventével – újságíróként interjút készítettem vele. Aztán amikor volt aktualitása, mindig interjúztunk, megismerte, hogyan dolgozom, s valószínűleg ezért keresett meg. Szóval ő volt a kezdeményező, valamikor tavaly május környékén. Az eredeti kérése viszont nem arra irányult, ami végül a könyv lett. Nagyon nem. Azt kérte, hogy szerkesszek könyvet az elmúlt tíz év interjúiból, írásaiból, amelyek megjelentek már szerte a sajtóban. Azért csak az elmúlt 10 évéről, mert 60. születésnapjára megjelent már egy ilyen kötet Kocsis L. Mihály szerkesztésében – abban minden fontos interjúja ott van, 1990-tól 2005-ig.

 

 

Stumpf András és Szörényi Levente a frissen megjelent könyv egy-egy példányával

 

Elkezdtem tehát nézegetni az elmúlt tíz év anyagát (Levente két sörösdobozban adta át a cikkeket, amelyeket elképesztő tüchtigséggel gyűjt), és azt éreztem, hogy ez így kevés lesz. Meg sok is. Kevés, mert csupán az utolsó tíz év interjúi. Sok, mert egy csomó ismétlés van bennük, logikusan – amikor egy-egy esemény kapcsán ugyanarról kérdezik minden lapban, akkor az érthető, kötetben viszont hülyén mutat. 

 

Felvetettem, hogy ha már ilyen szép, kerek születésnap jön, a hetvenedik, legyen végre egy Szörényi-önéletrajz. Merthogy olyan még nem volt. Márpedig én imádom a rakendroll-önéletrajzokat. Slash-ét is, Keith Richardsét is faltam, de Lovasi Andrásé is remek volt, hogy magyart is említsek. Levente szerencsére azonnal ráállt a dologra, pedig ebben így neki is rengeteg ideje, munkája volt.

 

Hogyan készült a könyv: rendszeresen feljárogattál hozzá, beszélgettetek, aztán ezt átgyúrtad függő beszédbe?

 

Tavaly októbertől idén márciusig sokat beszélgettünk Leventénél, a házában, Pilisszántón. Ott kértem meg egyszer arra is, hogy vegye már elő a legendás Ovation gitárt, hadd pengessek kicsit. Elővette és még le is fotózott vele. Nyilván azonnal kiraktam a képet a Facebookra. Tehát a munka így ment: beszélgetés, aztán én haza, leírás, kutatgatás, elküldés Leventének, ő javítgat, szépítget, s amikor egy rész már úgy-ahogy megvan, újabb találkozás, beszélgetés...

    

Ezek szerint elég rendhagyó a könyv műfaja. Minek nevezhetnénk?

 

A végeredmény nem interjúkötet. Az interjúformát elvetettem már az elején. Nem kellenek bele a kérdéseim. A lényeg, hogy a sztori összeálljon. Érzésem szerint össze is állt. Egyes szám első személyben Levente mondja el, mi fért bele ebbe a hetven évbe és mi nem.

 

Formailag hasonló a Lovasi-könyvhöz. Ott is fel van tüntetve szerzőként Lévai Balázs, de az is önéletrajz, egyes szám első személyben.

 

A másik, tisztességtelenebb megoldás, amikor (például Keith Richards esetében) nem tüntetik fel, vagy csak szerkesztőként tüntetik fel azt, aki valójában leírta a könyvet. Szerintem ez így jobb forma, még akkor is, ha lehet azon kukacoskodni, hogy akkor most életrajz vagy önéletrajz. A válasz: Szörényi Levente önéletrajzi könyve, amelynek társszerzője vagyok

 

Nehéz ennél kellemesebb munkafolyamatot elképzelni: az ember találkozgat Szörényivel, beszélget vele és jegyzetel. Lehet, hogy hülye kérdés, de szerintem sokakat érdekel: milyen ember Szörényi Levente?

    

Kellemes éppen nem volt a munkafolyamat. Leventével beszélgetni persze az, de ha dolgozol és igyekszel mederben tartani a beszélgetést, az elég megterhelő, főleg, amikor hat-nyolc órán át nyomod egyhuzamban. S főleg, ha Leventével. Ő ugyanis elképesztő fantáziával bír meg egy rakás történettel. Az egyikről eszébe jut egy másik, ugrál időben, térben, aztán győzd kihámozni. Remélem, sikerült.

 

A könyv szempontjából persze sokkal jobb ez, mintha harapófogóval kellene kihúzogatni a történeteket. Egyébként viszont Levente elképesztően rendszerető és rendszerezett. Már-már a kispolgáriság mintapéldánya. Miközben lelki ügyekben maga a szabadság. Számomra nagyon érdekes volt ez a kettősség benne.

    

Szivárogtass kicsit: van kedvenc történeted? 

    

Sok van. Például: gondolta volna bárki, hogy Szörényi Levente Kenyában csini maszáj csajok gyűrűjében úgy betép egy vicces cigitől, hogy értelmetlenül, vinnyogva hahotázik a tengerparton órákon át? Mindezt már az István, a király sikere után.

    

Most már biztos, hogy elolvasom a könyvet. 

 

Hát még ha azt is elárulom, hogy a félmeztelen fekete lányról még fotót is betettünk! Ez ugyanis a másik nagy kuriózum. Olyan családi és személyes fényképek is megjelennek most a könyvben, amelyek soha korábban. Tudtommal legalábbis. 

 

Lehet, hogy fura a párhuzam, de Szörényi valahogy úgy él a köztudatban, mint Petőfi: néhány nagy versét kivétel nélkül mindenki ismeri, de a műveinek jelentős része homályban marad. Szörényinek ott van pár Illés- és Fonográf-megasláger és az István, a király – pedig nagyon szerteágazó és gazdag életműről van szó. Van-e olyan része ennek az életműnek, amelyre külön is felhívnád a figyelmet?

 

Van. Igaz, a könyvben nem tértünk ki rá nagyon, vagy talán egyáltalán nem is. De én nagyon szeretem az Ének a csodaszarvasról szvitet. Kodályi muzsika. Meg persze a szólólemezek, különösen a Hazatérés – az is zseniális. A Fonográf-korszakban pedig rengeteg stílus, irányzat keveredik, s már Levente sem tudja kapásból, melyik dalt írta ő és melyiket mondjuk Tolcsvay László. Én mindenesetre végighallgattam azokat a lemezeket is és mindegyiken van lehidalósan jó.

 

Magad is zenélsz, belülről is látod valamelyest a magyar rockszcénát. Mit gondolsz, hogyan él tovább Szörényi és az Illés öröksége? Hatott rád, úgy értem, konkrétan, például a gitárjétéka?

 

A gitárjáték konkrétan nem, az viszont nagyon is, hogy miket, milyen motívumokat lehet játszani egy elektromos gitáron. Én azonban nem vagyok főállású, hivatásos muzsikus, nem is teszek úgy. A fontos az, hogy Levente hatása bennük tovább él-e. Szerencsére azért igen. Na nem azokra gondolok, akik felkérésre feldolgoznak egy-egy Illés-dalt a saját stílusukban. A mai magyar gitárzene legfontosabb figurájára viszont egyértelműen hatott az Illés és Levente. Both Miklósról van szó.

 

Mit gondolsz, lesz-e még új Szörényi-Bródy közös produkció, vagy ennyi volt a történet?

 

Nem fogadnék rá nagy tételben, hogy lesz. Úgy fest, a történet, alkotói szempontból legalábbis, ennyi volt. Színpadra még biztosan felállnak együtt, pontosabban annak nem nagyon van akadálya. Én persze nagyon örülnék, ha írnának együtt dalokat, nem rockoperát, nem színpadi művet, hanem dalokat, ám hogy ez valószínűleg miért nem fog megvalósulni már - na, ez is kiderül a könyvből. 

 

Címlapfotó: Bethlendi Tamás/Kolozsvári Magyar Napok

// HIRDETÉS
Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Miért nincs íze a paradicsomnak?
Főtér

Miért nincs íze a paradicsomnak?

Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint
Krónika

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint

Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.

Motorbiciklist ölt meg egy medve a Transzfogarason – hírek csütörtökön
Főtér

Motorbiciklist ölt meg egy medve a Transzfogarason – hírek csütörtökön

Állami költségvetésből buliztak a Salromnál, miközben megfeszített erővel keresték a hatóságok a parajdi bányakatasztrófa megoldását. A betegszabadságokat is érintik a kormány új megszorítási intézkedései.

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez
Székelyhon

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez

Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség
Krónika

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség

Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz
Székelyhon

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz

Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.

// még több főtér.ro
Elmarad a rendszerváltás – huszadik erdélyi történet a jövőből
2025. július 03., csütörtök

Elmarad a rendszerváltás – huszadik erdélyi történet a jövőből

„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”

Elmarad a rendszerváltás – huszadik erdélyi történet a jövőből
2025. július 03., csütörtök

Elmarad a rendszerváltás – huszadik erdélyi történet a jövőből

„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”

Miért nincs íze a paradicsomnak?
2025. július 01., kedd

Miért nincs íze a paradicsomnak?

Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?

Miért nincs íze a paradicsomnak?
2025. július 01., kedd

Miért nincs íze a paradicsomnak?

Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből
2025. június 16., hétfő

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből
2025. június 16., hétfő

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS