// 2024. november 26., kedd // Virág
Sólyom István Sólyom István

Románia esete a független államfőjelölttel

// HIRDETÉS

Megáll a tudomány, megáll az ész, a román politika mátrixából Călin Georgescu kinéz.

(Külön)Vélemény

Szerző: Sólyom István
2024. november 25., 21:39

Minden idők legunalmasabb államfőválasztási kampányának izgalommentes véghajrája ígérkezett vasárnap este. A napközbeni exit pollok, majd az urnazárás utáni becslések is azt mutatták, hogy Marcel Ciolacu magabiztosan hozza a mindenki által várt első helyet, a dobogó második fokára álló, és ezzel a második fordulóba jutó jelölt személye körül volt némi kérdőjel, de az sem vitte fel annyira a vérnyomásom, hogy úgy fél 11 óra körül ne zuhanjak mély álomba.

Hajnali ötkor zavaros álmok rohantak meg, jobbnak láttam kinyitni a szemem. Ha már így alakult, rápillantottam a telefonra, és az álmokat kenterbe verte a valóság: a független Călin Georgescu az első helyen tanyázik, míg a második helyért a toronymagas esélyes szociáldemokrata Marcel Ciolacu és az USR jelöltje, Elena Lasconi csatázik.

// HIRDETÉS

Azóta már hivatalossá vált, hogy ez a két jelölt fog megmérkőzni a második fordulóban. A további sorrend: Marcel Ciolacu, George Simion, Nicolae Ciucă, Mircea Geoană és Kelemen Hunor.

Nagy valószínűséggel a fél Románia és az egész nemzetközi sajtó álla esett le,

ezért rengetegen vannak, akik lázasan próbálnak utánajárni, ki is lehet Călin Georgescu.

A fekete lóként futamot nyerő, civilben mérnök és a pedagógiai doktorátussal, valamint védelmi tanulmányokkal rendelkező politikus neve 2012 tavaszán futott körbe az országos nyilvánosságban, amikor megbukott a Boc-kormány. Potenciális miniszterelnökjelöltként emlegették, de végül nem ő vette át a kormányzást. A Colectiv-tragédia után, amely a Ponta-kormány bukásához vezetett, ismét voltak hangadók, főleg a radikális jobboldalról, akik szerették volna kormányfői székben látni.

Az AUR berobbanása után már a párt tiszteletbeli elnökeként ismerszik meg, miközben azt nyilatkozza, hogy Corneliu Zelea Codreanu legionárius vezér és Ion Antonescu marsall, a romániai holokauszt egyik felelőse jó dolgokat is cselekedtek, hősöknek, mártíroknak tekinthetők.

Ezen a ponton éleződött ki a konfliktus közte és az AUR elnöke, George Simion között, aki a néppártodás jegyében mérsékeltebb hangokat ütött meg, ezért arra kérte, tisztázza a Codreanuhoz és Antonescuhoz fűződő viszonyát, és határolódjon el minden olyan múltbeli mozgalomtól, amelyhez az AUR-nak semmi köze. Ez nem történt meg, így Georgescu maga mögött hagyta az AUR-t, majd később azzal vádolta meg Simiont, hogy valójában a PSD szekerét tolja.

Călin Georgescura emellett az oroszpártiság árnyéka is rávetült, amikor az orosz-ukrán háború kitörésekor azt nyilatkozta, hogy az ukrajnai helyzetet egy olyan konfliktus kirobbantása érdekében manipulálják, ami kiszolgálja az amerikai hadiipari komplexum érdekeit.

A NATO-ról és az EU-ról sincs kedvező véleménye a politikusnak, aki szerint a nemzetközi szervezetek semlegesítettek gazdaságilag Romániát, kiirtották a románok nemzeti identitását,

„azt a DNS-t, amely biztosítja a román nemzet és szellem védettségét”.

Georgescu arról sincs meggyőződve, hogy egy Oroszországgal való konfliktus esetén a NATO megvédené a tagállamokat.

A második fordulóba bejutó, papíron progresszív Elena Lasconi esetében a szükség úgy hozta, hogy a kampány során ő sem mellőzhette a nacionalista szólamokat, a jobboldali, mélyen vallásos szavazók felé tett gesztusokat.

A történtek megértéséhez elég benézni Călin Georgescu TikTok-fiókjába, ahol a következő címekkel találkozhatunk:

  • Románia prioritásai: jólét, stabilitás és biztonság, nem pedig háború a határon
  • A nyugdíjak növelésének és a romániai termelés fenntartásának gazdasági kihívásai, inflációt követő nyugdíjemelés
  • Miközben Románia akut gazdasági, társadalmi problémáktól szenved, amelyekre Călin Georgescu folyamatosan felhívja a figyelmet, addig a médiát folyton a Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz való hozzáállása érdekli
  • Foglalkozni kell a román nép olyan problémáival, mint a szegénység és a fogyatékkal élők helyzete
  • Szuverenitásra van szükség az élelmiszerellátás területén is Romániában, hisz az élelmiszerek 9 százalékát importáljuk, ami a román nép elleni bűncselekménynek számít. Az Élelmiszer, víz, energia elnevezésű projekt célja ennek a problémának a kezelése.
  • Beszélni kell arról, hogy léteznek vállalatok, amelyek nagyobb hatalommal bírnak, mint sok állam együttvéve. A Nyugat célja 1990-ben az volt, hogy elvegye az erőforrásainkat és rabszolgává tegyen minket Romániában

Ismerős szólamok? Tegyük újra naggyá Romániát! Călin Georgescura nem nehéz a romániai Donald Trumpként tekinteni, aki a vasárnapi földindulásszerű győzelmével egy olyan lendületet vehet,

amellyel az elnökválasztás fő esélyesévé léphet elő.

Az általa megfogalmazott üzenetek fő erőssége, hogy egyszerűek. Ha a neve mellőzésével olvashatnánk a fenti pontokat, még a legnagyobb ellenfelei is találnának közöttük támogatandó javaslatokat. George Simionnal szemben ráadásul nem egy harsány, tahó, szószátyár figura benyomását próbálja kelteni, hanem egy megfontolt, kimért, minden szavát kétszer meggondoló és azoknak nyomatékot adó, komolyságot sugárzó karakter.

Persze az is elképzelhető, hogy a Vasgárda iránti felvállalt szimpátia jól megfontolt politikai stratégia eredménye. Mérlegre tették, és az jött ki, hogy többet nyerhet vele, mint veszíthet. A legionarizmus az európai fasizmus román változata volt, Kelet-Európában a legnagyobb, és egy szerző találó jellemzése szerint a legeredetibb és legmisztikusabb jelenség a maga nemében. Társadalmi rétegződésektől függetlenül óriás hatást gyakorolt a korabeli román népességre, hatásai mindmáig érezhetők.

A szervezet és vezetőjének kultusza szélsőjobboldali körökben mindmáig élő, eleven, ezért a legionárius-spirituális gyökerekre hivatkozó, abból táplálkozó szuverenista politikus imázsa is kellett a rendkívüli választási eredmény eléréséhez. Cinikus, ravasz és fondorlatos stratégia, mivel a jelenség történeti megértése birtokában, az azt mozgató mechanizmusok és folyamatok, valamint a mozgalom teljes politikai eszköztárának alapos ismeretében, radikálisan új húrokat pengetve kihasználja a jogos társadalmi elégedetlenséget.

Călin Georgescu színre lépése nem tünet, hanem következmény.

Annak a következménye, hogy a romániai mainstream politikai pártok, azok gazdasági, értelmiségi holdudvarai magasról tettek az állampolgárok hétköznapi tapasztalataira, igényeire, szükségleteire. Ezek helyett egymással, a klientúraépítéssel, a háttérbirodalom mérhetetlen étvágyának csillapításával foglalkoztak, így nem vették észre, hogy valaki épp a TikTokon furakodik be a megnyíló piaci résbe.

A független jelölt esélyei csak nőttek azzal, hogy Elena Lasconi jutott tovább, hisz míg a szélsőjobboldal ellen mindig hadra foghatók volt a középosztály, a városi értelmiség, addig nehezen elképzelhető, hogy a PSD tömegbázisa leszavazna az USR jelöltjére.

A valódi kérdés azonban az, hogy a Georgescu-jelenség elindítja-e azt a folyamatot, amely révén valódi, előremutató, éles, kemény vita bontakozhat ki a társadalmi nyilvánosságban a viselt dolgainkról, vagy továbbra is a lövészárkok kényelmes, biztonságos melegéből lövöldözünk egymásra.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…
Főtér

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…

… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.

Hatalmas meglepetés az államfőválasztáson. Călin Georgescu átvette a vezetést Marcel Ciolacuval szemben
Krónika

Hatalmas meglepetés az államfőválasztáson. Călin Georgescu átvette a vezetést Marcel Ciolacuval szemben

A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.

Úgy tűnik, földrengéssel zárul az államelnök-választás első fordulója
Főtér

Úgy tűnik, földrengéssel zárul az államelnök-választás első fordulója

És itt az első menet vége, itt vannak az első részeredmények… és úgy tűnik, valóban politikai földrengés lesz a vége.

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült
Székelyhon

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült

Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.

Zajlik az államelnök-választás
Krónika

Zajlik az államelnök-választás

Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.

Ciolacu vezet – megvannak az első exit-poll eredmények
Székelyhon

Ciolacu vezet – megvannak az első exit-poll eredmények

Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje vezet a vasárnapi államelnök-választás első exit-poll eredményei alapján.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS