Erőfeszítés, amely célt nem ér, mozdulat, amely sziklát gördít, hogy az újra és újra visszahulljon.
A kilencvenes évek vége felé kaptam rá a magyarországi Nap-kelte című közéleti interjú-műsorra. Olyannyira, hogy az iskolába készülődés, majd reggelizés közben is fél szemmel a tévén csüngtem. Akkor szippantott be a közélet, a politika világa, akkor találkoztam először olyan kifejezésekkel, mint a képviseleti demokrácia, a politikai ideológiák, a pártok és pártrendszerek, az alkotmányosság, a parlamenti küszöb stb. De mind közül leginkább egyes meghívottak foglalkozása tűnt a legérdekesebbnek, politológus.
Google, Wikipédia nem volt, ezért magamnak kellett összerakni annak mibenlétét. Mivel hétvégén is ment a műsor, ezért akkor képes voltam sokszor az elejétől a végéig megnézni egy-egy adást. Viszonylag gyorsan kiderült, hogy mi fán terem a politológus, akit sokszor a politikai újságíró kérdezett. Így akarva-akaratlanul, de magamra szedtem egy alapszintű közéleti jártasságot, amit megfejeltem a nyomtatott országos sajtó rendszeres olvasásával, így mélyülve el a magyar és román közélet bugyraiban.
Az érettségi évében már magabiztosan tudtam, hogy valami ilyesmivel szeretnék foglalkozni. Érteni, értelmezni és magyarázni a közéletet, az emberek mindennapjait formáló politikai valóságot és azok kísérőjelenségeit. Akkoriban indult az azóta sajnálatos módon megszűnt magyar nyelvű politikatudományi egyetemi képzés Kolozsváron, így nem sokat teketóriáztam. Az korán kiderült, hogy a néhány perces, maximum negyedórás nap-keltés politikai elemzések a felszín kapargatását jelentették, de kapudrognak kitűnő volt.
A szerteágazó, ugyanakkor az elméleti alapozást előnyben részesítő egyetemi curriculum viszonylag korán egyértelművé tette, hogy aki elsősorban politikai elemzőként szeretne érvényesülni, az jó, ha felvértezi magát a politikatudósi szakma arzenáljával, de mindez nem elég. A közéletben való jártassághoz, az otthonosság érzése megteremtéséhez fontos a politikacsinálás közelében lenni, ismerkedni, kapcsolatokat építeni, más szakmabeliek praktikáit ismerni, és tanulni, alkalmazkodni, reagálni, nyitott szemmel tájékozódni, és állandóan figyelni a folyamatokat, a trendeket, a mintázatokat.
A pallérozódáshoz nem lehet megspórolni az időt. Mint minden más szakma esetében, itt is kulcsfontosságúak a tanulóévek, hogy aztán tudással, tapasztalattal és jó adag szerencsével a háta mögött, élesben is megmérettesse magát az, aki erre a pályára adja fejét.
Az egyetemi évek alatt kikristályosodott, hogy a politológus három lehetséges szakmai dimenzióban teljesedhet ki: a politikatudományok akadémiai művelőjeként, azaz politikatudósként; politikai szakértőként, akit az elméleti érdeklődés mellett az alkalmazott politikatudomány is vonz; vagy politikai elemzőként, aki szintén rendelkezik a szükséges tudományos háttérrel, de nem a politikatudósi szerepben, az akadémia, a felsőoktatási intézmények falai között érzi otthonosan magát, hanem a nyilvánosság különböző felületein, ahol közérthető, közvetlen módon nyilvánulhat meg.
Ez a három irány mára egy negyedik lehetőséggel, a politikai kommentátor, a politikai influenszer szereppel egészült ki, amelynek fő ismérve, hogy a közösségi média természetéhez igazodva, rögtön véleményezi az aktuális politikai fejleményeket, minimális, vagy nulla teret szánva ebben a tudománynak.
Már húsz éve, zöldfülűként feltűnt, hogy mennyire különbözik a romániai és a magyarországi politológus-szakma. Az utóbbi akkoriban élte reneszánszát, miközben konszolidált tudományággá válva, aktívan szerepet vállalt a magyar demokrácia megteremtésében is, így tele volt önbizalommal, lendülettel, sok egyetemi hallgatóval, és szakma számos fiatal képviselőjével. Szemben a román politikatudománnyal, amely valahol fű alatt létezett, és járta az intézményesülés tipikusan rögös romániai útját, de a nagy nyilvánosságban, a közvélemény számára jó ideig csak az obskúrus Silviu Brucan és Stelian Tănase testesítették meg a politológust.
Jómagam politikai szakértőként, elemzőként tudtam volna elképzelni magam, de beleszagolva az akkori romániai közéletbe, világosan láttam, hogy erre a típusú – nevezzük így – szolgáltatásra rendkívül kevés igény mutatkozik. Az erre irányuló próbálkozások pedig azt a gyanút is felvetették, hogy az általam etalonnak tartott magyarországi típusú elemzői műfajt nagyon nehéz művelni Romániában a helyi adottságok miatt. Aztán egy ideig újságírásra adtam a fejem, mondván, ott több a tér, és a politológusi szerszámkészlettel még jobb újságíró lehetek.
Azóta a feje tetejére állt a világ. Az internetkorszak, majd a közösségi média, a politikai és társadalmi változások elsöpörték a klasszikus politológiát és a klasszikus újságírást is, ha már ezt a szakmát is szóba hoztam. Azon kevesek, akik kitartanak a politológia mellett, ők javarészt a politikatudósok, akik az egyetemi és kutatóintézeti hálózatok zárt világában művelik a mesterséget. A változás Magyarországot sem kerülte el, ám mégis jelentős különbség, hogy a hanyatlás és a lendület elvesztése ellenére továbbra is él, még ha szűk körben is az a politikatudományi, politikai elemzői hagyomány, amelynek a rendszerváltás után megvetették az alapjait.
Ennyi év távlatából viszont most már világosan látszik és megerősítést nyert számomra az ifjonti sejtés, hogy releváns, megbízható politikai elemzést majdhogynem lehetetlen készíteni a romániai politikai viszonyokra. Legalábbis a politika három dimenziója közül a hatalom megszerzése és megtartása, azaz a konfliktusos oldal szakszerű vizsgálata,
Nem a tudományág intézményesülésének nehézségeivel, nem is a jelentős versenyhátránnyal és az eltérő, vagy nem létező szakmai tradíciókkal magyarázható mindez, hanem elsősorban a valós adatokhoz való hozzáférés nehézségeivel, a transzparencia hiányával. Hiába logikusan felépített, kritikai szemléletű, adatokkal alátámasztott és releváns magyarázatokat megfogalmazó egy elemzői álláspont, ha azt rövidesen a feje tetejére állítják olyan új információk, adatok, amelyeket ugyancsak felülírnak rövidesen a további újonnan felbukkanó értesülések.
A politikai boszorkánykonyhák más államok esetében sem látványkonyhaként működnek, de az a szintű politikai gasztronómia, amit Romániában művelnek demokratikus hatalomgyakorlás címszó alatt az párját ritkító. Azokról a rejtett, informális és szinte minden esetben manipulatív folyamatokról, döntéshozatali mechanizmusokról beszélek, amelyek a nyilvánosság szeme elől gondosan elzárva zajlanak a rendszerváltás után újjászületett titkosszolgálatok között, a mindenkori pozícióharcok és érdekérvényesítő küzdelmek jegyében. Ez a vetélkedés monumentális téttel bír, hisz a román állam intézményi struktúráinak, igazságszolgáltató szerveinek és gazdaságpolitikai eszközeinek birtoklása korlátlan,
Ezek a mélyben zajló tektonikus rezgések jellegükből fakadóan sokáig rejtve maradtak. A kilencvenes években, amikor még képlékeny volt minden, és a titkosszolgálatok is azon fáradoztak, hogy miként definiálják újra magukat, lehetőség nyílt volna egy olyan jogszabályi keret megalkotására, amellyel még idejekorán egyértelműen szabályozni lehetett volna a szolgálatok hatáskörét és felelősségét.
Továbbá a kilencvenes években még a boldog békebeli nyilvánosság korát éltük. Számos napi- és hetilap közül válogathattunk, akkor indultak az első kereskedelmi tévék, színes, zabolázatlan kavalkádra hasonlított a társadalmi, politikai és gazdasági élet. Szentnek és igaznak tartottuk, amit a sajtóban olvastunk, a tévében láttunk, tanultuk a demokráciát és önfeledten szavaztunk a választásokon.
Akiknek a látását nem homályosították el mindezek, és szemlélődő figyelemmel követték a politikai fejleményeket, azok számára bizonyos mintázatok már kirajzolódhattak. Főként a nagyobb horderejű politikai felfordulások nyomán ragadhatta meg a figyelmüket egy oda nem illő részlet, vagy egy túlságosan is egyértelmű komponens, aztán a román közélet állóvizét felkavaró cápauszony ismét alámerüljön.
Az internetkorszak beköszöntével már egész cáparajok jelentek meg. A két évtized alatt egyre sűrűbb időközönként fodrozták a vizet, ami a tavaly decemberi elnökválasztások idején olyan látványos tölcsért hozott létre, hogy néhány pillanatig csak az nem látott a mélybe, akit amúgy sem érdekelt ez az egész, vagy különböző okok miatt eltakarta a szemét.
Itt tartunk most, és ilyen körülmények között kellene érdemlegest, hitelest írni, összefüggéseket feltárni és előremutató, megbízható prognózisokat mondani az egyszeri romániai politikai elemzőnek a politika konfliktusos dimenziójáról.
Ezért vagy bevállalja a hibalehetőség magas kockázatát, vagy szorgosan cápauszonyokra vadászik, és a halrajok mozgását kitartóan követve, értékes informális kapcsolatokat építve próbál azonosítani érvényes motívumokat. Ez utóbbi egyébként intellektuális játék és inkább az elemző saját nyugalmát szolgálja, semmint a közvélemény tájékoztatását, mivel a meglátásait adatokkal, szilárd tényekkel és információkkal nem tudja alátámasztani.
Amint látják, én sem tudtam, de felszabadító volt mindezt kiírnom magamból.
Rókák, jég, cégérek. A kolozsvári polgárok nap mint nap fenyegetettségben és rettegésben élnek. Jöhet a tél, a hó, a karácsony, a polgártársak nem győzik a sok aggodalommal. Amerre néznek, mindenhol veszélyforrás, némi elégedetlenkedéssel fűszerezve.
Az egységes és oszthatatlan román nemzeti mítoszgenerátor rajongói számára a nagy egyesülésről mesél, akkor is, ha hallgat. Ám a polgárok többségének valószínűleg nem mond semmit.
Megnéztük, hogy tartanak maguk elé görbe tükröt a komédiázó (erdélyi) románok: egy kortárs népmesét láttunk, egy parasztlázadásocskát. Amely jobban sül el, mint a valóságban, mert hát ilyenek a népmesék. És közben nevetni is tudtunk.
Mi az az Éber, és hogyan képezi le kicsiben a rendszerváltás utáni pillanatnyi eufória szabadságrohamát? És mi köze mindennek a bányákhoz?
Hiába tetováltatta a karjára Ciolacu, hogy nem lesz áfa-emelés, mert elképzelhető, hogy áfa-emelés lesz. Nagyon rosszul járt egy férfi, aki bűnözők pénzéből gazdagodott meg a bitcoin-piacon.
A többnemzetiségű Erdély gondolatát erősítik az erdélyi magyarörmények, akiknek identitáserősítő tevékenységeikkel több szövetségbe tömörülnek.
… nem egészen potom áron, de eladó Erdély volt kormányzójának szülőháza Szeben megyében… és Crin Antonescu, a kormánykoalíció közös államelnök-jelöltje elárulta, mivel foglalkozott az elmúlt évtizedben, amióta munkanélküli.
Egy többek között szexuális erőszak miatt elítélt visszaeső bűnöző, egy 29 éves éradonyi (Adoni) férfi „rendkívüli kegyetlenséggel” megölt otthonában egy szintén éradonyi 63 éves nőt és annak 27 éves fiát.
A bukaresti hatóságok megkésve készítették elő annak az uniós irányelvnek a részleges átültetését a román jogrendszerbe, amely előírja, hogy legkésőbb 2025. január 1-jétől az EU tagállamai nem nyújtanak többé állami támogatást gázkazánok beszerelésére.
Egy székelyudvarhelyi autóműhelyben csaptak fel kedd este a lángok.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.
Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.
Rókák, jég, cégérek. A kolozsvári polgárok nap mint nap fenyegetettségben és rettegésben élnek. Jöhet a tél, a hó, a karácsony, a polgártársak nem győzik a sok aggodalommal. Amerre néznek, mindenhol veszélyforrás, némi elégedetlenkedéssel fűszerezve.
Rókák, jég, cégérek. A kolozsvári polgárok nap mint nap fenyegetettségben és rettegésben élnek. Jöhet a tél, a hó, a karácsony, a polgártársak nem győzik a sok aggodalommal. Amerre néznek, mindenhol veszélyforrás, némi elégedetlenkedéssel fűszerezve.
Aki valamiféle mélyenszántó elemzésre, magasröptű elmélkedésre, esetleg jövőlátó észosztásra számít, az itt hagyja abba az olvasást. Bárki más kerüljön beljebb.
Aki valamiféle mélyenszántó elemzésre, magasröptű elmélkedésre, esetleg jövőlátó észosztásra számít, az itt hagyja abba az olvasást. Bárki más kerüljön beljebb.
Az egységes és oszthatatlan román nemzeti mítoszgenerátor rajongói számára a nagy egyesülésről mesél, akkor is, ha hallgat. Ám a polgárok többségének valószínűleg nem mond semmit.
Az egységes és oszthatatlan román nemzeti mítoszgenerátor rajongói számára a nagy egyesülésről mesél, akkor is, ha hallgat. Ám a polgárok többségének valószínűleg nem mond semmit.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
„Minden csatornán csak erősen szabályozott tartalom volt elérhető, a csetcsatornákat pedig gondosan cenzúrázó mesterséges intelligencia felügyelte. De két év után most már kezdett elege lenni ebből.”
„Minden csatornán csak erősen szabályozott tartalom volt elérhető, a csetcsatornákat pedig gondosan cenzúrázó mesterséges intelligencia felügyelte. De két év után most már kezdett elege lenni ebből.”
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Románia kapott néhány kegyelmi hónapot az elnökválasztásig – ha nem történnek gyors változások, márciusban Călin Georgescu lesz az ország elnöke.
Románia kapott néhány kegyelmi hónapot az elnökválasztásig – ha nem történnek gyors változások, márciusban Călin Georgescu lesz az ország elnöke.
Călin Georgescu a testét és az egészségét edzi egy jeges alpesi tó vizében. Erő, egyensúly, nyugalom – Isten hozott a szélsőséges politikai egészségmegőrzés világában.
Călin Georgescu a testét és az egészségét edzi egy jeges alpesi tó vizében. Erő, egyensúly, nyugalom – Isten hozott a szélsőséges politikai egészségmegőrzés világában.
Rókák, jég, cégérek. A kolozsvári polgárok nap mint nap fenyegetettségben és rettegésben élnek. Jöhet a tél, a hó, a karácsony, a polgártársak nem győzik a sok aggodalommal. Amerre néznek, mindenhol veszélyforrás, némi elégedetlenkedéssel fűszerezve.
Az egységes és oszthatatlan román nemzeti mítoszgenerátor rajongói számára a nagy egyesülésről mesél, akkor is, ha hallgat. Ám a polgárok többségének valószínűleg nem mond semmit.
Megnéztük, hogy tartanak maguk elé görbe tükröt a komédiázó (erdélyi) románok: egy kortárs népmesét láttunk, egy parasztlázadásocskát. Amely jobban sül el, mint a valóságban, mert hát ilyenek a népmesék. És közben nevetni is tudtunk.
Mi az az Éber, és hogyan képezi le kicsiben a rendszerváltás utáni pillanatnyi eufória szabadságrohamát? És mi köze mindennek a bányákhoz?