// 2025. április 2., szerda // Áron
Szántai János Szántai János

Karácsonyi útjaim, avagy apró(szent) történetek szenvedélyről, elszalasztott esélyekről

// HIRDETÉS

Aki valamiféle mélyenszántó elemzésre, magasröptű elmélkedésre, esetleg jövőlátó észosztásra számít, az itt hagyja abba az olvasást. Bárki más kerüljön beljebb.

Képünk illusztráció.
(Külön)Vélemény

Szerző: Szántai János
2024. december 23., 17:29

Képünk illusztráció.

Minden karácsony előtt nekivágok szülővárosomnak (Kolozsvárról van szó). Ennek egyrészt gyakorlati oka van: beszerzem a karácsonyi ajándékokat a szeretteimnek, bankolok, ügyintézek, vagyis (állam)polgári teendőimet végzem. Másrészt igyekszem el is engedni mindezt és afféle újjászületni vágyó lélekként, rácsodálkozásra kész szemekkel járom az utcákat. Sétáim során betérek a templomba, elmondok egy imát, aztán lemegyek a folyópartra, járok egyet a Sétatéren, végül teszek egy kört a Házsongárdi temetőben is.

Viszek pár jó szót ajándékba azoknak a barátoknak, ismerősöknek, közismerteknek, akik ott ünneplik Jézus születése napját.

Az évek során részese voltam néhány kedves-szomorú-megható-felemelő történetnek útjaim során. Elmondok kettőt, amelyekről úgy vélem, szépen ragyognak így, karácsony tájékán.

// HIRDETÉS

Az első történet pár napja esett. Baktattam hazafele a folyóparton. Télen kisimul a víz színe, eltűnnek a ráncok a Szamos arcáról. Miért van ez, nem tudom. A gyaloghídnál magára hagytam a folyót, elsétáltam a magyar színház előtt… és földbe gyökerezett a lábam. A kövön egy kislány ült. Olyan 12 éves lehetett. Lábán fekete csizma, cicanadrág, felül világosbarna kapucnis télikabát, a hátán rózsaszín iskolatáska. Egy korlátjelző fémrúdnak dőlve üldögélt a kövön… és olvasott. Nem vett észre. Kis idő után magamhoz tértem első meglepetésemből és… na foglaljuk össze, szóltam magamhoz: mit látunk?

December második felében egy kislány ül az utca kövén és olvas? Ez valami poén, nem?

Ugye, azt látjuk minden lehetséges fórumon, hogy ezek a szerencsétlen fiatalok, hát ezek nem olvasnak. Persze, sietett a szigorú ráció közbeszólni, a tény, hogy EZ a kislány itt ül a valószínűleg rohadt hideg kövön és a külvilágról teljesen megfeledkezve belemerül könyvébe, nem jelenti azt, hogy mindenki olvas.

Közelebb léptem. Rám se bagózott. Közben megszólalt bennem az aggódó apafigura is: hé, te hülye vagy? Mit kísérletezel itt? Hát felfázik ez a gyerek, ágyban töltheti a karácsonyt, sőt, kórház is lehet a vége! Szólj már rá! Kicsit a háta mögé kerültem és belelestem a könyvbe. Magyar volt a szöveg, valamilyen meseregényé. Már épp azon voltam, hogy megszólítom… de hogy? Hát

a vak is látja, a kislány kilépett a bankos, ügyintézős, ajándékok-után-rohangálós, totál idegbajos világból.

Valahol egészen máshol jár. Nem érzékeli a hideget, a zajt, a körülötte dagadó-apadó tömeget...

Ebben a pillanatban egy idősebb hölgy lépett a látótérbe. Megállt a lányka mellett és ráripakodott, románul: te gyermek, hát mért ülsz a hideg kövön, megfázol… állj fel, leányka, te! A kislányt mintha liba csípte volna meg, összerezzent, felnézett a nénire, elkezdett dadogni, hogy ő nem… nem… mire a néni folytatta, állj csak fel, leányka… és a kislány felállt, elpirult, nem, nem, hajtogatta, nem hideg…

a néni elégedetten továbbment, megvolt a napi jó cselekedet.

A kislány kicsit zavartan szétnézett, rám is, aztán olvasott tovább, immár állva. Én meg odábbálltam, csendben, alázattal, mint akit a Jóisten homlokon csókolt.

A másik történet vagy négy évvel ezelőtt kezdődött. Amerre járok, mindig elmegyek a helyi temetőbe, ha egy mód van rá. Ha valamiféle potentát lennék, kötelező olvasmánnyá tenném a temetőket. Nyitott könyvek a sírkertek, tele mindenféle történettel.

Több sztori van a temetőkben, mint ahány az emberiség történelmének legolvasottabb bestsellerében elfér.

Csak kellő türelem kell ahhoz, hogy az ember felfejtse őket.

Szóval, a pandémia idején elég gyakran jártam a Házsongárdi temetőbe. Oda nem igazán járt be a karhatalom. Kit hajkurásszanak ott, ugye... Általában kevesen is voltak, mármint élők, rajtam kívül. Így történt, hogy idővel felismertem néhány embert, akik szintén oda jártak, többek közt levegőzni a közegészségügyi szigor elől. Az egyik idős emberrel összeismerkedtem szépen, fokozatosan. Beszélgettünk, vírusról, kommunizmusról, mikor mi volt jobb, nem vitatkoztam a jóemberrel, minek. Inkább

megpróbáltam figyelni a másikra, gyakorolni az alázatot, például az értelmiségi gőg és arrogancia helyett.

Végül mindent tudtam a családról: a gyermekek Magyarban, a kedves felesége nemrég hunyt el, neki nem rossz a nyugdíja, bár nem is jó, ezért mostanság is elmegy vízszerelni, ha kell, a fene vigye ezt a diktatúrát, hogy még meghalni sem engedik az embert rendesen, na de legalább szidhatja a rendszert anélkül, hogy egy fekete Volga megállna a ház előtt és később leverjék a veséjét. Nevettünk.

Aztán véget ért a pandémia, ismét szabadon koslathatott, ki amerre látott, persze gyérebben, mert a ember kényelmes lény, s amit megtanult online beszerezni, minek lihegjen érte. Egy ideig nem találkoztam a vízszerelő úrral. Aztán egy karácsonyban, nem volt túl hideg, kiléptem a házsongárdi társasághoz egy jó szó erejéig. Arra figyeltem fel (sötétre járt már), hogy gyertya ég valahol balra. Arra kanyarodtam, jó estét, mondta a vízszerelő.

Megörültem, talán ketten voltunk akkor, élő lelkek, a nagy sírkert-könyv épp íródó lapján.

Ki-ki elmondta, hogy van, mi történt az életben, idős ismerősöm közben volt Magyarban, a gyerekeknél, ott is minden halad a maga medrében. Aztán rákérdeztem, miért gyújtott gyertyát, hiszen a világítás rég elmúlt. Rám nézett. Mondanám, hogy a világ minden szomorúsága csordogált azokból a szemekből, de hazudnék. Csak valamiféle bocsánatkérés, az pislákolt ott. Tudja, mondta a nyugalmazott vízszerelő, régen, amikor még dolgoztam, az volt a rend, hogy a feleségem szépen kitakarított a a házat, feldíszítette a fát, főzött, ahogy kell. Én pedig hazajöttem, megittam egy sört és néztem a tévét, aztán amikor kellett, odaálltam a karácsonyfa alá. Amikor meghalt, a karácsony is sírba szállt vele. Ezért aztán

karácsonykor kijövök, gyertyát gyújtok, hozok egy gömböt (elővette a zsebéből, piros volt a gömb, kerek) és elbeszélgetünk.

Erre nem tudtam mit mondani. Álldogáltam picit mellette, örültem, hogy beengedett, karácsonyozni. Magamban elénekeltem a Mennyből az angyalt, aztán kezet fogtam az öreggel és mentem. Azóta nem találkoztunk. Néha viszek egy gyertyát arra a sírra. És elénekelem a Mennyből az angyalt. Most már nem magamban.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

Sólyom István

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
Főtér

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
Krónika

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…
Főtér

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…

… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.

Saját lakásán szervezett drogpartikat egy rendőr
Székelyhon

Saját lakásán szervezett drogpartikat egy rendőr

A nyomozóhatóságok két férfi, akik közül egyik rendőr, előzetes letartóztatását kérték vasárnap a Temes megyei törvényszéken egy drogkereskedelemmel kapcsolatos ügyben.

Életveszélyessé vált az erdélyi nagyváros közúti hídja
Krónika

Életveszélyessé vált az erdélyi nagyváros közúti hídja

A helyiek szerint éjszaka nincs bátorságuk átkelni azon a közúti hídon, amely a brassói régi kerülőúton található, mert olyan rossz állapotba került, hogy már életveszélyessé vált.

Az utcán támadt emberre a medve
Székelyhon

Az utcán támadt emberre a medve

Medve támadt egy férfira vasárnap este Predeál egyik utcáján. A medvetámadás áldozata eszméletét vesztette.

// még több főtér.ro
Várjuk-e még az amerikaiakat?
2025. március 26., szerda

Várjuk-e még az amerikaiakat?

Jönnek az amerikaiak – majdhogynem Jézus második eljövetelével volt egyenrangú ez a vágy, ez az állandóan késő ígéret, ez a soha el nem jövő, egyre valószerűtlenebbé váló mesevilág.

Várjuk-e még az amerikaiakat?
2025. március 26., szerda

Várjuk-e még az amerikaiakat?

Jönnek az amerikaiak – majdhogynem Jézus második eljövetelével volt egyenrangú ez a vágy, ez az állandóan késő ígéret, ez a soha el nem jövő, egyre valószerűtlenebbé váló mesevilág.

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot
2025. március 12., szerda

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot

A bank évszázadok óta barátja, szeretője, házastársa, anyósa, szomszédja, esküdt ellensége az embernek, helyzete válogatja. A történet, amit most elmesélek, igazán cuki… lett volna. Mint egy vakrandi. Ha minden olajozottan alakul.

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot
2025. március 12., szerda

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot

A bank évszázadok óta barátja, szeretője, házastársa, anyósa, szomszédja, esküdt ellensége az embernek, helyzete válogatja. A történet, amit most elmesélek, igazán cuki… lett volna. Mint egy vakrandi. Ha minden olajozottan alakul.

Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

Sólyom István

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

// HIRDETÉS