// 2025. július 15., kedd // Henrik, Roland
Papp Attila Zsolt Papp Attila Zsolt

Bakk Miklós: ilyen választás csak egyszer van

// HIRDETÉS

A politológus, egyetemi oktató szerint Orbán Viktor nem EU-ellenes, hanem EU-elégedetlen, és a magyar pártok támogatottsága idővel Erdélyben is pluralizálódhat. Interjú.

(Külön)Vélemény

Szerző: Papp Attila Zsolt
2014. április 09., 12:52

A Fidesz kétharmados újrázása (bár még billeg, de a lényegen ez nem sokat változtat) valóban példa nélkülinek számít Európában. Mi Orbán sikerének titka?

Úgy vélem, Orbán sikerét alapvetően három tényezővel magyarázhatjuk. Első – és azt hiszem, ez a lényeges – a kormányzóképességnek az a jelentős megnövekedése, amely az átmenet korábbi szakaszában nem volt tapasztalható más kormányok esetében. Természetesen, tisztában vagyok azzal, hogy a kimondott politikai cél és a belőle fakadó közvetlen kormányzati impulzusok nem egyformán ugyanazt váltják ki mindenkiben, és az autoriter kormányzás vádja ebből fakad. Viszont az is kétségtelen, hogy a felhalmozott problémák sokaságát akkor, amikor a gazdaság görög típusú berobbanása nagyon közvetlen veszély volt, csak nagyon gyors, hatékony és célirányos cselekvéssel lehetett megelőzni. Olyan cselekvéssel, amely a deliberatív demokrácia mércéjével mérve – ott, ahol a lassú, időigényes konszenzusteremtés önmagában is cél – diszkrecionális jellegűnek, önkényesnek tűnik. Ez magyarázat az „unortodox” gazdaságpolitika elutasítására is. A deliberatív demokrácia folyamatos konszenzusfaragó eszménye gondolkodásmóddá is vált: eleve megszűri az európai közgondolkodásban a használatba vehető eljárásokat, és csak azokat tekinti „helyesnek”, „demokratikusnak”, amelyek a korábbi gyakorlat alapján huzamosabb ideig szélesebb konszenzusnak örvendtek. Nos, Orbán a gyors megoldás érdekében félrevágta ezeket a közpolitikai matricákat, és meglepőnek tűnő, új megoldásokat keresett. Ebben ugyan van rizikó, azonban el tudta fogadtatni a választókkal, hogy ez a rizikó vállalandó. A második tényező gazdasági természetű, és ebben részben a szerencse is a kezére játszott. A recesszióból való kilábalásnak az első eredményei épp akkor váltak érzékelhetővé, amikor – a kampányban – a Fidesznek erre a legnagyobb szüksége volt. Persze, ez megérdemelt szerencse volt, hiszen költségvetési kimunkálásában a Fidesz új politikai iránya meghatározó volt. Végül a harmadik tényező: olyan narratíva kimunkálása, amely nagyon jól össze tudta kapcsolni a diagnózist, a perspektívát, és folyamatosan elmesélhetővé tette az egyes gazdasági lépéseket. Ezt ugyan lehet populizmusnak is nevezni (jómagam is annak nevezem), azonban látni kell, hogy enélkül egy politikai cselekvési irány átélhetetlenné, értelmezhetetlenné válik az emberek számára. Orbán esetében ez azért szembetűnő, mert a baloldalon teljesen hiányzik ez. A baloldal teljesen narratívaképtelen jelenleg, jóllehet vannak populista kvalitásokkal rendelkező politikusai – például Gyurcsány. Gyurcsány azonban – és itt érnek össze a dolgok – épp a kormányzóképesség hiánya miatt vesztette el azt a hitelesítő pluszt, amellyel populista kísérletei egy alternatív narratívává állhatnának össze.

Elnézve a választási eredményeket, az embernek az az érzése támadhat, hogy gyakorlatilag nem változott semmi a 2010-es állapotokhoz képest – mintha meg sem tartották volna a választást. Várhatók-e változások, elmozdulások a régi-új kormány politikájában (bármilyen téren)?

Orbán kontinuitást ígér. Úgy hiszem, alapvetően ez lesz a meghatározó. Mivel az alapvető közjogi változtatásokat kormánya már meglépte, kevesebb – ezzel összefüggő – konfliktusra számíthat.

Győzelmi beszédében Orbán mintha békülékenyebb hangot ütött volna meg az EU-val szemben, mondván, hogy a magyarok elutasították az Unióból való kilépés gondolatát. Előrejelezhet-e ez egyfajta konszolidálási folyamatot Magyarország és Brüsszel között?

Úgy hiszem, mindenképpen értelmezhetőbb lesz, hogy mi tulajdonképpen Orbán „Európa-ellenessége”. Azaz: Orbán nem EU-ellenes, hanem EU-elégedetlen. Megítélésem szerint nem lát esélyt arra, hogy az EU jelenlegi struktúrájában Magyarország belső periféria-státusa megszüntethető legyen, és emiatt az Unió megváltozását szorgalmazza. Ennek érdekében visszafele lépne, a klasszikus nemzeti szuverenitások irányába. Ugyanakkor a visegrádi együttműködéssel azt célozza, hogy Közép-Európában is kialakuljon egy alternatív hatalmi pólus, a német-francia tengely párja. Bár e stratégia talán világosabbá és egyértelműbbé válik, az ideológiai alapú támadások e perspektívával szemben nem szűnnek meg.

Minden ellenkező előrejelzés dacára, az LMP bejutott a parlamentbe. Mennyi esélye van a zöldpártnak arra, hogy a végletesen polarizált magyar politikában felépítsen egy ütőképes „harmadik erőt”?

Azt hiszem, hogy az átjutás a tű fokán – ahogy Schiffer nevezte bejutásuk – meghatározó pillanat volt. Ennek fontos hozadéka, hogy igazolta a Schiffer-stratégiát: lehet baloldali pártépítésbe kezdeni szemben azokkal a maradvány- és konglomerátum-pártokkal, amelyek tisztázatlan viszonyban maradtak a posztkommunista örökséggel.

Milyen fejlemények várhatók a kényszerből összeállt baloldal térfelén?

Éles harc várható, ez három nappal a választások után, máris látszik. A kényszeresen összeterelődött bal pártjai most már versenyhelyzetben vannak, és az egymással folytatott verseny tétje az, hogy kit igazol vissza a május 25-i EP-választás, azaz ki lesz az „igazibb” baloldali párt. Ugyanakkor e verseny mérséklő hatással is van az egyes pártokon belüli viszonyokra, ugyanis a közelgő kampány miatt el kell halasztaniuk az április 6-i vereség felelőseinek a firtatását. Erre, meglehet, az EP-választások után kerül sor.

Borítékolható volt (szó szerint), hogy a Fidesz tarolni fog a határon túli szavazók körében, de erre a 95 százalékra talán ők maguk sem számítottak. Még az Erdélyben intenzíven jelen lévő Jobbik sem rúgott labdába. Hogyan magyarázod mindezt?

Azt szokták mondani, hogy a hála nem politikai kategória. Ez igaz is a politikusokra nézve, de nem a választókra. Az erdélyi választók hálásak voltak a kettős állampolgárság törvényéért, és mindazért, amit ebből vízióként és Fidesz-karakterként kiolvastak. Persze, ilyen választás csak egyszer van, a magyar pártok támogatottsága az erdélyi szavazók körében minden bizonnyal pluralizálódik és közelít majd a magyarországi megoszlásokhoz. De alapvető különbségek is megmaradnak. A Jobbik erdélyi támogatottsága pedig inkább a másodlagos preferenciák szintjén létezik. Azaz: a Jobbik jó második választható pártként, amellyel kapcsolatosan szimpátiát is lehet nyilvánítani jókorákat trianonozva. Azonban a kormányképességet, azaz a tényleges és hatékony cselekvőképességet is számításba véve az erdélyi szavazó elsődleges preferenciája mégis inkább a Fidesz.

// HIRDETÉS
Különvélemény

A radikalizálódott elitek populizmusáról

Fall Sándor

„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”

Visszatérés önmagunkhoz – mit tanulhatunk Erdélyben egy amazóniai kultúrától?

Sánta Miriám

Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ilyen volt jezsuitának lenni a 20. századi Romániában

Sólyom István

Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.

A kozmosz megállt a Bánffy-kastélyban és kilökte magából az ősmagyar sámánpunkot

Szántai János

A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!
Főtér

Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!

Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.

Kiskorúak elektromos rollerrel elszenvedett balesetéért a szülők ellen indítanak bűnvádi eljárást, figyelmeztet a rendőrség
Krónika

Kiskorúak elektromos rollerrel elszenvedett balesetéért a szülők ellen indítanak bűnvádi eljárást, figyelmeztet a rendőrség

Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.

Ilie „Boló” Bolojan előtt két ­út áll a kudarc felé
Főtér

Ilie „Boló” Bolojan előtt két ­út áll a kudarc felé

Van ez a tervezett második deficitcsökkentő csomag, amiben a különleges nyugdíjak problémáját is megoldják állítólag. Na ja. Hogyne. Persze. Naná…

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében
Székelyhon

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében

Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.

Megfordult a trend: hosszú idő óta több romániai távozott Németországból, mint ahány odament
Krónika

Megfordult a trend: hosszú idő óta több romániai távozott Németországból, mint ahány odament

Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.

Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben
Székelyhon

Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben

A rendőrség közlekedési tájékoztató központja (Infotrafic) szerint a 7B jelzésű országút Arad és Tornya közötti szakaszán történt balesetben két autó volt érintett.

// még több főtér.ro
Reformok? Milyen reformok, helló?
2025. július 10., csütörtök

Reformok? Milyen reformok, helló?

Befejezhetetlen írás a Pénzpazarlásra Harminc Éve Rácsodálkozó Döntéshozók Országára rácsodálkozásról.

Reformok? Milyen reformok, helló?
2025. július 10., csütörtök

Reformok? Milyen reformok, helló?

Befejezhetetlen írás a Pénzpazarlásra Harminc Éve Rácsodálkozó Döntéshozók Országára rácsodálkozásról.

Elmarad a rendszerváltás – huszadik erdélyi történet a jövőből
2025. július 03., csütörtök

Elmarad a rendszerváltás – huszadik erdélyi történet a jövőből

„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”

Elmarad a rendszerváltás – huszadik erdélyi történet a jövőből
2025. július 03., csütörtök

Elmarad a rendszerváltás – huszadik erdélyi történet a jövőből

„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”

Miért nincs íze a paradicsomnak?
2025. július 01., kedd

Miért nincs íze a paradicsomnak?

Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?

Miért nincs íze a paradicsomnak?
2025. július 01., kedd

Miért nincs íze a paradicsomnak?

Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?

Különvélemény

A radikalizálódott elitek populizmusáról

Fall Sándor

„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”

Visszatérés önmagunkhoz – mit tanulhatunk Erdélyben egy amazóniai kultúrától?

Sánta Miriám

Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ilyen volt jezsuitának lenni a 20. századi Romániában

Sólyom István

Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.

A kozmosz megállt a Bánffy-kastélyban és kilökte magából az ősmagyar sámánpunkot

Szántai János

A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.

// HIRDETÉS