Hamarosan véget ér a fesztiválszezon, a brandek viszont mindennél erőteljesen nyomulnak. Jó-e az nekünk, ha toljuk a multicégek szekerét anélkül, hogy észrevennénk? Lehet-e még élvezni valamit anélkül, hogy folyton reklámhelyszínre csöppennénk?
Nemrég írtunk arról, hogy milyen volt a kolozsvári Jazz in the Park (még korábban pedig arról, hogy milyen volt a Rockstadt Extreme Fest) – a következtetés pedig az volt, hogy ezen a fesztiválon volt levegő, civilizált népek vettek részt rajta, hiányzott a nagy fesztiválokra jellemző állandó koslatás (értsd: az emberek végig tudnak állni-ülni egy-egy produkciót, nem kell folyton azon bosszankodniuk, hogy előtte folyton elhaladnak mások, vagy lökdösődnek). Ugyanakkor innen sem hiányzott az, amit úgy neveztünk,
Ez valamilyen hibridizált formában jelen van a bizonyos szubkultúrákat megszólító fesztiválokon is (már ha még beszélhetünk szubkultúrákról a hagyományos értelemben, inkább a tömegkultúra ízlésszektorairól van szó, ha már), mint amilyen a REF is (vagy akár a Posada Rock, vagy az Old Grave Fest). Egy dolog biztos: minél kisebb egy fesztivál, annál bensőségesebb a hangulat, minél koncentráltabb ízléskultúrához közelít, annál nagyobb az esélye, hogy figyelmes, a személyes kapcsolatokat és a zenei élményt előnyben részesítő közönsége legyen.
Közösségi élmény. Nem brandépítés, lépten-nyomon politikai lózungok és tartalmak észrevétlen vagy gátlástalan belopkodása a produkciókba, influenszerkedés, álzöldítés és zöldre festés (greenwashing-jelenség).
Ahogy múlik a nyár, úgy csapja meg az embert a visszatekintés és értékelés szele, a fesztiválszezon lassan leköszönőben – múlt hónap végén jelent meg a fenti gondolatmenet kidomborításával a román Scena9 portálon egy pontos látlelet arról, hogy mi a baj a nagy romániai fesztiválokkal és az egyszerű fesztiválozót hogyan akarják a különböző brandek és multicégek, áruházak (legyenek azok partnerek vagy szponzorok) behálózni. (Aki nem hiszi, az lapozza végig ezt a fotóalbumot.)
Értem én, hogy ha valaki partnerségben vagy szponzorként jelen van egy tömegeseményen, vagy segít létrehozni és/vagy finanszírozni azt, akkor valamilyen formában láthatóságot kell kapnia – ezeket sporteseményeken is láthatjuk, például a sportolók mezén megjelennek a márkanevek, úgyszintén a kordonokon, kerítéseken sorban láthatók, óriásplakátokon is szerepelnek (például „powered by” feliratokkal). Ez rendjén is van.
Azt azonban nem értem – ahogy a cikk írója, Daniel Boiangiu is megjegyzi –, hogy minek kell minden brandnek és cégnek külön kibérelt területet, sátrat, sarkot, aktivitási zónát biztosítani, ahol a nap minden percében valamilyen akció, tevékenység, bevonás folyik. Sokszor igen alattomos módszerekkel – békén hagynak, hogy igénybe vehesd a kialakított területet, mint ahogy azt a Scena9 publicistája is tette, aztán később odanyomakodnak valami árleszállítással, kuponkóddal, rosszabb esetben megkérnek, hogy posztolj ki valamit (legtöbbször storyt) az általuk megadott hashtaggel vagy szlogennel valamelyik közösségimédia-felületre, meginterjúztatnak, fotózkodni akarnak veled, magyarán: végezz el nekik valami ingyenmunkát.
Ahogy azt a cikk is megjegyzi,
ahol minden, de minden az ember keze és segge alá lett tolva. Ötméterenként valamelyik energiaital, sör, e-cigi, wape, gyorsétterem pop-up stúdiójába botlik az ember – mert azért a sátor mint olyan derogál, ide komplett minikávézók, szabadidős foglalkozásoknak kialakított terek, lounge-ok, babzsákos pihenők és egyebek kellenek, nehogy a földi halandó véletlenül is egy sáros, füves, szalmás, bogaras, legyes, poros fesztiválon érezze magát, ahol zene szól.
Daniel Boiangiu azt is hozzáteszi, hogy olyan sem volt korábban, hogy a szupermarketek egyenesen bevonulnak a fesztiválokra. Most nem csupán a cigarettás, energiaitalos és mittudoménmis sarkok szabadultak el, hanem egy egész Lidl felépül a fesztivál területén. Magyarán: a partner szupermarketlánc fogja magát és felépít egy boltot az esemény közepére.
Oké, hogy minden a kezünk alatt van, akármelyik pillanatban vásárolhatunk magunknak egy zacskó csipszet, kekszet vagy üdítőt, de az útközben azért elfelejtődik, hogy mindez egy zenei produkciókat felmutató közösségi élmény goromba arculcsapása – elvenni a reflektorfényt valami totál mindennapival (az ember le szokott ugrani a boltba, ha naponta nem is, de két-háromnaponta egész biztosan) valami egyáltalán nem mindennapi elől.
S ha pedig nem is volna elég az, ahogy a Lidl meg a Kaufland, vagy akármelyik másik áruházlánc beépítteti magát egy fesztivál közepébe, ők maguk a fesztivál területén kívül is tolják a merchandise-t az arcunkba. Egy héttel a fesztivál után már a kutyát sem érdekli, ahogy ők küszködve próbálják eladni a sok Electric, Untold meg egyéb feliratos akármicsodáikat a leárazott részlegen – persze, hogy nem veszi meg senki.
A romániai sajtó a Lidl kapcsán nem csupán ezt a jelenséget kapta fel, amelyet Boiangiu említ, hanem egy hozzá kapcsolódó esetet is, mely szerint bizonyos Sânziana Negru influenszernek szerződése lévén a Lidl üzletlánccal, reklámoznia kellett a termékeiket egy Instagram-videóban. Negru annak rendje és módja szerint kapott egy zacskónyi árut a boltból, beszélt valamiket ott róla, teljesítette a küldetését, bezsebelte a pénzt,
Csakhogy a követők és más fesztiválozók észrevették. Felismerték a zacskót és a tartalmát, majd posztolták: lássák, kivel van dolguk. Természetesen lett ebből nagy botrány – jogosan is. A Lidl megszüntette az együttműködést, majd közleményében arra utalt, hogy éppenséggel az élelmiszerpazarlás ellen állnak ki. Hogy miképp magyarázta ki magát Sânziana Negru ebből a menthetetlen helyzetből, arra inkább nem térünk ki, de egy biztos: nincs erre jó válasz, mivel az egész arcpirítóan vérgáz.
Jó jó, de akkor mit csinált a Lidl? Nos, sem a Lidlnek, sem a Kauflandnak, sem a Burnnek, Glonak, Red Bullnak, Monsternek, XYZ-nek és kutyafülének nincs szüksége reklámozásra egy fesztiválon – elég naivak lennének, ha ezt gondolnák, az emberek ugyanis ha így, ha úgy, de csak rá vannak utalva az élelmiszerboltokra. Aminél nyilván nagyobb reklám nincs, mint hogy elfogyott otthon a kenyér, a tej meg a cigi. Az viszont már más kérdés, hogy épp a legszennyezőbb nagyvállalatok – ha már greenwashing – járatják a szájukat az élelmiszerpazarlás ügyében.
semmi értelme sincs álszenteskedni, meg azt gondolni, hogy majd jobb lesz, ha szétázott papírpohárból szürcsöljük a negyedik sörünket vagy valaki ránkszól egy óriáspannóról, hogy mi most csökkentettük a karbonlábnyomunkat. A fesztiválokat lehet valamennyire környezettudatosabbá tenni, ez így igaz, de valószínűleg nem ott, ahol reklámozzák – pont, hogy a nagy brandek reklámostól, lounge-ostól, stúdióstól és sarkostól való kivonulása tenne meghittebbé, személyesebbé, közösségibbé és kevésbé szennyezővé egy fesztivált. Ja, hogy az nem elég insta-kompatibilis?
A nagy fesztiváloknak nyilván maximalizálni kell a bevételeiket, amelyeknek nagy része a központi költségvetést gazdagítja. De azért mégsem így kellene.
Az egységek birtokba vették a műveleti területet azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy elvégezzék azt, amivel megbízták őket. Ez végső soron örvendetes.
Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…
Ha az ember előtt megnyílnak a dobrudzsai népek kapui, és jól figyel, láthatja: ha az a nép maroknyi, akkor jól elfér a nemzetállam tenyerén.
Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.
… egy sofőr megunta a dugót és a rendőrök hiányát, nekiállt forgalmat irányítani… és Elena Lasconi elnökjelölt asszony elfelejtette, hogy vannak amerikai NATO-csapatok az országban.
Klaus Iohannis elnöknek a bukaresti Primăverii negyedben található Vila Lac 3 (Tóparti Villa 3) nevű hivatalos rezidenciáján is van egy háromlyukú minigolfpályája, nem csak a Fekete-tenger partján fekvő Neptun üdülőhelyen található nyári rezidenciáján.
Ma sem tudnánk biztosan megmondani, mit kellett volna jobban csinálni ahhoz, hogy a dolgok másképp történjenek – állítja monstre-interjúnkban B. Szabó János, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpontjának igazgatója.
Több házkutatást is tartott Gyergyószentmiklós térségében a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) kábítószer birtoklás és -kereskedelem megalapozott gyanújával. Két fiatalt őrizetbe vettek.
Figyelmeztetést bocsátott ki az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége pénteken este, amelynek értelmében templomot, mecsetet, zsinagógát érhet támadás Romániában.
Újabb csíkszeredai lakóövezet van kialakulóban, ahol több mint harminc év után ismét toronyházak épülnek. A Csíki Nest bevásárlóközpont szomszédságában a Fortuna Residence nevet viselő lakópark első tömbházának alapozása elkezdődött.
Őszintén azt hittem, hogy a megszavazott óriási bizalmat, a gyalázatosan végigvitt tíz évet követően legalább a távozása méltóságteljes lesz ennek az embernek. Úgy tűnik, mégsem.
Őszintén azt hittem, hogy a megszavazott óriási bizalmat, a gyalázatosan végigvitt tíz évet követően legalább a távozása méltóságteljes lesz ennek az embernek. Úgy tűnik, mégsem.
Már a szélsőséges Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja Egyesület elnöke is a parlamentbe menne. Kell ez nekünk?
Már a szélsőséges Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja Egyesület elnöke is a parlamentbe menne. Kell ez nekünk?
Az okoseszközök túlhasználása a kihat fiatalok mentális egészségére, de minket sem kímél. Mennyire drasztikus lépés az EU-s országok okoseszköz-visszaszorítása az oktatási intézményekben?
Az okoseszközök túlhasználása a kihat fiatalok mentális egészségére, de minket sem kímél. Mennyire drasztikus lépés az EU-s országok okoseszköz-visszaszorítása az oktatási intézményekben?
Avagy milyen lyukból milyen szél fúj kampányban, és mennyire vagyunk szélvédett helyen?
Avagy milyen lyukból milyen szél fúj kampányban, és mennyire vagyunk szélvédett helyen?
Szenvedélyes viszony fűz a mobiltelefonunkhoz. Vele ébredünk, ismeri a titkainkat, és mindenhová elkísér minket. Az ideális készülék megtalálása egyre nagyobb kihívás, de ez a legkisebb probléma.
Szenvedélyes viszony fűz a mobiltelefonunkhoz. Vele ébredünk, ismeri a titkainkat, és mindenhová elkísér minket. Az ideális készülék megtalálása egyre nagyobb kihívás, de ez a legkisebb probléma.
Ez a képviselő alkotmánymódosítással kötelezné a romániai magyarokat is, hogy tudjanak románul. Nem AUR-os képviselőről van szó.
Ez a képviselő alkotmánymódosítással kötelezné a romániai magyarokat is, hogy tudjanak románul. Nem AUR-os képviselőről van szó.
„A valamikori Szent Anna-tó és a Csomád nem sokkal azután került a tudományos figyelem középpontjába, hogy két évvel ezelőtt, 2136-ban Indonéziában kitörni készült a Krakatau.”
„A valamikori Szent Anna-tó és a Csomád nem sokkal azután került a tudományos figyelem középpontjába, hogy két évvel ezelőtt, 2136-ban Indonéziában kitörni készült a Krakatau.”
Lassan, de biztosan jön az elsivatagosodás. Fel vagyunk mi erre készülve?
Lassan, de biztosan jön az elsivatagosodás. Fel vagyunk mi erre készülve?
Ha a tanár, mint olyan, elvesztette a tekintélyét, a kialakuló „egyenlőség alapú káoszt” meg kell szüntetni. Valahogy. Bárhogy? És ha oktatók szexuális ragadozókká válnak, a kialakuló vészhelyzetet is fel kell oldani. Valahogy. Bárhogy?
Ha a tanár, mint olyan, elvesztette a tekintélyét, a kialakuló „egyenlőség alapú káoszt” meg kell szüntetni. Valahogy. Bárhogy? És ha oktatók szexuális ragadozókká válnak, a kialakuló vészhelyzetet is fel kell oldani. Valahogy. Bárhogy?
Rejtélyes körülmények között detektívregényekben kéne meghalni embereknek, nem a kórházakban. Hogy is van ez?
Rejtélyes körülmények között detektívregényekben kéne meghalni embereknek, nem a kórházakban. Hogy is van ez?
Az egységek birtokba vették a műveleti területet azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy elvégezzék azt, amivel megbízták őket. Ez végső soron örvendetes.
Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…
Ha az ember előtt megnyílnak a dobrudzsai népek kapui, és jól figyel, láthatja: ha az a nép maroknyi, akkor jól elfér a nemzetállam tenyerén.
Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.