Olyan csend van a mioritikus kupola alatt, hogy az űr is megirigyelhetné. Ez pedig két dolgot jelenthet.
Nem mondom, hogy kedvenc „filmem” a politika, de hát nem mehetünk el mellette: ha úgy tetszik, az élet gyöngyvásznának felületén ma is a politikai farok csóválja a társadalom kutyáját.
Az idei év eleje óta egyre inkább hatalmába kerített egy furcsa érzés: a romániai politikával van valami. Pontosabban, történik. Eleinte nem tudtam megnevezni, mi is az a valami, ami történik. Azt mondtam magamban, eh, biztos velem van baj, rosszul látom. Pontosabban, hallom. Mert
A politikát politikusok művelik (jó esetben). És a politikus nyilvános léte akkor igazolt, ha kiáll, ha buzdít, ha hangsúlyoz, ha kiemel, ha tiltakozik, ha kifejezi döbbenetét, ha megerősít, ha abcúgot kiált. Röviden: ha zajong. No, az a furcsa érzés, amely egyre inkább elhatalmasodott rajtam: nincs zaj a hazai politikában. Erre mondtam az imént: lehet, az én fülemmel van baj. Lehet, megsüketültem. Nem hallom a politikai zsizsegés zaját.
Végeztem egy kísérletet annak érdekében, hogy kiderítsem, az én fülem a ludas, vagy tényleg síri csend borult a hazai politikai prérire. Átnéztem az utóbbi hetek politikai tárgyú cikkeit. Persze, nem az összest. De azért igyekeztem.
Ott volt például az új oktatási törvény esete. Az egyházak levélben tiltakoztak a diverzitás iskolai népszerűsítése és a szexuális hovatartozás emlegetése ellen. Volt pár tüzes véleményanyag, eltartott kisujjú fanyalgás, aztán elült az ügy, mint estefelé a tyúkok. Ja, egyesek amellett érveltek, de jó lenne filológia osztályokban visszavezetni a latint, mint opcionális érettségi tantárgyat. Történetesen egyet is értettem ezzel a gondolattal. És nem azért, mert nekem még voltak latin óráim az iskolában. Hanem mert látom értelmét. A latin de facto holt nyelv. Viszont funkcionális szinten mérhetetlenül fontos. Lenne. Ma is. De ki a fenét érdekel?
Aztán nemrég adódott még egy ügy. A hivatali visszaélés pénzbeni küszöbértéke körüli politikai játszma nyomán ismét felmerült a híres 13-as kormányrendelet „éjszaka, mint a tolvajok”-hangulata. Illetve, dehogy. A sajtó igyekezett felidézni azt a hangulatot, amikor több százezer ember tüntetett az utcán.
Az is igaz, hogy a politikai gárda hamar megoldotta a problémát. Simán módosítottak a küszöbértéken. Illetve, bejelentették, hogy...
És kábé ennyi volt a termés. Nem sok. Hogy mik történtek még a romániai politika nyilvánosságának háza táján? Attól az ember nem is tudja hirtelenében, nevessen-e, sírjon-e.
Múlt héten például az a rendkívüli esemény rengette meg a hazai földet, hogy Dan Barna volt USR-elnököt elütötték, miközben elektromos rollerezett. Hála Istennek egyébként, nem esett baja. Na de ez ügy volt! Ráadásul kiderült (állítólag), Barna úr nem zöld fénynél rollerezett át az úton. És, horribile dictu, az is kiderült, hogy Barna úr eleve hibázott, még akkor is, ha zöld volt a lámpa, ugyanis tilos átjárón átrollerezni. Ez ám a téma!
Mi történt még, ami igazán fajsúlyos? Dacian Cioloș EP-képviselő jelezte a Facebook-on, hogy Madridban tartózkodik, de nem ám a szeretőjével, ahogy egy Cioloș úr által meg nem nevezett lap megrágalmazta őt, hanem a kedves feleségével. Hűha!
Mi történt még? Klaus Ionopotchivanoc Iohannis álkisebbségi államelnök mondott egy beszédet a NATO 74. születésnapja alkalmából. Képtelen voltam követni, annyira unalmasan beszélt, de ezzel se mondok semmi újat. Hol vannak már azok a szép napok, amikor az államelnök úr önmagához képest briliáns performansz keretében csapta fejbe a PSD-t a magyar kártyával?
Szóval, süket csend árad a romániai politika irányából.
1. Romániában minden jól megy. Ez egy nagyon pozitív forgatókönyv. Mert hát miért is ne mehetne minden jól? Annyi ideig ment sok minden rosszul. Végre beállt az egyensúly. A politikai elit a népért dolgozik, az adminisztráció szintén, a pártoknak sikerült jó kompromisszumokat kötni, a korrupció legyőzetett, senki nem lop, csal, hazudik, mindenki végzi a dolgát, amiért oda került, ahova.
2. Romániában minden úgy megy, ahogy. Vagyis: a jelenlegi – valóban elég zűrös – világpolitikai helyzetben a hazai politikai elit eldöntötte: felveszi a szép ruhát, EU-, NATO-, Amerika-konformosra nyíratja a haját, beül az első padba, jelentkezik, amikor kell, kussol, amikor kell, azt a kezet csókolja meg, amely kézre vonatkozóan érkezik a helyeslő üzenet. Magyarán, a romániai politika Bólogató Jánosok elitkommandójává vált. No és ehhez az is kell, hogy itthon ne legyen cirkusz. De most komolyan. Érkeztek, érkeznek az EU-s pénzek, osztogatjuk szépen, mértékkel, okosan, ahogy kell. Hiszti nincs. Semmi nincs. Olajozottan folyik a munka. Hogy mi lesz később, a privát „fegyverszünet” lejárta után? Azt majd meglátjuk akkor.
És hogy teljesen el ne menjen a kedvünk az élettől, örömmel újságolom, hogy történt még valami. Ami tényleg fontos. Liviu Dragnea volt PSD-góré és volt börtöntöltelék elindította saját Youtube-csatornáját. Nagyon izgalmas. Ja, nem méretes politikai leleplezésekről beszél ott. Rendkívül egészséges és ízletes fogásokat készít… élőben! Na, ez már valami.
És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?
Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.
Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.
A 25. TIFF-en néztük meg a România Sălbatică rendezőjének legújabb alkotását, és kedvünk támadt madarakat lesni egy vízen ringó csónakból. De vajon tudjuk-e, milyen huncutok a varjak, vagy hogyan csalogatja elő a rovarokat az iszapból a széki lile?
Hárman nyitottak tüzet egy lakóház udvarán tartózkodókra, rendőrség szerint bérgyilkossági kísérlet történt. Újra friss levegőt szívhat Nagybánya egykori polgármestere, Cătălin Cherecheș.
Alapjaiban megrázta a romániai szociális ellátórendszert a Bihar megyében engedélyek nélkül működtetett menhelyek körüli, a szervezett bűnözés elleni ügyészség eljárása nyomán kirobbant botrány. A Krónika helyszíni riportja.
Továbbá: Németország moldovai nagykövete azt találta mondani, hogy a moldovaiak talán nem románok, mire kitört a botrány. És Nicușor Dan államelnök hétfőn újrakezdi az iszapbirkózást a pártokkal.
Egy huszonkét éves juhász holttestét találták meg a Málnáshoz közeli erdőben hétfőn délben. Az ügyben az ügyészség felügyeletével folyik a nyomozás.
Nem rendezik meg idén a Közösségi Párbeszéd Tábort, amelyet a tavalyi induláskor a szervezők a Tusványos egyfajta alternatívájaként, ugyanakkor nem ellenrendezvényként hirdettek meg.
Széleskörű összefogás indult Gyergyószentmiklóson egy súlyos állapotban lévő középiskolás lány és családja megsegítésére. A közösségi médiában sokan osztották meg a felhívást, amelyben anyagi támogatást kérnek Szabó Réka családjának.
A hajdani Borsos utcából lett Thököly utca legújabb nevét – strada Traian – látva elmosolyodott. Valami azt súgta, lesz itt még látnivaló.
A hajdani Borsos utcából lett Thököly utca legújabb nevét – strada Traian – látva elmosolyodott. Valami azt súgta, lesz itt még látnivaló.
Vajon olvassa-e még valaki annak az embernek a történeteit, aki elsőként hozta közelebb nekünk, magyaroknak a brazíliai őserdők életét?
Vajon olvassa-e még valaki annak az embernek a történeteit, aki elsőként hozta közelebb nekünk, magyaroknak a brazíliai őserdők életét?
Az utasok 86 százaléka nem ajánlaná az állami vasúttal utazást a legújabb felmérés szerint, a probléma azonban messzire mutat.
Az utasok 86 százaléka nem ajánlaná az állami vasúttal utazást a legújabb felmérés szerint, a probléma azonban messzire mutat.
Ha sem a tanárnak, sem a rendőrnek nincs joga átvizsgálni a szabálytalankodó diákot, akkor minek tanuljon a diák?
Ha sem a tanárnak, sem a rendőrnek nincs joga átvizsgálni a szabálytalankodó diákot, akkor minek tanuljon a diák?
Képzeljük el, megy Grindeanu tárgyalni Bolojannal és Kelemennel, de a bokorból előugrik egy medve, ő meg kint reked. Nem lesz kormány!
Képzeljük el, megy Grindeanu tárgyalni Bolojannal és Kelemennel, de a bokorból előugrik egy medve, ő meg kint reked. Nem lesz kormány!
Érdemes-e mindenhol durván nyírni a füvet a városban? Kiváltható-e egy öreg fa tíz újonnan ültetett fával? Az urbánus zöldterületek mint hűtőberendezések kicsit másképp élnek a vezetőség fejében, mint a lakosság tapasztalataiban.
Érdemes-e mindenhol durván nyírni a füvet a városban? Kiváltható-e egy öreg fa tíz újonnan ültetett fával? Az urbánus zöldterületek mint hűtőberendezések kicsit másképp élnek a vezetőség fejében, mint a lakosság tapasztalataiban.
És lett fogaknak nagy csikorgatása. Pedig hogy egy nap meg fog jelenni, ebben csak valami buroklakó kételkedhetett. A lényeges kérdés: hogyan használja, aki használja. Esetleg: miért.
És lett fogaknak nagy csikorgatása. Pedig hogy egy nap meg fog jelenni, ebben csak valami buroklakó kételkedhetett. A lényeges kérdés: hogyan használja, aki használja. Esetleg: miért.
Mi, még hatalomban levő, fél lábbal predigitális ősemberek hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy úgy lesz, ahogy most gondoljuk. Pedig… És jó lesz az úgy, higgyék el.
Mi, még hatalomban levő, fél lábbal predigitális ősemberek hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy úgy lesz, ahogy most gondoljuk. Pedig… És jó lesz az úgy, higgyék el.
Hétvégén érkezik az enyhülés, de hosszú távon kéne gondolkodni, ha fel akarunk készülni a további hőségekre.
Hétvégén érkezik az enyhülés, de hosszú távon kéne gondolkodni, ha fel akarunk készülni a további hőségekre.
Ez már a második év, hogy több a pozitív hang a román nyelv és irodalom vizsga után, mint amennyi a negatív. De miért kellett erre három és fél évtizedet várni?
Ez már a második év, hogy több a pozitív hang a román nyelv és irodalom vizsga után, mint amennyi a negatív. De miért kellett erre három és fél évtizedet várni?
És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?
Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.
Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.
A 25. TIFF-en néztük meg a România Sălbatică rendezőjének legújabb alkotását, és kedvünk támadt madarakat lesni egy vízen ringó csónakból. De vajon tudjuk-e, milyen huncutok a varjak, vagy hogyan csalogatja elő a rovarokat az iszapból a széki lile?