… közben kiderült, hogy a román hadsereg, rendőrség, titkosszolgálatok emberei Kongóba utazgattak kicsit zsoldoskodni (megáll az ész!)… és láss csudát: így vezet egy kolozsvári trolisofőr… lábbal.
Időnként felröppen a hír a különböző sajtóbugyrokból, hogy lám, Románia milyen bezzegország, legalábbis ezeken a kelet-európai végeken. Hogy itt milyen fasza az élet, hogy dübörög a gazdaság…
Mindez akár így is lehet (bár hiányoznak hozzá a meggyőző bizonyítékok), az viszont kétségtelen, hogy az ország két csúcsvezetője nyakig ül a… sárban. Klaus Ionopotchivanoc Iohannis polgárnak tavaly véget ért a második álkisebbségi államenöki mandátuma, ugye. Na de az alkotmánybíróság érvénytelenítette az államelnök-választás első fordulóját, a játszmát idén májusban újrajátsszák, aminek az volt a következménye, hogy Ionopot polgár ott maradt a Cotroceni-palotában. Két mandátumnyi idő után, amelynek a második fele gyakorlatilag szégyenteljes zuhanórepülés volt a jó szász számára. Hetente feldobja valaki (politikus, elemző, párt, nép stb.), ugyan mondjon már le a jóember, hiszen utálják, mint a… sarat. De ő nem és nem, ahogy arról mi is beszámoltunk.
Na, újabban csatlakozott Ionopot polgárhoz Marcel Ciolacu miniszterelnök is. Akinek egyre inkább nehezére esik a magyarázkodás az utóbbi évek legsúlyosabb korrupciós botrányával, a Nordis-üggyel kapcsolatban. Mert kiderült, hogy Marcel Ciolacu a Nordis-spekuláció vezéreivel utazgatott ide-oda, különböző magánrepülőkön. Időnként Ciolacu mester előáll valamiféle magyarázattal, mutogat valamiféle repülőjegyeket, beszél valamit a levegőbe. Közben szorul a hurok az ügy szereplői körül: a Nordis-ügy vezéreit 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték. (Megkockáztatjuk: elképzelhető, hogy Ciolacu úr belebukik a Nordis-botrányba.)
Ebben a kontextusban tették fel Ciolacu úrnak a kérdést: nem gondolja helyesnek, hogy ha már így alakultak a dolgok, hogy elegánsan lemondjon. Mire Ciolacu mester a maga hanyag balkáni tahó eleganciájával ezt válaszolta (miközben határozott léptekkel menekült az újságírók elől a parlament folyosóján):
Erre mit lehet mondani? Bezzeg Románia!
Miközben ezt a hírt olvastuk, eszünkbe jutottak a nyolcvanas évek, amikor éjszakákon át videófilmeket néztünk. Na, ott volt sok olyan huszonhatodrangú akciófilm, amelyre ez a történet emlékeztet. És ne feledjék olvasás közben: bezzeg Románia!
Ugye, emlékeznek még a Horațiu Potra nevű honpolgárra? Aki akkor lett országosan híres, amikor kiderült róla, hogy ő és bandája a tavalyi államelnök-választás első fordulójának meglepetés-győztesét, a hagymázas dumákat szóró Călin Georgescut őrzi-védi.
Na, közben más is kiderült róla: nevezetesen, hogy jól menő zsoldosbiznisze van (pontosabban volt, mert közben elmenekültek a hős harcosok) Kongóban, ahol az általa felhajtott zsoldosokat a kongói állam felbérelte és pénzelte, nem is rosszul. (Kezdenek már derengeni azok a huszonhatodrangú akciófilmek?)
Na de tessék megfogózni, most jön a sokánt, hálucsinánt információ bezzeg-Romániából. A PressOne portál kiderítette, hogy a román hadsereg, rendőrség és titkosszolgálatok aktív (!) elitharcosai időnként kapták magukat (akár fizetés nélküli szabadságot vettek ki) és átruccantak Kongóba egy kicsit zsoldoskodni a Potra úr bizniszében. De nem hajóval utaztak ám, hanem repülővel, többek közt egy olyan magán légitársaság gépeivel is, amelyet két szebeni honpolgár alapított 2021-ben. Történetesen Potra úr is szebeni, micsoda véletlen.
Na és akkor el tetszik tudni ezt képzelni? Hogy a román állam által kiképzett elitalakulatok tagjai Kongóban zsoldoskodnak, miközben idehaza fizetés nélküli szabadságon vannak? Az illetékesek szerint ez egyenlő az alakulat engedély nélküli elhagyásával. És olyan tanú (az egyik zsoldos) is akad, aki szerint (na most tessék igazán fogózni) ezekről a kiruccanásokról a román titkosszolgálatoknak tudniuk kell, mese nincs. De amikor egyszer, egyetlenegyszer felhívta valaki a SRI-től, nem azért kereste, hogy leleplezze a sötét üzelmeket, hanem hogy kapjon egy jó telefonszámot, mert az illető is el akart menni Kongóba.
Kész, az ügyeletes tekintete itt lassan üvegessé válik és az jut eszébe, hogy Románia valóban bezzegország… csak épp ama huszonhatodrangú akciófilmek egyik helyszíne, nem egy demokratikus jogállamé.
Hogy odahaza, négy fal között ki mit csinál, az magánügy, legalábbis az esetek jó részében. Az viszont, hogy miképpen vezeti járművét odakint, az utcákon, nem magánügy. Az, kérjük tisztelettel, közügy. Persze, sokan (nagyon sokan) tekintik a közutakon való közlekedést továbbra is magánügynek. Ennek köszönhető a rengeteg hír gyorshajtásról, (halálos) balesetekről, bírságokról stb.
Mivel annyi az ilyen eset, hogy Dunát lehet velük rekeszteni, csak akkor írunk róluk, ha igazán különlegesnek minősülnek. Nos, az alábbi történet ilyen. És sajnos nem valahol messze, délen, a Kárpátokon túl történt, hanem Erdély fővárosában, az irtó okosnak nevezett Kolozsváron.
Egy autós éppen közlekedett, A pontból B pontba. És közlekedés közben elhajtott egy trolibusz mellett. Ekkor történt, hogy arra lett figyelmes, hogy a troli vezetője… az egyik lábát a kormányon nyugtatta. Vezetés közben! Az elhaladó autóban ült még valaki, aki értelemszerűen azonnal előkapta telefonját és felvételt készített a lábbal kormányzó sofőrről.
A felvétel kikerült az internetre, jó kis nézettséget generált… viszont a közlekedési vállalat vezetői is látták. Aminek az lett az eredménye, hogy jól elhatárolódtak az efféle viselkedéstől és belső vizsgálatot rendeltek el. A lábbal vezető sofőr konkrétan veszélyes helyzetbe kormányozta a munkaviszonyát.
És igen, nevetséges a sztori, nevetünk is rajta. De azért ne feledjük: emberhalál is lehetett volna a vége.
A digitális tartalmak végtelen világában minden azonnal és mindig elérhető. Ez nekünk nem jó, mert bele fogunk őrülni. De talán van megoldás.
Románia hatalmas munkaerőpiaci változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Több generáció is részt vett és vesz ebben, az oktatás pedig nem úgy alkalmazkodik, ahogy kéne. A mesterséges intelligencia pedig tarolni fog.
Biza, nagyon diszkriminatívan, kolonialistán, rasszistán, szuveranistán, mindencsúfistán hangzik a fenti összehasonlítás. De a pőre igazság az, hogy Luke nyer.
A mentális nehézségek esetén a legrosszabb, ami történhet, ha valaki magára marad a problémájával – mondja dr. Kovács Réka Rozália pszichológus, a Sapientia EMTE adjunktusa.
A nagyváradi premontrei apát kilakoltatásáról szóló bírósági döntés félelmetes képet fest az igazságszolgáltatás állapotáról, és az államérdekből elkövetett jogtiprásról.
Heves indulatokat váltott ki a közösségi oldalakon Korodi Attilának, Csíkszereda polgármesterének az állásfoglalása, amelyben elfogadhatatlannak nevezte, hogy a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tüntetést szervezzen a városban.
Ütközhetnek a román nemzeti fejekben a vonatok, ha a törvény nevében utcák, intézmények nevét kell törölni, mert a névadó személyiségekről kiderül: fasiszták, legionáriusok, háborús bűnösök…
Nem fizetik többé a betegszabadság első napját Romániában, az erről szóló sürgősségi kormányrendelet február elsején lépett hatályba.
A közösségi médiában fellelhető képek és videók tanúsága szerint kedd este súlyos szerkezeti omlás történt a szilágycsehi református templomnál: az épület jelentős része leomlott.
Elfogadhatatlan, hogy Csíkszeredában egy szélsőséges párt szervezzen tüntetést, embereket mozgatva, feszültséget szítva – jelezte rövid bejegyzésében Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, az AUR pártra utalva.
További híreink: az alkotmánybírósághoz fordul az ombudsman a betegszabadságok megnyirbálása miatt, több székelyföldi város pedig petícióban tiltakozik az adóemelések mértéke ellen.
További híreink: az alkotmánybírósághoz fordul az ombudsman a betegszabadságok megnyirbálása miatt, több székelyföldi város pedig petícióban tiltakozik az adóemelések mértéke ellen.
Továbbá: képzeljék el, a moldovai államelnök asszonyt Nobel-békedíjra javasolták. És a tavasz kapja magát és berúgja az ajtót február első felében.
Továbbá: képzeljék el, a moldovai államelnök asszonyt Nobel-békedíjra javasolták. És a tavasz kapja magát és berúgja az ajtót február első felében.
Az iskola folyosóján zaklatta 13 éves diákját egy 64 éves tanár. Alkoholba és gyújtogatásba fojtotta féltékenységi bánatát egy férfi.
Az iskola folyosóján zaklatta 13 éves diákját egy 64 éves tanár. Alkoholba és gyújtogatásba fojtotta féltékenységi bánatát egy férfi.
… Nicușor Dan államelnök bejelentette, hogy kapott ajándékba egy zöld Seroussi nyakkendőt… és egy bánsági polgármester helikopterrel jár munkába, közben nincs víz a faluban.
… Nicușor Dan államelnök bejelentette, hogy kapott ajándékba egy zöld Seroussi nyakkendőt… és egy bánsági polgármester helikopterrel jár munkába, közben nincs víz a faluban.
A csenei gyilkosságban érintett 13 éves fiút egy gyermekvédelmi központba helyezték. A Maros megyei, szintén kiskorúak által elkövetett gyilkossági kísérlet előre megfontolt és kitervelt volt az ügyészek szerint.
A csenei gyilkosságban érintett 13 éves fiút egy gyermekvédelmi központba helyezték. A Maros megyei, szintén kiskorúak által elkövetett gyilkossági kísérlet előre megfontolt és kitervelt volt az ügyészek szerint.
Közben kiderült, hogy a 7 halálos áldozatot követelő Temes megyei közúti baleset görög sofőrje kétféle drogot és alkoholt is fogyasztott, úgy vezetett. És elveszítették a pert a gigafizetésüket menteni próbáló állami ügynökség alkalmazottai.
Közben kiderült, hogy a 7 halálos áldozatot követelő Temes megyei közúti baleset görög sofőrje kétféle drogot és alkoholt is fogyasztott, úgy vezetett. És elveszítették a pert a gigafizetésüket menteni próbáló állami ügynökség alkalmazottai.
Kiderült, mi okozta a szörnyű bánsági közúti balesetet, amelyben hét ember vesztette életét. Kiskorúak bántalmaztak egy taxisofőrt Marosvásárhely közelében.
Kiderült, mi okozta a szörnyű bánsági közúti balesetet, amelyben hét ember vesztette életét. Kiskorúak bántalmaztak egy taxisofőrt Marosvásárhely közelében.
… Maia Sandu oroszveszélyre figyelmeztet, Ilie Bolojan (is) támogatná a Moldovai Köztársaság egyesülését Romániával… és a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál főnöke idén feltolná a rendezvény kezdőbetűit a Fellegvárra.
… Maia Sandu oroszveszélyre figyelmeztet, Ilie Bolojan (is) támogatná a Moldovai Köztársaság egyesülését Romániával… és a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál főnöke idén feltolná a rendezvény kezdőbetűit a Fellegvárra.
További híreink: ideiglenes eltávozást kapott a börtönből a rendőrgyilkos, nem ment vissza, Radu Miruță védelmi miniszter pedig véletlenül megdicsérte Nicolae Ceaușescut.
További híreink: ideiglenes eltávozást kapott a börtönből a rendőrgyilkos, nem ment vissza, Radu Miruță védelmi miniszter pedig véletlenül megdicsérte Nicolae Ceaușescut.
További híreink: a többség szerint hiba volt, hogy Nicuşor Dan nem ment el Davosba, a következő napokban pedig megint cudar időnk lesz.
További híreink: a többség szerint hiba volt, hogy Nicuşor Dan nem ment el Davosba, a következő napokban pedig megint cudar időnk lesz.
A digitális tartalmak végtelen világában minden azonnal és mindig elérhető. Ez nekünk nem jó, mert bele fogunk őrülni. De talán van megoldás.
Románia hatalmas munkaerőpiaci változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Több generáció is részt vett és vesz ebben, az oktatás pedig nem úgy alkalmazkodik, ahogy kéne. A mesterséges intelligencia pedig tarolni fog.
Biza, nagyon diszkriminatívan, kolonialistán, rasszistán, szuveranistán, mindencsúfistán hangzik a fenti összehasonlítás. De a pőre igazság az, hogy Luke nyer.
A mentális nehézségek esetén a legrosszabb, ami történhet, ha valaki magára marad a problémájával – mondja dr. Kovács Réka Rozália pszichológus, a Sapientia EMTE adjunktusa.