// 2025. február 6., csütörtök // Dorottya, Dóra
bizánc a köbön

Románia: az ország, ahol történhet bármi, az államelnök, a miniszterelnök nem akar lemondani…

// HIRDETÉS

… közben kiderült, hogy a román hadsereg, rendőrség, titkosszolgálatok emberei Kongóba utazgattak kicsit zsoldoskodni (megáll az ész!)… és láss csudát: így vezet egy kolozsvári trolisofőr… lábbal.

Románia: az ország, ahol történhet bármi, az államelnök, a miniszterelnök nem akar lemondani…

Időnként felröppen a hír a különböző sajtóbugyrokból, hogy lám, Románia milyen bezzegország, legalábbis ezeken a kelet-európai végeken. Hogy itt milyen fasza az élet, hogy dübörög a gazdaság…

Mindez akár így is lehet (bár hiányoznak hozzá a meggyőző bizonyítékok), az viszont kétségtelen, hogy az ország két csúcsvezetője nyakig ül a… sárban. Klaus Ionopotchivanoc Iohannis polgárnak tavaly véget ért a második álkisebbségi államenöki mandátuma, ugye. Na de az alkotmánybíróság érvénytelenítette az államelnök-választás első fordulóját, a játszmát idén májusban újrajátsszák, aminek az volt a következménye, hogy Ionopot polgár ott maradt a Cotroceni-palotában. Két mandátumnyi idő után, amelynek a második fele gyakorlatilag szégyenteljes zuhanórepülés volt a jó szász számára. Hetente feldobja valaki (politikus, elemző, párt, nép stb.), ugyan mondjon már le a jóember, hiszen utálják, mint a… sarat. De ő nem és nem, ahogy arról mi is beszámoltunk.

// HIRDETÉS

Na, újabban csatlakozott Ionopot polgárhoz Marcel Ciolacu miniszterelnök is. Akinek egyre inkább nehezére esik a magyarázkodás az utóbbi évek legsúlyosabb korrupciós botrányával, a Nordis-üggyel kapcsolatban. Mert kiderült, hogy Marcel Ciolacu a Nordis-spekuláció vezéreivel utazgatott ide-oda, különböző magánrepülőkön. Időnként Ciolacu mester előáll valamiféle magyarázattal, mutogat valamiféle repülőjegyeket, beszél valamit a levegőbe. Közben szorul a hurok az ügy szereplői körül: a Nordis-ügy vezéreit 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték. (Megkockáztatjuk: elképzelhető, hogy Ciolacu úr belebukik a Nordis-botrányba.)

Ebben a kontextusban tették fel Ciolacu úrnak a kérdést: nem gondolja helyesnek, hogy ha már így alakultak a dolgok, hogy elegánsan lemondjon. Mire Ciolacu mester a maga hanyag balkáni tahó eleganciájával ezt válaszolta (miközben határozott léptekkel menekült az újságírók elől a parlament folyosóján):

„Mondjanak le önök. Sok sikert kívánok!”

Erre mit lehet mondani? Bezzeg Románia!

Kiderült, hogy a román hadsereg, rendőrség, titkosszolgálatok emberei Kongóba utazgattk kicsit zsoldoskodni

Miközben ezt a hírt olvastuk, eszünkbe jutottak a nyolcvanas évek, amikor éjszakákon át videófilmeket néztünk. Na, ott volt sok olyan huszonhatodrangú akciófilm, amelyre ez a történet emlékeztet. És ne feledjék olvasás közben: bezzeg Románia!

Ugye, emlékeznek még a Horațiu Potra nevű honpolgárra? Aki akkor lett országosan híres, amikor kiderült róla, hogy ő és bandája a tavalyi államelnök-választás első fordulójának meglepetés-győztesét, a hagymázas dumákat szóró Călin Georgescut őrzi-védi.

Na, közben más is kiderült róla: nevezetesen, hogy jól menő zsoldosbiznisze van (pontosabban volt, mert közben elmenekültek a hős harcosok) Kongóban, ahol az általa felhajtott zsoldosokat a kongói állam felbérelte és pénzelte, nem is rosszul. (Kezdenek már derengeni azok a huszonhatodrangú akciófilmek?)

Na de tessék megfogózni, most jön a sokánt, hálucsinánt információ bezzeg-Romániából. A PressOne portál kiderítette, hogy a román hadsereg, rendőrség és titkosszolgálatok aktív (!) elitharcosai időnként kapták magukat (akár fizetés nélküli szabadságot vettek ki) és átruccantak Kongóba egy kicsit zsoldoskodni a Potra úr bizniszében. De nem hajóval utaztak ám, hanem repülővel, többek közt egy olyan magán légitársaság gépeivel is, amelyet két szebeni honpolgár alapított 2021-ben. Történetesen Potra úr is szebeni, micsoda véletlen.

Na és akkor el tetszik tudni ezt képzelni? Hogy a román állam által kiképzett elitalakulatok tagjai Kongóban zsoldoskodnak, miközben idehaza fizetés nélküli szabadságon vannak? Az illetékesek szerint ez egyenlő az alakulat engedély nélküli elhagyásával. És olyan tanú (az egyik zsoldos) is akad, aki szerint (na most tessék igazán fogózni) ezekről a kiruccanásokról a román titkosszolgálatoknak tudniuk kell, mese nincs. De amikor egyszer, egyetlenegyszer felhívta valaki a SRI-től, nem azért kereste, hogy leleplezze a sötét üzelmeket, hanem hogy kapjon egy jó telefonszámot, mert az illető is el akart menni Kongóba.

Kész, az ügyeletes tekintete itt lassan üvegessé válik és az jut eszébe, hogy Románia valóban bezzegország… csak épp ama huszonhatodrangú akciófilmek egyik helyszíne, nem egy demokratikus jogállamé.

Láss csudát: így vezet egy kolozsvári trolisofőr… lábbal

Hogy odahaza, négy fal között ki mit csinál, az magánügy, legalábbis az esetek jó részében. Az viszont, hogy miképpen vezeti járművét odakint, az utcákon, nem magánügy. Az, kérjük tisztelettel, közügy. Persze, sokan (nagyon sokan) tekintik a közutakon való közlekedést továbbra is magánügynek. Ennek köszönhető a rengeteg hír gyorshajtásról, (halálos) balesetekről, bírságokról stb.

Mivel annyi az ilyen eset, hogy Dunát lehet velük rekeszteni, csak akkor írunk róluk, ha igazán különlegesnek minősülnek. Nos, az alábbi történet ilyen. És sajnos nem valahol messze, délen, a Kárpátokon túl történt, hanem Erdély fővárosában, az irtó okosnak nevezett Kolozsváron.

Egy autós éppen közlekedett, A pontból B pontba. És közlekedés közben elhajtott egy trolibusz mellett. Ekkor történt, hogy arra lett figyelmes, hogy a troli vezetője… az egyik lábát a kormányon nyugtatta. Vezetés közben! Az elhaladó autóban ült még valaki, aki értelemszerűen azonnal előkapta telefonját és felvételt készített a lábbal kormányzó sofőrről.

A felvétel kikerült az internetre, jó kis nézettséget generált… viszont a közlekedési vállalat vezetői is látták. Aminek az lett az eredménye, hogy jól elhatárolódtak az efféle viselkedéstől és belső vizsgálatot rendeltek el. A lábbal vezető sofőr konkrétan veszélyes helyzetbe kormányozta a munkaviszonyát.

És igen, nevetséges a sztori, nevetünk is rajta. De azért ne feledjük: emberhalál is lehetett volna a vége.

// HIRDETÉS
Különvélemény

A papíralapú olvasás jobbat tesz az agyunkkal, mint gondolnánk

Sánta Miriám

Vegyük elő azokat a régi folyóiratokat. Könyvet a polcról. Az analóg múltat nem helyettesíti a digitális őrület, amiben élünk.

A Twin Peaks, Erdély és a hátborzongatóan szép szabadság

Szántai János

Az 1992-es év mutatta meg élesen, hogy az a nagy szabadság, amely két évvel korábban ránk szakadt, nem is olyan. Egy filmsorozat formájában. Amelynek rendezője a minap odébb állt az ántivilágból.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Miért sarkalatos Románia számára az Egyesült Államokkal való barátság?

Sólyom István

Lord Palmerston szerint a politikában nincsenek állandó barátok, sem állandó ellenségek, csak állandó érdekek vannak. Mindemellett léteznek a román–amerikai kapcsolatok.

Valláselhagyás Erdélyben – megkönnyebbülés vagy kihívás?

Sánta Miriám

Személyes krízis, az egyházban való csalódás, vagy intellektuális kétely következményeképpen hagyják el az emberek a vallásukat.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Georgescu a nagyotmondásba, az ország az önérdekekbe bukhat bele, ha ez így megy tovább
Főtér

Georgescu a nagyotmondásba, az ország az önérdekekbe bukhat bele, ha ez így megy tovább

Călin Georgescu már arról is nyíltan beszélt, hogy területeket akar Ukrajnától. Meddig lehet elmenni a populizmusban?

Nem is olyan rossz Romániában éldegélni? Európai top 10-ben a román minimálbér vásárlóereje
Krónika

Nem is olyan rossz Romániában éldegélni? Európai top 10-ben a román minimálbér vásárlóereje

Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.

Végre: egy feddhetetlen (ja, nem) államférfi (ja, nem) is bejelentkezett az államelnöki székért…
Főtér

Végre: egy feddhetetlen (ja, nem) államférfi (ja, nem) is bejelentkezett az államelnöki székért…

… pü, pü, nem jár: Ionopot álkisebbségi államelnök marad a Cotroceni-palotában… és csodás történet arról, hogy loptak el leleményes tettesek 12 kilométer rézhuzalt egy polgármesteri hivatal raktárából.

Kutyatetemeket és két élő bocsot találtak a házakhoz közeli medvebarlangban – videóval
Székelyhon

Kutyatetemeket és két élő bocsot találtak a házakhoz közeli medvebarlangban – videóval

Veszélyes helyzet alakult ki kedden az udvarhelyszéki Gagyban, ahol bocsos anyamedvét láttak a településen. Nem volt egyszerű elkergetni a faluhoz közel tanyázó nagyvadat, amely rátámadt a vadőrre. A medve üregében kutyatetemeket és két bocsot találtak.

„Beszéljen románul!” – követelte a sztrókos pácienshez kiszálló mentőorvos Kolozsváron
Krónika

„Beszéljen románul!” – követelte a sztrókos pácienshez kiszálló mentőorvos Kolozsváron

Ingerült hangon követelte a román nyelv használatát egy rosszullétre panaszkodó idős személyhez kiszálló mentőorvos Kolozsváron – a felháborító esetről a Szabadság helyi napilap portálja számolt be szerdán.

Kiesett a harmadik emeletről, súlyosan megsérült egy diáklány
Székelyhon

Kiesett a harmadik emeletről, súlyosan megsérült egy diáklány

Kiesett a kézdivásárhelyi Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának folyosóablakán egy diáklány, akit a reggeli órákban az iskola vezetősége fegyelmi vétség miatt hallgatott ki. Súlyosan megsérült, ezért Sepsiszentgyörgyre, majd Bukarestbe szállították.

// még több főtér.ro
Különvélemény

A papíralapú olvasás jobbat tesz az agyunkkal, mint gondolnánk

Sánta Miriám

Vegyük elő azokat a régi folyóiratokat. Könyvet a polcról. Az analóg múltat nem helyettesíti a digitális őrület, amiben élünk.

A Twin Peaks, Erdély és a hátborzongatóan szép szabadság

Szántai János

Az 1992-es év mutatta meg élesen, hogy az a nagy szabadság, amely két évvel korábban ránk szakadt, nem is olyan. Egy filmsorozat formájában. Amelynek rendezője a minap odébb állt az ántivilágból.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Miért sarkalatos Románia számára az Egyesült Államokkal való barátság?

Sólyom István

Lord Palmerston szerint a politikában nincsenek állandó barátok, sem állandó ellenségek, csak állandó érdekek vannak. Mindemellett léteznek a román–amerikai kapcsolatok.

Valláselhagyás Erdélyben – megkönnyebbülés vagy kihívás?

Sánta Miriám

Személyes krízis, az egyházban való csalódás, vagy intellektuális kétely következményeképpen hagyják el az emberek a vallásukat.

// HIRDETÉS