// 2024. október 5., szombat // Aurél
történelem

Zrínyi és Szulejmán ütközetének máig ható tanulsága van

450 évvel ezelőtt fél Magyarországot elfoglalta, de egy szappanoperának köszönhetően néhány éve immár a képernyőkön hódít: Szulejmán szultán holtában is felülkerekedik Zrínyi Miklóson. Ugyanazon a napon haltak meg, de ki volt a nagyobb hős?

Az 1566-os szigetvári ostrom története, valamint az ütközet két kulcsfigurája, Zrínyi Miklós és I. Szulejmán legendákkal övezett halála az utóbbi években ismét az érdeklődés középpontjába került. Ennek kétség kívül köze van a török televíziós filmsorozatok térhódításához, de ahhoz is, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kutatócsoportja mintegy másfél éve megtalálta Szigetvár közelében az oszmán szultán egykori sírja helyén felépített sírkápolna és a mellette kialakult zarándokváros főbb épületeinek maradványait.

Fodor Pál, Péter István és Soós Anna

Fodor Pál történész, Péter István adjunktus, az előadássorozat társszervezője és Soós Anna, a BBTE rektorhelyettese (Fotó: Mészáros Tímea)

A Bolyai Társaság meghívására a kutatásban részt vevő Fodor Pál történész, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának főigazgatója tartott előadást a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Aula Magnájában, aki a téma népszerűségét – a már említetteken túlmenően – az iszlám és kereszténység szembenállásának aktualitásával magyarázta. Zrínyi és Szulejmán párbaja mind a török, mind a magyar nemzet történelmére rendkívüli hatással volt, küzdelmük pedig máig ható tanulsággal szolgál – fogalmazott.

Az Oszmán Birodalom sikerének titka

Az Oszmán Birodalom létrejöttét egy nagyon kedvező közel-keleti politikai kontextus tette lehetővé: a népvándorlás, mely mögött a tatárok álltak. Az 1240-as évektől kezdve nemcsak Közép-Európát támadták, hanem a Közel-Keletet is, meghódították Iránt, majd több százezer török nomáddal benyomultak Kis-Ázsiába, ahol kihasználva az akkori nagyhatalmak megingását az 1300-as évek fordulójára egy sor török államot hoztak létre. Száz év alatt a régi Bizánci Birodalommal vetekedő hatalmat sikerült kiépíteni. 

Megoszlik a történészek véleménye arról, hogy minek tulajdonítható a látványos siker. Fodor Pál szerint a következő tényezők járultak hozzá az Oszmán Birodalom virágzásához:

  • Európát messze megelőzve, már a 11. században létrehoztak egy állandó hadsereget, melynek állandó tiszti kara és rendkívül jó ellátási rendszere volt (a Habsburgok a 17. századi végéig sem érték utol őket ebben);
  • az államszervezők rendkívül céltudatosak voltak, vigyáztak a területi integritásra;
  • nagyon jó házasság- és utódláspolitikájuk volt;
  • megszüntették a magántulajdont, ami az állam javára vált;
  • kihasználták az iszlám és a keresztény világ határvidékén adódó geopolitikai helyzetet;
  • nyitottak voltak más kultúrákkal szemben, és adaptálták mindazt, ami az állam védelmét és erősödését szolgálta;
  • a Bizánci Birodalom leigázásával óriási erőforrásokra tettek szert;
  • magukhoz édesgették mind a bizánci, mind a mediterrán területeken állomásozó fegyveres erőket, befogadtak minden renegátot.

Mindez együttesen hozzájárult ahhoz, hogy az 1390-es évekre az Oszmán Birodalom elérje Magyarország határait.

Magyarország, a kereszténység szimbóluma

A történészek a török hódoltság korát Magyarországon 1526-tól, a mohácsi csatától, illetve 1541-től, Buda elfoglalásától datálják, de Fodor Pál felhívta a figyelmet, a török kor valójában 1390-ben kezdődött. Ettől kezdve a török kérdés egyre erőteljesebben meghatározta a magyar közéletet és társadalmi beszédet, az ország óriási erőforrásokat fordított a betörés visszafordítására, és arra, hogy megőrizze presztízsét a törökökkel szemben. Főleg a Bizánci Birodalom bukása után Magyarország a kereszténység szimbólumává vált a törökök szemében, és az ország meghódításával úgy vélték, szabad utat kapnak Nyugat-Európa felé.

A muszlim áradattal szembeni védekezés, és az ezzel kapcsolatos európai politika a 16. századra megváltozott. Egyre több európai állam lépett szövetségre a törökökkel, Magyarország pedig elszigetelődött. A törökök nyugati politikájában viszont egy nagy erejű fordulat következett be, miután 1520-ban Szulejmán szultán kerül a trónra.

Mit akartak a törökök Európától?

Szulejmán apja, I. Szelim szultán alig nyolc évnyi uralkodása során szinte megduplázta a birodalmat: meghódította a Közel-Keletet, ezzel pedig új erőforrásokra tett szert. Az arányokat jól érzékelteti, hogy csak Egyiptom évi 600 ezer aranyat fizetett be a szultáni kincstárba, miközben Magyarországnak 1520 táján legfeljebb 300 ezer aranybevétele volt.

Miután szinte a teljes arab világ oszmán fennhatóság alá került, a szultánnak először sikerült kiépítenie egy olyan birodalmat, amelyben muszlim többség volt. A birodalomban a tömegek azért elégedetlenkedtek, mert a szultán kizárólag muszlim területeket hódított meg, és nem terjeszkedett a keresztény Európa irányába, így Szelim halála után szinte kikövetelték fiától, Szulejmántól az irányváltást.

1521-ben indult az első támadás Magyarország ellen, amikor elfoglalták Nándorfehérvárt, majd 1526-ban Mohácsot, ahol háromszoros túlerővel legyőzték a 16. századi keresztény Európa egyik legnagyobb, mintegy 25-27 ezres seregét. Hiába veszik Bécs felé az irányt,a Habsburg uralkodói székhelyt nem sikerült bevenni.

Szulejmán a világ számos pontján több háborút folytatott egyszerre: hadakozott Iránnal, csatákat vívott a Földközi-tengeren, az Indiai-óceánon, a Vörös-tengeren, Észak-Afrikában, de az 1540-es évek elejére be kellett lássa, hogy nem tudja az eredeti terveit megvalósítani. Attól tartott, hogy elveszíti a már megszerzett területek fölötti hatalmát, ezért megszállta Magyarország középső részét, és hozzálátott a végvári rendszer több lépcsős kiépítéséhez.

Szépen terebélyesedett a török hódoltság alá került terület, de ezzel párhuzamosan a magyar királyi hatalom is sorra vette át a korabeli a földesuraktól a végvárak kiépítésére alkalmas várakat. 1565–66 körül három fő magyar végvár – Szigetvár, Eger és Gyula –  képezte a törökök további terjeszkedésének és stabilizálódásának legfőbb akadályát.

A különutas Erdély

A törökök méltán érezhették azt, hogy nem uralják a leigázott területeket. Ez volt az egyik oka annak, hogy 1566-ben Szulejmán szultán úgy döntött, hogy személyesen vesz részt az itteni hadviselésben. A másik ok Erdély helyzete volt, ahol stabilizálni akarta Szapolyai János uralmát. Mint ismeretes, 1541-ben, Szulejmán döntése nyomán jött létre az a csíra, melyből 1556-ra megszületett az önálló Erdélyi Fejedelemség előképe.

Azzal, hogy a török hódoltság beékelődött Magyarország testébe, két külön útra terelte az ország keleti és nyugati felét. Míg nyugaton nem tartották elképzelhetőnek a kiegyezést a törökökkel, és készek voltak harcba szállni velük, addig a Habsburg uralomtól távol eső, védtelen keleten – Erdélyben és a Partiumban – a kiegyezést szorgalmazták. Utólag sem könnyű megválaszolni a kérdést, hogy kinek volt igaza – vélekedett Fodor Pál.

Szigetvár a 16. században (Fotó: Wikipedia)

Szigetvár a 16. században (Forrás: Wikipedia)

Szulejmánnak nem volt érdeke, hogy elfoglalja Erdélyt, hiszen a Bécs elleni hadjáratokhoz nem volt szüksége az itteni területekre. Magyarország megosztottsága, illetve az, hogy Erdély lekötötte a Habsburgok figyelmét, előnyös helyzetet teremtetett számára.

A szultán legitimációs válságba került, és egy utolsó magyarországi győzelemmel szerette volna bebizonyítani, hogy előrehaladott kora és egészségügyi állapota ellenére is ugyanaz a hódító uralkodó, aki apjától átvette a hatalmat. Egyes történészek szerint még ekkor sem tett le arról a régi vágyáról, hogy meghódítsa Bécs városát. Ha így is volt,  előtte mindenképpen Szigetvárt kellett leigáznia, ahol Zrínyi Miklós volt a várkapitány.

Ki volt Zrínyi Miklós?

Zrínyi Miklós egy horvát nemesi család sarja, amely a törökök miatt vesztette el horvátországi birtokait, és tolódott fokozatosan észak felé. Miklós apja birtokai védelme érdekében lepaktált a törökökkel, amivel számos ellenséget szerzett a családnak a királyi udvarban. Apja 1534-ben bekövetkezett halála után azonnal felmondta az adófizetést a törököknek, és folyamatosan támadta az oszmán kézen levő területeket. Az egyik legelkötelezettebb képviselője lett annak az eszmének, hogy a törököket ki kell űzni az ország területéről.

Zrínyi Miklós gyorsan haladt előre a ranglétrán, megnyerte a király bizalmát, a Habsburg és a magyar arisztokrácia egyik legjelentősebb tagja lett. Éppen ezért is volt meglepő, hogy 1561-ben maga jelentkezett a rangján aluli, szigetvári várkapitányság tisztségre. Valószínűleg úgy vélte, hogy Szigetvár védelmével saját birtokait is oltalmazza.

Az Európa figyelmét magára vonó ostrom, a vár eleste és a két kulcsfigura, Szulejmán és Zrínyi halála kapcsán rengeteg legenda keringett az elmúlt 450 évben. Arról, hogy hogyan követték egymást a történések, többek között Zrínyi apródja, Ferenac Črnko (magyarosan Cserenkó Ferenc) visszaemlékezéséből értesülhetünk, de a korabeli keresztény és oszmán források is segítségünkre lehetnek. Zrínyiék a tudatában voltak annak, hogy ha Szigetvár elesik, akkor az egész Dél-Dunántúl odavész, ezért utolsó leheletükig küzdöttek.

Az ötvenezres török sereg 1566. augusztus 5-én érkezett Szigetvárra, a küzdelem pedig szeptember 7-én, drámai módon ért véget. A törökök lépésről lépésre haladtak előre az ostrommal, de miután felrobbantották a külső vár legfontosabb bástyáját, nyert ügyük volt. Zrínyi pár ezres seregét beszorították a belső várba, ahonnan már csak a biztos halálba való kirohanás volt az egyetlen esély.

Zrínyi kirohanása

Zrínyi Miklós kirohanása (Forrás: Wikimedia Commons)

Szeptember 6-án éjjel azonban történt valami: Szulejmán szultán meghalt. Az akkor 72 éves uralkodót vérhas kínozta, de más egészségügyi bajai is voltak, ezért nem lehet pontosan tudni, mi okozta a halálát. A hadvezérek titokban akarták tartani a hadsereg előtt elhunytát, ezért holtestét tartósították (kérdéses, hogy mumifikálták, vagy csak a kor szokásainak megfelelő tartósítási eljárásnak vetették alá), halotti lepelbe csavarták, és a szultáni sátor mellett 42 napra eltemették.

Alig tíz órára rá Zrínyi is meghalt. Miután belátta, hogy a helyzet reménytelenné vált, egy utolsó beszédet intézett a katonáihoz, majd egy nagy erejű utolsó robbantás után az apjától örökölt szablyával, vitézei élén a ostromlók közé rohant. 2-3 lövést is kapott, melyek közül egy fejlövés okozta vesztét. Halála után holttestét kifosztották, fejét levágták és lándzsára tűzték a császári sátor mellett. A fejet végül Csáktornyán, a Szent Ilona kolostorban helyezték végső nyugalomra, testének sorsa ismeretlen.

450 évvel később találtak rá Szulejmán egykori sírjának maradványaira
Fodor Pár kolozsvári előadásának egyik legizgalmasabb eleme a turbéki szőlőhegyen folytatott régészeti ásatások eredményeinek ismertetése volt. 2015 végén a világsajtót is bejárta a hír, miszerint 450 évvel Szulejmán legendákkal övezett halála után Szigetvár közelében sikerült beazonosítani, hol állhatott az a szultáni sátor, ahol 1566 szeptember 6-ról 7-re virradóan a török szultán kiszenvedett. Az köztudomású volt, hogy a szultán holttestét a szigetvári ostrom idején ide temették el 42 napra. Az ostrom után kiásták a holttestet, koporsóba helyezték, majd Belgrádban elbúcsúztatták.
Rövid időn belül elterjedt az a legenda, hogy belső szervei továbbra is Magyarországon, a szultáni sátor mellett vannak eltemetve. 1575 környékén Szulejmán unokája egy emléktürbét állíttatott ezen a helyen, ahol később egy dzsámi, majd egy kolostor is helyet kapott, így lassanként egy török kisváros épült a feltételezett sír köré. Ezt többször is feldúlták, így elpusztult az idők során. Környékén számos ásatást végeztek, hogy felkutassák az egykori sírhelyet. Végül az a  török-magyar kutatócsoport járt sikerrel, amelyiknek Fodor Pál is tagja volt. A másfél évvel ezelőtt felfedezésről itt írtunk bővebben.
 
A törökök győzelmével végződő szigetvári ostrom következményét az egész Dél-Dunántúlon érezni lehetett, ráadásul szeptember 2-án Gyula is elesik. A Oszmán és Habsburg Birodalom közti határvonal az utóbbi kárára jelentős mértékben nyugatra tolódott, a törököknek sikerült stabilizálniuk a magyarországi jelenlétet, de Bécs elfoglalása már szóba se kerülhetett.
 
Szulejmán és Zrínyi halálával mindkét fél számára nyilvánvalóvá vált, hogy a nagy hadjáratok ideje lejárt. A Habsburgok is belátták, hogy nem tudnak Erdélybe eljutni és megerősödni. Ez a patthelyzet Magyarország számára a lehető legrosszabb kimenetelt jelentette: a következő 150 évre állandósult egy olyan helyzet, melyben minden nap háború volt. Az egyik legtragikusabb végkifejlet, hogy a magyarság aránya a Mohács előtti 70-75 százalékról a 18. század elejére 50 százalék alá esett. Fodor Pál szerint
 

a 20. századi nagy tragédiák gyökere innen eredeztethető.

Szulejmán magyar szempontból azt a személyt jelenti, aki a középkori Magyarországot a romokba taszította, a törökök számára viszont az egyik legnagyobb uralkodó. Nagyságát és a „pompázatos évszázadnak” nevezett korszakban betöltött szerepét elég későn, csak az 1980-as években ismerték fel. Kultusza azóta töretlen.

Az 1530-40-es évek Magyarország történelmének egyik legsötétebb időszakát jelentették, amikor az erkölcsi megingások közepette az ország teljesen elvesztette az irányt – fogalmazott Fodor Pál. Ebben az ellehetelenített helyzetben a Zrínyik és a Dobók megjelenése új reményt hozott. Ők rámutattak arra, hogy van kiút: az ellenállás. Felismerték azt, hogy a törökök nemcsak az ország, hanem a kereszténység ellenségei, és jelenlétük a Közép-Európában élő népek identitását veszélyeztetik.

Fodor Pál szerint a Zrínyi Miklós által felmutatott modellt az utóbbi évtizedekben teljesen elfelejtettük. Pedig a Zrínyiről kialakult utólagos emlékezet már az 1580-as évekre kanonizálódott: alig húsz év alatt egy olyan Zrínyi-képet alakítottak ki, melyben a hős hadvezér legyőzve is a győztes szerepébe került, és azzal a példával szolgált, hogy

a haza érdekében életáldozatot is lehet hozni.

A történész tartalmas előadása végén hangsúlyozta, 450 évvel Zrínyi halála után a szigetvári hős példájának – különösen most, amikor ismét fontos témává vált az iszlám és keresztény szembenállás –, ma is van relevanciája. Szükségünk van Szulejmánra ahhoz, hogy Zrínyiről és hősiességéről a világ is tudomást szerezzen.

Különvélemény

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Pityókaföld az erdő mélyén – tizedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Az agrárpiacot egyetlen nagy gigacég, a Genotech uralta, csúcstechnológiával, elképzelhetetlenül nagy területeken termesztettek mindent. A szinte teljesen automatizált agrártechnikát mesterséges intelligencia irányította.”

Nagyítás

Így fészbukozunk mi – pillanatkép az állapotunkról

Amikor a Facebook megjelent, azt hittük, vele kicsit jobb lesz a világ.
Narrátor: de nem lett jobb.

Itt az új erdélyi macskafajta: cuki és titokzatos

Transylvania cat néven jegyezték be az újonnan elismert erdélyi macskafajtát az Egyesült Királyságban.

// ez is érdekelheti
Agyagos út, ha végigmegyek rajtad én
Főtér

Agyagos út, ha végigmegyek rajtad én

Az egységek birtokba vették a műveleti területet azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy elvégezzék azt, amivel megbízták őket. Ez végső soron örvendetes.

Szovátát, Gyergyószéket is eléri minden idők legnagyobb sztrádaépítési láza
Krónika

Szovátát, Gyergyószéket is eléri minden idők legnagyobb sztrádaépítési láza

A Közúti Beruházások Országos Társasága jóváhagyta a versenytárgyalás kiírását az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya hegyvidéki, Gyergyószéket is érintő szakaszainak megépítésére.

Románia október elsejétől készen áll az amerikai vízummentességre
Főtér

Románia október elsejétől készen áll az amerikai vízummentességre

Iohannis tengerészeti kiképzőközpontot létesített ukrán katonáknak. Libanonban forró a helyzet, a román állampolgároknak mihamarabb el kell hagyniuk az országot.

Így lett egy ütközésből több – megkaptuk a szejkei baleset rendőrségi részleteit
Székelyhon

Így lett egy ütközésből több – megkaptuk a szejkei baleset rendőrségi részleteit

Három személyautó és egy parkoló teherautó volt érintett a szerda délutáni szejkefürdői balesetben. Megkaptuk a rendőrségi jelentést.

Ezrével költöznek a legvonzóbb erdélyi városba
Krónika

Ezrével költöznek a legvonzóbb erdélyi városba

Idén körülbelül tízezer lakos választhatja új otthonául Románia migrációs szempontból jelenleg legvonzóbbnak tartott erdélyi városát. A legnépszerűbb megyeszékhelyek rangsorában az első öt helyezett erdélyi-partiumi-bánsági település.

Éjszakai balhé Csíkszeredában
Székelyhon

Éjszakai balhé Csíkszeredában

Őrizetbe vettek két férfit, miután verekedés tört ki Csíkszeredában vasárnapra virradóan – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

// még több főtér.ro
A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók
2024. szeptember 20., péntek

A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók

Valamit nagyon jól csinálnak a székelyföldi kisvárosban, ahol nemcsak a zenei szcéna, a sportélet is reneszánszát éli. Kercsó Zoltánnal, a Gyergyószentmiklósi ISK-VSK edzőjével beszélgettünk.

A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók
2024. szeptember 20., péntek

A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók

Valamit nagyon jól csinálnak a székelyföldi kisvárosban, ahol nemcsak a zenei szcéna, a sportélet is reneszánszát éli. Kercsó Zoltánnal, a Gyergyószentmiklósi ISK-VSK edzőjével beszélgettünk.

Két hétig Budapestre figyel a sakkvilág
2024. szeptember 14., szombat

Két hétig Budapestre figyel a sakkvilág

A magyar főváros ad otthont a világ ötödik legnagyobb sporteseményének, a 45. Sakkolimpiának. A férfi versenyben 197 csapat, a női versenyben 184 válogatott indul.

Két hétig Budapestre figyel a sakkvilág
2024. szeptember 14., szombat

Két hétig Budapestre figyel a sakkvilág

A magyar főváros ad otthont a világ ötödik legnagyobb sporteseményének, a 45. Sakkolimpiának. A férfi versenyben 197 csapat, a női versenyben 184 válogatott indul.

Merengés a kézműves vásárokról
2024. augusztus 26., hétfő

Merengés a kézműves vásárokról

Gondolatok a kézműves vásárok kínálatáról, kreativitásról. Mire érdemes figyelni, ha válogatunk a standok kínálatából? Érdekel-e egyáltalán minket, hogy ki miből és hogyan dolgozik?

Merengés a kézműves vásárokról
2024. augusztus 26., hétfő

Merengés a kézműves vásárokról

Gondolatok a kézműves vásárok kínálatáról, kreativitásról. Mire érdemes figyelni, ha válogatunk a standok kínálatából? Érdekel-e egyáltalán minket, hogy ki miből és hogyan dolgozik?

Különvélemény

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Pityókaföld az erdő mélyén – tizedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Az agrárpiacot egyetlen nagy gigacég, a Genotech uralta, csúcstechnológiával, elképzelhetetlenül nagy területeken termesztettek mindent. A szinte teljesen automatizált agrártechnikát mesterséges intelligencia irányította.”

Nagyítás

Így fészbukozunk mi – pillanatkép az állapotunkról

Amikor a Facebook megjelent, azt hittük, vele kicsit jobb lesz a világ.
Narrátor: de nem lett jobb.

Itt az új erdélyi macskafajta: cuki és titokzatos

Transylvania cat néven jegyezték be az újonnan elismert erdélyi macskafajtát az Egyesült Királyságban.