A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
Irodalomórán gyerekként, diákként nem biztos, hogy tudatosan elgondolkodunk azon, nagy költőinkbe, íróinkba honnan férhetett annyi hazaszeretet, amennyit megtanulhattunk tőlük. Kétség ne férjen hozzá: máig elképesztően népszerűek, megjegyezhetők azok az irodalmi alkotások – elsősorban a rímekbe szedett, négysoros, tisztán követhető versek –, amelyek a 19. század derekán születtek, és valamelyest szóba hozzák, ki a jó hazafi és hogyan is viselkedik.
arról senki sem tud olyan lelkesen beszélni, mint T. Szabó Levente, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarának oktatója, a 19. századi irodalom kutatója. T. Szabó ennek apropóján volt vendége a Virtuális Bolyai Egyetem programsorozatának, a kolozsvári Vallásszabadság Házában tartott előadásának már a címe is figyelemfelkeltőnek számít, és jócskán közelebb hozza a 21. század emberét a hosszú 19. század történéseinek megértéséhez: Nemzeti irodalom és kapitalizmus: egy különleges 19. századi kapcsolat kezdete.
T. Szabó Levente szenvedélyesen magyaráz. Fotó: Sánta Miriám
Nem tudjuk elképzelni manapság ideológiamentesen azt, hogy milyen volt az a világ, ahol nem volt széles körben elterjedve – azaz nem minden társadalmi csoport számára volt hozzáférhető – a nacionalizmus. Hogy mit jelentett a nemzet a 19. századot megelőzően, arról van fogalmunk, az egyik ilyen például, hogy a nemzettesthez való tartozást a rendi társadalom képezte, azaz a nemesség.
Ahhoz viszont, hogy mi vezetett a nemzeti irodalom – és így a további nemzeti színház, festészet, jelképek, gazdaság, táj stb. – kialakulásához,
és hogyan gondolkodunk a mindennapi életben a magyarságunkról. Ugyanis nem mindig volt minden ilyen magától értetődő!
Az 1840-es években a magyar közbeszéd fordulóponthoz jut, ez pedig az irodalmi szövegekben közvetített üzenetekre is hatással lesz: az abszolutizmus korának utolsó éveiben arról kezdenek beszélni mind a sajtóban, mind pedig szépirodalmi alkotásokban, hogy milyen egy jó hazafi. Ne feledjük el, hogy ebben az időszakban kezd megerősödni a tömeges hírlapolvasás, az információ áramlása jócskán megugrik. Mind a termékekhez, mind pedig a róluk való gondolkodás erőteljes demokratizálódásnak indul.
Honnan indul mindez? T. Szabó válaszai közül figyelemre méltó az, ahogy az emberek társasági életében bekövetkező változások hogyan alakítják majd a későbbi (irodalom)fogyasztási szokásaikat. Szemléltető példaként nem csak Petőfi Sándor, hanem más kortársai, például Losoncy László, Garay János, Vachot Imre (Petőfi szerkesztője, később ellensége) szövegeit láthattuk. Elsőként a bordal műfajának finom változásaira hívta fel a figyelmet, amelyben tetten érhető volt, ahogy a szerzők
az számított igazi hazafinak, aki magyar bort ivott, s bár a magyar bor a köztudatban akkoriban silány minőségűnek számított, a helyhez kötöttsége nyomán felmagasztalandóként kezdett szerepelni.
Ha egyszerűen kellene összefoglalnunk, miben nyilvánult meg jó hazafinak lenni a korszakban, akkor talán úgy fogalmazhatnánk:
még akkor is, ha az silányabb minőségű (ezt az egyes szövegekben sem rejtették véka alá!). Olcsóbb is, rosszabb is, de a miénk – mondhatnánk, ha a gazdasági nemzeti protekcionizmus kulturális mintázatát kellene megfogalmaznunk, amely során, noha korántsem csak a minőségbeli különbségekről esik szó az 1840-es években, kialakul az, amit nemzeti kapitalizmusnak nevezünk.
Az irodalmi szövegek sűrű párbeszédbe lépése a fogyasztói kultúra megreformálásával elősegítette azt, ahogyan a nemzeti gazdaságokról gondolkodni kezdtünk a korszakban. A heves kirohanásoktól, magvas megállapításoktól és degradáló szemszögbe helyezéstől sem visszariadó költőket például az foglalkoztatja, hogy a külföldi hatások miként válnak sorvasztó erővé a társadalomban.
Egy nő párizsi frizurát hord? Bécsi szabásminták szerint varrat ruhát? A piperkőc úrfiak nem beszélnek magyarul? Németül szívesebben szólalnak meg? Nem eléggé elkötelezett a haza iránt egy lány, ezért már nem is érdemes megkérni a kezét? Az elállatiasodás jeleit mutatják azok a vagyonosok, akik az év huzamosabb részét külföldön töltik és elherdálják a hazai gazdagságukat?
Ilyen és ehhez hasonló, olykor súlyos vádakként megfogalmazott sorok születnek a korszak író tollaiból. Mivel a hazafiság a hétköznapi gazdasági történések és döntések sorozataként van elkönyvelve, ezért a külföldön elvert vagyon bűnnek számít – ezt nevezzük abszentizmusnak, vagyis annak, hogy valaki hiányzik, és rosszkor, rossz helyen fogyaszt, hiszen igazán megtehetné, hogy otthon, otthonit, tudatosan fogyasszon, s így segítse előre a haza(i) jövőjét! (Érdekes példa lehet erre, hogy a későbbiekben hogyan lesz specifikusan magyarosított divat a bajusz, vagy miképp lesz a dohány nemzeti drog.)
Petőfi Sándor egy korai verse a céltudatos részegségről, amelyben a hazát a legjobb fényében látja. Más korabeli költők is a borivás hungarikumát hangsúlyozzák. Fotó: Sánta Miriám
Ne feledjük, hogy még pár évvel a forradalom és szabadságharc előtt vagyunk, ugyanakkor már hozzá igen közel: magyar fiatalok elkezdik a német nyelvű táblákat leszedegetni, azokat magyar nyelvűekkel helyettesíteni, 1844 novemberében pedig V. Ferdinánd magyar király ezen a napon szentesítette a magyar nyelvet hivatalossá, államnyelvvé tevő törvényt, amely a reformkor hatalmas lépésének számít.
Egy nemzeti érzelmi bázis feltalálásához azonban mintázatok kellenek, T. Szabó pedig rámutatott:
A nemzeti érzelmet megteremteni más érzelmek bevonásával lehetett elérni, így például a nem megfelelő fogyasztás a megszégyenítést vonta maga után, elkezdtek arról is beszélni, hogy hogyan etikus házasodni: a házasság, a szerelem, a kapcsolatok etnicizálódtak, és az etnikumközi kapcsolatok tabusítottá váltak.
A szerelem tehát nem szabad, hanem etnikai határai vannak: a Szabadság, szerelem költője, Petőfi, akit egykor Petrovicsnak hívtak és egy evangélikus szlovák családból származott, ezt megerősíteni látszik a korszellem hevében. A korszak vizsgálatának egyik legnagyobb paradoxona ez a magyar irodalom szempontjából, a másik pedig, amire T. Szabó is felhívta a figyelmet, hogy a nemzeti (gazdasági) gondolkodás kialakulása nem jöhetett volna létre, ha ez is nem lett volna eleve egy igen széles körben elterjedő nemzetközi (!) eszmehullám. Mondhatnánk úgy is: azt védjük, ami a miénk, de mások mintájára, s ezzel nincsen semmi baj.
Ugyancsak ebben az időszakban alakulnak meg a védegyletek, amelyek gazdasági tényezőkként formálják újra a nemzetgazdaságról való gondolkodást.
– egyúttal magukat védik, de az tagja a nemzetnek, aki egyetért és aktívan részt vesz a védelemben. Ebben az értelemben a nemzet lesz a gazdasági érdekközösség, amely protekcionizmusban válik érdekeltté, s ez a nemzetközi trend új gazdasági gondolkodásra ösztökéli az elitet is.
Petőfi vitriolos hangulatú verse a külföldi magyarságról.Forrás: Arcanum
Hogy mit is értünk ez alatt a korszakban, arra a honi (vessük csak össze ezekkel a népszerűbb mai kifejezésekkel: hazai termék, magyar termék, székely termék, román termék stb.) jelző elterjedése vezet el: ez egy olyan nyelvi, retorikai, világképi márka, amely a korabeli magyarországi (kis)kereskedéseket megmenti az elbukástól, a honi termékkel való szemléletváltás és a vásárlási gyakorlatok megváltozása a gazdasági felemelkedést biztosította szélesebb körben.
Nézzük csak, mit ír Kossuth például arról, hogy a nemzethalál, a szegénység okozója lehet az, aki rosszul fogyaszt:
Kossuth mondata szervesen épül arra a gazdasági meggyőződésre, hogy
Így tehát arra lehet következtetni, hogy a gazdasági és kulturális protekcionizmus folyománya teljességgel új struktúra, amellyel ettől az időszaktól kezdve beszélni lehet, ez pedig alapjaiban változtatja meg az irodalmi megszólalásmódokat is. A modern fogyasztópolgár nagyon is összefügg az irodalommal, az irodalmi professzionalizációval és a szellemi javak védelmével, ami szintén a korszak egyik folyománya.
A paradoxonok izgalmával mondhatjuk tehát: a nemzeti, mint a lehető legnemzetközibb divat a 19. század derekán nemcsak az etnikumon alapuló nemzetképet erősítette meg, hanem hétköznapiságával azt is elérte, hogy mindez rohamosan demokratizálódjon és a lehető legkülönfélébb társadalmi csoportokhoz jusson el.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Schengen témájában próbálnak egymásra tromfolni az elnökjelöltek napokkal a választás előtt: Marcel Ciolacu miniszterelnök magabiztosan kijelentette, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag lesz.
… Peszedisták: a penelisták már a kampányvideókat is lopják… és az időjósok belenéztek kristálygömbjeikbe, majd megjósolták a kis meleget.
Méltósággal viselt, súlyos betegség után elhunyt Székely Árpád, az a székelyudvarhelyi földrajztanár és fotográfus, akinek felépüléséért számos jóakaratú ember fogott össze az elmúlt hónapokban.
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
A magyar európai uniós elnökség stratégiai célkitűzése a román Schengen-tagság elérése – nyilatkozta Marosvásárhelyen Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere, aki a határ menti autópályákról és a vasúti fejlesztésekről is beszélt.
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
A kommunista rezsim nemzeti korszakában sokan és sokat dolgoztak azon, hogy Doboka várába valahogy beültessenek egy bizonyos (román) Gelut. Össze is jött az elvtársaknak. Megnéztük, mi van ott ma.
A kommunista rezsim nemzeti korszakában sokan és sokat dolgoztak azon, hogy Doboka várába valahogy beültessenek egy bizonyos (román) Gelut. Össze is jött az elvtársaknak. Megnéztük, mi van ott ma.
Mire következtethetünk a Kriterion igazgatója és egy Koltai Ervin fedőnevű diplomata kapcsolatából? Fodor János történésszel beszélgettünk.
Mire következtethetünk a Kriterion igazgatója és egy Koltai Ervin fedőnevű diplomata kapcsolatából? Fodor János történésszel beszélgettünk.
Éjszaka megszólaló baglyok. Sorban áll a gyerek a hintánál. Graffiti van a falon. A koncon marakodunk.
Éjszaka megszólaló baglyok. Sorban áll a gyerek a hintánál. Graffiti van a falon. A koncon marakodunk.
Amíg a magukat bölcsnek nevező elöljárók semmibe veszik az általuk irányított város adófizető polgárait, nem jobbak a történelem nagy ostobáinál. Esetleg kisebbek.
Amíg a magukat bölcsnek nevező elöljárók semmibe veszik az általuk irányított város adófizető polgárait, nem jobbak a történelem nagy ostobáinál. Esetleg kisebbek.
Ma sem tudnánk biztosan megmondani, mit kellett volna jobban csinálni ahhoz, hogy a dolgok másképp történjenek – állítja monstre-interjúnkban B. Szabó János, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpontjának igazgatója.
Ma sem tudnánk biztosan megmondani, mit kellett volna jobban csinálni ahhoz, hogy a dolgok másképp történjenek – állítja monstre-interjúnkban B. Szabó János, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpontjának igazgatója.
Ha az ember előtt megnyílnak a dobrudzsai népek kapui, és jól figyel, láthatja: ha az a nép maroknyi, akkor jól elfér a nemzetállam tenyerén.
Ha az ember előtt megnyílnak a dobrudzsai népek kapui, és jól figyel, láthatja: ha az a nép maroknyi, akkor jól elfér a nemzetállam tenyerén.
Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.
Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.
Klubkoncerten látni az egyik legismerebb magyar zenekart – ez talán már csak kelet-európai sajátosság. De mondjuk azok közül a legjobbak közé tartozik.
Klubkoncerten látni az egyik legismerebb magyar zenekart – ez talán már csak kelet-európai sajátosság. De mondjuk azok közül a legjobbak közé tartozik.
Amikor a Facebook megjelent, azt hittük, vele kicsit jobb lesz a világ.
Narrátor: de nem lett jobb.
Amikor a Facebook megjelent, azt hittük, vele kicsit jobb lesz a világ.
Narrátor: de nem lett jobb.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.