// 2025. április 2., szerda // Áron
reformkor

Petőfiék is tudták: a fogyasztásban van a nemzet ereje

// HIRDETÉS

A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?

Irodalomórán gyerekként, diákként nem biztos, hogy tudatosan elgondolkodunk azon, nagy költőinkbe, íróinkba honnan férhetett annyi hazaszeretet, amennyit megtanulhattunk tőlük. Kétség ne férjen hozzá: máig elképesztően népszerűek, megjegyezhetők azok az irodalmi alkotások – elsősorban a rímekbe szedett, négysoros, tisztán követhető versek –, amelyek a 19. század derekán születtek, és valamelyest szóba hozzák, ki a jó hazafi és hogyan is viselkedik.

Hogy honnan is „fért” beléjük a nemzeti érzelem és mi váltotta ki,

arról senki sem tud olyan lelkesen beszélni, mint T. Szabó Levente, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarának oktatója, a 19. századi irodalom kutatója. T. Szabó ennek apropóján volt vendége a Virtuális Bolyai Egyetem programsorozatának, a kolozsvári Vallásszabadság Házában tartott előadásának már a címe is figyelemfelkeltőnek számít, és jócskán közelebb hozza a 21. század emberét a hosszú 19. század történéseinek megértéséhez: Nemzeti irodalom és kapitalizmus: egy különleges 19. századi kapcsolat kezdete.

// HIRDETÉS
T. Szabó Levente szenvedélyesen magyaráz. Fotó: Sánta Miriám

T. Szabó Levente szenvedélyesen magyaráz. Fotó: Sánta Miriám

Nem tudjuk elképzelni manapság ideológiamentesen azt, hogy milyen volt az a világ, ahol nem volt széles körben elterjedve – azaz nem minden társadalmi csoport számára volt hozzáférhető – a nacionalizmus. Hogy mit jelentett a nemzet a 19. századot megelőzően, arról van fogalmunk, az egyik ilyen például, hogy a nemzettesthez való tartozást a rendi társadalom képezte, azaz a nemesség.

Ahhoz viszont, hogy mi vezetett a nemzeti irodalom – és így a további nemzeti színház, festészet, jelképek, gazdaság, táj stb. – kialakulásához,

elengedhetetlen, hogy bizony a kapitalizmust, a gazdasági átalakulásokat is megvizsgáljuk, ha tudni akarjuk, mi tett bennünket hazafivá, nemzethez tartozóvá,

és hogyan gondolkodunk a mindennapi életben a magyarságunkról. Ugyanis nem mindig volt minden ilyen magától értetődő!

Az 1840-es években a magyar közbeszéd fordulóponthoz jut, ez pedig az irodalmi szövegekben közvetített üzenetekre is hatással lesz: az abszolutizmus korának utolsó éveiben arról kezdenek beszélni mind a sajtóban, mind pedig szépirodalmi alkotásokban, hogy milyen egy jó hazafi. Ne feledjük el, hogy ebben az időszakban kezd megerősödni a tömeges hírlapolvasás, az információ áramlása jócskán megugrik. Mind a termékekhez, mind pedig a róluk való gondolkodás erőteljes demokratizálódásnak indul.

Honnan indul mindez? T. Szabó válaszai közül figyelemre méltó az, ahogy az emberek társasági életében bekövetkező változások hogyan alakítják majd a későbbi (irodalom)fogyasztási szokásaikat. Szemléltető példaként nem csak Petőfi Sándor, hanem más kortársai, például Losoncy László, Garay János, Vachot Imre (Petőfi szerkesztője, később ellensége) szövegeit láthattuk. Elsőként a bordal műfajának finom változásaira hívta fel a figyelmet, amelyben tetten érhető volt, ahogy a szerzők

tendenciózusan összekapcsolták a bor fogyasztását a magyarság eszményképével:

az számított igazi hazafinak, aki magyar bort ivott, s bár a magyar bor a köztudatban akkoriban silány minőségűnek számított, a helyhez kötöttsége nyomán felmagasztalandóként kezdett szerepelni.

Ha egyszerűen kellene összefoglalnunk, miben nyilvánult meg jó hazafinak lenni a korszakban, akkor talán úgy fogalmazhatnánk:

az a jó hazafi, aki jól és etikusan fogyaszt, azaz a helyit, a nemzetit részesíti előnyben,

még akkor is, ha az silányabb minőségű (ezt az egyes szövegekben sem rejtették véka alá!). Olcsóbb is, rosszabb is, de a miénk – mondhatnánk, ha a gazdasági nemzeti protekcionizmus kulturális mintázatát kellene megfogalmaznunk, amely során, noha korántsem csak a minőségbeli különbségekről esik szó az 1840-es években, kialakul az, amit nemzeti kapitalizmusnak nevezünk.

Az irodalmi szövegek sűrű párbeszédbe lépése a fogyasztói kultúra megreformálásával elősegítette azt, ahogyan a nemzeti gazdaságokról gondolkodni kezdtünk a korszakban. A heves kirohanásoktól, magvas megállapításoktól és degradáló szemszögbe helyezéstől sem visszariadó költőket például az foglalkoztatja, hogy a külföldi hatások miként válnak sorvasztó erővé a társadalomban.

Egy nő párizsi frizurát hord? Bécsi szabásminták szerint varrat ruhát? A piperkőc úrfiak nem beszélnek magyarul? Németül szívesebben szólalnak meg? Nem eléggé elkötelezett a haza iránt egy lány, ezért már nem is érdemes megkérni a kezét? Az elállatiasodás jeleit mutatják azok a vagyonosok, akik az év huzamosabb részét külföldön töltik és elherdálják a hazai gazdagságukat?

Ilyen és ehhez hasonló, olykor súlyos vádakként megfogalmazott sorok születnek a korszak író tollaiból. Mivel a hazafiság a hétköznapi gazdasági történések és döntések sorozataként van elkönyvelve, ezért a külföldön elvert vagyon bűnnek számít – ezt nevezzük abszentizmusnak, vagyis annak, hogy valaki hiányzik, és rosszkor, rossz helyen fogyaszt, hiszen igazán megtehetné, hogy otthon, otthonit, tudatosan fogyasszon, s így segítse előre a haza(i) jövőjét! (Érdekes példa lehet erre, hogy a későbbiekben hogyan lesz specifikusan magyarosított divat a bajusz, vagy miképp lesz a dohány nemzeti drog.)

Petőfi Sándor egy korai verse a céltudatos részegségről, amelyben a hazát a legjobb fényében látja. Más korabeli költők is a borivás hungarikumát hangsúlyozzák. Fotó: Sánta Miriám

Petőfi Sándor egy korai verse a céltudatos részegségről, amelyben a hazát a legjobb fényében látja. Más korabeli költők is a borivás hungarikumát hangsúlyozzák. Fotó: Sánta Miriám

Ami ebben az időszakban történik, az nem más, mint egy új nemzeti érzelmi bázis feltalálása.

Ne feledjük, hogy még pár évvel a forradalom és szabadságharc előtt vagyunk, ugyanakkor már hozzá igen közel: magyar fiatalok elkezdik a német nyelvű táblákat leszedegetni, azokat magyar nyelvűekkel helyettesíteni, 1844 novemberében pedig V. Ferdinánd magyar király ezen a napon szentesítette a magyar nyelvet hivatalossá, államnyelvvé tevő törvényt, amely a reformkor hatalmas lépésének számít.

Egy nemzeti érzelmi bázis feltalálásához azonban mintázatok kellenek, T. Szabó pedig rámutatott:

ez nem jöhetett volna létre Magyarországon sem, ha más nemzetek nem kezdték volna el.

A nemzeti érzelmet megteremteni más érzelmek bevonásával lehetett elérni, így például a nem megfelelő fogyasztás a megszégyenítést vonta maga után, elkezdtek arról is beszélni, hogy hogyan etikus házasodni: a házasság, a szerelem, a kapcsolatok etnicizálódtak, és az etnikumközi kapcsolatok tabusítottá váltak.

A szerelem tehát nem szabad, hanem etnikai határai vannak: a Szabadság, szerelem költője, Petőfi, akit egykor Petrovicsnak hívtak és egy evangélikus szlovák családból származott, ezt megerősíteni látszik a korszellem hevében. A korszak vizsgálatának egyik legnagyobb paradoxona ez a magyar irodalom szempontjából, a másik pedig, amire T. Szabó is felhívta a figyelmet, hogy a nemzeti (gazdasági) gondolkodás kialakulása nem jöhetett volna létre, ha ez is nem lett volna eleve egy igen széles körben elterjedő nemzetközi (!) eszmehullám. Mondhatnánk úgy is: azt védjük, ami a miénk, de mások mintájára, s ezzel nincsen semmi baj.

Ugyancsak ebben az időszakban alakulnak meg a védegyletek, amelyek gazdasági tényezőkként formálják újra a nemzetgazdaságról való gondolkodást.

Érdekközösségek, amelyek szerint a nemzet védelemre szorul, és egyedül a nemzet tagjai védhetik meg

– egyúttal magukat védik, de az tagja a nemzetnek, aki egyetért és aktívan részt vesz a védelemben. Ebben az értelemben a nemzet lesz a gazdasági érdekközösség, amely protekcionizmusban válik érdekeltté, s ez a nemzetközi trend új gazdasági gondolkodásra ösztökéli az elitet is.

Petőfi vitriolos hangulatú verse a külföldi magyarságról.Forrás: Arcanum

Petőfi vitriolos hangulatú verse a külföldi magyarságról.Forrás: Arcanum

Hogy mit is értünk ez alatt a korszakban, arra a honi (vessük csak össze ezekkel a népszerűbb mai kifejezésekkel: hazai termék, magyar termék, székely termék, román termék stb.) jelző elterjedése vezet el: ez egy olyan nyelvi, retorikai, világképi márka, amely a korabeli magyarországi (kis)kereskedéseket megmenti az elbukástól, a honi termékkel való szemléletváltás és a vásárlási gyakorlatok megváltozása a gazdasági felemelkedést biztosította szélesebb körben.

Nézzük csak, mit ír Kossuth például arról, hogy a nemzethalál, a szegénység okozója lehet az, aki rosszul fogyaszt:

„Rosszul vélekednék, ki azt hinné, hogy csak a harcok zivatara sodorhat el egy nemzetet, van még egy más, de lassú dísztelen és aljas nemzeti halál is, a közelszegényülés vagy nemzeti sorvadás. Ettől hazánkat megóvni a jelen időnek feltétlen parancsa.”

Kossuth mondata szervesen épül arra a gazdasági meggyőződésre, hogy

a korlátozott verseny teheti lehetővé azt, hogy eltűnjenek a mérhetetlen egyenlőtlenségek a közösségek között.

Így tehát arra lehet következtetni, hogy a gazdasági és kulturális protekcionizmus folyománya teljességgel új struktúra, amellyel ettől az időszaktól kezdve beszélni lehet, ez pedig alapjaiban változtatja meg az irodalmi megszólalásmódokat is. A modern fogyasztópolgár nagyon is összefügg az irodalommal, az irodalmi professzionalizációval és a szellemi javak védelmével, ami szintén a korszak egyik folyománya.

A paradoxonok izgalmával mondhatjuk tehát: a nemzeti, mint a lehető legnemzetközibb divat a 19. század derekán nemcsak az etnikumon alapuló nemzetképet erősítette meg, hanem hétköznapiságával azt is elérte, hogy mindez rohamosan demokratizálódjon és a lehető legkülönfélébb társadalmi csoportokhoz jusson el.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

Sólyom István

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
Főtér

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
Krónika

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…
Főtér

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…

… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.

Az utcán támadt emberre a medve
Székelyhon

Az utcán támadt emberre a medve

Medve támadt egy férfira vasárnap este Predeál egyik utcáján. A medvetámadás áldozata eszméletét vesztette.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
Krónika

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Minden, amit az e-SIGUR rendszerről tudni érdemes
Székelyhon

Minden, amit az e-SIGUR rendszerről tudni érdemes

Több mint egy kilométeres távolságból észlelik, fél másodperc alatt rögzítik a járműveket az e-SIGUR rendszerben használt intelligens radarok. Az ellenőrzésekkel kapcsolatos tudnivalókról a Kovászna megyei rendőrség munkatársai beszéltek a Székelyhonnak.

// még több főtér.ro
A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával
2025. március 04., kedd

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával
2025. március 04., kedd

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

Sólyom István

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

// HIRDETÉS