// 2024. november 16., szombat // Ödön
Az élet ütősebb a filmnél

NATO, szerelmem! Hogy került Mircea Geoană a TIFF-re?

// HIRDETÉS

A válasz egyszerű: meghívták. Mégpedig azért, hogy egy olyan filmről beszéljen, amely Putyin legfőbb ellenlábasáról, Navalnijról szól – meg persze az aktuális világhelyzetről.

Mircea Geoană leginkább úgy él az emlékezetünkben, mint az a bukott ex-szociáldemokrata politikus, aki úgy feküdt le a 2009-es romániai elnökválasztás

">második fordulójának estéjén, hogy győzött, és úgy ébredt, hogy veszített. Aztán néhány évnyi belpolitikai vergődést követően ismét felívelt a csillaga, ezúttal kölföldön: 2019-ben az Észak-Atlanti Szerződés Szervezete (NATO) főtitkárának, Jens Stoltenbergnek a helyettesévé nevezték ki.

Érthető tehát, hogy némiképp meglepődtünk, amikor felbukkant a neve az elmúlóban lévő hét kolozsvári kulturális megarandezvényének, a Transzilvánia Nemzetközi Filmfesztiválnak (TIFF) a meghívottai között – mégpedig azért, hogy Mihnea Măruță újságíróval folytasson eszmecserét egy kanadai rendező, Daniel Roher által CNN–HBO-gyártásban készített dokumentumfilmről (bár inkább valóságelemekből építkező, amúgy izgalmas dokumentarista politikai thrillernek neveznénk), amely

Alekszej Navalnij küzdelmét ábrázolja a Putyin-rezsimmel.

Első meglepetés: Geoană pontosan, sőt korábban érkezik a TIFF-beszélgetések helyszínéül szolgáló főtéri sátorba. Mi tagadás, megöregedett, de semmi politikusi allűr, és ez jó.

Második meglepetés: látta a filmet. Elfoglalt politikusoknál – pláne egy katonai világszervezet alfőnökénél – cseppet sem magától értetődő, hogy ismerik az eszmefuttatásuk tárgyát.

Harmadik meglepetés: vannak értelmes és megfontolandó észrevételei a filmről. Elmondja ugyanis, hogy vegyes érzései támadtak a film nézése közben: mert az elismerés (amit Navalnij bátorsága iránt érez), a düh (amit Putyin diktatórikus kormányzása miatt érez), a szorongás (amit a „szabadtéri börtönhöz” hasonlatos oroszországi politikai viszonyok miatt érez) mellett a kétely érzése is megfogalmazódott benne. Mégpedig amiatt, mert érzett a filmben némi kimódoltságot, és hiányérzete támadt, mivel a rendezés homályban hagyta a Navalnij által vezetett orosz ellenállási mozgalom hátterét, felépítését: elvégre egy 148 ezer önkéntest (az adat a filmben hangzik el) mozgató szerveződés – nem kell putyinista trollok által hangoztatott obskurus összeesküvés-elméletekben hinni ehhez – nem a semmiből jön létre.

Navalnij kiállását és különösen a hazatérését – amit sokan joggal őrültségnek gondoltak – egyfajta specifikusan orosz küldetéstudatra vezeti vissza, és a nagy orosz lélekre és kultúrára oly jellemző miszticizmus számlájára írja.

Navalnij „a demokrácia misztikusa”,

mond egy olyan sort, amit minden jelenlévő újságíró azonnal lejegyez a noteszébe.

A beszélgetés aztán az orosz ellenzéki vezérről egyre inkább eltolódik afelé, amihez a főtitkárhelyettes – vélhetően – a legjobban ért: a NATO, illetve a világban most zajló folyamatok irányába.

Geoană nem mond hülyeségeket, csak képtelen szabadulni az örök politikusi betegségtől, a morbus bullshitologicustól, illetve attól, hogy egyébként relevánsnak tűnő állításokat panelmondatokban fogalmazzon meg.

Amikor pedig igazán érdekes témákról kérdezik a személyes véleményét, státuszára hivatkozva elhárítja a válaszadást:

„nem kommentálhatom, de annyit talán elmondhatok, hogy...”

Úgy véli, hogy az a világpolitikai konszenzus, amely a kommunizmus bukása után kialakult, és amelynek meghatározó eleme, hogy a világ geopolitikai és gazdasági súlypontja Nyugat felé, az Atlanti-térségbe helyeződött, felbomlóban van, az említett súlypont egyre inkább halad Kelet felé,

újraéledtek a nagyhatalmak közti versengések, azaz vége az egypólusú világrendnek, a játékszabályokat épp most írják újra,

és ebből Románia sem maradhat ki. Ebben a többpólusúvá váló világrendben a NATO az egyik pólust képviseli, és nem csak katonai szempontból: a főtitkárhelyettes szerint az eszmék mindig megelőzik a katonai, gazdasági, politikai kérdéseket, az észak-atlanti szövetség pedig a szabad világ államait, a demokratikus társadalmakat tömöríti, nem pusztán érdekszövetség (a szabad, demokratikus társadalmak kapcsán bizonyára a közönségből többen elmerengve gondolnak a NATO második legerősebb hadseregével rendelkező Törökországra).

Ebben az új globális játszmában – amelyben az Egyesült Államok és Kína viszik a prímet, de azért Oroszország is ott a porondon – Putyin elnök mindeddig kiszámítható játékosnak bizonyult (nemhiába szerepelt stratégiai partnerként a NATO tíz évvel ezelőtti stratégiai koncepciójában), ezért érthetetlen, miért vágott bele az ukrajnai kalandba. Ugyanis

Putyin a háborúval pont az ellenkezőjét éri el, mint amit célként kitűzött:

a NATO keleti szárnyát megerősítik, a szövetség bővül, mert minden bizonnyal felveszik Svédországot és Finnországot, Ukrajna pedig, amelyet alábecsült, távolabb már nem is kerülhetne Oroszországtól. De úgy tűnik, az orosz elnök buborékban él, yesmanek, leánykori nevükön bólogatójánosok veszik körül, az ő fájuktól nem látja az erdőt. A háború minden bizonnyal elhúzódik, nincs esély egyelőre a békére, de még a tűzszünetre sem.

A hadviselés ma már nemcsak szárazföldön, vízen, levegőben és a kibernetikai térben történik, a küzdelem az emberi elmékért folyik, a manipuláció, dezinformáció, álhírterjesztés, befolyásolás révén, az emberi tudat válik hadszíntérré (cognitive warfare). És mivel Geoană a NATO innovációs testületének vezetője, be is dob egy innovatív fogalmat: pre-debunking – ez nagyjából azt jelenti, hogy a dezinformációs hadműveleteket még azelőtt felismerik és leleplezik, hogy kitalálnák végrehajtanák azokat.

Ami Romániát illeti: hála a NATO-nak, nagyobb biztonságban van, mint valaha.

Annak kapcsán, hogy a TIFF (közmegelégedésre) úgy döntött, nem alkalmazza az eltörlés kultúráját, azaz orosz filmeket is fogadnak a fesztiválon, Geoană elmondja, hogy („nem kommentálhatom, de...”) Oroszország nagy kultúra, és nem ördögtől való a gondolat, hogy a jelenlegi helyzet ellenére tartani kell kapcsolatot a putyini rendszert nem feltétlenül támogató oroszországi elitekkel.

„A kultúra erősebb, mint a politika”,

mondja, és ez zárszónak tökéletes is lenne, ha nem dobná le a beszélgetés önironikus bombáját. Amikor a román politikába való esetleges visszatérését firtatják, elhárítja, mondván, hogy egyrészt elég jó a fizetése, másrészt megjárta ő a román politikával, és ekkor hagyja el a száját – utalásként arra a bizonyos elbukott választásra – az ikonikussá nemesedett mondat:

„MIHAELA, DRAGOSTEA MEA!” („MIHAELA, SZERELMEM!”)

// HIRDETÉS
Különvélemény

Ez egy kicsellózottul klikbéjt tartalom

Varga László Edgár

Kiscicák, kiskutyák, szex, vér, dráma. Ossza meg és uralkodjon!

„Szavazzatok rám, hogy aztán jó legyen nektek” – miről szól a kampány?

Fall Sándor

Mégis milyen lehet egy kampányüzenet 2024-ben? Kicsit nézzük meg közelebbről.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A kolozsvári Fellegvár: lebegő „senkiföldje” ég és enyészet között

Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.

Ide kiránduljunk ősszel: Kolibica-tó és Nagy-tőzegláp

Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Négyezer eurón múlott az ötéves Balog Ronaldo sakkvilágbajnokságon való részvétele
Főtér

Négyezer eurón múlott az ötéves Balog Ronaldo sakkvilágbajnokságon való részvétele

Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.

Hiába hirdettek győztest, tovább csúszhat az észak-erdélyi autópálya legnehezebb szakaszának építése
Krónika

Hiába hirdettek győztest, tovább csúszhat az észak-erdélyi autópálya legnehezebb szakaszának építése

Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.

Ceaușescut dicsérte George Simion, elraboltak egy nőt Sepsiszentgyörgyön, drágult a repülés Kolozsvárról – hírek hétfőn
Főtér

Ceaușescut dicsérte George Simion, elraboltak egy nőt Sepsiszentgyörgyön, drágult a repülés Kolozsvárról – hírek hétfőn

Az AUR-vezér most a kommunizmus után vágyakozók hátát vakargatja. Novembertől többe kerül a repjegy Kolozsvárról.

Életbe lépett a törvény: megváltozik a minimálbér kiszámítása
Székelyhon

Életbe lépett a törvény: megváltozik a minimálbér kiszámítása

Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.

Botrány egy Hargita megyei kórházban, őrizetben az agresszíven viselkedő férfi
Krónika

Botrány egy Hargita megyei kórházban, őrizetben az agresszíven viselkedő férfi

Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.

Büdös ügy: az Európai Unió Bírósága elé idézik Romániát
Székelyhon

Büdös ügy: az Európai Unió Bírósága elé idézik Romániát

Az EB álláspontja szerint a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Romániát szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.

// még több főtér.ro
Modern szolgasorsban Székelyföldön
2024. október 03., csütörtök

Modern szolgasorsban Székelyföldön

Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.

Modern szolgasorsban Székelyföldön
2024. október 03., csütörtök

Modern szolgasorsban Székelyföldön

Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.

Különvélemény

Ez egy kicsellózottul klikbéjt tartalom

Varga László Edgár

Kiscicák, kiskutyák, szex, vér, dráma. Ossza meg és uralkodjon!

„Szavazzatok rám, hogy aztán jó legyen nektek” – miről szól a kampány?

Fall Sándor

Mégis milyen lehet egy kampányüzenet 2024-ben? Kicsit nézzük meg közelebbről.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A kolozsvári Fellegvár: lebegő „senkiföldje” ég és enyészet között

Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.

Ide kiránduljunk ősszel: Kolibica-tó és Nagy-tőzegláp

Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.

// HIRDETÉS