// 2024. október 5., szombat // Aurél
dokumentumfilm

Modern szolgasorsban Székelyföldön

Képek forrása: filmtett.ro

Képek forrása: filmtett.ro

Képek forrása: filmtett.ro

Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.

A 2024-es Filmtettfeszten vetítették Moharos Attila Szolgának születtek című dokumentumfilmjét, amely eleinte két, aztán csak egy, szolgasorsra jutott sóvidéki fiú szívszorító történetét meséli el, a Fülöp Leventéét és Csabáét – az alkotást október 2-án nézhettük meg Kolozsváron a Művész moziban.

Fülöp Levente és Csaba egy kilencgyermekes családból származnak, ahol mindkét szülő alkoholista (volt), édesapjuk pedig mind őket, mind édesanyjukat verte. Mivel a szülők nem tudták a gyerekeket eltartani, a kilenc testvér közül heten nevelőszülőkhöz vagy intézetbe kerültek, a két legnagyobb pedig, a nyolcvanas évek első felében született Csaba és Levente jobb híján szolgálni mentek más családokhoz (például Atyhára és Firtosváraljára), hogy túléljenek.

A fiúk története nem most kezdődött. Moharos Attilának már korábban megjelentek filmjei az elmúlt huszonöt évben, először az 1999-es, még fekete-fehérben forgatott S immár itt vagyok rövid portréfilmje szólt a testvérekről. Ők akkor lehettek 11-12 évesek, már pár éve éltek szolgasorsban, ezt követte a 2003-as Mikor szolgának telik az esztendeje és a 2004-es Székelyföldi szolgasorsok, 2017-ben pedig a Ballada egy szolgafiú emlékére. Az utóbbi három portré előbb a testvérek kapcsolatfelvételét mutatja meg két másik testvérükkel, Lászlóval és Ágnessel, akikkel négyen igyekszenek összetartani árvaságukban és megmérettetéseikben, hogy aztán később hárman maradjanak, mivel Csaba alkoholfüggőségének következtében öngyilkos lesz, felakasztja magát az örökölt düledező családi ház szénapadlásában.

Innentől kezdve Leventén a fókusz.

A Szolgának születtek a korábbi filmek részleteiből és 2022-es forgatásokból áll össze, hogy megrajzolja a lassan negyvenedik évéhez közeledő Levente alakját: egy gyerekkorában a szolgasorsból kitörni akaró, tiszta szívű emberét, aki szépen lassan maga is az alkohol rabjává válik, így a szolgalét több perspektívából mutatkozik meg rajta keresztül.

A ház körüli munkákat (fejés, ganéhányás, állatok lecsutakolása, favágás, kaszálás stb.) végző, később pásztorkodásból élő Leventét elnézve a nézőnek először az a kérdés juthat eszébe, hogy

mégis a huszadik század fordulóján hogyan létezhet szolgaság?

Jogos kérdés, amely az ember gyenge pontjaiból, igazságérzetéből és jóakarásából fakad, s azt üzeni a világnak: a szolgaságot meg kellene haladnunk, és egyetlen embernek sem kellene ilyen körülmények között élnie – voltaképpen túlélnie.

A szolgaság intézményének azonban a világon mindenhol hagyománya van, és nem az a kérdés, hogy van-e létjogosultsága – hiszen a körülmények teremtik, bármennyire is nehéz –, hanem az, hogy milyen életforma és meggyőződések állnak a hátterében. Székelyföldön is van a szolgálásnak hagyománya, kezdve a nagyvárosokba utazó cselédektől egészen a jobb mindennapi megélhetést biztosító idegen családokhoz szegődő gyerekekig. (Kibédnek például a századfordulón több mint fele szolgált.) A huszadik század kilencvenes éveiben még mindig fennállt ez az opció, hogy egy gyermek másnál lakik, étkezik és nevelődik, ha megdolgozik érte. A gyermekmunka, a rossz körülmények és a gazdák viselkedése más kérdés. Leventével nem bánnak rosszul a gazdái, noha gyerekként is, felnőttként is nyilvánvalóan hiányoznak a testvérei, a családi szeretet, a jólét és a játék, szórakozás...

a legalapvetőbb érzése azonban a magány és magárahagyottság.

A film igen finoman, empatikusan érzékelteti az élet és az életről való gondolkodás ellentmondásosságait. A székelység történelmét tekintve tudjuk, hogy mindig szabadok voltak, ugyanakkor mégis kialakult a szolgaságnak egy hagyománya, s ennek a furcsa leképeződését láthatjuk Levente esetében is, aki a gyerekkorában fölvett képkockákon azt tudja mondani:

„mi ketten a testvéremmel szabadok vagyunk”,

hogy aztán később úgy fogalmazzon: „aszongyák, az italnak vagy ember kell, vagy hordó”, illetve „én azt gondolom, hogy továbbra is dolgozok, és küzdök az életért.”

Mit jelent a szabadság itt? Nem kerülnek nevelőkhöz vagy intézetbe, árvaházba, így a maguk „urai”? Az-e az úr, aki magának megdolgozik és nem koldul? Szolga-e az, aki, bár kitörni akar – s egyféleképpen ki is tör –, de felnőttkorára is fogva tartja az alkohol mámorító démona?

Úgy tűnik, három fontos téma bontakozik ki a Levente életében:

a munkához való viszonya, a szégyen és az alkohol.

A munka szent, és az egyetlen túlélési eszköz, ami felőrölte és időnap előtt öreg arcúvá tette ezt a fiatalembert. A szégyen kettős irányú: az egyik szégyen arra irányul, hogy ő szolga, és ettől a bélyegtől nem tud lélekben elszakadni, így bármilyen munkát is vállal, az mindig alantasnak bizonyul a szemében (holott pásztornak lenni nem szégyen), ugyanakkor a folytonos lerészegedés miatti viselkedése következtében is szégyelli magát, mivel korábbi munkáltatóit is időnként megsérti.

Az alkohol az egyetlen olyan „enyhítő körülmény” az életében, amivel idejekorán találkozott, egyrészt alkoholizmussal küzdő szülei révén, másrészt a tágabb kulturális szokások miatt. Nem túlzunk, ha azt mondjuk,

Székelyföldön nagy méreteket öltött az alkoholizmus,

az alkalomhoz kötött társasági ivás pedig szintén igen gyakori, ahol az alkalom lehet simán csak a reggel, a dél vagy az este, étkezés előtt vagy után, munkát megelőzően vagy követően. A pohárka pálinka szinte mindennapi eleme az életnek, visszautasítása tabunak számít, az alkoholista embernek szinte alig van kiút – lépten-nyomon kínálják, ha pedig keveset kap és megvonják tőle, attól ideges lesz. A film úgy indul, hogy „Sóvidéken játszódik, de történhetne bárhol a világon” – ez csak félig tűnik igaznak azok alapján, ahogy a kulturális kódok működnek. A Levente története egyike a sok, hol többé, hol kevésbé hasonló székely emberi sors közül. Ezek kapcsán döbbenünk rá, hogy a balladás, folklórból, népdalokból ismert székely „szegénylegény” figurája nagyon is él, a szolgasors megéneklése pedig nem holmi távolba vesző dolog, hanem itt lóg a szemünk előtt a maga hús-vér valójában, mint a szegény Fülöp Csaba teste a szalmabála kötelén.

Hogy egy társadalom hogyan viszonyul a sérült és traumatizált emberekhez, jól látszik Levente történetén keresztül.

Ugyanaz a megtartó közeg, amely segít neki felnőni, munkát ad neki, becsületességre és tisztességre tanítja, amelyre számíthat és megbocsájt neki és hitet ad, az teszi őt függővé és elesetté, kiszolgáltatottá és taszítja folytonos lelki szolgaságba. Hiszen mi más oldaná a feszültséget és a fáradtságot, az érzelmi sivárságot, ha nem egy pohár sör vagy pár kupica pálinka, amely elfeledteti vele testvére halálát, a testébe, idegrendszerébe ivódott erőszak lenyomatait? Ami feloldoz és vagánnyá tesz, helyet biztosít a haverok, barátok között, akik közt ugyanolyan sűrűn jár körbe az üveg.

A valóság elfogadása nehéz a néző számára. Egyszerre kerül filmvászonra az egyszerű és a bonyolult, a kegyetlenség és a szeretet, a talpraesett, okos és találékony összevegyül a tehetetlenséggel, kiszolgáltatottsággal és tudatlansággal. A mindössze két osztályt végzett Levente esti iskolában szeretne tovább tanulni (erről a céljáról nem tudunk meg később semmit, de írni és olvasni tud), jó jegyeket is kapna, tudásszomja is van, ugyanakkor az elméleti képzetlensége mellett sokféle fizikai munkához ért és el tud látni egy gazdaságot, ami azért mégiscsak az élet egyik feltétele, ha az ember falun él.

A valóság elfogadása pedig nem csak a néző számára nehéz, hiszen együtt érzünk és szenvedünk Leventével,

akinek mind nagyon drukkolunk, hogy sikerüljön, mert mindannyian szeretnénk, ha jobbra fordulna az élete: félre tudná tenni az italt, tovább tanulna, vagy ha azt nem is teszi, de jobb kedve lenne, el tudná látni a düledező otthonát és a pásztorkodással járó munkákat, tartaná a kapcsolatot a testvéreivel és megbékélne önmagával, feloldozná magát a traumái alól.

Leventének az erre tett kísérlete nem más, mint az unitárius hite mellett tett fogadalom: csaknem negyven évesen úgy dönt, hogy konfirmálni fog. Ez felérne számára egy leszokással és rehabilitációval, ahogy a lelkésze is próbálja őt ebben megerősíteni és motiválni arra, hogy képes megcsinálni. Hogy sikerült-e ez Leventének, nem derül ki a filmből, viszont sorsának nagyobb, spirituális fegyelembe helyezettsége arról árulkodik, hogy egyetlen élet sem hiábavaló.

Különvélemény

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Pityókaföld az erdő mélyén – tizedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Az agrárpiacot egyetlen nagy gigacég, a Genotech uralta, csúcstechnológiával, elképzelhetetlenül nagy területeken termesztettek mindent. A szinte teljesen automatizált agrártechnikát mesterséges intelligencia irányította.”

Nagyítás

Így fészbukozunk mi – pillanatkép az állapotunkról

Amikor a Facebook megjelent, azt hittük, vele kicsit jobb lesz a világ.
Narrátor: de nem lett jobb.

Itt az új erdélyi macskafajta: cuki és titokzatos

Transylvania cat néven jegyezték be az újonnan elismert erdélyi macskafajtát az Egyesült Királyságban.

// ez is érdekelheti
Agyagos út, ha végigmegyek rajtad én
Főtér

Agyagos út, ha végigmegyek rajtad én

Az egységek birtokba vették a műveleti területet azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy elvégezzék azt, amivel megbízták őket. Ez végső soron örvendetes.

Szovátát, Gyergyószéket is eléri minden idők legnagyobb sztrádaépítési láza
Krónika

Szovátát, Gyergyószéket is eléri minden idők legnagyobb sztrádaépítési láza

A Közúti Beruházások Országos Társasága jóváhagyta a versenytárgyalás kiírását az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya hegyvidéki, Gyergyószéket is érintő szakaszainak megépítésére.

Románia október elsejétől készen áll az amerikai vízummentességre
Főtér

Románia október elsejétől készen áll az amerikai vízummentességre

Iohannis tengerészeti kiképzőközpontot létesített ukrán katonáknak. Libanonban forró a helyzet, a román állampolgároknak mihamarabb el kell hagyniuk az országot.

Így lett egy ütközésből több – megkaptuk a szejkei baleset rendőrségi részleteit
Székelyhon

Így lett egy ütközésből több – megkaptuk a szejkei baleset rendőrségi részleteit

Három személyautó és egy parkoló teherautó volt érintett a szerda délutáni szejkefürdői balesetben. Megkaptuk a rendőrségi jelentést.

Ezrével költöznek a legvonzóbb erdélyi városba
Krónika

Ezrével költöznek a legvonzóbb erdélyi városba

Idén körülbelül tízezer lakos választhatja új otthonául Románia migrációs szempontból jelenleg legvonzóbbnak tartott erdélyi városát. A legnépszerűbb megyeszékhelyek rangsorában az első öt helyezett erdélyi-partiumi-bánsági település.

Éjszakai balhé Csíkszeredában
Székelyhon

Éjszakai balhé Csíkszeredában

Őrizetbe vettek két férfit, miután verekedés tört ki Csíkszeredában vasárnapra virradóan – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

// még több főtér.ro
A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók
2024. szeptember 20., péntek

A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók

Valamit nagyon jól csinálnak a székelyföldi kisvárosban, ahol nemcsak a zenei szcéna, a sportélet is reneszánszát éli. Kercsó Zoltánnal, a Gyergyószentmiklósi ISK-VSK edzőjével beszélgettünk.

A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók
2024. szeptember 20., péntek

A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók

Valamit nagyon jól csinálnak a székelyföldi kisvárosban, ahol nemcsak a zenei szcéna, a sportélet is reneszánszát éli. Kercsó Zoltánnal, a Gyergyószentmiklósi ISK-VSK edzőjével beszélgettünk.

Különvélemény

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Pityókaföld az erdő mélyén – tizedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Az agrárpiacot egyetlen nagy gigacég, a Genotech uralta, csúcstechnológiával, elképzelhetetlenül nagy területeken termesztettek mindent. A szinte teljesen automatizált agrártechnikát mesterséges intelligencia irányította.”

Nagyítás

Így fészbukozunk mi – pillanatkép az állapotunkról

Amikor a Facebook megjelent, azt hittük, vele kicsit jobb lesz a világ.
Narrátor: de nem lett jobb.

Itt az új erdélyi macskafajta: cuki és titokzatos

Transylvania cat néven jegyezték be az újonnan elismert erdélyi macskafajtát az Egyesült Királyságban.