// 2025. április 4., péntek // Izidor
Súlyos!

Mit jelent háromezer tő levendula? A saját levendulaültetvényt gondozó Pásztor Krisztina pontosan tudja ezt

// HIRDETÉS

A Levendulas márka alapítója szerint a növények nemcsak a hatóanyagaik, de a jótékony energiáik miatt is fontosak lehetnek.

Pásztor Krisztinával és a Levendulas nevű márkával gyakran lehet találkozni az utóbbi években a kolozsvári (és nemcsak kolozsvári) kézműves vásárokon. A márka és a vállalkozás immár a tizedik évében jár, ezalatt az idő alatt pedig nagyon változatos lett a termékkínálat is.

Pásztor Krisztinával a kolozsvári Koffer kávézóban és könyvesboltban találkoztunk – ahol egyébként meg lehet kóstolni az általa készített természetes szörpöket is –, ahol elmondta: már a legelején eldöntötte, nem akar az a fajta „levendulás néni” lenni, aki vászonszütyőkbe tömködi a szárított levendulát, hogy aztán 3–5 lejért eladja ezeket a párnácskákat illatosítónak a ruhásszekrényekbe, hanem megpróbált kreatívan hozzáállni a növény felhasználásában rejlő lehetőségekhez. Ma már a növényi alapú szappanok mellett arc- és testápolókrémeket, gyógybalzsamokat és -olajokat, organikus virágvizeket, méregtelenítő fürdősókat, virágteákat, bőrradírokat is készít, a levendula mellett pedig számos más növény is felkerült a palettára.

A korábban újságírással, marketinggel foglalkozó Pásztor Krisztina egy adott ponton úgy érezte, hogy váltania kell, ezzel párhuzamosan pedig azt is érezte, hogy „a növények hívása” egyre erőteljesebbé válik számára, így szép lassan nyilvánvalóvá vált, hogy ebbe az irányba kell indulnia. Miután egy kolozsvári albérlet kis kertjében hosszasan kísérletezett a levendula magról történő szaporításával, úgy érezte, hogy ezzel a növénnyel már elég erős a kapcsolata.

Különböző dokumentumfilmekből is tájékozódott a növényről, aztán 2014-ben a párjával közösen elültették az első ezer tövet a Kolozsvár közelében fekvő Magyarkapuson, ahova azóta ki is költöztek.

„Akkor kezdődött a neheze. A mediterrán vidéken nem kell különösebben ápolni a levendulát, mert más a klíma, más a talaj összetétele, és mások a konkurens növények is, mint nálunk. A külföldi dokfilmekben így az szerepelt, hogy alig van a növénnyel munka, mi viszont azzal szembesültünk, hogy itt Erdélyben olyan agresszív gyomnövények vannak, amelyek elnyomják, kiszorítják a levendulát. Ráadásul mindketten városiak vagyunk, és akkor járt életünkben először kapa a kezünkben. Az első években olyan is előfordult, hogy napi 14 órát is kint ültünk a mezőn a tavaszi periódusban – egyetlen falusi nem csinálja ezt, de mi így vágtunk bele.”

A nem túl „virágos” kezdetek után azonban elég hamar jöttek azért az elégtételek is.

Az első ezer tő után a következő évben ültettek még 1500 tövet, majd rá egy évre még 500-at. Mivel a növény évelő, ezek a tövek évről évre újra kihajtanak, sőt egyre szebb bokrokat alkotnak, így „csak” a megmunkálására kell összpontosítani. Ami továbbra sem könnyű, hiszen teljesen organikus, biogazdálkodásról van szó, vegyszerek híján viszont, „kora tavasztól nyár közepéig benne kell lenni”, rengeteget kell kapálni, gyomlálni, hogy a már említett agresszív gyomok ne okozzanak túl nagy kárt a növényekben.

Aztán jött a következő kihívás: hogyan lehet értékesíteni a már meglévő növényeket?

„Nagyon naiv voltam az elején, azt hittem, hogy a natúr boltok majd verekedni fognak az én biolevendulámért – nem így volt. Végigtelefonáltam az ország összes gyógynövény-feldolgozóját, de sehol nem akartak árajánlatot adni, végül megtudtuk, hogy talán Lengyelországba el tudnánk adni a szárított levendula kilóját 1 euróért. Azt kell tudni, hogy egy kiló szárított levendulavirághoz legalább nyolc kiló friss levendula kell, illetve a folyamat is hosszú és nehéz az aratástól a szárításig. Úgyhogy azt mondtam, hogy ilyen áron nem adjuk el, akkor inkább megesszük” – meséli nevetve Krisztina.

Nem volt ez azonban tejesen tréfa dolog, hiszen az első vásári részvételére valóban rengeteg gasztrotermékkel készült, amelyekben elsősorban fűszerként használta a levendulát: a klasszikus szörpök mellett különféle gyümölcs- és zöldséglekvárokba csempészte be a növényt, de akkor találta ki a liktáriumot is. Pontosabban nem ő találta ki, hiszen a régi szerzetesi gyógyászatból inspirálódott. Régen, amikor nem volt még cukor, a méz pedig luxuscikknek számított, a szerzetesek a különféle, önmagában nem túl ízletes gyógynövényi hatóanyagot elsősorban szőlőből vagy almából készült gyümölcszselékbe keverték, ezt nevezték liktáriumnak. Ez úgy készült, hogy a gyümölcs levét nagyon lassan, gyenge tűzön vagy a napon párologtatták, amíg az teljesen besűrűsödött, zselészerű nem lett – ez az ízletes zselé aztán alkalmas volt arra, hogy belekeverjék a különféle orvosi hatóanyagokat. Ez Krisztinának is nagyon megtetszett, így ő is elkezdett mustból liktáriumot készíteni, természetesen különböző gyógynövényekkel feldúsítva.

Aztán nagyon hamar következtek a kozmetikai termékek is

a gasztronómiai érdekességek után. Az elején a levendulás – és egyéb – szappanokat nem is maga Krisztina készítette, hanem valakivel közreműködésben, akinek viszont egy idő után meghaladta a kapacitását a kétfelé való termelés, így Krisztina is rábírta magát, hogy maga készítse el a szappanokat. A szappanok esetében például a vízállagot a levendulavíz adja, amely tulajdonképpen az illóolaj-lepárlás után visszamaradt, a növény számos értékes tulajdonságát magában őrző folyadék, de a szappanfőzési folyamat végén még illóolaj is kerül a kész termékbe.

Lepárlás: az illóolaj a felszínre emelkedik, alatta ott a levendulavíz

Az első sikeres termékek után Krisztina már bátrabban kísérletezett, így a szappanok után jöttek szépen sorban a gyógybalzsamok, gyógy- és masszázsolajok, majd egy újabb tanulási kört követően a testápolók, krémek következtek.

„Mindig az volt az alapgondolat, hogy valami olyat találjak ki, olyat hozzak, ami vagy nem volt még a piacon vagy valahol a világ másik táján találták ki, és hozzánk még nem ért el. Persze nagyon nehéz ezeket eladni, mert az emberek nem tudják, mire valók, el kell magyarázni nekik” – mondja.

Ilyen újszerű termék például az újabbak közül a lábáztató por, amelyet fel kell oldani vízben használat előtt, és nemcsak a lábfej különféle problémáira hasznos, hanem a lábáztatás által az egész szervezetet méregteleníti.

Hogyan néz ki egy év egy ilyen vállalkozásban?

Januárban Krisztina átnézi az előző évi kiadásokat és bevételeket, megnézi, hogy milyen termékek voltak kelendőbbek, ez már önmagában ad egy irányt a következő évre nézve.

Március elején már el is kezdődnek a kinti munkálatok, az a kemény fizikai munka amiről már szó esett, és amiben már önkéntesek is részt vesznek az utóbbi időben. A legnehezebb az április és a május, hiszen ekkor esik a legtöbb eső, ami nagyon kedvez a gyomoknak, de júniusban is folyamatosan kell gondozni, gyomlálni a földet, ahhoz, hogy a júliusi virágzásra optimálisak legyenek a körülmények.

Aratás után következik a csomózás, szárítás, illetve ezzel párhuzamosan az illóolaj-lepárlás és a friss levendulából készülő termékek legyártása. A száraz csokrokat dobozolni kell, hogy ne nedvesedjenek újra, majd a feldolgozás szakaszosan következik, általában a vásárokat megelőzően.

Vásár tulajdonképpen csak januárban nincs,

egyébként az év többi részében folyamatosan vannak ilyen alkalmak.

„Az elején 4–5 vásárba mentem el egy évben, de amikor láttam, hogy jó a kereslet, elkezdtem egyre több meghívást elfogadni, nemcsak Kolozsvárról, hanem azon kívül is. Odáig jutott ez, hogy egy adott ponton már havi 2–3 vásárba is eljutottam, nagyon pörgős periódus volt, de rengeteg energiát el is vitt. A tavalyi évben már éreztem, hogy nagyon ki vagyok merülve, így megritkítottam a vásárokat, az idei évben pedig az a szándékom, hogy valóban csak a legfontosabbakba menjek el” – meséli Krisztina.

Az értékesítést azonban nem szívesen adná át másnak , mert ő tudja a leghitelesebben elmondani a saját termékeiről a fontos tudnivalókat. A tavalyi év végén például a karácsonyi vásárokra egy komolyabb meghűlés miatt már el sem jutott, idén pedig valóban gyökerestül újra akarja gondolni a tevékenységét, a vásárok megritkításával elsősorban a fitoterápiára, a gyógynövények felhasználására szeretné fektetni a hangsúlyt, de a régi vágyát, a növényekkel való energiakezelést is ki akarja teljesíteni, és hozzáférhetővé tenni az érdeklődőknek. Más szóval a növényekkel való foglalkozás spirituális oldalát helyezné előtérbe.

Krisztina szerint minden növénynek megvan a maga töltete, energetikai célja, ereje,

ami túlmutat az adott növény természetes gyógyító hatóanyagain, amelyek a fizikai panaszokat csillapítják, és azt is vallja, hogy egy növényi energiakúra sokat segíthet az ember továbbfejlődésében.

A növényekkel, gyógynövényekkel való foglalkozásról azt vallja, hogy egy ősi eszköz, ami sokáig velünk volt, de a modern orvostudomány háttérbe szorította – csak később jött a felismerés, hogy a modern orvoslás a hagyományos gyógyászattal együtt, kéz a kézben tud igazán jó hatást elérni. A növényekkel kapcsolatos energetikai tudásról azonban még mindig nagyon kevés szó esik, Krisztinát pedig éppen ez az aspektus foglalkoztatja leginkább.

A levendula mellett pedig számos más növény is fontossá vált Krisztina számára, kiemelt helyen szerepel a vadrózsa, korábban az orbáncfű került előtérbe, azelőtt a tejoltó galaj, amely egyébként Szent Iván éjszakáján virágzik először.

Minden évben van egy olyan növény, amelynek központi szerep jut,

tavaly például a kakukkfű volt a kiválasztott.

„Nagyon fontos, hogy együtt éljünk a növényekkel, és nem is feltétlenül csak azokkal, amelyekről úgy tudjuk, hogy gyógynövények. Egyrészt nagyon jó tudni, hogy mely növényeknek van mérgező hatása, hiszen ugyanúgy, mint a gombáknál, a növényeknél is vannak mérgezőek. Ez elvileg az alapműveltséghez kéne, hogy tartozzon, de sajnos ilyen irányú oktatás nem nagyon létezik. De a gyakorlati hasznon túl – hogy tudjam, melyik növény mérgező, melyik nem, ha elvágom az ujjamat vagy megcsíp a darázs, mivel érdemes bekenni és így tovább – én azt látom, hogy rengeteget segítene az egyénnek és a közösségeknek is, ha nyitottabbak lennénk a növények jótékony energiáira. Az emberek még mindig zárkózottak ezzel kapcsolatban, sokan legyintenek, hogy ez egy hókuszpókusz, de ez csak hárítás. Csak egy pici nyitottság kell ahhoz, hogy az ember olyan élményekkel gazdagodjék, amihez nem is kell elutazni a világ végére, mert itt vannak helyben” – zárja a beszélgetést Krisztina.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Szántai János

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…
Főtér

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…

… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
Krónika

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mit együnk-igyunk az erdőből? – fogyasztható vadnövények hasznosítása a mindennapokban
Főtér

Mit együnk-igyunk az erdőből? – fogyasztható vadnövények hasznosítása a mindennapokban

Jó a bolti avokádó, rukkola, kaktuszgyömölcs és pomelo pénzért, de a természetben ingyen van a csalán, kövér porcsin, vadcseresznye, medvehagyma, tyúkhúr és szamóca. Tessék bátran szedegetni!

Lassan eltűnnek az elektronikus egészségügyi kártyák
Székelyhon

Lassan eltűnnek az elektronikus egészségügyi kártyák

Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
Krónika

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese
Székelyhon

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese

Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

// még több főtér.ro
A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával
2025. március 04., kedd

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával
2025. március 04., kedd

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Szántai János

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

// HIRDETÉS