// 2025. március 31., hétfő // Árpád
a csalánosban

Mit együnk-igyunk az erdőből? – fogyasztható vadnövények hasznosítása a mindennapokban

Fotók: Sánta Miriám

Fotók: Sánta Miriám

Fotók: Sánta Miriám

// HIRDETÉS

Jó a bolti avokádó, rukkola, kaktuszgyömölcs és pomelo pénzért, de a természetben ingyen van a csalán, kövér porcsin, vadcseresznye, medvehagyma, tyúkhúr és szamóca. Tessék bátran szedegetni!

A finom virágporos, édeskés-kesernyés mogyoróbarka íze még mindig a számban forog, miután Macalik Kunigunda biológus, az ehető vadnövények lelkes szakértője körbekínálta a kolozsvári Erdélyi Múzeum-Egyesületben tartott március 27-i előadásán a vele töltött kis befőttesüveget (mindenki kedvéért: borkánt) a közönség köreiben. Mely közönség igen szép számban jelent meg az Alkalmazott botanika, avagy vadon termő ehető növényeink és felhasználásuk című gyorstalpalón – a terem tömve volt az összes generációval, nem is jutott mindenkinek ülőhely.

Magam is a terem sarkában álló zongora mögül figyeltem az előadót, aki édesapja, a két évvel ezelőtt elhunyt Macalik Ernő biológus és gyógynövény-szakértő nyomdokaiba lépve, neki emléket állítva nyújtott betekintést az erdélyi etnobotanikába.

// HIRDETÉS
Macalik Kunigunda magyaráz

Macalik Kunigunda magyaráz

Lehet, hogy számunkra már teljesen természetes jelenség,

hogy mi magunk vagy ismerőseink, barátaink időnként gyógynövényeket vagy ehető vadnövényeket, gyümölcsöket szednek, azonban ez a hagyomány változatosan alakult az idők során. A múltban egyfelől a hagyományos növényhasználat (főleg rurális környezetben) a mindennapok részét képezte (bár nem minden esetben, ahogy ezt mindjárt láthatjuk), a jelenben ez kiegészül az ökoszisztéma-szolgáltatások fogalmával, ami egyszerre jelenti azt, hogy ellátást biztosít az összegyűjtögetett javak által, de nem kizárólag anyagi járulékként értelmezhető, hanem kikapcsolódás is, a szabad levegőn való mozgás örömeként. Vagy akár művészi inspirációt jelent, alkalmasint gyógyít.

Az alkalmazott botanika és a gasztrobotanika mára a hagyományos növényismeret és a modern kulinária kapcsolódása.

Közvetlen környezetünkben áttörő munkának számít történeti szempontból Szabó T. Attila és Péntek János etnobotanikai gyűjtése (nem csak nyelvészeti ágon!) Kalotaszegen – például a Kriterionnál megjelent Ezerjófű vagy az Ember és növényvilág című könyveik –, amelyből visszaköszön az a szemlélet is, amely szerint bizonyos „burjánok”, gyomok, szemünk előtt heverő vadnövények az emberi étkezés számára nem alkalmasak, vagy az a beidegződés, hogy csak az állat legel ilyeneket, sőt:

„A vadon termő növények egy része nem játszik tényleges szerepet a táplálkozásban. Csekély a biológiai értékük, a mindennapi étkezésbe nem illeszthetők bele, így a felnőttek teljes mértékben mellőzik őket. Nem így a gyerekek, akik számára nem az egyes növények reális haszna a fontos, hanem a gyűjtögetéssel együtt járó kaland, a növények megismerése, birtokbavételük vágya és öröme. Ezeket a növényeket ma már gyerekcsemegének tekintjük, bár korábban, részben mint ínségeledeleket a felnőttek is fogyaszthatták.”

Az, hogy ilyesmit írtak le a növényhasználattal kapcsolatosan, bizonyára az ételek rangsorolásához, minősítéséhez köthető – például a húsok, fehér kenyerek szent hegemóniájához –, a közvetlen túléléshez kapcsolható táplálkozás (megj.: mintha valójában nem minden étkezés segítené elő a túlélést…) rossz emlék-gombokat nyom meg a társadalom némely szegletében.

Ilyenek az ínséges időkben fogyasztott ilyen-olyan termésekből (például a tölgy makkjából, vagy a darált barkákból) készült lisztek, vagy a fogságban csalánfőzeléken élők tapasztalatai,

vagy egyszerűen csak ennyi: ember ne egye azt, amit az állat. Sőt: az ember gyereke nyugodtan szedegessen mindent össze-vissza, aztán, ha felnő, megkomolyodik.

Nos, aki gyerekkorában szívogatott már virágnektárt jártában-keltében, mászott fára a tömbháznegyedek (és persze falvak) között lédús fosókaszilváért, két pofára tömte az akácvirágot, evett már papsajtot, sóskát, az tudja, hogy

kevés az esélye, hogy felnőttkorára megutálja ezeket.

Akinek szerencséje van, és volt a környezetében olyan etnobotanikai tudással rendelkező ember, aki megmutatta és elmagyarázta neki, mit lehet megenni az erdőről-mezőről, annak nyert ügye van.

Mert Macalik Kunigunda fontos szempontra hívta fel a figyelmet: annak ellenére, hogy a fényképek, a videók, a leírások, a könyvek és az internet hasznos, mindenekelőtt a felszedett növényt testközelből, tanulással ismerhetjük fel, és a szakember segítsége nem elhanyagolható. Legfőképpen azért, hogy ne úgy ébredjünk fel egy hegyi tóparton, hogy ugyanbiza hol a levendula, miközben a levendula köszöni szépen, teljesen máshol nő. Vagy hogy – Macalik emlékezetes példájával élve –, azt hisszük, hogy a kakukkfű két arasznyi magas, mert képről úgy tűnt, miközben kicsi és rövid, és persze nem ott nő, ahol mi gondoltuk, hogy fog.

Néhány növényt meg is lehetett nézni, fogni testközelből

Néhány növényt meg is lehetett nézni, fogni testközelből

A környezetünk flórájának megismerésével kezdődik minden.

Ha a népi tudás elterjedésének visszaszorulásában keressük a választ (és itt a népi tudás eredendően a természethez közelebb élő emberek tudását jelenti), akkor látványos példa lehet a Gyimesek esete: a tájban 450 növényfaj 62 százalékának van népi megnevezése. Ezen fölül 280 növényfaj esetében 90 százalékát ismerik a legnagyobb tudásúak, az átlagos itt 70-80 százalék, viszont a generációváltás során a 12 év alatti gyerekek már csak felét ismerik ezeknek, a tudás pedig nem adódik tovább.

A Macalikot hallgatók viszont nem mondhatták el magukról, hogy ne lenne valamennyi tapasztalatuk vagy érdeklődésük a növényismeret iránt, így a város és a vonzáskörében élők számára már csak az volt a kihívás, hogy elmélyítsék ismereteiket, vagy lehetőségeket találjanak arra, hogy az ökoszisztémával összhangban gyakorolják tudásukat.

Miért is jó vadon élő növényfajokat fogyasztani, felhasználni?

Egyrészt azért, mert a táplálékspektrumunkat szélesíti, változatossá teszi az étrendünket, ami a feldolgozott tömegtermékek általános korában pozitív hozadék. A műtrágyával, rovarirtóval vagy gyomirtóval kezelt termékek mellett vagy helyett olyan tiszta környezetből származó táplálékforrást jelent, amelynek begyűjtése és elfogyasztása helyi, kis ökológiai lábnyommal rendelkezik, de az elkészült ételek fogyasztása közben a hozzájuk kapcsolódó emlékek is felidézhetők, a természetben eltöltött plusz idő pedig már csak (vad)cseresznye a tortán.

Felmerül a kérdés azért, hogy kinek milyen lehetősége van a vadnövények hasznosítására, ha olyan környezetben él, ahol ezek nehezebben hozzáférhetők, lásd a szennyezettséget, illetve a tisztább környezet megközelíthetőségét… például autóval. Hogy hányunknak van városi kertje, ahonnan az esetleges szennyeződésekkel teli terményt megeszi, az más kérdés, amely nyitott marad. Az efféle paradoxonokról ugyan nem sok szó esett, de mindenképp gondolkodásra invitál

– ha megoldani nem is lehet tökéletesen, egy elfogadható álláspontra jutni azért lehet.

Más előnyök: az ember a kerti gyomokat is hasznosítja! Például a csalánt, a pitypangot, a pásztortáskát, a tyúkhúrt, a kövér porcsint. Sőt: az inváziós növényfajokat is, amelyeket tényleg csak a fokozott irtással lehet visszaszorítani, ilyenek a csicsóka (amely a krumplihoz hasonlít) vagy a japánkeserűfű. A különböző vadnövényekből készült, eltett, feldolgozott ételek pedig kiváló ajándékok is lehetnek, amelyek különlegesek és nem tömegtermékek.

Macalik Kunigunda egy népszerű példán, a medvehagymán keresztül vezette le, mi szükséges egy vadnövény hasznosításához:

  • 1. A fajok ismerete természetes élőhelyükön, figyelembe véve azt is, hogy mivel téveszthető össze, ha nem vagyunk botanikusok: a medvehagyma levele, bár erős fokhagymaszagot áraszt dörzsölésre, összetéveszthető a gyöngyvirágéval, amely viszont mérgező, és nem egy ilyen esetet regisztráltak már.
  • 2. A fajok élőhelyének ismerete: a medvehagymát hiába keressük hegyvidéki lucosokban, mert alföldi és dombvidéki gyertyános-tölgyesekben, bükkösökben nő.
  • 3. A fajok termőidejének ismerete: márciusban (esetleg áprilisban) biztos találunk medvehagymát, októberben tehát hiába indulunk neki keresni.
  • 4. A fajok védettségének ismerete: a védett státuszú növények gyűjtése tilos. Védett területeken a gyakori fajok gyűjtése sem engedélyezett, és a kis egyedszámmal rendelkező növénypopulációkból is csak kíméletesen gyűjtsünk, hogy a populáció fennmaradását tartsuk szem előtt. Ebben az esetben nem a medvehagyma a mértékadó, hanem Románia, mint az árnika egyik legnagyobb exportőre (különböző kenőcsök, kivonatok számára) az Erdélyi Szigethegységből: a gyerekeknek jó kis zsebpénzt jelent, hogy tömegesen szedhetik eladásra, de nem tanította meg senki nekik, hogy hagyjanak is valamit rajta a növényen, ne az egészet „kaszálják” le – így nem tud szaporodni és fennmaradni.
  • 5. Etikai szempontból érdemes a jelzett turistaösvények és utak mentén inkább nem gyűjteni, hanem meghagyni hozzáférhetőként, mások által is megismerhetőként a növényt, ha egy módunk van rá.
  • 6. Végül, de nem utolsó sorban az élőhelyeket ért antropikus hatások ismerete: magyarán tudjuk, mire képes az emberi beavatkozás, és ismerjük föl, hol szennyezett a víz, hol zajlott permetezés, irtás.
A növény bármelyik részét fogyaszthatjuk, ami ehető:

lehet ez a teljes növény, de a gyökér, hagyma, gyöktörzs, gumó, vagy a rügy, levél, virág/virágzat, gyümölcs, termés, mag. S hogyan készítsük el? Lehet nyersen, például salátákba: passzol ide a már említett medvehagyma, tyúkhúr, gyermekláncfű, pásztortáska, ragadós galaj, kerek repkény, katángkóró, százszorszép, fiatal bükk levelek, gyertyánrügy, lucfenyőrügy, jegenyefenyőrügy, madársóska, sóska, útszéli zsázsa, kányazsombor, hagymás fogasír, kövér porcsin.

Előételként lehet pesztókat, kenyérre kenhető zöldség- és túrókrémeket készíteni velük. A különböző zöldeket párolva, dinsztelve, blansírozva, gőzölve is elkészíthetjük, de a népszerű főzelékek alapanyaga lehet a csalán, a szümcső, a borbálafű vagy a kígyógyökerű keserűfű. A főtt gabonaféléket, mint a rizs, hajdina vagy bulgur, is elkészíthetjük friss vadnövények hozzáadásával, de a nagyobb levelűeket akár meg is tölthetjük, vagy sült pogácsákat tölthetünk meg velük.

Népszerű a vadnövények tartósítása is: a fűszernövényeket szárítva, a medvehagymát, csalánt, lósóskát lehet fagyasztani. Lekvárt készíthetünk a fekete bodza terméséből, szamócából, csipkebogyóból, fekete és vörös áfonyából, málnából, szederből, kökényből, somból, ketchup-szerű szószt galagonyából.

Savanyítva (ecetesen vagy kovászolva) is eltehetjük őket, de belőlük is lehet készíteni eceteket, amivel nagyon változatos ízvilágot hozhatunk létre. Ilyen-olyan italokat sem érdemes mellőzni: a termésekből, virágokból üdítő italokat, szörpöket, borokat/csügereket vagy likőröket állíthatunk elő. A határ a csillagos ég, csak merjünk kísérletezni!

Hasznos könyvek, amelyek segíthetnek eligazodni

Hasznos könyvek, amelyek segíthetnek eligazodni

// HIRDETÉS
Különvélemény

Victor Ponta, a patkányösztön és a megszokott dolgok süllyedő hajója

Varga László Edgár

Miről árulkodik Ponta bejelentkezése az elnökválasztásra, és a mód, ahogyan tette?

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot

Szántai János

A bank évszázadok óta barátja, szeretője, házastársa, anyósa, szomszédja, esküdt ellensége az embernek, helyzete válogatja. A történet, amit most elmesélek, igazán cuki… lett volna. Mint egy vakrandi. Ha minden olajozottan alakul.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Mit adhat egy klubkoncert öt évvel a koronavírus-járvány után?

Sánta Miriám

A rajongásban kétségtelenül van valami isteni és megmagyarázhatatlan. Dread Sovereign, Death the Leveller és Redux live in Kolozsvár.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

Szántai János

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást
Főtér

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

Bajtársi viszony háromszéki módra – Interjú Mátray Lászlóval, a Hunyadi-sorozat egyik kulcsszereplőjével
Krónika

Bajtársi viszony háromszéki módra – Interjú Mátray Lászlóval, a Hunyadi-sorozat egyik kulcsszereplőjével

Hetek óta a Hunyadi című sorozattól visszhangzik a sajtó, szakemberek kritizálják vagy dicsérik, nézők lelkesednek iránta vagy szidják – főleg a közösségi médiában.

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
Főtér

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Két autó ütközött, egyik jármű felborult
Székelyhon

Két autó ütközött, egyik jármű felborult

Két autó karambolozott péntek délután Sóváradon, az ütközés következtében egyik autó felborult. A balesetben hárman sérültek meg.

Erdélyben készülnek Románia új harci drónjai
Krónika

Erdélyben készülnek Románia új harci drónjai

Erdélyben készülnek Románia saját gyártású harci drónjai – jelentette be a bukaresti gazdasági minisztérium.

Eszméletlen állapotban volt a roncsok közül kiszabadított nő
Székelyhon

Eszméletlen állapotban volt a roncsok közül kiszabadított nő

Súlyos sérülésekkel, eszméletlen állapotban szállították kórházba azt a 21 éves nőt, aki szombaton reggel borult fel autójával Segeseváron, majd a roncsok között rekedt – közli a Maros megyei tűzoltóság.

// még több főtér.ro
A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával
2025. március 04., kedd

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával
2025. március 04., kedd

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

Különvélemény

Victor Ponta, a patkányösztön és a megszokott dolgok süllyedő hajója

Varga László Edgár

Miről árulkodik Ponta bejelentkezése az elnökválasztásra, és a mód, ahogyan tette?

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot

Szántai János

A bank évszázadok óta barátja, szeretője, házastársa, anyósa, szomszédja, esküdt ellensége az embernek, helyzete válogatja. A történet, amit most elmesélek, igazán cuki… lett volna. Mint egy vakrandi. Ha minden olajozottan alakul.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Mit adhat egy klubkoncert öt évvel a koronavírus-járvány után?

Sánta Miriám

A rajongásban kétségtelenül van valami isteni és megmagyarázhatatlan. Dread Sovereign, Death the Leveller és Redux live in Kolozsvár.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

Szántai János

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

// HIRDETÉS