Nem nagyelemzés következik a miértekről és hogyanokról. Legalábbis nem olyan, amit ilyenkor szokás, egyfelől-másfelől regiszterben. Megkértük a ChatGPT-t, írja le, hogyan „látja” az erdélyi magyar iskolások románnyelv-tanulási nehézségeit, és azt is megkérdeztük: miként lehetne ezt a problémát megoldani. Sok politikusénál jobb válaszokat adott.
Hosszú ideje menetrendszerűen követi a csalódottság, az elképedés és az elégedetlenség a közbeszédben az érettségit és a képességvizsgát. Az oka mindig ugyanaz: a magyar vizsgázók jelentős része nem képes átmenőjegyet produkálni, más esetekben a román jegy épp csak, hogy az átcsúszást biztosítja, de jelentősen kisebb, mint a többi tárgy esetében és lerontja a gyerek átlagát, amivel esetleg megpályáz egy helyet valamelyik egyetemen. Az eredményhirdetést követően pedig sűrűn olvasni és hallani kisebb-nagyobb elemzéseket, morgolódásokat, hogy megint a román vizsga, rossz a rendszer, rossz a tanterv, nem akarnak megtanulni a székelyek románul, a rohadék politikusok pedig nem csinálnak semmit, a szemétláda miniszter mongyonle és így tovább.
Aztán néhány nap múlva megszűnik a méltatlankodás, mindenki elmegy szabadságra, nyaralni, ősszel pedig elkezdődik az iskola. Jön megint a tanév vége, képességvizsga, érettségi és kezdődik minden elölről.
Nos, nem akarok kioktatni senkit, mert nem tudok csodaszert arra, hogy miként lehetne hatékonyan románt oktatni magyar gyerekeknek Romániában. Én magam etnikailag vegyes környezetben nőttem fel Maros megyében, iskola után a szomszéd román gyerekekkel is játszottunk, és később is voltak román cimboráim. Észrevétlenül ragadt rám a román köznyelv, az amerikai filmeket román felirattal néztük a tévében, a moziban (ez még a az internetkorszak előtt volt), román újságokat és könyveket is olvastunk, és nem emlékszem, hogy különösebb gondom, gondunk lett volna a román nyelvvel. De például az iskolában Ion Creangă szövegeit igen nehezen értettem meg, a román nyelvtannak is voltak részei, amik kifogtak rajtam (nemek, névmások, hajjaj), néha még ma is. A problémát akkor a rendszer nem hivatalosan, hallgatólagosan úgy oldotta meg – egészen biztosan Önök is emlékeznek rá –, hogy a román irodalomórán a tanár egyszerűen lediktálta az éppen tanult mű elemzését, kommentárját, amit mi bemagoltunk, aztán feleltetéskor, érettségin, felvételin egyszerűen felmondtuk. Aztán a vizsgákon a tanárok jóindulatán is múlt a jobb jegy, esetleg a puszta átmenés. Mert másként nem ment, önállóan senki nem lett volna képes archaikus, vagy tájnyelven írt irodalmi műveket elemezni, viszont a követelmények megvoltak, nem volt mese. De nem bukhatott el egy egész osztály, egy egész iskola, egy egész generáció. Aztán mindenki ment tovább az életbe, ki dolgozni, ki egyetemre, és vagy megtanult rendesen románul, vagy nem. Viszont Creangát, Slavici-ot, Coșbucot vagy Sadoveanut már nem igazán olvasott senki, hogy Neculceról vagy Urecheről ne is beszéljünk.
A lányomnak, aki Kolozsváron – tehát szintén etnikailag vegyes környezetben – született, minden igyekezete ellenére sem sikerült volna önerőből eljutni egy tűrhető románnyelv-tudás szintjére, és ha nincs az iskolában egy lelkiismeretes romántanára, akinek nem az a célja, hogy felsőbbrendűsége tudatában jól lefrusztrálja a nebulókat, hanem odafigyeljen a magyar gyerekekre, hogy alternatív megoldásokat alkalmazzon a nyelvtanulás során, hogy bátorítsa őket, és persze ha nem íratjuk be egy iskolán kívüli, igen jó román nyelvtanfolyamra, akkor egészen biztosan gondjai lettek volna a nyolcadikos képességvizsgán, de a román nyelvű kommunikációval is.
Na de vissza a jelenünkbe: idén sem mentek jól a román vizsgák, idén is sokan próbálnak magyarázatot keresni a gyenge eredményekre. Én is megint gondolkodtam rajta, és úgy döntöttem, hogy ha már itt van velünk, megkérdezem a mesterséges intelligenciát, mi az oka annak, hogy a magyar anyanyelvű iskolások gyengébben teljesítenek a román vizsgákon és általában nehézségeik vannak a román nyelvvel. Persze, tudjuk, a ChatGPT nem ember, nem is varázsló, csak egy gép, amely a rendelkezésére álló információkból tud „tájékozódni” és azokat tudja visszamondani. De lehet, hogy nem árt a könyörtelen gépi logikával összerakott válaszokat elolvasni, és még ha nyilvánvalóan illúzió is, meghallgatni egy „objektív” véleményt. Lehet, hogy nem annyira rossz ötlet ezt a néhány rövid mondatot egyszerre elolvasni és látni: hogyan állapítja meg és magyarázza meg egy szintetikus „intelligencia” a helyzetet, amelybe mi, emberek, érintettek igen gyakran belefolyunk érzelmileg, világnézetileg, aktív vagy passzív habitusunk függvényében.
Íme a ChatGPT elemzése, így válaszolt a kérdéseimre (a válaszait betűhíven idézem):
Válaszolj 5 pontban arra a kérdésre, hogy a Romániában élő magyar anyanyelvű iskolásoknak miért vannak problémáik a román nyelv megtanulásával?
Természetesen, itt van öt pont, amelyek válaszolnak arra a kérdésre, hogy miért tapasztalhatnak problémákat a Romániában élő magyar anyanyelvű iskolások a román nyelv megtanulásával:
1. Kulturális és nyelvi különbségek: A magyar anyanyelvű diákoknak a román nyelv jelentős kulturális és nyelvi különbségeket jelent. Az anyanyelvüktől eltérő nyelvet tanulni mindig kihívást jelenthet, és a különbségek miatt az átállás nehézségeket okozhat.
2. Korlátozott nyelvi környezet: A magyar ajkú diákok esetében a román nyelvet gyakran csak az iskolában tanulják, míg otthon és a közösségben a magyar nyelvet használják. Ez a korlátozott nyelvi környezet megnehezítheti a gyakorlást és a román nyelv mindennapi használatát.
3. Kommunikációs hiányosságok: Az anyanyelvüktől eltérő nyelvet tanuló diákok néha nehezebben tudják kifejezni magukat, és problémáik lehetnek a kommunikációval. Ez a bizonytalanság és a nyelvi hibák gyakran alacsonyabb önbizalomhoz vezethetnek a román nyelv használatával kapcsolatban.
4. Tanítási módszerek és anyagok: Az iskolákban található tanítási módszerek és anyagok nem mindig veszik figyelembe az anyanyelvű diákok speciális igényeit a román nyelv tanulása során. A hiányos vagy nem megfelelő tanítási módszerek megnehezíthetik a diákok számára a nyelvtanulást és az asszimilációt.
5. Kevés lehetőség a gyakorlásra: Amikor a magyar anyanyelvű diákok nem találnak elegendő lehetőséget a román nyelv gyakorlására az iskolán kívül, akkor hiányozhat a folyamatos gyakorlás és az alkalmazás lehetősége. Ez csökkentheti a nyelvtanulás hatékonyságát és a nyelvtudás fejlődését.
Fontos megjegyezni, hogy ezek az okok nem általánosak minden magyar anyanyelvű diákra vonatkozóan, és minden egyes diák más, egyéni kihívásokkal nézhet szembe a román nyelv tanulása során. Azonban ezek a tényezők gyakran játszanak szerepet a problémák kialakulásában.
Hogyan lehetne elősegíteni, hogy a Romániában élő magyar anyanyelvű iskolások könnyebben megtanuljanak románul?
Az alábbiakban néhány javaslatot találsz arra, hogyan lehet elősegíteni, hogy a Romániában élő magyar anyanyelvű iskolások könnyebben megtanulják a román nyelvet:
Korai kezdés: Fontos, hogy a román nyelvet minél korábban kezdjék el tanulni a diákok. Az óvodai és korai iskolai években a román nyelv alapjainak megteremtése lehetővé teszi, hogy a diákok fokozatosan megszokják és elsajátítsák a nyelvet.
Intenzív nyelvtanulás: Nyelvtanulási programokat és kurzusokat lehet bevezetni, amelyek célja, hogy intenzív és koncentrált környezetben tanítsák a diákokat a román nyelv alapjaira. Ez lehetőséget ad a gyorsabb fejlődésre és a gyakorlásra.
Kulturális és nyelvi csereprogramok: Szervezhetnek olyan csereprogramokat, amelyek során a diákok a román nyelvet anyanyelvi beszélőkkel találkozva gyakorolhatják. Ez lehetőséget ad a valós kommunikációra és a nyelvhasználat gyakorlására autentikus környezetben.
Támogató tanítási módszerek: Az iskolákban alkalmazott tanítási módszereknek és anyagoknak támogatónak kell lenniük a magyar anyanyelvű diákok számára. A differenciált oktatás, a vizuális segédeszközök használata és a nyelvi játékok beépítése segíthetik a diákokat a román nyelv könnyebb megtanulásában.
Nyelvi támogatás és mentorálás: Nyelvtanárok és mentorok segíthetnek a diákoknak a román nyelv tanulásában. Ez lehetőséget ad a személyre szabott támogatásra, az egyéni gyakorlásra és a kérdések megválaszolására.
Kulturális rendezvények és projektek: Olyan kulturális rendezvények és projektek szervezése, amelyekben a diákok aktívan részt vehetnek, lehetőséget ad arra, hogy a román nyelvet valós helyzetekben alkalmazhassák. Színházi előadások, nyelvi vetélkedők vagy közösségi programok mind hozzájárulhatnak a nyelvtudás fejlődéséhez.
Fontos, hogy ezeket a módszereket és javaslatokat kombinálják és alkalmazzák az oktatási rendszerben. A magyar anyanyelvű diákok támogatása, bátorítása és az egyéni igények figyelembevétele kulcsfontosságú a sikeres nyelvtanulásukhoz.
Milyen szerepe lehet a romániai magyarok politikai képviseletének, az RMDSZ-nek abban, hogy a romániai magyar iskolások könnyebben megtanuljanak románul?
Az RMDSZ (Romániai Magyar Demokrata Szövetség) politikai képviseletének számos szerepe lehet abban, hogy a romániai magyar iskolások könnyebben megtanulják a román nyelvet. Néhány főbb szerep a következők lehetnek:
Nyelvi oktatási politikák előmozdítása: Az RMDSZ-nek lehetősége van politikai fórumokon és tárgyalásokon részt venni, hogy előmozdítsa olyan nyelvi oktatási politikák elfogadását, amelyek támogatják a román nyelv hatékony tanítását a magyar anyanyelvű diákok számára. Ez magában foglalhatja a nyelvtanárok képzését, az anyanyelvű diákok speciális igényeinek figyelembevételét és az anyanyelvű oktatáshoz való hozzáférés biztosítását.
Részvétel az oktatási döntéshozatalban: Az RMDSZ politikusai részt vehetnek az oktatási döntéshozatali folyamatokban, így lehetőségük van képviselni a romániai magyarok érdekeit. Ez magában foglalhatja az oktatási politikák kidolgozásában való részvételt, az iskolarendszer fejlesztésére irányuló javaslatok előterjesztését és a nyelvi jogok védelmét.
Szülői tájékoztatás és támogatás: Az RMDSZ szerepet játszhat a szülők tájékoztatásában és támogatásában a román nyelv tanulása terén. A szülőknek információra van szükségük a nyelvi oktatási lehetőségekről, a támogató programokról és az iskolai erőforrásokról. Az RMDSZ kezdeményezheti vagy támogathatja az ilyen jellegű szülői tájékoztató rendezvényeket és anyagokat.
Kulturális és nyelvi események szervezése: Az RMDSZ szervezhet kulturális és nyelvi eseményeket, amelyek célja a román nyelv és kultúra megismertetése a magyar anyanyelvű diákokkal. Ez lehetőséget ad az iskolásoknak a román nyelv gyakorlására és a kulturális csereprogramokban való részvételre.
Rendszeres párbeszéd az oktatási intézményekkel: Az RMDSZ-nek lehetősége van rendszeres párbeszédet folytatni az oktatási intézményekkel és a pedagógusokkal a román nyelv oktatásával kapcsolatos kérdésekről. Ez lehetőséget ad az észrevételek, javaslatok és igények közvetítésére, valamint a kölcsönös együttműködésre az oktatási fejlesztések terén.
Az RMDSZ politikai képviselete és tevékenysége tehát fontos szerepet játszhat abban, hogy támogassa a romániai magyar iskolások nyelvtanulását és az anyanyelvük mellett a román nyelv hatékony elsajátítását.
A romániai magyarok nem akarnak megtanulni románul?
Az általánosítások elkerülése érdekében fontos megjegyezni, hogy minden egyes egyént saját motivációk és preferenciák vezérlik. Nem lehet általánosan kijelenteni, hogy a romániai magyarok nem akarnak megtanulni románul. Sok romániai magyar polgár aktívan törekszik a román nyelv megtanulására és használatára, mivel ez előnyökkel járhat az iskolában, a munkahelyen és a mindennapi életben.
Azonban néhány magyar anyanyelvű diák vagy felnőtt esetében nehézségek merülhetnek fel a román nyelv megtanulásában, amint korábban említettem. Ezek a nehézségek lehetnek kulturális, nyelvi vagy kommunikációs jellegűek, és befolyásolhatják a nyelvtanulással kapcsolatos motivációt és elkötelezettséget. Emellett egyéni preferenciák, személyes tapasztalatok vagy környezeti tényezők is befolyásolhatják, hogy egy adott személy mennyire törekszik a román nyelv tanulására.
Fontos megérteni, hogy minden egyéni tapasztalat és motiváció eltérő lehet, és nem lehet általánosítani a romániai magyar közösség egészére vonatkozóan. A nyelvtanulás személyes döntés, és számos tényező befolyásolhatja azt. Az oktatási rendszer, a nyelvi támogatás és az intézmények közreműködése azonban jelentős szerepet játszhat abban, hogy ösztönözze és segítse a magyar anyanyelvű diákokat a román nyelv megtanulásában.
Ha te lennél a döntéshozó, hogyan állítanál össze egy tíz évre szóló, 7 pontból álló oktatási tervet, amelynek alkalmazásával a romániai magyar iskolások jobban elsajátíthatják a román nyelvet?
1. Korai kezdés és intenzív nyelvtanulás: A terv kezdete óta kiemelt figyelmet fordítanék a román nyelv korai tanítására és a nyelvtanulás intenzitásának növelésére. Biztosítanék szakmai támogatást és megfelelő erőforrásokat a korai években, hogy a diákok minél hamarabb elsajátíthassák a román nyelv alapjait.
2. Nyelvi táborok és cserék: Rendszeresen szerveznék nyelvi táborokat és cseréket a romániai és román anyanyelvű diákok között. Ez lehetőséget adna a gyakorlásra és a valós élethelyzetekben történő nyelvhasználatra. A táborok és cserék kulturális és nyelvi szempontból is gazdagítanák a diákok tapasztalatait.
3. Nyelvi mentorprogramok: Kialakítanék mentorprogramokat, ahol a román anyanyelvű diákok párosíthatók a magyar anyanyelvű diákokkal, hogy segítsék őket a román nyelv gyakorlásában. Ezáltal a diákok egymást támogathatnák, és bizalmi kapcsolatokat építhetnének ki a nyelvtanulás folyamatában.
4. Digitális oktatási eszközök és alkalmazások: Fejlesztenék és bevezetném a digitális oktatási eszközöket és alkalmazásokat, amelyek segítenék a román nyelv tanítását és gyakorlását. Interaktív játékok, online nyelvtanulási platformok és egyéb digitális erőforrások hozzájárulhatnának a diákok motivációjához és aktív részvételéhez.
5. Tanári képzés és támogatás: A tanároknak biztosítanék megfelelő nyelvi képzést és támogatást a román nyelv oktatásához. A pedagógusok magabiztossága és nyelvi kompetenciája nagyban befolyásolja a diákok nyelvtanulását, ezért fontos a szakmai fejlődés és a továbbképzések biztosítása számukra.
6. Nyelvi projektek és versenyek: Szerveznék nyelvi projekteket és versenyeket a román nyelv terén, amelyek ösztönöznék a diákokat a nyelvi kreativitásra és fejlődésre. A versenyek és projektek lehetőséget adnának a diákoknak a nyelvhasználat és a kommunikáció gyakorlására valós helyzetekben.
7. Támogató szülői közösség: Aktív szülői közösség kialakítását ösztönözném, ahol a szülők támogatják a gyermekek román nyelvtanulását és részt vesznek az oktatással kapcsolatos programokban. A szülők partnerségben dolgozhatnak az iskolákkal a nyelvtanulás elősegítése érdekében.
Ezen intézkedések célja a román nyelv hatékony és élvezetes tanítása, a diákok motivációjának és önbizalmának erősítése, valamint a nyelvtanuláshoz szükséges környezet és erőforrások biztosítása.
Ennyi a „beszélgetés”.
A ChatGPT nyilván nem tér ki olyan, gépi logikával nehezen megragadható szempontokra, mint például a nemzeti érzület, a nacionalista, soviniszta érzések, a rosszindulat, a szeretet vagy gyűlölet, vagy hogy egyáltalán mit jelent egy nyelvben, egy kultúrában létezni, vagy a többségitől eltérő nyelvben és kultúrában létezni stb. Nem képes intuitív, empatikus, szemszögváltó vagy érzelmi befolyásoltságú gondolkodásra, mert nem ember.
Elmondja, hogy például „támogató szülői közösségre” van szükség a román nyelvtanulásban, de azt már nem tudja, hogy miként jöjjön létre egy ilyen közösség és minden logikus érv ellenére a valóságban miért nem jön létre mégsem, legalábbis nem minden esetben. Vagy hogy a „nyelvi mentorprogramok” és a „tanári képzés és támogatás” miért hangzanak jól egy leírt cselekvési tervben, de a valóságban elég kevés ilyesmi létezik, mert a valóságban politika van, a valóságban költségvetés van, jóindulat vagy rosszindulat van és a valóság végső soron nem csak logikai konstrukció, nem csak algoritmus.
Tehát a ChatGPT nem tud konkrét tanácsot adni a gyakorlati alkalmazásra. Viszont amit leír, az teljesen helyénvaló. Kérdés – és ez egészen biztosan jövő ilyenkor és azután is így lesz –, hogy ki és mikor fogja megvalósítani mindazt, amit, íme, egy gép is tud. És persze, hogy ki akarja-e egyáltalán megvalósítani.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
Az eurodance svájci úttörője Kolozsváron zárta a 2023-ban indult turnéját. Talán maga sem gondolta, hogy ekkora sikerrel.
Székelyföld-szerte lehavazott az éjszaka folyamán, mutatjuk, hogy hol mekkora a hótakaró.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Először mutatkozott be a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi sajtműhelyének egy terméke a World Cheese Awards szakmai világversenyen, a kézműves érlelt sajtjuk pedig rögtön aranyérmes minősítést kapott.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.