Fotók: Lepedus-Sisko Péter
Fotók: Lepedus-Sisko Péter
Klubkoncerten látni az egyik legismerebb magyar zenekart – ez talán már csak kelet-európai sajátosság. De mondjuk azok közül a legjobbak közé tartozik.
Felmegyek előbb a Yolkába, veszek sört. Nem a Yolkában van a koncert, hanem alatta, a pinceklubban, az „új Flyingban” (Flying Circus), bár lehet csak nekem új ez a helyszín, mert már elég rég odaköltözött azért.
Pista mondta, hogy lent a koncerthelyszínen az imént még nem volt nyitva a bár, ezért megyek fel e Yolkába.
Csapolt Bucur.
A lány, akitől rendelek, már tudja is, hogy műanyag pohárba kellene, mert le fogok menni vele a Flyingba. Persze a fiú, aki csapolja a cuccot, nem tudja, neki szólni kell külön, hogy tegye már le azt az üvegpoharat, és kapjon elő egy műanyagot. De hát így működik a világ:
Megállunk még az udvarban egy cigire, közben el-elmegy mellettünk valaki a zenekarból – például Lecsó (Leskovics Gábor) vagy éppen Lovasi – valahova hátra. Ott van a „backstage” –, ebben az esetben nem a színpad mögött, hanem valahol fölötte, de hát nehéz a rockerélet.
Mielőtt lemennék a pincébe, még gyorsan felszaladok a Yolkába visszavinni a Bucurt, ha értik mire gondolok. (Nem másért, de Pista szerint szar lent a budi.)
A Menetszél megy éppen, amikor leérek. Egy dal, egy „jól fejlett” nőről, aki fontos dolgok miatt szeretkezik, és akivel jól lehet demonstrálni a múló időt.
Lovasi András és Szesztay Dávid
Tipikus Lovasi András-féle alaphelyzet,
Minden jó popdal egy kis történet az életünkből, a mások életéből. Ez a „meglátom a nőt, és írok róla egy számot” típusú alaphelyzet messze nem a Menetszélben jött először Lovasinál, elég ha a Kispál Iszonyú lassú című dalára gondolunk, ahol a lírai én megáll a pirosnál egy szép nő mellett, hogy aztán fejben már a második verzében otthagyják a családjaikat (az alanyi költő, meg a nő), és boldogan keféljenek, meg falat fessenek, mintha nem hagyták volna ott épp a családjaikat egy jó numeráért.
Közben felveszem lent a szagot – ott is van csapolt Bucur – és megjegyzem magamban, hogy ahhoz képest, milyen rémesen szoktak szólni ezek a pincék, most azért elég szépen megszólal minden. Naná, mert a Kiscsillag saját, profi hangosítót hoz magával a Kispál és a borzból ismert Dióssy Ákos (Dió) személyében, aki kihozza a helyből a maximumot.
A hely különben tele van, az emberek jól érzik magukat, Lovasi hozza a szokásos frontemberi formáját, poénkodik, fasza kis átvezető szövegeket rögtönöz a számok között, amivel bevonja a közönséget a „belső körbe”.
Megtudjuk például, hogy a Kiscsillag 2019-ben koncertezett utoljára Kolozsváron, amikor is Lecsó annak rendje és módja szerint, amolyan laza rocksztárosan eltörte a térdét. (Vagy legalábbis nagyon odabaszta, nem értettem pontosan, mert közben épp azt beszéltük Tamással, hogy azért ebben a dohos pincében is lehet jól szólni, ha besegít a Dió.)
mondja be Lovi, aztán jön is a Szomszéd kisfiú. (Mármint a szám, nem egy random kisfiú, aki történetesen a szomszédom…) Amit különben én nem szeretek, mint ahogy egészen sok Kiscsillag-dalt nem szeretek annyira.
– a legfrissebbeket leszámítva –, amint arra a koncert közbe rádöbbenek. Tisztázzuk: én Kispálos voltam mindig inkább, mint ahogy az én generációmból még azért a legtöbben. Az eggyel fiatalabbak talán már „a Kiscsillagba szocializálódtak bele”, nekik már kimaradt az élő Kispál élmény, nekem viszont mindig a Kispál marad Lovasi dalszerzői korszakai közül is a kedvencem.
A nyáron amúgy voltunk Vásárhelyen a nem is olyan rég újra összeállt Kispál és a borz koncertjén – legalább ebből az egy szempontból jó a kampányév… – így nagy volt a kísértés, hogy összehasonlító koncertkritikát írjak a kettőt párhuzamba állítva, de aztán több dologra is rájöttem.
Két különböző formációról beszélünk, amelyek közt az egyetlen – no persze a legfontosabb – közös dolog a dalszerző-frontember, Lovasi András. Mégis két egészen más projektről van szó amit még az is szépen jelképez, hogy Lovasi előbbiben basszusgitáron, utóbbiban viszont már gitáron kíséri saját énekhangját. A másik dolog, amiért elvetettem az összehasonlító koncertkritikának az ő nagyszerű ötletét, az volt, hogy ahhoz valami olyasmit kéne tudnom a zenéről, amit például a legtöbben nem tudnak. De én olyasmit nem tudok, maximum egy kis ízlésem van. (Például ha meghallom Majkát vagy Azahriah-t nyekeregni, hajlamos vagyok a falhoz baszni valamit, de nyilván ez is csak egy személyes, ízlésbeli dolog, emiatt senki nem ítélhet el a rajongók közül, hacsak nem az ő cuccaikat baszom a falhoz.) Arról meg már végképp nem is beszélve, hogy
De ha már említettem, hogy egy rakás Kiscsillag-szám nem tartozik a kedvenceim közé, azt is meg kell említenem a teljesség határozott igénye nélkül, hogy Lovasi időnként még mindig képes lenyúlni valahova a dalszerzés őszinte mélységeihez. Számomra egyik bizonyítéka ennek például a Tompa kések, ami lehet, hogy nem a legfrissebb Kiscsillag-dal, de mindenképpen az új korszak munkáihoz tartozik.
Hogy Lovasinak pontosan hány dalszerzői korszaka volt, és ezek hogyan következnek logikus rendben egymás után, azt majd hamarosan kifejtik az összehasonlító koncertkritika-szerzők, én csak annyit akartam ezzel megjegyezni, hogy Lovasi még mindig tud. A másik nagyon fontos dolog pedig az, hogy
ami a nyári Kispálon és a mostani Kiscsillagon is érezhető volt, mint ahogy alapvetően kábé minden koncertjén. Van már annyi rutin és profizmus Lovasiban és különben az egész zenekarban, hogy amikor felmennek a színpadra, nem derogál nekik, hogy ott vannak, meg a hangszer se zavarja őket különösebben, ami szintén pluszpont, hiszen a jó hangzás sem csak a jó hangosítón múlik.
Közben teszek egy kört, mert egy kicsit meleg a dzseki. A pultnál megtudom, hogy rongyos 25 lej ellenében használhatom ott szemben a ruhatárként funkcionáló öltözőszekrény egyik fiókját, de azt csak készpénzzel lehet kifizetni. Szerencsére nincs nálam készpénz, és szerencsére, amikor elindulok kölcsön kérni, valaki rámutat a jó öreg, békebeli fogasra, amit valakik elfelejtettek véletlenül leszerelni a piacgazdaság jegyében, így meg is oldódik a probléma – ingyen.
Jön közben egy új szám is, a Szeretnivalója, amiről a következő szakszerű értékelést írom be első hallásra a telefonomba:
Nem egy összehasonlító, komoly kritikai munka, de mondjuk fogyott közben a Bucur is.
Különben meg volt már nem egy Lovasi-szám, ami elsőre nem nagyon tetszett vagy semleges volt, de később megszerettem, rájöttem lassan a finomságaira. Ez is meg fogja találni a helyét az életműben, meg a koncerteken is, nem lesz vele gond.
Leskovics Gábor és Lovasi András
A koncert második fele aztán szépen felpörög – a rutin és az évek, ugye – jönnek egymás után sorban a slágerek, mint az Állnak a férfiak, a Fishing on Orfű, majd két válós szám (2. este; Szirmok) után jön megint a szerelem (Ha én lennék) és így tovább. Visz magával a koncert íve, jól van felépítve, a jegyzetek is egyre kuszábbak a telefonban, szóval megtörténik, amiért jöttünk:
Egy adott ponton Lovasi azt is bevallja, hogy fosni szokott a miccstől, de mégis mindig megeszi, ha itt jár, így lényegében ő fosni jár Erdélybe. Meg szerencsére időnként koncertezni is. A koncertjei meg jók szoktak lenni – a többi így már az ő dolga.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
… Peszedisták: a penelisták már a kampányvideókat is lopják… és az időjósok belenéztek kristálygömbjeikbe, majd megjósolták a kis meleget.
Először mutatkozott be a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi sajtműhelyének egy terméke a World Cheese Awards szakmai világversenyen, a kézműves érlelt sajtjuk pedig rögtön aranyérmes minősítést kapott.
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.