// 2025. május 23., péntek // Dezső
vegyesen

Megnéztük, hogy ezt elk*rták-e – beültünk a Blokád vetítésére a TIFF magyar napján

// HIRDETÉS

Nem könnyű vállalás a Blokádról írni, hiszen Tősér Ádám tavaly bemutatott filmje legalább akkora port kavart a magyar nyilvánosságban (filmes, szakmai körökben kicsivel kisebbet), mint a 2021-es Elk*rtuk, és valljuk be, hogy bármit – szó szerint bármit ír – róla az ember, azt valaki megtámadja majd, valaki vitázni fog vele. A Magyar Mozgókép Fesztiválon több díjat is bezsebelt alkotás kapcsán, mely Magyarország Oscar-jelölése is volt, legtöbbször a propagandafilm és a kurzusfilm fogalmak merülnek fel. A kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon néztük meg a vitaindító opust.

Bevallom, egy történész diplomával a farzsebemben és sok év filmkritikusi tapasztalattal a hátam mögött is, úgy ültem be a Blokád kolozsvári vetítésére, hogy azon kattogtam: hogy a tucatnyi elolvasott cikk és kritika után mennyire tudom majd objektíven nézni a filmet, hogy tényleg tudok-e annyit a közelmúlt történelmi eseményeiről, hogy meg tudjam állapítani, hogy amit látok, az tükrözi-e az igazságot (egyáltalán tudhatom azt én vagy bárki?), illetve egyáltalán kell-e tükrözze vagy ez „csak egy film”.

A Blokád témája az az 1990. októberben Magyarországon kirobbant lázadás, melyet a rendszerváltás utáni első szabadon választott kormány által megszavazott 65 százalékos benzináremelés váltott ki.

Az Antall József vezette kormánynak az Öböl-háború és a szovjet olajszállítás akadozása miatt kellett meglépnie a növelést, amire válaszként a taxisok és más fuvarosok először Budapesten, majd az ország több más pontján megbénították a forgalmat. Mivel ’56 óta ez volt a legnagyobb ilyen jellegű megmozdulás, mindenki fokozottan tartott attól, hogy hova fajulhat a dolog, hogy akár vér is folyhat.

A film forgatókönyvét Köbli Norbert írta, aki vitathatatlanul a kortárs magyar filmgyártás egyik legjobb forgatókönyvírója,

akinek különösen jó érzéke van a történelmi filmekhez, illetve a történelmi thrillerekhez, drámákhoz, amit például az Örök tél című film nagyon jól szemléltet. Másfelől az, hogy az úgymond főszereplő Antall Józsefet Seress Zoltán alakítja, szintén bizakodásra adott okot (és ilyen téren nem is csalódik az ember, a színészi játék kiváló a filmben).

Antall József, akinek a szemén át látjuk az 1990-es belpolitikai krízist, az egyik kulcs fontosságú, kissé kritikus tényező a film kapcsán. Az 1956-os „múlttal” is rendelkező politikus, aki viszonylag fiatalon, 1993-ban, tehát nem sokkal a rendszerváltás után egy súlyos betegség következtében elhunyt, évekig közutálat tárgya volt Magyarországon, mások meg az egekig dicsérték, dicsérik ma is. A filmben megjelenik fiatalsága is, az, hogy fiatal tanárként szenvedélyesen támogatta a forradalom ügyét (a fiatal Antallt ifj. Vidnyánszky Attila játssza).

Antall megítélése ma is összetett és ambivalens, de tény, hogy a film nagyon határozottan foglal állást: heroizálja figuráját,

hisz a kiemelten hangsúlyozza azt, hogy betegségénél fontosabb számára az ország jövője, illetve a bátor figuraként jelenik, aki ki akar lépni a Varsói Szerződésből, aki mer őszintén beszélni Gorbacsovval és nem hunyászkodik meg előtte. Történelmi szempontból vitatható a karaktere, de a film szempontjából Antall figurája jól felépített, jól működik drámai szereplőként, egy igazi „főhős”.

A fiatal Antall József szerepében ifj. Vidnyánszky Attila

Nem mondható el ugyanez a Gáspár Tibor által megformált Göncz Árpádról, aki – szinte mindegy is, hogy milyen szerepet töltött be a valóságban köztársasági elnökként – ebben a történetben egyfajta főgonosz, aki fiatalkori ismeretségük ellenére totálisan szembe megy Antallal és az ő reálpolitikájával. A legtöbb nézőnél ez verte ki igazán a biztosítékot, hiszen „Árpi bácsi”, aki nem mellesleg Tolkien A Gyűrűk Ura című epikus fantasy-regényének magyar fordítója is, ennek a történetnek a pozitív hőse is lehetne, ugyanis éppen ő volt az, aki az áremelés felfüggesztését, a taxisblokád feloldását szorgalmazta, és mindenkit bölcsességre és megfontoltságra intett. Göncczel, függetlenül attól, hogy ki hogyan emlékszik a 2015-ben elhunyt politikusra, illetve függetlenül attól, hogy az emberek politikai nézeteik alapján, hogyan ítélik meg őt, elég csúnyán elbánik a film, egy kicsinyes és gyáva embert látunk – akinek a figurája ahhoz sincs elég jól felépítve, hogy igazi karakterpárja (ellentétpárja) lehessen a főhősnek.

A filmből nagyon sokan hiányolták a korabeli felvételek bevágását, amit én egyáltalán nem tartok jogosnak. A filmtörténetnek nagyon sok olyan jó történelmi filmje van, amelyekben lehetett volna archív képsorokat használni, hogy a látvány hitelesebb legyen, de a rendező nem tette. És szíve joga, ezt hívják a művész alkotói szabadságának. Tény, hogy a blokád kialakulásának, a rendőrök kivonulásának jelenetei kicsit megmosolyogtatóan akciófilmekbe illőre sikerültek, de azért megállják a helyüket.

Göncz slendriánul megrajzolt karaktere mellett nekem egy nagy bajom van még a filmmel, Antall flashbackjei, amelyek az ’56 forradalom idejére repítenek vissza, s melyek nekem alig adnak „valamit”, sőt inkább elvesznek. Néhány jelenet nem elég, hogy bemutassa, hogy Antall milyen volt akkoriban, miket tett, milyen értékek mentén cselekedett, ám ezek a jelentek értékes perceket vesznek el a blokád körüli feszültség kibontásától, egy kidolgozottabb lezárástól.

Másfelől lehet, hogy a film inkább az Antall címet kellett volna, hogy kapja, mert így kicsit olyan, mint a 2017-ben bemutatott Legsötétebb óra című alkotás, mely tulajdonképpen egy Churchillről szóló életrajzi dráma, mely főhősét egyetlen fontos történelmi esemény kontextusában mutatja be (egyébként az a film is kapott hideget és meleget is).

A hangsúly egy kicsit eltolódott a filmben, de egyébként egy egész jól összerakott politikai thriller, izgalmas, pörgő.

Ha mondjuk, venezuelaiként vagy indiaiként nézném, azt mondanám, hogy megállja a helyét a Pierce Brosnanes The November Man vagy a George Clooney rendezte A hatalom árnyékában mellett. És tudom, tudom, hogy erre az a szokásos reakció, hogy de ezek valós események voltak, valós személyek, tehát a filmet nem lehet csak filmként értékelni, hanem történelmi filmként kell. Csak az a helyzet, hogy a filmtörténet szépen megmutatta, hogy a történelmi filmek körüli csoda általában csak három napig tart. Kormányok jönnek-mennek, a filmintézetek vezetői is, a rendezők is. Ahogy Kennedyről vagy épp II. Erzsébetről is számtalan film született – egyesek ilyen, mások olyan hangsúlyokkal, úgy

lehet, hogy 2200-ban már a taxisblokádról is lesz 3-4 film, s lehet, hogy egyikben Göncz lesz a hős, a másik meg Antall feleségének a szerepét domborítja ki, a harmadikban meg az oroszok lesznek a jó fiúk.

Ki tudja…

Szóval, hogy kurzusfilm-e, propaganda film-e a Blokád? Mondják. Az egyik jelenetben a kórházban fekvő Antall egyik ápolónője, azt mondja, hogy „Deutsch Tomi olyan jóképű”. Szóval biztos az. Bár a kilencvenes években tényleg egész jóképű volt.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Románia: Nyugat vagy Balkán?

Szántai János

Harmincöt éve nézegetem a mioritikus nemzeti hajót a világtengeren, milyen kapitányok, kormányosok hogyan irányítgatják. És úgy tűnik, képtelen elfogadni… lényegében önmagát. Emiatt aztán folyton zátonyra fut.

 

Mi történt május 4-én Romániában? És mi jöhet?

Fall Sándor

Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Lapidárium az erdélyi tájban: mit érdemes megőrizni a romok közül?

Szántai János

Az ember megáll egy-egy hajdan délcegen magasodó erdélyi rom előtt, eltöpreng a múlt dicsőségén, a sors forgandóságán… aztán az is eszébe jut, hogy mit, mennyit hasznos megmenteni a düledékek közül.

Elmentem az operába, hogy „lássam élve” Tamás Gábort

Sólyom István

Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Elnökválasztás az őrület határán
Főtér

Elnökválasztás az őrület határán

Nekünk kell döntenünk, nem Budapestnek, Brüsszelnek, Washingtonnak vagy Moszkvának. Kicsit tragikus, hogy azok munkáját is el kell végezzük, akiknek a dolga lett volna, hogy ezt a helyzetet megelőzzék.

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból
Krónika

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból

Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.

Nicușor Dan olyat üzent Donald Trumpnak, hogy csak úgy cuppant…
Főtér

Nicușor Dan olyat üzent Donald Trumpnak, hogy csak úgy cuppant…

… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.

Börtönbüntetést kaphatnak a szülők, ha nem viszik el pszichológushoz erőszakos gyermeküket
Székelyhon

Börtönbüntetést kaphatnak a szülők, ha nem viszik el pszichológushoz erőszakos gyermeküket

Az erőszakos tetteket elkövető kiskorúak büntetését szigorító törvénytervezetet nyújtott be a parlamentbe kedden Florin Roman nemzeti liberális párti képviselő.

Csúnya baki: az egyik erdélyi városban Nicușor Danra leadott több száz szavazatot „ajándékoztak” Simionnak
Krónika

Csúnya baki: az egyik erdélyi városban Nicușor Danra leadott több száz szavazatot „ajándékoztak” Simionnak

Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.

George Simion: megtámadjuk az alkotmánybíróságon Nicușor Dan megválasztását
Székelyhon

George Simion: megtámadjuk az alkotmánybíróságon Nicușor Dan megválasztását

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedd este bejelentette, hogy megtámadják az alkotmánybíróságon az elnökválasztás második fordulójának eredményét.

// még több főtér.ro
Csúcsra ért a csíki foci
2025. május 15., csütörtök

Csúcsra ért a csíki foci

Július közepétől új időszámítás kezdődik az FK Csíkszereda életében, ami a hargitai megyeszékhelyen is érezhető változásokkal fog járni.

Csúcsra ért a csíki foci
2025. május 15., csütörtök

Csúcsra ért a csíki foci

Július közepétől új időszámítás kezdődik az FK Csíkszereda életében, ami a hargitai megyeszékhelyen is érezhető változásokkal fog járni.

A vers által egyre mélyebben ismerünk önmagunkra
2025. április 15., kedd

A vers által egyre mélyebben ismerünk önmagunkra

Sajátos Erdély-tapasztalat, közösségi felelősség, angol romantika és Balassi-kard. József Attila nyelvi öröksége, mágikus ritmusok. Hogyan aránylik Kolozsvárhoz a mindenség? László Noémi költővel Visky András beszélgetett a magyar költészet napján.

A vers által egyre mélyebben ismerünk önmagunkra
2025. április 15., kedd

A vers által egyre mélyebben ismerünk önmagunkra

Sajátos Erdély-tapasztalat, közösségi felelősség, angol romantika és Balassi-kard. József Attila nyelvi öröksége, mágikus ritmusok. Hogyan aránylik Kolozsvárhoz a mindenség? László Noémi költővel Visky András beszélgetett a magyar költészet napján.

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek
2025. április 07., hétfő

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek

Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek
2025. április 07., hétfő

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek

Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.

Különvélemény

Románia: Nyugat vagy Balkán?

Szántai János

Harmincöt éve nézegetem a mioritikus nemzeti hajót a világtengeren, milyen kapitányok, kormányosok hogyan irányítgatják. És úgy tűnik, képtelen elfogadni… lényegében önmagát. Emiatt aztán folyton zátonyra fut.

 

Mi történt május 4-én Romániában? És mi jöhet?

Fall Sándor

Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Lapidárium az erdélyi tájban: mit érdemes megőrizni a romok közül?

Szántai János

Az ember megáll egy-egy hajdan délcegen magasodó erdélyi rom előtt, eltöpreng a múlt dicsőségén, a sors forgandóságán… aztán az is eszébe jut, hogy mit, mennyit hasznos megmenteni a düledékek közül.

Elmentem az operába, hogy „lássam élve” Tamás Gábort

Sólyom István

Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.

// HIRDETÉS