// 2026. június 24., szerda // Iván

Marketinges bullshitológia mesterfokon, LED-ekbe csomagolva

// HIRDETÉS

…avagy hogyan költöttem el 35 lejt 5 percért azért, hogy a kedves Olvasónak ne kelljen.

Év végén, főként az ünnepek táján természetszerűleg minden fénybe burkolózik. Nem is csoda, hiszen sötét van, az emberek legtöbbje valamiféle meghittségre áhítozik, egyesek a csodavárással kapcsolják össze, mások a kényelmes-kellemes hosszú téli estékkel, gyertyafénnyel – vagy ahol van, kályhával és tűzropogással. A városok díszkivilágítása is erre játszik rá, hol kevesebb, hol több sikerrel, hiszen az évek során megtapasztalhattuk, hogy időnként körbejár egy-egy hír, melyik városnak volt abban az évben a leggicsesebb díszkivilágítása ünnepek alatt.

De kanyarodjunk kicsit vissza. Kolozsváron az ünnepi díszkivilágítások változó története mellett korábban szemtanúi lehettünk fényinstallációknak, elsősorban a Lights ON Romania projekt megbízásából, ilyen volt a hatalmas Hold először az Egyetem utcai piarista templomban (amely kapcsán némelyek nemtetszésüket fejezték ki arra vonatkozóan, hogy az égi lámpatestet egy szakrális térben helyezték el), valamint ugyanez a Hold a Farkas utcában, a sárkányölő Szent György szobra közelében, a református templom előtt. Voltak még hatalmas fénynyalábok kivetítve a Fellegvárról, hiányzol-feliratú híddíszítés a Szamos felett, meg hatalmas, színét gyengéden változtató, meditáló emberalak a Sétatér füvén. Mint írtuk,

„A Hold a Lights ON Romania kezdeményezésére került be a templomba. Ez az első olyan hazai verseny, amely kreatív megoldásokat várt dizájnerektől, építészektől és mérnököktől arra, hogyan lehet a városokat ízléses és innovatív módon kivilágítani az ünnepi időszakban. Hét művész 13 fényes installációját lehet felfedezni a volt Biasini szálló épületétől az Egyetem utcán, a Főtéren és a Mátyás szülőháza előtti terecskén át a Sétatérig.”

Ennek a projektnek a varázsa főként abban rejlett,

hogy a város különböző pontjain elhelyezett, a járókelők felfedezésére váró világító testek organikusan beépültek a közterek látványába, ahol a megfigyelő úgy érzi, hogy övé itt a tér – az alakzat, bár intruzív formaként jelent meg, mégis egy különös látogató érzetét keltette és nem utolsó sorban…ingyen lehetett megnézni.

Ami egyáltalán nem mellékes körülmény,

mivel a közterek használatáról, a városkép alakításáról van szó, illetve arról, hogy hozzáférhető legyen mindenki számára. Az ünnepi ragyogásból mindenkinek részesülnie illik - szlogen azonban alaposan el tud taknyolni azokban az esetekben, amikor

az alkotások nem magukért beszélnek, vagy a közterek gátlástalan kisajátításáról van szó, amit meghintenek a marketingszövegek porcukrával és eladják a gyanútlan érdeklődőknek.

2023 december közepétől egészen 2024 január 20.-ig tart az a fényinstallációs kiállítás, amit The Glowing Gardennek kereszteltek el a Iulius-parkban nemrégiben, és a Coco Agency nevű bolgár ügynökségen keresztül hoztak el ide. Közleményük szerint a „ragyogó kertben” egy „varázslatos világ megteremtésére törekedtek”, ahol a család minden tagja generációtól függetlenül egy „elvarázsolt földre léphet” és „több mint 170 darab” fényinstallációt lehet megtekinteni, olyan hangzatos példákkal, mint az „életnagyságú bébielefánt”, „tigrisek a dzsungelben” vagy más állatok, virágok és mesefigurák. Tetejébe pedig az egész úgy néz ki, mint a hagyományos kínai újévi lámpások. Ja, és energiatakarékos áramellátással működik mindez, LED-égőkkel.

Részeg dinnye, hőlégballon-ananász és Tiffanylámpa alakú gomba, valamint elromlott katicabogár

És akkor következett a marketingszendvics-kenyerek között a parizer: a belépő 35 (!) lej,

nyugdíjasoknak és gyerekeknek 30 (!) lej, egy négyfős családnak pedig, két szülő és két gyerek esetén 120 (!) lej a belépő ebbe a ragyogó varázskertbe, ahol az ünnepek mágikus fényorgiájának lehetünk majd szemtanúi.

Amikor a Iulius Mall lépcsőjéhez érek, miután átjöttem az úton a buszmegállóból, meglátom a távolból ragyogó kertet, s amint közelebb megyek, egyre inkább kirajzolódnak a fényes figurák. A hátam mögött ugyanilyen, csak festékszóróval lefestett karácsonyi figurák, mitikus alakok és mindenfélék álldogálnak a pláza lépcsőjén, ingyen és bérmentve, a bevásárlóközpont előtt pedig felhőkarcolónak is beillő agyondíszített karácsonyfa, mellette a Télapó trónusával, amelyre olyan földi halandók is felmászhatnak, mint például egy anyuka a kisgyerekével. A hátam mögött ágaskodó alakok perspektívájából tökéletesen rá lehet látni a megcélzott kiállításra, ám ennél azért tovább megyek.

Életnagyságú zebrafenék és bébielefánt a háttérben

Megkeresem a bejáratot – három kávézó-kioszk mögött kell besurranni a bokrok mellett, ahol megpillantok egy setét termopánbódét, körbevéve zöld, sűrű lyukú építkezési hálóval és betondarabokkal rögzített póznákkal, ami a kiállítás maximum 150 négyzetméterét is körbeveszi. A bódéban egy fagyoskodó srác ül, akinek alig látom az arcát, tőle kérdezem meg, hogy itt kell-e belépőt vásárolni. Az igenlő válasza közben mellette előbbre hajol a barátnője is, mindketten nyakig felöltözve kucorognak a bódéban. Viszont kártyával is lehet fizetni.

Miután lepengettem a 35 lejt, belépek a varázslatosan ragyogó kertbe, ahol mindössze négyen vannak: egy anyuka a kislányával, illetve egy apuka, aki a karjain hordozza a beszélni még nem tudó fiát. Jó, gondoltam, bizonyára őket lenyűgözi a sok szín, a figurák fizimiskája azonban néhol ijesztőnek tűnik, ha gyerekszemszöggel tekintek rájuk.

És itt van a dolog nyitja: a gyermeküknek jót, szépet, élvezeteset, varázslatosat akaró szülők beszippantása (nagyon) sok pénzért,

többek közt azzal elintézve, hogy 3 év alatti gyerekeknek ingyenes, és mekkora ajánlat 120 lejért belépni egy négyfős család minden tagjának. (Nagy lenne ám a konfúzió, ha neadjisten egy családban több gyerek is van.) Miközben a park füvére, a kiállító parcellák közé lehelyezett lyukacsos járólapok balesetveszélyesen csúszósak (talán valami gumiszerű anyagból kellett volna készülniük, hogy a sarat mellőző funkciójukat betölthessék), és a 170 fényinstalláció nem csak különböző és sokszínű, hanem az ösvények melletti egyforma oszlopokat is tartalmazza, a földön fekvő, meghatározhatatlan entitásokat (kis zöld mittudoménmik, amik nem fűcsomók), illetve a sima égősorból hajtogatott szerencsétlenkedéseket is – ezesetben csigákat és...villanykörtéket.

A kiállítást 5 perc alatt be lehet járni teljesen, sietség nélkül,

és instant fotózható. Valószínűeg a szelfiipar és az eltiktokosodás az egyik vezérelv, hiszen (egyébként jogosan) nem szabad közel menni a figurákhoz, mert ugye áram van bennük, amit feltételezhetően velünk fizettetnek meg úgy, hogy mindeközben jópár világító test elromlott és nem világított benne semmi.

Miután sikeresen végigbukdácsoltam a csúszós járólapokon a varázslatos lámpások birodalmában, ahol a téli ünnepek meghitt és mágikus élményeiben részesülhettem, az egyik zsákutcából visszaballagva a sarokban egy kakukktojás is várt, mégpedig egy fölnyergelt dinoszaurusz. Közelebb léptem hozzá, errefel megmozdította a fejét és hörgött egyet. Vajon, ha a nyeregbe fölültetnénk egy gyereket, akkor lerázza magáról? – ilyen és ehhez hasonló gondolatok fordultak meg a fejemben, miközben lelki szemeim előtt továbbra is a bébielefánt nagyságú, eszelős képű felfújt eper lebegett, valamint az Ozora fesztiválról kölcsönvett tekeredő gombák, melyek közül pár a faágakat súrolta.

HÖRR

Aztán kisurrantam a háló mögül és a bódéban fagyoskodó párra gondoltam mélységes részvéttel. Az út mellett lévő, bekuckózós, varázslatos lámpásbirodalommal ellátott kávézóban majdnem ugyanolyan fények és díszkivilágítás volt, mint 5 perccel azelőtt, 35 lejért. Vagy szemben a pláza lépcsőjén. Vagy bármikor Kolozsvár belvárosi utcáin. Sic transit gloria mundi.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét
Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…
Főtér

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…

… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken
Székelyhon

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken

Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Székelyhon

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

// még több főtér.ro
Miért nincs új Nadia Comăneci-ünk, ha mégis van?
2026. május 20., szerda

Miért nincs új Nadia Comăneci-ünk, ha mégis van?

A dicső múltba ragadt romániai közvélemény és sportvezetés képtelen kitörni a nosztalgiából, ezért sajátosan értelmezi a jelenkori sportteljesítményeket. Szociológusnapokon jártunk.

Miért nincs új Nadia Comăneci-ünk, ha mégis van?
2026. május 20., szerda

Miért nincs új Nadia Comăneci-ünk, ha mégis van?

A dicső múltba ragadt romániai közvélemény és sportvezetés képtelen kitörni a nosztalgiából, ezért sajátosan értelmezi a jelenkori sportteljesítményeket. Szociológusnapokon jártunk.

Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS