Visky Zsolt párjával együtt évekig vezetett műhelyfoglalkozásokat a Kolozsvár melletti gettóban. A tapasztalatokról és a legújabb tervekről beszélgettünk.
A Made in Pata Rât nevű projekt sok kolozsvári számára ismerős lehet. Visky Zsolt és felesége, Karen Joy missziós tevékenységgént indították el a műhelyfoglalkozásokat 2015-ben, bevonva a Pataréten élő fiatalokat, hogy valamiféle tanulási lehetőséget, közösségi élményt biztosítsanak nekik, hogy ne érezzék magukat annyira elszigetelve a társadalom peremén. Azóta ők is sokat tanultak, az eddigi tapasztalataik birtokában pedig új megközelítésben szeretnék újraindítani a projektet. Erről beszélgettünk a kolozsvári ZIZ – művészeti és közösségi térben.
Kolozsvár a dinamikusan fejlődő okosvárosként él a köztudatban (na persze nem a kolozsváriakéban), amely Bukarestet is megelőzi impozáns ingatlan- és egyéb áraival, ahol dübörög a gazdaság, és amely mágnesként vonzza a befektetőket. Csakhogy a ragyogó városimázs mögött számtalan visszásság húzódik meg.
Ott van például a Patarét, a város szeméttelepének közvetlen szomszédságában lévő gettó, ahol zömében romák élnek, kirekesztve a csillogásból, a sokat emlegetett magas életszínvonalról mit sem tudva, nyomorban tengetik a napjaikat, többségüknek állandó munkahelye sincs, napszámos munkákból keresnek annyi pénzt, amiből eléldegélhetnek.
A barakkokból, putrikból álló nyomortelep a ’60-as, ’70-es években jött létre, de a rendszerváltás után sem kezdtek vele és a helyzettel semmit a város vezetői, inkább a mai napig úgy tesznek, mintha nem is létezne a Patarét, hiába tiltakoznak ez ellen a civilek, vagy éppen a patarétiek. Köztük azok, akiket a városból éppen a városháza lakoltatott ki, hogy aztán amolyan kényszerlakhelyként a Patarétre száműzzék őket, mert nem illeszkedtek bele a város fényűző képébe.
A legutóbbi ilyen szégyenletes kilakoltatásra 2010 telén került sor, amikor 18 családot lakoltattak ki a Coastei utcából, ahol egyébként a polgármesteri hivataltól béreltek lakásokat. Ezeket a kilakoltatás utún ledózerolták, a helyükön pedig az ortodox egyház építtetett a teológusainak egyetemi kampuszt és egy templomot. Pedig Jézus valószínűleg nem éppen így gondolta ezt az egész egyház dolgot...
De nem fordult mindenki el a patarétiektől. Jelenleg is vannak olyanok, akik azért dolgoznak, hogy valamiképpen enyhítsék az ott élők kirekesztettség-érzését, és segítsenek nekik a felzárkózásban, ami korántsem olyan könnyű feladat. Az egyik ilyen ember Visky Zsolt, aki feleségével együtt évekig tartott műhelyfoglalkozásokat a pataréti fiataloknak, most pedig éppen azon dolgoznak, hogy minél hatékonyabban újra lehessen indítani ezeket.
hiszen akkor elég nagy sajtóvisszhangja volt, nagy felháborodást keltett, egy ideig tematizálták a jelenséget, aztán az okosváros elfordította orcáját a problémától. Ő akkoriban a Tranzit.ro nevű kolozsvári kiállítótérben önkénteskedett akárcsak a későbbi felesége, Karen Joy (KJ), aki egy amerikai székhelyű missziós szervezet tagjaként érkezett Romániába. A Tranzit.ro is több kiállítást, beszélgetést szervezett a pataréti témáról, már ekkor felkeltette Zsolt érdeklődését az ügy.
Zsolt és KJ
Miután 2014 végén összeházasodtak a párjával, az amerikai missziós szervezet felvetette, hogy ő is csatlakozhatna a munkához. Ekkor kiutaztak Amerikába, ahol Zsolt hivatalosan is a szervezet tagja lett, és ekkor merült fel benne az ötlet, hogy a Pataréten kellene keresnie a szolgálat lehetőségeit. A beszélgetés során különben többször elhangzott a „szolgálat” kifejezés, és valóban úgy tűnt számomra, hogy Zsoltnak valóban nagyon fontos, hogy szolgálhassa a közösséget.
miután hazatértek az Egyesült Államokból, már másnap összefutottak véletlenül egy buszon egy brit–holland önkéntescsapattal, akik éppen a Patarétre tartottak. Zsolt csatlakozott hozzájuk, és azt tapasztalta, hogy már javában zajlik ott a missziós munka: a holland Frank Stout (ő is egy missziós szervezet tagja) vezetésével éppen egy közösségi tér építése zajlott.
Zsolt is csatlakozott önkéntesként az építkezéshez, így 2015 őszén már az új térben tarthatták a közösség számára a bibliaórákat, játékesteket, egyéb közösségi tevékenységeket, amikre Zsolt és KJ és elkezdtek járni, besegíteni abban, amiben tudtak, és nem utolsósorban elkezdtek megismerkedni a közösséggel.
Így indult be az asztalos-, illetve kézimunka-műhely heti rendszerességgel, aminek nem is volt komolyabb célja az elején, mint az, hogy ezeken az alkalmakon a fiatalok tanulhassanak valamit, miközben a kreatív, játékos együttléten van a hangsúly. A Made in Pata-Rât „márka” azonban hamarosan elkezdett ismertté válni.
Zsolt irányításával a legelején régi bőröndökből, tévékből készítettek igen mutatós kávézóasztalokat (a kolozsvári Koffer kávéház és könyvesbolt is vásárolt tőlük néhány darabot), a közös munka öröme mellett pedig
A műhelyfoglalkozások mellett igyekeztek egyéb közös programokat is szervezni: elmentek például közösen az Adrenalin Parkba, a kolozsvári Sétatérre, hogy a fiatalok érezzék: a város az övék is, nincsenek bezárva, száműzve a Patarétre.
Hamar szembesültek azonban a helyi sajátosságokkal is: a KJ által vezetett műhelyből például a lányok elég hamar elmaradtak, mert nagyon korán gyerekük született – a legfiatalabb leányanya 13 éves volt a csapatból –, de a fiúkat is elég hamar elszólították a családi kötelezettségek a műhelyekről, hiszen elég fiatalon elvárják tőlük, hogy pénzt hozzanak a házhoz. Néhány évig azonban ennek dacára is elég jól működtek a foglalkozások.
A ZIZ végül egy egyéves helyreállítási munka után 2020 tavaszán nyitotta meg a kapuit, majd rögtön utána jött a járvány, a karantén, és hirtelen félbe is szakadt minden.
2020 őszétől viszont már elindult az új asztalosműhely, ahova három olyan srác járt be több mint két éven keresztül, akik az elejétől kezdve részt vettek a munkában. Zsolt felidézte, hogy egyes ZIZ-es színházi előadásokhoz is készítettek közösen díszletelemeket a bútorok mellett. Az egyik srácnak időközben megszületett az első gyereke, így aztán felvetődött a kérdés, hogy számíthat-e valamiféle anyagi stabilitásra a műhely felől, vagy keressen valami munkát.
így aztán egyesületet hoztak létre, és támogatóknak köszönhetően alkalmazni tudták az ifjú apukát. Ekkor elkezdtek rendelésre dolgozni, ami sok szempontból pozitív folyamat volt, a projektek révén sok mindent megtanultak együtt, ez a tanulási folyamat viszont nagyon lassú volt.
Miután Zsolt Florinnal maradt a műhelyben, azt érezte, hogy végre egy kicsit fókuszáltabban tudják folytatni a munkát és a tanulást, és akkor tudnak majd újabbakat bevonni a tevékenységbe, ha ők ketten már egy jó párost alkotnak. Ám ekkor megszületett Florin második gyereke, egyre több családi és egészségügyi problémája lett, így végül ő is feladta.
Zsolt és KJ az időközben megszületett gyerekeikkel együtt ekkor ellátogattak Amerikába, ahol eltöltöttek egy fél évet, a térbeli távolság, és az ottani beszélgetések pedig segítettek abban, hogy kiforrjon egy új megközelítés a pataréti munkával kapcsolatban. Most azon vannak, hogy ismét felvegyék a kapcsolatot a közösséggel, mielőtt „beleugranának” egy újabb projektbe. A műhelymunka tekintetében pedig Zsolt igyekezett leszűkíteni a projektet egy jól behatárolt területre, a random megrendelések ugyanis nem mindig tudtak működni, hiszen követhetetlen volt a fiatalok számára az egész.
Ilyeneket különben már korábban is készítettek közösen a pataréti fiatalokkal, ami azért is jó projektnek bizonyult, mert amint egy ilyen hangszer elkészült, azonnal rá is ültek, és elkezdték rajta ütögetni a jellegzetes roma ritmusokat.
Egy saját gyártmányú cajón tesztelés alatt
Az tavalyi amerikai út előtt különben már készítettek is néhány ilyen hangszert megrendelésre – jelenleg is lehet különben rendelni tőlük – és a továbbiakban Zsolt erre szeretne fókuszálni. Mint mondta, arra törekszik, hogy igazán jó hangszereket hozzanak létre – jobbat, mint a „boltiak” –, hogy ne csak „szociális érzékenységből” vásárolják meg ezeket az emberek, hanem azért, mert ezek valóban jók. Hosszú távon ez a projekt persze számtalan egyéb együttműködés felé is megnyithatja az utat – közös jammeléseket is lehet például tartani a zenészismerősök bevonásával, de akár magának a hangszernek az elkészítéséről is lehet műhelygyakorlatokat tartani az érdeklődőknek.
Jelenleg máris bejár a kolozsvári műhelybe egy pataréti srác, de Zsolt tervei szerint hamarosan komolyabban is elkezdődik a közös munka.
Amikor arról kérdezem, mennyi esély van kitörni a nyomorból, Zsolt az alapvető optimizmusa mellett kénytelen realistán is megközelíteni a dolgot.
Ha belegondol, hogy annak idején még neki is nehéz volt sokszor lépést tartani az iskolai elvárásokkal, pedig neki saját szobája, nyugalma és számos egyéb feltétele volt a tanuláshoz, akkor bevallja, hogy elképzelni is nehéz, mennyi kitartásra és makacs motivációra van szüksége egy pataréti gyereknek, ha el akarja készíteni a házikat, meg akarja tanulni a leckét egy olyan barakkban, ahol rajta kívül még tízen laknak.
Persze vannak már olyanok is, akik szociális lakást kaptak Apahidán vagy Szászfenesen, és valamilyen szinten kitörtek a nyomorból. Azt is látja azonban, hogy nehezen tudnak beilleszkedni az új környezetbe, elszigetelten élnek a kis lakásukban, esetleg rendszeresen visszajárnak a Patarétre, de az ő gyerekeiknek azért mégis több lehetősége van arra, hogy „másfajta” életet éljenek.
Az viszont egészen biztos, hogy az olyan kitartó misszionáriusok nélkül, mint Zsolt, KJ, Frank Stout és a többiek, még kevesebb lenne az esély a kitörésre, a fejlődésre, a jobb életre.
Ha a városházán múlik, a patarétiek örökre a „gettóban” maradhatnak, az okosváros a kisujját sem fogja mozdítani értük.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
Az eurodance svájci úttörője Kolozsváron zárta a 2023-ban indult turnéját. Talán maga sem gondolta, hogy ekkora sikerrel.
Beköszöntött a tél csütörtökön Székelyföld-szerte, a legtöbb helyen meg is maradt a hótakaró. A kérdés most az, hogy meddig tart: várható-e újabb lehűlés, havazás.
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje vezet a vasárnapi államelnök-választás első exit-poll eredményei alapján.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.