Nem sok jót ígér a szlovákiai választások kimenetele a magyarok számára: az MKP nem jutott be a parlamentbe, a neonácik viszont igen. Mi a tanulság ebből – Erdélyből nézve? Elemzőket kérdeztünk a szlovákiai helyzetről.
Mindkét magyar érdekeltségű párt komoly bajba került a szlovákiai választások után: a Magyar Közösség Pártja (MKP), hiába igyekezett minél több érdekcsoportot és helyi aktivistát becsatornázni és a listáján indítani, ismét parlamenten kívül rekedt, a Most-Híd pedig bekerült a parlamentbe, de a magyar támogatottsága csökkent, a szlovák bizonytalankodó szavazókat sem sikerült megszólítania, és a párt előtt csak rossz forgatókönyvek állnak – véli Tokár Géza újságíró, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője.
Székely István Gergő és Tokár Géza | Fotó: Facebook
Mint ismeretes, a hétvégi szlovákiai választásokon az MKP harmadízben sem tudta megugrani a parlamenti bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt, az etnikailag „vegyes” pártként jellemezhető Most-Híd bejutott ugyan, de a támogatottsága csökkent. A választást Robert Fico kormányfő Smer (Irány) nevű szociáldemokrata pártja nyerte, de a vártnál alacsonyabb aránnyal, alig több, mint 28 százalékkal. A választás legkellemetlenebb meglepetése, hogy – a szintén erősen nacionalista Szlovák Nemzeti Párt (SNS) mellett – bejutott a parlamentbe Marian Kotleba nyíltan szélsőjobboldali Mi Szlovákiánk – Néppárt (LS-NS) nevű alakulata.
A Híd dilemmája az, hogy a kialakult erőviszonyok miatt nagyon kevés a valószínűsége egy olyan működőképes kormánykoalíciónak, amelynek ne lenne tagja a Bugár Béla vezette alakulat és a Szlovák Nemzeti Párt egyszerre – akár Fico, akár a második helyen végzett liberális SaS és Richard Sulík vezetésével. A Smerrel és az SNS-szel viszont nem tudnak úgy szövetkezni, hogy ne veszítsék el a választóik egy részét, miközben „falhoz állítja” őket a szlovák közvélemény. „Ezért ellenzékbe sem vonulhatnak, hiszen így ellehetetlenítenének szinte minden potenciális koalíciót” – fejti ki Tokár, aki szerint alternatívaként szóba jöhet egy kisebbségi kormány, szakértői kormány vagy az előrehozott választások.
Berényi József MKP-elnök a sajtót tájékoztatja | Fotó: Krizsán Csaba/MTI
Ez utóbbival az a probléma, hogy csak a Kotleba-féle, vállaltan neonáci szervezet további erősödését hozhatná, s minden más párt csak veszíthet ezzel – miközben egymással is képtelenek megegyezni. „Kotleba jelenlegi ellenségei elsősorban a régi politikusok és a romák, illetve a nyugat, de a magyar kisebbség is azonnal a célkeresztbe kerül, amint bármilyen konkrét követeléssel jelentkezik” – vázolja fel a pozsonyi újságíró.
Lehet azonban pozitív hozadéka is a kialakult helyzetnek: a két magyar párt közti „személyes és nem feltétlenül ideológiai” ellentétek miatt az együttműködés egészen az elmúlt napokig elképzelhetetlen lett volna, de most a Híd és az MKP már említett nehézségei miatt sokkal kevésbé tűnik irreálisnak egy esetleges kooperáció, mint a választások előtt. Tokár szerint a Hídnak menekülőútvonalat jelenthet a magyar vonalhoz való visszatérés, az MKP-nak túlélést, nem véletlen, hogy mind a két párt deklarálta, hogy le szeretnének egymással ülni – a kérdés csak az, mit jelent ez majd a gyakorlatban.
A helyzet azért is kellemetlen, mert – attól függően, ki ül majd a kormányban – kihatással lehet Magyarország és Szlovákia viszonyára. „Robert Fico és Orbán Viktor együttműködése kimondottan harmonikussá vált az utóbbi időszakban, de Fico egyáltalán nem biztos, hogy megőrzi a pozícióját. Orbán ugyanakkor akár Richard Sulíkkal is jól kijöhet, mert az SaS vezetője migránstémában pont ugyanazt mondja, mint a magyar kormányfő” – fogalmaz Tokár Géza.
Olyan kudarc ez, amelyben benne rejlik a váltás, a magyar érdekeltségű pártok közti együttműködés lehetősége – így vélekedik Székely István Gergő kolozsvári politológus is. Ez a választás ugyanis nemcsak az MKP, hanem a Híd számára is kudarc (nem beszélve a harmadik magyar pártról, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetségről, amely a relevanciaküszöböt sem közelítette meg). Ő viszont – Tokárral ellentétben – úgy látja, hogy egy esetleges előrehozott választás az MKP számára is mentőövet jelenthet, egy utolsó esélyt a korrekcióra.
A Híd és az MKP viszonyában valami hasonlót láthatunk, mint Erdélyben az RMDSZ és kihívói esetében – mondja. „Három elveszített parlamenti választás után ugyanis elég nehéz már fenntartani a bizalmat, a magyar választók és a Fidesz irányába egyaránt” – fejti ki, és „bár az MPP vagy az EMNP beágyazottsága nem hasonlítható az MKP-jéhoz, utóbbi is nagyon megsínylené, ha Magyarország átértékelné a Most-Híddal szembeni eddigi barátságtalan viszonyulását”.
Székely úgy véli, Bugár Béláék a párt fennállása óta először tévesen kalkuláltak. A trendet figyelembe véve egyre nehezebben tudják fenntartani a magyar párt imázsát (csökkenő magyar szavazatok, összesen hét magyar képviselő a szlovák parlamentben, ami az eddigi minimum), viszont ezt a kudarcélményt könnyen árnyalhatja egy koalíciós részvétel, amire van is némi esély.
Mindez azért meglepő a politológus szerint, mert Bugárék eddig jelentős megújulási és újratervezési potenciálról tettek tanúbizonyságot: gondolhatunk itt a maximális profizmussal kivitelezett kampányokra, a magyarok körében is népszerű, liberálisabb szlovák politikusok leigazolására.
Ezzel szemben az MKP továbbra sem tud kilépni a klasszikus identitáspolitika kliséi mögül, amelyekről egyre inkább világos, hogy nem elégségesek, mert csak a törzsszavazói bázist képesek mozgósítani. Egyre egyértelműbb az is: a magyarok egyre alacsonyabb hányada mozgósítható, továbbá vélhetően a különféle homályos profilú szlovák pártokra is átszavaztak sokan.
A Híd idén is nagyot próbált húzni – mondja Székely –, de kétséges, ez mennyire jött be: a teljes szlovákiai politikai palettán egyedül ők vállaltak fel egy barátságosabb hangnemet a migránsok iránt (ezzel „azokra hajtott, akiket úgy lehetne jellemezni, hogy SZDSZ-szavazók szlovák kiadásban”, fogalmaz a szakember). Ez részben sikeres volt, mert növekedett a pártra leadott szlovák szavazatok száma, de úgy tűnik, túlbecsülték ezt a réteget, mert a magukat liberálisnak tartó szlovákok végül inkább az SaS-t tornászták vissza a parlamentbe az előrejelzések ellenére. Erről a pártról pedig tudni kell, hogy liberális önmeghatározása ellenére a menekültellenes retorikában nem maradt el Fico miniszterelnök mögött, ám azt neoliberális gazdaságpolitikai üzenetekkel vegyítette.
A migránsügy amúgy is rányomta a bélyegét a választásokra: a két szélsőjobboldali párt bejutása ennek „köszönhető”, de Székely véleménye szerint az SaS sikere és a Híd viszonylagos kudarca is ezzel magyarázható. „Azt persze nehezebb lenne megítélni, hogy a Híd visszaesése a magyarok között inkább kisebbségpolitikai teljesítményének, vagy a migránsügyben felvállalt pozíciójának köszönhető-e, vélhetően mindkét tényező hozzájárult ehhez” – jegyzi meg a politológus.
Arra a kérdésre, hogy a felvidéki magyar politikából lehet-e Erdélyre vonatkozó tanulságokat levonni, kijelenti: ez elég spekulatív volna. „A Híd-jelenséghez sok minden hozzájárul, ami mifelénk hiányzik: Felvidéken alacsonyabb a társadalmi távolság a magyarok és a többség között (pl. vallás), a választási rendszer is nagyon kedvez a karizmatikus személyiségeknek ott, míg Romániában egyrészt nem kedvez, másrészt nem is igazán van Bugárhoz hasonló figura mifelénk. Viszont amit most Szlovákiában láttunk, az egy váratlan és elképesztő mértékű átrendeződése a pártrendszernek, és ebben nagy szerepe volt a migránsválságnak. Így hát azt gondolom, hogy bár ez a forgatókönyv egyelőre nem valószínű Romániában, semmit sem zárható ki” – fogalmaz.
Egyelőre úgy tűnik, egyedül abban van konszenzus a többi hét parlamenti párt között, hogy Kotlebáékkal nem vállalják fel az együttműködést, de érdekes következménye a neonácik bejutásának, hogy elkezdődött a Szlovák Nemzeti Párt mosdatása – mondja Székely. Fico már korábban is kormányzott velük, így igazából a mostani jobboldalon kérdés, hogy ki vállalna fel egy ilyen koalíciót (az 1998-2006 között kormányzó jobbközép koalíció pártjai teljesen szétestek, a hagyományos konzervatív pártok nem jutottak be a parlamentbe).
Ilyen körülmények között nehéz lesz létrehozni egy stabil kormányt, viszont a pártokat megköti az a tény – emlékeztet a politológus –, hogy júliustól Szlovákia tölti be az EU soros elnökségét, és ha bármikor, akkor most nagyon nem jönne jól a politikai instabilitás. Bár a kormányalakításra továbbra is Fico a legesélyesebb, esélyeit gyengíti, hogy néhány párt határozottan elzárkózott az együttműködéstől a kampányban (SaS, Egyszerű Emberek). Tokárhoz hasonlóan Székely is úgy látja, a legnagyobb bökkenő, hogy a Híd és a Szlovák Nemzeti Párt inkompatibilis, akár az esélyesebb Fico, akár a liberális párt alakít kormányt.
Bugár Béla a Most-Híd eredményváróján | Fotó: Krizsán Csaba/MTI
„Matematikailag lehetséges egy horror-forgatókönyv is: Smer-SNS, Kotlebáék parlamenti támogatásával (vagy képviselőik kivásárlásával), ám ennek esélyét szerintem szinte nullára csökkenti az ország júliusban kezdődő EU-elnöksége” – szögezi le.
Az, hogy miként viszonyul a következő szlovák kormány a magyarokhoz, attól függ, Fico kivel kényszerül koalícióra. Egy olyan kormány, amelybe bekerül a Híd, akár minimális közeledést is vonhat maga után, hiszen Fico és Orbán érdekei az európai porondon nagyrészt egybeesnek. „Ez azonban semmiképp sem jelent majd látványos javulást, a két szélsőjobbos párt jelenléte a parlamentben még a legjóindulatúbb szlovák miniszterelnök mozgásterét is beszűkítené” – figyelmeztet Székely.
Ugyanakkor az a forgatókönyv is reális, hogy a szlovák kormány (összetételétől függetlenül) kerülni fogja a magyarkérdés erőteljes tematizálását, hiszen elsőszámú prioritása a stabilitás fenntartása és az EU-elnökség ellátása. Ebben a kontextusban nincs szükség szlovák oldalon se cirkuszra.
„Azt gondolom, magyar szempontból a legjobb forgatókönyv sajnos az lenne, ha a következő szlovák kormány EU-s elfoglaltságai következtében nem tenne mást, mint folytatná az eddigi (nem éppen nagylelkű) irányt, majd aztán meglehetősen gyorsan megbukna, és jönne egy előrehozott választás. És addig hátha a magyar pártok is belátnák, hogy nagyon nagy a baj, a jelenlegi modell nem fenntartható” – fogalmaz Székely István Gergő.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.
Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.
Viccesnek indult, de komolyra fordult két fiatal számára a szombat este, miután a helyi rendőrök tetten érték, amikor a marosvásárhelyi főtéren felállított karácsonyfára vizeltek.
Megnéztük a romániai választások előtt egy hónappal a hazai piacra dobott új román ponyvaszatírát. És a kolozsvári tankhadműveleten meg pár hasonló poénon túl azt láttuk, hogy az élet valóban jobb, mint a film.
Megnéztük a romániai választások előtt egy hónappal a hazai piacra dobott új román ponyvaszatírát. És a kolozsvári tankhadműveleten meg pár hasonló poénon túl azt láttuk, hogy az élet valóban jobb, mint a film.
Az eurodance svájci úttörője Kolozsváron zárta a 2023-ban indult turnéját. Talán maga sem gondolta, hogy ekkora sikerrel.
Az eurodance svájci úttörője Kolozsváron zárta a 2023-ban indult turnéját. Talán maga sem gondolta, hogy ekkora sikerrel.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.