Nem sok jót ígér a szlovákiai választások kimenetele a magyarok számára: az MKP nem jutott be a parlamentbe, a neonácik viszont igen. Mi a tanulság ebből – Erdélyből nézve? Elemzőket kérdeztünk a szlovákiai helyzetről.
Mindkét magyar érdekeltségű párt komoly bajba került a szlovákiai választások után: a Magyar Közösség Pártja (MKP), hiába igyekezett minél több érdekcsoportot és helyi aktivistát becsatornázni és a listáján indítani, ismét parlamenten kívül rekedt, a Most-Híd pedig bekerült a parlamentbe, de a magyar támogatottsága csökkent, a szlovák bizonytalankodó szavazókat sem sikerült megszólítania, és a párt előtt csak rossz forgatókönyvek állnak – véli Tokár Géza újságíró, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője.
Székely István Gergő és Tokár Géza | Fotó: Facebook
Mint ismeretes, a hétvégi szlovákiai választásokon az MKP harmadízben sem tudta megugrani a parlamenti bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt, az etnikailag „vegyes” pártként jellemezhető Most-Híd bejutott ugyan, de a támogatottsága csökkent. A választást Robert Fico kormányfő Smer (Irány) nevű szociáldemokrata pártja nyerte, de a vártnál alacsonyabb aránnyal, alig több, mint 28 százalékkal. A választás legkellemetlenebb meglepetése, hogy – a szintén erősen nacionalista Szlovák Nemzeti Párt (SNS) mellett – bejutott a parlamentbe Marian Kotleba nyíltan szélsőjobboldali Mi Szlovákiánk – Néppárt (LS-NS) nevű alakulata.
A Híd dilemmája az, hogy a kialakult erőviszonyok miatt nagyon kevés a valószínűsége egy olyan működőképes kormánykoalíciónak, amelynek ne lenne tagja a Bugár Béla vezette alakulat és a Szlovák Nemzeti Párt egyszerre – akár Fico, akár a második helyen végzett liberális SaS és Richard Sulík vezetésével. A Smerrel és az SNS-szel viszont nem tudnak úgy szövetkezni, hogy ne veszítsék el a választóik egy részét, miközben „falhoz állítja” őket a szlovák közvélemény. „Ezért ellenzékbe sem vonulhatnak, hiszen így ellehetetlenítenének szinte minden potenciális koalíciót” – fejti ki Tokár, aki szerint alternatívaként szóba jöhet egy kisebbségi kormány, szakértői kormány vagy az előrehozott választások.
Berényi József MKP-elnök a sajtót tájékoztatja | Fotó: Krizsán Csaba/MTI
Ez utóbbival az a probléma, hogy csak a Kotleba-féle, vállaltan neonáci szervezet további erősödését hozhatná, s minden más párt csak veszíthet ezzel – miközben egymással is képtelenek megegyezni. „Kotleba jelenlegi ellenségei elsősorban a régi politikusok és a romák, illetve a nyugat, de a magyar kisebbség is azonnal a célkeresztbe kerül, amint bármilyen konkrét követeléssel jelentkezik” – vázolja fel a pozsonyi újságíró.
Lehet azonban pozitív hozadéka is a kialakult helyzetnek: a két magyar párt közti „személyes és nem feltétlenül ideológiai” ellentétek miatt az együttműködés egészen az elmúlt napokig elképzelhetetlen lett volna, de most a Híd és az MKP már említett nehézségei miatt sokkal kevésbé tűnik irreálisnak egy esetleges kooperáció, mint a választások előtt. Tokár szerint a Hídnak menekülőútvonalat jelenthet a magyar vonalhoz való visszatérés, az MKP-nak túlélést, nem véletlen, hogy mind a két párt deklarálta, hogy le szeretnének egymással ülni – a kérdés csak az, mit jelent ez majd a gyakorlatban.
A helyzet azért is kellemetlen, mert – attól függően, ki ül majd a kormányban – kihatással lehet Magyarország és Szlovákia viszonyára. „Robert Fico és Orbán Viktor együttműködése kimondottan harmonikussá vált az utóbbi időszakban, de Fico egyáltalán nem biztos, hogy megőrzi a pozícióját. Orbán ugyanakkor akár Richard Sulíkkal is jól kijöhet, mert az SaS vezetője migránstémában pont ugyanazt mondja, mint a magyar kormányfő” – fogalmaz Tokár Géza.
Olyan kudarc ez, amelyben benne rejlik a váltás, a magyar érdekeltségű pártok közti együttműködés lehetősége – így vélekedik Székely István Gergő kolozsvári politológus is. Ez a választás ugyanis nemcsak az MKP, hanem a Híd számára is kudarc (nem beszélve a harmadik magyar pártról, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetségről, amely a relevanciaküszöböt sem közelítette meg). Ő viszont – Tokárral ellentétben – úgy látja, hogy egy esetleges előrehozott választás az MKP számára is mentőövet jelenthet, egy utolsó esélyt a korrekcióra.
A Híd és az MKP viszonyában valami hasonlót láthatunk, mint Erdélyben az RMDSZ és kihívói esetében – mondja. „Három elveszített parlamenti választás után ugyanis elég nehéz már fenntartani a bizalmat, a magyar választók és a Fidesz irányába egyaránt” – fejti ki, és „bár az MPP vagy az EMNP beágyazottsága nem hasonlítható az MKP-jéhoz, utóbbi is nagyon megsínylené, ha Magyarország átértékelné a Most-Híddal szembeni eddigi barátságtalan viszonyulását”.
Székely úgy véli, Bugár Béláék a párt fennállása óta először tévesen kalkuláltak. A trendet figyelembe véve egyre nehezebben tudják fenntartani a magyar párt imázsát (csökkenő magyar szavazatok, összesen hét magyar képviselő a szlovák parlamentben, ami az eddigi minimum), viszont ezt a kudarcélményt könnyen árnyalhatja egy koalíciós részvétel, amire van is némi esély.
Mindez azért meglepő a politológus szerint, mert Bugárék eddig jelentős megújulási és újratervezési potenciálról tettek tanúbizonyságot: gondolhatunk itt a maximális profizmussal kivitelezett kampányokra, a magyarok körében is népszerű, liberálisabb szlovák politikusok leigazolására.
Ezzel szemben az MKP továbbra sem tud kilépni a klasszikus identitáspolitika kliséi mögül, amelyekről egyre inkább világos, hogy nem elégségesek, mert csak a törzsszavazói bázist képesek mozgósítani. Egyre egyértelműbb az is: a magyarok egyre alacsonyabb hányada mozgósítható, továbbá vélhetően a különféle homályos profilú szlovák pártokra is átszavaztak sokan.
A Híd idén is nagyot próbált húzni – mondja Székely –, de kétséges, ez mennyire jött be: a teljes szlovákiai politikai palettán egyedül ők vállaltak fel egy barátságosabb hangnemet a migránsok iránt (ezzel „azokra hajtott, akiket úgy lehetne jellemezni, hogy SZDSZ-szavazók szlovák kiadásban”, fogalmaz a szakember). Ez részben sikeres volt, mert növekedett a pártra leadott szlovák szavazatok száma, de úgy tűnik, túlbecsülték ezt a réteget, mert a magukat liberálisnak tartó szlovákok végül inkább az SaS-t tornászták vissza a parlamentbe az előrejelzések ellenére. Erről a pártról pedig tudni kell, hogy liberális önmeghatározása ellenére a menekültellenes retorikában nem maradt el Fico miniszterelnök mögött, ám azt neoliberális gazdaságpolitikai üzenetekkel vegyítette.
A migránsügy amúgy is rányomta a bélyegét a választásokra: a két szélsőjobboldali párt bejutása ennek „köszönhető”, de Székely véleménye szerint az SaS sikere és a Híd viszonylagos kudarca is ezzel magyarázható. „Azt persze nehezebb lenne megítélni, hogy a Híd visszaesése a magyarok között inkább kisebbségpolitikai teljesítményének, vagy a migránsügyben felvállalt pozíciójának köszönhető-e, vélhetően mindkét tényező hozzájárult ehhez” – jegyzi meg a politológus.
Arra a kérdésre, hogy a felvidéki magyar politikából lehet-e Erdélyre vonatkozó tanulságokat levonni, kijelenti: ez elég spekulatív volna. „A Híd-jelenséghez sok minden hozzájárul, ami mifelénk hiányzik: Felvidéken alacsonyabb a társadalmi távolság a magyarok és a többség között (pl. vallás), a választási rendszer is nagyon kedvez a karizmatikus személyiségeknek ott, míg Romániában egyrészt nem kedvez, másrészt nem is igazán van Bugárhoz hasonló figura mifelénk. Viszont amit most Szlovákiában láttunk, az egy váratlan és elképesztő mértékű átrendeződése a pártrendszernek, és ebben nagy szerepe volt a migránsválságnak. Így hát azt gondolom, hogy bár ez a forgatókönyv egyelőre nem valószínű Romániában, semmit sem zárható ki” – fogalmaz.
Egyelőre úgy tűnik, egyedül abban van konszenzus a többi hét parlamenti párt között, hogy Kotlebáékkal nem vállalják fel az együttműködést, de érdekes következménye a neonácik bejutásának, hogy elkezdődött a Szlovák Nemzeti Párt mosdatása – mondja Székely. Fico már korábban is kormányzott velük, így igazából a mostani jobboldalon kérdés, hogy ki vállalna fel egy ilyen koalíciót (az 1998-2006 között kormányzó jobbközép koalíció pártjai teljesen szétestek, a hagyományos konzervatív pártok nem jutottak be a parlamentbe).
Ilyen körülmények között nehéz lesz létrehozni egy stabil kormányt, viszont a pártokat megköti az a tény – emlékeztet a politológus –, hogy júliustól Szlovákia tölti be az EU soros elnökségét, és ha bármikor, akkor most nagyon nem jönne jól a politikai instabilitás. Bár a kormányalakításra továbbra is Fico a legesélyesebb, esélyeit gyengíti, hogy néhány párt határozottan elzárkózott az együttműködéstől a kampányban (SaS, Egyszerű Emberek). Tokárhoz hasonlóan Székely is úgy látja, a legnagyobb bökkenő, hogy a Híd és a Szlovák Nemzeti Párt inkompatibilis, akár az esélyesebb Fico, akár a liberális párt alakít kormányt.
Bugár Béla a Most-Híd eredményváróján | Fotó: Krizsán Csaba/MTI
„Matematikailag lehetséges egy horror-forgatókönyv is: Smer-SNS, Kotlebáék parlamenti támogatásával (vagy képviselőik kivásárlásával), ám ennek esélyét szerintem szinte nullára csökkenti az ország júliusban kezdődő EU-elnöksége” – szögezi le.
Az, hogy miként viszonyul a következő szlovák kormány a magyarokhoz, attól függ, Fico kivel kényszerül koalícióra. Egy olyan kormány, amelybe bekerül a Híd, akár minimális közeledést is vonhat maga után, hiszen Fico és Orbán érdekei az európai porondon nagyrészt egybeesnek. „Ez azonban semmiképp sem jelent majd látványos javulást, a két szélsőjobbos párt jelenléte a parlamentben még a legjóindulatúbb szlovák miniszterelnök mozgásterét is beszűkítené” – figyelmeztet Székely.
Ugyanakkor az a forgatókönyv is reális, hogy a szlovák kormány (összetételétől függetlenül) kerülni fogja a magyarkérdés erőteljes tematizálását, hiszen elsőszámú prioritása a stabilitás fenntartása és az EU-elnökség ellátása. Ebben a kontextusban nincs szükség szlovák oldalon se cirkuszra.
„Azt gondolom, magyar szempontból a legjobb forgatókönyv sajnos az lenne, ha a következő szlovák kormány EU-s elfoglaltságai következtében nem tenne mást, mint folytatná az eddigi (nem éppen nagylelkű) irányt, majd aztán meglehetősen gyorsan megbukna, és jönne egy előrehozott választás. És addig hátha a magyar pártok is belátnák, hogy nagyon nagy a baj, a jelenlegi modell nem fenntartható” – fogalmaz Székely István Gergő.
„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”
A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.
A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.
A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.
Jövő héten jelenti be a kormány a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot. Két hónapos kiskutyát dobott ki az ablakon egy pașcani férfi.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
További híreink: elhunyt Kincses Előd, a marosvásárhelyi fekete március nagy tanúja, leégett a Vlegyásza-csúcson levő meteorológiai állomás, és van ahol idén már másodszor virágzik a cseresznye…
Két fiatal vesztette életét egy közlekedési balesetben vasárnapra virradóan Râmnicu Vâlceában. A rendőrség üldözte őket, miután nagy sebességgel közlekedtek, és nem álltak meg a jelzésre – közölte vasárnap a Vâlcea megyei rendőrség.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Életét vesztette a Ratosnya közelében történt baleset egyik áldozata vasárnap délután, egy másik személyt mentőhelikopterrel szállítottak kórházba.
Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.
Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.
A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.
A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.
A különböző szexuális kisebbségek közöttünk élnek. Ahogy az etnikai kisebbségek is a többség tömegei közt élnek. Megtanulni együtt élni, ez lehet egy cél. Ideológia-vezérelt hisztéria nélkül. Ez volna a neheze.
A különböző szexuális kisebbségek közöttünk élnek. Ahogy az etnikai kisebbségek is a többség tömegei közt élnek. Megtanulni együtt élni, ez lehet egy cél. Ideológia-vezérelt hisztéria nélkül. Ez volna a neheze.
A gyergyói zenekar szombati produkciójával örökre beírta magát a székelyföldi krónikákba.
A gyergyói zenekar szombati produkciójával örökre beírta magát a székelyföldi krónikákba.
A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.
A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.
A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.
A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.
Megnéztük, milyen 2025-ben a tavaly felújított kolozsvári Szamos-part a kirobbanó nyárban. Nem csalódtunk.
Megnéztük, milyen 2025-ben a tavaly felújított kolozsvári Szamos-part a kirobbanó nyárban. Nem csalódtunk.
Torockón koncertezett a legendás banda, ahol összefutottunk az emberrel, aki 25 év után először volt Edda koncerten.
Torockón koncertezett a legendás banda, ahol összefutottunk az emberrel, aki 25 év után először volt Edda koncerten.
Az Antarktisz kutatásában új fejezetet nyitó hajó és legénységének történetét bemutató tárlat szeptember végéig látogatható.
Az Antarktisz kutatásában új fejezetet nyitó hajó és legénységének történetét bemutató tárlat szeptember végéig látogatható.
A temesvári Dordeduh úgy szólt koncerten, mint az atom.
A temesvári Dordeduh úgy szólt koncerten, mint az atom.
„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”
A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.
A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.
A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.